Készült: 2024.03.29.12:25:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

264. ülésnap (2017.12.04.), 272. felszólalás
Felszólaló Ander Balázs (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  272  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ANDER BALÁZS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az infrastruktúra-fejlesztés kapcsán azért hadd tegyem itt tisztába: a Jobbik egyáltalán nincs ellene sem a közút-, sem a vasút-fejlesztéseknek.

Amiről mi beszélni szoktunk és amit kritizálni szoktunk az egésszel kapcsolatban, az mondjuk az, hogyha ezek a fejlesztések nem átgondolt módon, nem komplexen történnek, illetve azok a bődületes túlárazások verik ki minden normálisan gondolkodó embernél a biztosítékot, akik látják, hogy feladat rengeteg lenne még az országon belül, egy-egy ilyen túlárazott projekt azonban egy egész megyényi mellékúthálózat-fejlesztési pénzt el tud vinni. Ez az, amit mi kifogásolunk; ez az, amit nem lenne szabad, hogy megengedjünk, és akkor erre mondok majd példákat is, ha kell.

Volt olyan megyeszékhely, tisztelt államtitkár úr, ahol a vasútállomás épületét 35 milliárd forintból újították fel. 35 milliárd forint! Miért hozom ezt ide? Azért, mert az IKOP projektlistája tartalmazza egyébként a Nyugati és a Keleti pályaudvarok felújítását is. Műemlék épületekről van szó, kulturális örökségünk részét képezik ezek az épületek, nagyon helyes, hogy felújítják őket. Viszont, ha átgondolatlan módon, nem újragondolva az épületek funkcióit, és nem egyfajta közösségi térré alakítva történnek majd meg ezek a felújítások, hanem a pénzeket csupáncsak elherdálva, akkor azt kell mondani, hogy megfosztják az országot egy olyan közlekedésfejlesztési lehetőségtől, amire egyébként óriási szükség lenne, például arra, hogy Budapesten kialakítsanak egy átmenő forgalmú főpályaudvart. Lehet ezt tologatni és majd az unokákra hagyni, de valamikor meg kell valósítani. Viszont ha ezek a pénzek ilyen fejlesztésekre folynak el, akkor ezekből, tisztelt képviselőtársaim, nem lesz semmi.

Aztán, a túlárazás. Képviselőtársam az előbb beszélt itt a Püspökladány-Ebes vonalról, 31 kilométer hosszú vonalról van szó. Az eredeti projektkiírás 69 milliárd forintról szólt, ebből aztán lett 75 milliárd forint, és ki nyerte meg a tendert? Nem más, mint Herr Oberstromanführer úr (Derültség a Jobbik padsoraiból.), a felcsúti polihisztor: az eredeti kiírásra is rávertek 6 milliárd forintot. Hogy van ez? Egyetlenegy kilométere ennek a vasútvonalnak majdnem 2,5 milliárd forintba kerül. Beszéltünk itt már erről, Staudt képviselőtársam is. Hogy lehet az, hogy Magyarországon a sokszorosát felemészti egy-egy ilyen vasúti fejlesztési projekt, mind mondjuk, akár Horvátországban, vagy említhetnék itt még nagyon-nagyon sok országot is. Ezeknek a disznóságoknak a végére kellene egy nagyon határozott pontot tenni, mert még egyszer mondom, aláhúzom, rengeteg fejlesztési feladat várna még ránk, és nem lehet ezeket a forrásokat ilyesmire ilyen szinten egyébként elfolyatni.

Amiről az infrastruktúra mellett még mindenképpen beszélni kell, néhány kérdést azért tegyünk már fel! Mennyire volt sikeres az uniós pénzek felhasználása gazdasági téren? Csak egyetlenegy számadatot idekapcsolódóan: Szlovákiában a nettó minimálbér összege január 1-jétől egyharmaddal meghaladja majd a hazait, a magyart. Ott így sikerültek a fejlesztések. Lehet itt a számokkal zsonglőrködni, és bemutatni azt, hogy milyen sikeresek vagyunk a lehívások tekintetében, viszont akkor az eredményességet is tegyük már oda mellé! Ez lenne az egyik.

(18.50)

A másik a területfejlesztés. A területi tőke tekintetében Magyarország szinte teljesen szétszakadt. Ha megnézzük a 263 európai uniós régiót, hogy azok között hogyan szerepel a hazai hét régió, akkor azt kell látni, hogy a hazai hét régió közül négy ott van a legszegényebb húsz európai régió között. Így sikerült ezeket a pénzeket hasznosítani, tisztelt államtitkár asszony, illetve államtitkár urak.

Aztán még egy: van‑e olyan pályázati kiírás, mert bizony rábukkanni ilyesmire, amikor pedig azt hirdetik, hogy kisvállalkozásokat kívánnak támogatni. Exportképes, innovatív termékek fejlesztéséről szólt például a GINOP 2.1.6-16 felhívása. Kisvállalkozásokról volt szó. A kiírási feltételek között viszont szerepelt, hogy a kisvállalkozás minimum száz főt foglalkoztasson, illetve 3 milliárd forint nettó árbevétellel rendelkezzen. Miről beszélünk akkor? Milyen kisvállalkozásokra írták ki akkor ezt a pályázatot?

Beszélnek önök arról is, hogy széles hátú, izmos nagyvárosokra van szükség Magyarországon. Igen, ezzel teljes mértékben egyet tudunk érteni ‑ de mi lesz a vidékkel? Mi lesz a kisfalvas, aprófalvas régiókkal? Úgy vesszük észre egyébként, hogy ezeket a kormány teljesen leírta, haldoklásuknak a végstádiumába ért nagyon sok ilyen kistelepülés. Hiányoljuk az összefogott vidékfejlesztési programot ezekből az uniós projektekből. Erre kellene választ adni ahhoz, hogy megmaradjon az az 1800, ezer főnél kisebb település Magyarországon, amelyik a múltunk, a kultúránk egy jelentős szeletét hordozza. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  272  Következő    Ülésnap adatai