Készült: 2024.03.28.14:58:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 317. felszólalás
Felszólaló Varga Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:04


Felszólalások:  Előző  317  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Azt gondolom, kiböjtöltem, hogy hozzászólhassak. Nem szerettem volna két percben reagálni az itt elhangzottakra, hanem itt a Békés megyei vitában először is egy levelet szeretnék felolvasni, és ezt azért teszem, mert ez a levél már említésre került itt a Házban a képviselőtársaim által, és azt gondolom, tanulságos a dolog. Nem hosszú a levél, de azt gondolom, a jegyzőkönyv számára azért érdemes ezt megőrizni. Ez az egészségügyi fakultástól jött, a fakultás levelében azt írják:

"Tisztelt Képviselő Úr! Képviselő Asszony! Az európai felsőoktatás egységessé válásának meghatározó folyamata a hálózati rendszerben szerveződő hatalmas tudásközpontok létrehozása. A gazdasági előrehaladás olyan egyetemi rendszert igényel, amelyben az oktatás-kutatás és az innováció egyaránt jelen van.

A sikeresen fejlődő egyetemek jellemzője, hogy több tízezres hallgatóságuk és több száz oktatójuk van, és széles körű nemzetközi tudományos kapcsolatokkal rendelkeznek. Szervezeti rendszerük a holdinghoz hasonlóan fejlődik, több kisebb oktatási egység kerül az egységes egyetemi rendszerbe anélkül, hogy az eredeti funkciójukat elveszítenék. Ez a folyamat Magyarországon is elkezdődött.

A Békés megyében korábban önállóan vagy valamelyik egyetem karaiként működő intézményekből 2000-ben létrehozott Tessedik Sámuel Főiskola vezetése is felismerte, hogy belső, elsősorban humán erőforrásai nem elegendőek egy hatékony modernizáció végrehajtására, az új akkreditációs követelménynek és a piaci versenynek való megfelelésre. Alapos tájékozódás és előkészítő munkák után, demokratikus döntéshozatalt követően egységesen határozta el, hogy integrálódik a Szent István Egyetembe. A beolvadásnak nevezett jogi terminológia ellenére tényleges egyesülés megy végbe, amely biztosítja a csatlakozó intézmények erős érdek-képviseleti lehetőségét, és a megyei jelleg közös feladatainak önálló irányítását.

Sajnálatos, hogy Békés megye képviselő-testületének többsége különböző okok miatt ezt az integrációt elutasította. Olyan garanciákat követel a megyei főiskolai részlegek fennmaradására, amelyeket egyetlen kormányzat sem adhat egyetlen magyar felsőoktatási intézménynek sem. Mi úgy látjuk, hogy éppen az integrált intézmény nagyobb lehetőségeiben rejlik fennmaradásunk esélye. A főiskola vezetői testülete, a hallgatói önkormányzat, amely mintegy ezer hallgató véleményét is felmérte, egyetértenek abban, hogy a jövő felé irányuló lépések elkerülhetetlenek, az egyetemi rendszerbe integrálódás új fejlődési esélyeket teremt a főiskolának, és új tanulási lehetőséget a térségben élőknek is.

A főiskola vezetői testülete, a hallgatói önkormányzat európai kitekintésre épülő szakmai érvek alapján döntött az integrációról, és ellene van mindenfajta politikai haszonszerzésnek. Ezért fordulunk személy szerint önhöz is, hogy döntése során pontos és hiteles képe legyen az integráció hátteréről.

Kérjük, hogy információink alapján lelkiismerete szerint szavazzon sorsunkról.

Gyula, 2008. november 18., dr. Puskás János főiskolai rektor és Balda György, a főiskola hallgatói önkormányzat elnöke."

És akkor egy-két megjegyzés itt a gyors felolvasás után. Nagy László képviselőtársam már említette - és erre itt most nálam pontos adat van -, hogy 2008. július 25-én kapta meg minden Békés megyei országgyűlési képviselő a főiskolának azt a több mint 256 oldalas anyagát, amely gyakorlatilag előkészítette azt a döntést, amely szeptember 8-án megszületett. Tehát volt több mint másfél hónap arra, hogy valaki érdemben tegyen felszólalást, megjegyzést. Senki nem tett ezzel kapcsolatban, csak utána indultak el a különböző polémiák.

Több Békés megyei képviselővel két alkalommal vettem részt a Tessedik Főiskola ilyen típusú ügyeiről való beszélgetésen, több órán keresztül vitatkoztunk. Szeretném a Parlament falait megkímélni az akkori vitától. A Tessedik Főiskola többször szervezett ezzel kapcsolatban tájékoztatót. Egyszer a főiskola épületében, ahol több képviselőtársammal jelen voltunk, és ugyanezt a vitát lefolytattuk, ahol gyakorlatilag azzal szembesültünk, hogy nemcsak a főiskola rektora, Puskás János által elmondottak alapján, ami gyakorlatilag - azt gondolom - minden olyan dologra választ adott, ami felmerült, hanem azzal is, hogy a szenátus a gazdasági tanács javaslata alapján hozta meg a döntést, és a hallgatói önkormányzat is teljes mértékben, száz százalékban melléállt.

A rektor úr előadásából, aki akarta, meghallhatta, hogy például az innováció, amely itt is felmerült nagyon fontos tényként, bizony többször futott zsákutcába, mert akár az aradi, akár azt hiszem, angol vagy német egyetem kereste a kapcsolatot a Tessedik Főiskolával, és ezek azért futottak zsákutcába, mert kiderült, hogy nincs egyetemi ága a főiskolai karnak. Tehát azt gondolom, ez az integráció teljes mértékben alátámasztja azoknak az érvelését, akik abban gondolkodnak, hogy ebben az ügyben előremenekülnek.

Nekem elküldte a rektor úr - és szerintem másoknak is - ezt a több mint 250 oldalas anyagot, én csak egy adatot szeretnék ebből előhozni. 2006-ban a Tessedik Főiskolára 1660 hallgatót vettek fel, 2007-ben ez a szám 1011. Tehát nagyon drasztikusan lecsökkent a főiskolára jelentkezett hallgatók száma, és ebben már benne van a pótfelvételi is, nemcsak a rendes felvételi.

Tehát egyetértek azokkal a képviselőtársaimmal, akik úgy érveltek ebben a dologban, hogy a Tessedik Főiskola mindenkori vezetése, nemcsak a mostani, abba az irányba ment, és abba az irányba menekült, hogy megőrizze a felsőfokú képzést Békés megyében. Azt gondolom, mindannyiunknak inkább az a feladata, és az kell hogy legyen, hogy helyben ezt a főiskolát - most már remélem én is, hogy január 1-jétől egyetem - a lehető legjobb helyzetbe hozzuk, és a lehető legnagyobb reklámot teremtsük meg számukra, hogy igenis, azok a gyerekek, akik ma még a középiskola falai között ülnek és tanulnak, ők a lehető legnagyobb számban válasszák ezt a főiskolát. Mert teljesen igaza van Szabó Zoltán képviselőtársamnak, hogy gyakorlatilag a főiskola és majd az egyetem oktatási színvonala fogja azt eldönteni, hogy egyáltalán milyen mértékben tud ez a főiskolai oktatás megmaradni.

Azt kell mondanom, hogy mindazok az emberek, akikre Domokos László, mint az akadémiai kutatók előzetes tanulmányaira hivatkozik - azt gondolom, mindketten ismerjük dr. Simon Imrét, aki az előző időszakban az Akadémián dolgozott; ő is mint a főiskola egyik olyan oktatója, aki már nyugdíjas, tehát igazából nem életvitelszerűen szükséges számára, hogy főiskolai oktatóként dolgozzon -, ők is teljes mértékben kiálltak az integráció mellett, mert világosan látják, hogy ez egy olyan előremenekülés, amely szükséges ahhoz, hogy meg tudjuk őrizni a felsőfokú oktatást Békés megyében.

(0.30)

Tehát én csak azt szeretném mondani, hogy mindazok az érvek, amelyek itt ma elhangzottak, egyrészt Szabó Zoltán képviselő úr és Velkey Gábor hozzászólásában is, elmondható, hogy egy ilyen megállapodásnak, ha a főiskolák és az egyetemek akarják, akkor teljes mértékben megvan a lehetősége, de nem lehet gátja annak, hogy ez az integráció létrejöjjön.

Azt kell mondanom, hogy a Békés megyei szocialista képviselők legalább olyan felelősséggel gondolkodnak Békés megyéért, mint önök ott a túloldalon, képviselőtársaim, és mi kiállunk a főiskola integrációja mellett, és azt gondoljuk, a jövő el fogja dönteni, melyikünknek lesz igaza ebben a kérdésben. Tehát arra kérem képviselőtársaimat, hogy támogassák az integrációt az elkövetkezendő időszakban.

Köszönöm szépen. (Dr. Szabó Zoltán és Velkey Gábor tapsol.)




Felszólalások:  Előző  317  Következő    Ülésnap adatai