Készült: 2024.03.28.15:45:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2006.11.27.), 178. felszólalás
Felszólaló Dr. Orosz Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 7:46


Felszólalások:  Előző  178  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. OROSZ SÁNDOR (MSZP), a napirendi pont előadója: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ángyán József, Ékes József, Font Sándor, Jakab István, Csáky András, Karsai Péter, Pettkó András, Gusztos Péter, Kis Zoltán, Herbály Imre, Schvarcz Tibor, Szanyi Tibor, Medgyasszay László, Molnár Béla, Nagy Andor és a magam nevében kérem megtisztelő figyelmüket és támogatásukat az országgyűlési határozati javaslathoz.

Engedjék meg, hogy néhány szót szóljak a műfajról, az előzményekről és előterjesztésünk tartalmáról.

A műfajt illetően ötpárti indítványról van szó, együttműködésben született, és ebben nem az az egyedüli, hogy öt párt tagjai egyetértettek, hanem ezen tagok képviselnek öt különféle szakpolitikát az egészségügy, az európai integráció, a gazdaság, a környezetvédelem és a mezőgazdaság kérdéseiben.

Az előzményeket illetően jó egy évtizedre vezethető vissza a géntechnológiai tevékenységgel módosított szervezetek mezőgazdasági és élelmiszer-ipari hasznosítása, kezdetben az Európai Unió teljes ellenkezésével. Jelenleg a Földön mintegy 90 millió hektárnyi területen folyik ilyen jellegű növénytermesztés, és ezen folyamat közben az Európai Unióra ráerőltették azt is, hogy szabályozási logikáján változtatva, gyakorlatilag nemzeti hatáskörbe helyezze az ezzel kapcsolatos védelmi szabályokat, azok megalkotását.

A Magyar Köztársaság kormánya ennek hatására az elmúlt év elején védzáradékot jelentett be Magyarország genetikailag módosított növényektől való mentességének biztosítása érdekében, egyidejűleg elkezdte az úgynevezett koegzisztenciatörvény szabályozásának az előkészítését. Szabályozási kényszerhelyzetbe kerültünk, ez a szabályozási kényszerhelyzet azonban nem jelenti azt, hogy korábban vallott és mindmáig fennálló értékeink helyességében meggyőződésünket meg kellene változtatni.

A T/826. számon beterjesztett törvényjavaslat vitája volt a legközvetlenebb előzménye a mai országgyűlési határozati javaslatnak, hiszen ennek menetében folytak azok az egyeztetések, amelyek eredményét a tisztelt Ház elé terjesztettük abban a hitben és reményben, hogy együttes elfogadásuk - már a törvényjavaslatnak és a határozati javaslatnak - minden szempontból érdekeink szerint való.

(17.40)

November 22-én e Ház falai között, a másik teremben, a Felsőházi-teremben nyílt napra került sor. Ennek a nyílt napnak fővédnökei voltak a köztársasági elnök úr, illetőleg a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. Ezen a nyílt napon akadémikusok, civil szervezetek, zöldszervezetek képviselői, gazdálkodói érdekképviseletek mondták el véleményüket erről a kérdésről, és biztosították támogatásukról az előterjesztőket a tekintetben, hogy javaslatuk jó, vigyék végig. Ebben kérjük az önök segítségét.

Néhány szót a tartalomról. A törvényhozás számára nincs nagyobb érték annál, mint hogy elfogadott törvénye hosszú távra szóljon. Ebben az ügyben a genetikailag módosított szervezetek szántóföldi növénytermesztésének kérdéseiben azonban nincsenek örök időkre szóló igazságok. Ebben tudomásul kell vennünk, hogy ha szükséges, ha a tudomány vagy érdekeink úgy kívánják, akkor akár nap mint nap új törvénymódosításra is lehet szükség. Fontos, hogy értékeinket tisztán lássuk, ezen értékeink a magyar agrárszerkezet, a minőségi élelmiszer-előállítás biztosítása - mégpedig a versenyképes, minőségi agrár- és élelmiszer-termelés feltételeinek biztosítása -, az itt élő emberek egészséges táplálkozása, az egészséges környezethez fűződő érdekek. Ezeket az értékeket kell védenünk a legnagyobb elővigyázatosság közepette. Ezt célozza a T/826. törvényjavaslat reményeink szerint való elfogadása is.

Mindezzel a Magyar Köztársaság kormánya számára szeretnénk hátteret, politikai támogatást és muníciót is biztosítani ahhoz, hogy védzáradékának megvédése és a további, esetlegesen felmerülő lépések megtétele érdekében biztos háttérrel cselekedhessen. Merthogy nemcsak nekünk, nemcsak a magyar kormánynak, hanem az Európai Uniónak is állandó problémája ez a kérdés.

Az Európai Unió Bizottsága beadta a derekát, az Európai Parlament inkább ellenzi, a közvélemény viszont nagy többséggel ellenzi a genetikailag módosított növények termesztését, illetőleg az ezekkel kapcsolatba kerülő és ezek felhasználásával készülő élelmiszereket. Belső ellentmondásokkal terhes az Európai Unió szabályozása. Ezzel a határozattal támogatjuk a kormánynak azt a lépéssorozatát is, amellyel erre rávilágít, és ha lehet, ennek megváltoztatását elősegíti.

Az országgyűlési határozat nagyon számít a társadalom nyilvános fórumaira. Fontos tudnunk - ételünk az életünk, szoktuk mondani -, hogy mikor mit eszünk. Meg kell adni a döntés szabadságát a termelési kérdésekben mind a biogazdálkodóknak, mind a hagyományos gazdálkodóknak, de azoknak is természetesen, akik a jövőt a genetikailag módosított növények termesztésében látják. Ehhez azonban tisztán és világosan a társadalom elé kell tárni az előnyöket és a hátrányokat. Erre szólít föl az országgyűlési határozat. (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.)

A legutóbbi időkben megfogalmazódtak olyan ítéletek, miszerint ez az országgyűlési határozati javaslat egyfajta ítélkezés volna a tudomány vitatott kérdéseiben.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk álló országgyűlési határozat nem a tudomány irányultságát akarja megszabni, a tudománytól kér. A tudományt arra kéri, hogy minél többet kutasson ebben a tárgyban, tudjunk mindent, és amennyiben szükségesnek érzi, akár kezdeményezzen a kormánynál is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az országgyűlési határozat szolgálja a magyar gazdatársadalom érdekeit. Mindenekelőtt szolgálja a magyar fogyasztók biztonság iránti igényét, éppen ezért én személyesen azt gondolom, hogy elfogadása felelős lépés egy tisztább és élhetőbb új Magyarországért. Kérjük önöket, támogassák az előterjesztést.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  178  Következő    Ülésnap adatai