Készült: 2024.04.25.23:36:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2005.11.28.), 236. felszólalás
Felszólaló Dr. Pósán László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:21


Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PÓSÁN LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Szabó képviselő úrnak címzem a mondandómat, hogy lapozza fel, kérem, a parlamenti jegyzőkönyveket, hogy mikor, mire mondtuk azt, hogy itt és ott vannak alkotmányossági kifogásaink vagy aggályaink. Véletlenül se mondtuk az összes, nekünk nem tetsző paragrafusra - ez egy nagyfokú csúsztatás, képviselő úr. És ha fellapozza őket, látni fogja azt, hogy hol mondott zöldségeket.

(19.00)

Ugyanakkor azért szeretnék arra utalni, hogy ön úgy fogalmazott, hogy ez az egész törvény nagy előrelépés. Ha négy év után azt mondja ön, hogy ez egy nagy előrelépés, ez egy elég kétes dicsőség, négy év kellett hozzá. Már az induláskor majd 100 millió forintot szántak az egész törvény előkészítésére, nem tudom, menet közben még mennyit költöttek rá, de erre szokták azt mondani a közgazdászok, hogy hihetetlenül rossz hatékonysággal dolgoztak ennyi pénzért, van még mellette egy államapparátus, és a végeredmény gyakorlatilag csapnivaló. Ez egy nagyon kétes dicsőség.

Azt is mondta Szabó képviselő úr - és azt kell mondanom, hogy ez iszonyúan meghökkentő -  hogy az Oktatási Minisztérium egyáltalán nem tanúsított itt radikalizmust ezzel kapcsolatban, hanem kompromisszumokat akart kötni. Érdekes, képviselő úr, hogy ha fellapozzuk csak a sajtót, az elmúlt három, három és fél év sajtóját, akkor túltengenek azok a híradások, ahol ilyen-olyan szervezetek kifogásolják, hogy ezt velük nem egyeztették, későn kapták meg, rövid határidővel kellett véleményezni, és egy csomó olyan dolgot, ami nem éppen a valódi kompromisszumkötési szándékot mutatja.

Arról pedig, hogy volt-e túlzott radikalizmus az OM-nél, tisztelettel, ha valaki visszaemlékszik még a CSEFT-nek nevezett korábbi tervezetekre, az valóban hajmeresztő volt. Nem véletlen, hogy akkortájt Schlett István politológus egy olyan könyvet is írt, hogy: “A ’felvilágosult ész’ esete a felsőoktatássalö, és egyáltalán nem dicsérő jelleggel, hanem azt kifogásolta, hogy a tárca boldogítani akar mindenkit azok szándéka ellenére is. Ilyet utoljára, tisztelt képviselőtársaim, a felvilágosodás korában is Robespierre-ék mondtak. Szerintem ez nem volt helyénvaló. Azóta megszelídültek az álláspontok, de érdemi és komoly, megfontolt, koncepciókra is helyezett elmozdulás sajnos továbbra sem történt.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai