Készült: 2024.03.29.09:15:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

171. ülésnap (2016.10.03.), 244. felszólalás
Felszólaló Vargha Tamás (Fidesz)
Beosztás Honvédelmi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:18


Felszólalások:  Előző  244  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az európai hagyományokkal és iránymutatásokkal teljes összhangban Magyarország új Alaptörvényében is többszörösen kinyilvánítottuk, hogy mozdíthatatlan alapelvnek tekintjük az emberi méltóság védelmét, az előítéletességgel, a hátrányos megkülönböztetéssel és a társadalmi különállással szembeni fellépést, az alapvető emberi jogok érvényesítését, a gyűlöletbeszéd és a kirekesztés elleni fellépést.

A kormányzat az elmúlt években kiemelt figyelmet fordított a rasszizmus és a diszkrimináció elleni fellépésre, az ehhez szükséges jogszabályok, intézmények és eszközök mindegyike rendelkezésünkre áll. A jelenleg hatályos antidiszkriminációs törvény az európai közösségi joggal harmonizáló, egységes, átfogó és részletes követelményekről rendelkezik. A törvény az általános rendelkezéseken túl foglalkozik az egyenlő bánásmód követelményének a különböző területeken - foglalkoztatás, szociális biztonság, egészségügy, lakhatás, oktatás, szolgáltatások igénybevétele - való érvényesítésének részletszabályaival is. Ez a törvény tiltja a közvetlen és a közvetett diszkriminációt is. 2013. április 1. óta az Alaptörvény módosításával bekerült a társadalmi felzárkózás fogalma: „Magyarország az esélyegyenlőség és a társadalmi felzárkózás megvalósulását külön intézkedésekkel segíti.”

Egy kormányhatározattal 2012-ben a kormány létrehozta a kormány javaslattevő, véleményező és tanácsadói tevékenységet végző testületeként az emberi jogi munkacsoportot, civil és állami szereplők részvételével tematikus munkacsoportok alakultak. Ilyen munkacsoport a romaügyi tematikus mun­ka­csoport, amely kifejezetten a romákat érintő emberi jogi kérdésekkel foglalkozó testület. A felzár­kó­zás­politika helyi szintű lábaként kialakult a helyi esélyegyenlőségi programok elkészítésének új rendszerét megalapozó jogszabályi háttér és szakmai támogató rendszer. Ennek eredményeként kötelező minden településnek elkészítenie programját, mert csak annak megléte esetén igényelhet fejlesztési forrást.

Az elmúlt években indított kezdeményezések eredményei már adatokkal is mérhetők. 2015-ben a szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés kockázatának kitettek aránya 28,2 százalék volt, ami 3,6 százalékponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban. A legnagyobb javulás a gyermekek és fiatalok, a nagycsaládosok és az egyszülős háztartások, valamint a legalacsonyabb, legfeljebb alapfokú végzettségűek és a munkával rendelkezők körében tapasztalható. A romák esetében a nagyon alacsony munkaintenzitású háztartásban élők aránya két év alatt közel a felére csökkent, a KSH adatai szerint 45 százalékról 27 százalékra. Kis mértékben, de csök­kent a korai iskolaelhagyás is: a 2012-es 11,8 százalékról 2015-re 11,6 százalékra csökkent. 2015-től megvalósult a hároméves kortól kötelező és ingyenes óvodáztatás és az ingyenes napi négyszeri óvodai étkezés. Először fordul elő a magyar közoktatás történetében, hogy a nemzetiségek, ezen belül a romák-cigányok kultúrája, az együttélés lehetőségei és problémái megjelennek a Nemzeti alaptantervben.

A 2014 és 2020 közötti uniós támogatási időszakban több operatív programból is induló telepprogramok lakhatási felzárkóztatással kapcsolatos feladatainak egységes megközelítése érdekében kidolgozásra került a lakhatás kezelését megalapozó szakpolitikai stratégia. A magyar kormány minden körülmények között ellenzi a szegregációt, elfogadhatatlannak tartja a hátrányos helyzetűek és a halmozottan hátrányos helyzetűek elkülönítését, és számos olyan intézkedést hozott, amely a szegregáció megelőzésére, illetve csökkentésére szolgál. Létrehozta az antiszegregációs kerekasztalt, amely évek óta rendszeresen ülésezik, és soron következő ülése pont most októberben lesz. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  244  Következő    Ülésnap adatai