Készült: 2024.04.25.00:14:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2005.11.28.), 39. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:27


Felszólalások:  Előző  39  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. (Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjenek meg egy kis visszatekintést az elmúlt két esztendőre.

Két esztendővel ezelőtt javasolta először a Magyar Demokrata Fórum, hogy az örökösödési illetéket töröljük el. Akkor a másik három parlamenti párt a javaslatot támogathatónak ítélte, és ennek reményében módosító javaslatot, illetve határozati javaslatot terjesztettünk a tisztelt Ház elé. Sajnos, az akkori ígéretek nem váltódtak be, nem váltak valóra (Az elnök újból csenget.), és a bizottsági szakban leszavazták javaslatunkat. Néhány mondatot engedjenek meg, hogy az előterjesztésünket indokoljam.

Először is, egy olyan illetékfajtáról van szó, amelynek komoly költségvetési kihatása nincs. Ha megnézzük a teljes örökösödési illetékbevételt, amibe bele kell érteni az egyenes ági, az oldalági leszármazottak örökösödését vagy az ezzel kapcsolatos illetékeket, akkor ez nem éri el a 6,5-7 milliárd forintot egy esztendőben. Ha csak az egyenes ági leszármazottakat vesszük figyelembe, akkor ennek körülbelül a feléről lehet szó, hiszen erre vonatkozóan pontos kimutatásokkal nem rendelkezünk, és ilyen adatokat nem tudtunk megszerezni.

Mi indokolja ennek az illetékfajtának az eltörlését? Először is, a kicsiny költségvetési bevétel mellett az, hogy rendkívül igazságtalan. Rendkívül igazságtalan, hiszen egyszer már adózott jövedelemből megvásárolt ingatlanok, tulajdonrészek öröklése után kiszabott illetékről van szó, ami tételesen a kettős adóztatás rendszerét feltételezi; valami után úgy kell adózni, hogy egyszer már adóztunk utána. (Folyamatos zaj.)

Másodjára, rendkívül embertelen ez az eljárás, hiszen akkor turkál a szerencsétlen állampolgár zsebében, amikor a gyász napjait, a gyász óráit, a gyász heteit éli meg. És nagyon sok örököst hoz rendkívül nehéz helyzetbe, hiszen itt nem 10-20 vagy 100 forintok kifizetéséről van szó, hanem nagy átlagban több százezer forintos illetékről. Sok esetben lakást, gépkocsit vagy üzletrészt, családi üzletrészt, illetve vállalkozásban szereplő családi üzletrészt kellett eladni azért, mert nem tudták az örökösök kifizetni ezt az illetéket.

Ezért gondoltuk azt, hogy ha már az Országgyűlés pártjai versenyt futnak az adócsökkentés mértékében, és egy olyan adócsökkentési hullám veszi kezdetét, ami valóban jelentős költségvetési bevételkiesést okoz, akkor (Az elnök újból csenget.) megismételjük, és megpróbáljuk még egyszer napirendre vetetni ennek a rendkívül igazságtalan illetékfajtának az eltörlését.

Az előzetes egyeztetések során úgy tűnik, hogy meg tudunk állapodni egy olyan változatban, amely egy bizonyos értékhatárig tenné ezt lehetővé, hiszen tudomásul kell venni, hogy az összeg kicsinységére való tekintet mellett is a költségvetés meglehetősen nehéz helyzetben van. Én most arra kérem képviselőtársaimat, és különösen a kormánypárti képviselőtársaimat, hogy igen szavazatukkal tegyék lehetővé, hogy az Országgyűlés napirendre tűzze ezt az illetékeltörlési javaslatot, illetve az ezt tartalmazó határozati javaslatot; és teremtsék meg annak a lehetőségét, hogy itt, az Országgyűlés plénuma előtt vitassuk meg ennek a lehetőségeit, következményeit. És egy olyan jogos társadalmi igényt elégítsünk ki vagy valósítsunk meg, amelyet két nap alatt több mint százezer támogató aláírással biztosítottak az állampolgárok. Én azt hiszem, hogy az ő akaratuk figyelmen kívül hagyása, vagy ha ezt figyelmen kívül hagynánk, nagy hiba lenne.

Ezért kérem képviselőtársaimat, hogy igen szavazatukkal még nem a döntést, csak a tárgysorozatba-vételt támogassák, hiszen akkor tudjuk érdemben megtárgyalni a javaslatot, és akkor tudunk megegyezésre jutni.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  39  Következő    Ülésnap adatai