Készült: 2024.03.29.13:44:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 221. felszólalás
Felszólaló Kormos Dénes (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:36


Felszólalások:  Előző  221  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORMOS DÉNES, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! A bizottság november 19-ei ülésén tárgyalta a tárgyi törvényi módosítást. A bizottság szakmai jellegéből adódóan a törvényjavaslatban szereplő négy témakört nem egyforma súllyal vitatta meg.

(20.40)

Tulajdonképpen a fogyasztói érdekképviseletekkel kötött megállapodás realizálását támogatandónak látták a bizottság tagjai; a gazdasági társaságokról szóló törvénymódosításból adódóan a nonprofit gazdasági társaságokra vonatkozó szabályozást is támogatandónak. A vitában az vetődött fel, hogy tulajdonképpen általános érvényű szabályzásról lesz szó. Nemcsak a korábban megalakult térségi integrált szakképző központok gyakorlati képzőhelyeinek finanszírozását teszi egyértelművé és tisztává, hanem egyéb, e hatály alá tartozó gazdasági társaságokat, nonprofit szervezeteket is érint. Végül is úgy alakult ki a vitában az együttgondolkodás menete, hogy végül is ezeknek a szervezeteknek a terhelése esetlegesen hozzájárulással nem lenne szerencsés.

Ugyancsak nem váltott ki különösebb vitát, támogató álláspontra jutott a bizottság a szakképzési hozzájárulás gyakorlati képzéssel történő teljesítésének jogi szabályozását illetően. Nyilvánvalóan nagyobb vita a tanulmányi ösztöndíjjal kapcsolatosan és az RFKB-k, regionális fejlesztési és képzési bizottságok ösztöndíjakkal érintett szakmák meghatározásában betöltött szerepe körül bontakoztak ki. Azt lehet látni, és a többségi vélemény ezt támasztotta alá, hogy a szakképzés és az oktatás fejlesztése egyedi döntésekkel, csak egyedi fenntartói döntésekkel az elmúlt időszak tapasztalatai alapján hatékonyan nem szervezhető.

A gazdasági folyamatok igenis térségi szinten értelmezhetők, regionális szinten értelmezhetők, és az RFKB-k összetétele, miszerint az intézményfenntartók, a gazdaság szereplői ott vannak a regionális fejlesztési és képzési bizottságokban, ezek a bizottságok tervezőmunkájuknál figyelembe veszik a megyei közoktatás-fejlesztési terveket, beiskolázási terveket, az egyes települések és intézmények elképzeléseit, és legtöbb esetben átfogó adatbázis alapján tekintik át a térség gazdasági folyamatait.

Nyilvánvalóan belátható, hogy egyedi intézményfenntartók esetében, adott esetben egy kisvárosban, szakképző intézményt fenntartóknál nem biztos, hogy ez a szakmai háttér, ez az információ, ami ilyen jellegű döntések meghozatalához föltétlen szükséges, rendelkezésre áll. Összességében azt mondhatjuk, hogy talán az a vita sem egyértelműen mutatja azt a létjogosultságot, hogy a RFKB-k átnyúlnak az önkormányzati döntések fölött, ugyanis nem nyúlnak át. Továbbra is a fenntartóknak van lehetőségük igényelni a normatívát, meghatározni a szakképzéssel kapcsolatos elképzeléseiket, viszont a szakképzés-fejlesztési hozzájárulásnál egyértelműen motiváló tényezőként érdemes és fontos is figyelembe venni az RFKB-k döntését. Összességében tehát a vita elsősorban ezen a területen jelent meg.

A másik vitapont pedig akörül kristályosodott ki, hogy az ösztöndíjakkal önmagában elérhető-e a szakiskolai program hatékonysága, a hatékony pályaorientáció. Az a vélemény alakult ki, hogy ez egy jó részmegoldás, de nem mentesíti a jogalkotókat, a szakmát, a szakminisztériumokat, hogy a szakképzés és elsősorban a szakiskolai képzés problémáit, a lemorzsolódásból adódó gondokat komplex módon ne tekintse át. A bizottság fontosnak tartotta, hogy ezen a területen ne csak résztörvényjavaslatok - mint ebben az esetben ezen a négy területen - kerüljenek az asztalra, hanem az elkövetkezendő időszakban a szakképzés, a szakiskolai képzés tartalmi, hatékonysági kérdését komplexebb módon is tekintsük át.

Mindezekkel együttesen a bizottság többségi szavazással általános vitára alkalmasnak találta a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  221  Következő    Ülésnap adatai