Készült: 2024.03.29.12:48:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2012.03.05.), 16. felszólalás
Felszólaló Orbán Viktor (Fidesz)
Beosztás miniszterelnök
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Engedje meg, hogy röviden válaszoljak az ön által fölvetett kérdésre. Először hadd osszam meg önnel a meglepetésemet, mert eddig azt gondoltam, hogy a Jobbik támogat bennünket, amikor arról a kérdésről van szó, hogy Magyarország milyen módon kívánja azokat a pénzügyi célokat elérni, amelyek egyfelől szolgálják Magyarország érdekét, másfelől az európai uniós tagoktól elvárható. Gondolok itt elsősorban az államadósság csökkentésére, és ehhez kapcsolódóan gondolok a költségvetési hiány kérdésére. Ugyanis az a harc, amit mi vívunk az Európai Unióval, éppen erről a kérdésről szól. Az Európai Unió egy olyan típusú államadósság-csökkentést és költségvetési hiánycsökkentést követel Magyarországtól, amely egyértelműen hátrányos lenne a magyar választópolgároknak; ha úgy tetszik, rámenne az életszínvonaluk. Ezért 2010-ben nem is voltunk hajlandóak, miközben persze elfogadjuk, hogy az államadósságot csökkenteni kell és a hiányt is, de nem voltunk hajlandóak azon az úton haladni, amit az Unió kívánatosnak tartott volna.

Én azt hittem, hogy ebben a politikában, amit úgy is leírhatok, hogy az Európai Unió megszorítást követel, mi pedig helyette egy új tehermegosztást csinálunk, a középosztályt fölerősítő politikát folytatunk, és átszervezzük azokat a rendszereket, amelyek a költségvetési hiányt és az államadósságot terhelik, szóval, amikor szemben áll ez a két világ és két fölfogás, ha úgy tetszik, két válságkezelés, azt gondoltam, hogy a Jobbik bennünket támogat ebben. Most meglepődve hallom, hogy ez nem így van. Én szeretném önöknek a figyelmükbe ajánlani azt, hogy 2011-ben már Magyarországon a költségvetés hiánya 3 százalék alatt volt. Az Unió pedig erre azt mondta, hogy ez igaz, de nem tetszik a módszer, ahogy elértétek. 2012-ben, az idei évben is 3 százalék alatt lesz a költségvetési hiány, csak az Unió azt mondta, hogy nem tetszik, ahogy elértétek. 2013-ban pedig, a vita mostani állása szerint az Unió azt mondja, hogy most már tetszik, ahová eljutottatok, csak nem 3 lesz a hiány, hanem 3,25 százalék, és ezért hajtsatok végre kiigazításokat.

Ebben a vitában, hogy hogyan kell eljutni a 3 százalék alatti hiányhoz, hogyan kell eljutni oda, hogy az államadóság évről évre csökkenjen, arról nekünk van egy világos fölfogásunk, amely eltér attól, amit nagyon sok helyütt elvárnak tőlünk. Leginkább azért tér el, ne áruljunk zsákbamacskát, mert nem a magyar választópolgárokkal akarjuk megfizettetni a válságkezelés árát, hanem a tehermegosztás jegyében bevontuk a bankokat, a nagy cégeket, közöttük a nemzetközi cégeket is, nem tartottuk tiszteletben azokat a korábbi tabukat, amelyeket politikai hiedelmek alakítottak ki. Erről szól a vita, erről szól a gyarmatosításvita is, tisztelt frakcióvezető úr, mert természetesen Magyarországnak szüksége van nemzetközi, külföldi beruházásokra.

(13.40)

Ezért nagyon fontos, hogy különbséget tudjunk tenni gyarmatosítás és szövetségkötés, gyarmatosítók és szövetségesek között. A mi felfogásunkban, ha úgy tetszik, a kormány felfogásában a dolog úgy áll, hogy az, akinek csak a piacunk kell, gyarmatosító. Akinek a munkánk és a szaktudásunk is kell, az meg a szövetségesünk, akivel szívesen állapodunk meg, hozunk létre gyárakat, alapítunk munkahelyeket, és segítjük a magyar gazdaság erősödését. Ezt a különbségtételt használtuk és használjuk a jövőben is.

Ami pedig a Magyarországot ért fenyegetést illeti, miszerint elvonnának Magyarországtól egyébként bennünket megillető támogatásokat, Magyarország álláspontja világos. Ha egyszer igaz, hogy az államadósságot csökkentjük, a költségvetési hiányt is csökkentjük, habár másképpen, mint ahogy ők szeretnék, vagyis közelítünk azokhoz a célokhoz, amelyeket Európa-szerte a válságból való kilábalás feltételeinek tekintenek, akkor nem tekintjük méltányosnak és elfogadhatónak, hogy pont azokat büntessék, akik egyébként jó irányba haladnak és sikereket értek el, miközben másoknak bőkezűen juttatnak forrásokat a siker meglehetősen korlátozott reményében. Ezért Magyarországnak higgadtan, nyugodtan ki kell állnia a saját érdekei mellett - ezt tettem a hétvégén Brüsszelben, és ezt fogom tenni a következő napokban is -, az Európai Bizottsággal megegyezésre kell jutnunk, hogy a 3,25 százalékos, általuk feltételezett hiányt hogy fogjuk 3 százalék alá vinni - ezt meg is fogjuk tenni -, így az egész túlzottdeficit-eljárás megszűnhet. Halkan mondom, csak azért, hogy ne tűnjön a feledés homályába, az az eljárás, ami alatt Magyarország áll, ma azért tűnik indokoltnak - habár nem értünk vele egyet -, mert a 2004-es belépésünk óta egyetlen alkalommal sem sikerült az előző kormányoknak 3 százalék alatt tartani a hiánycélt.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai