Készült: 2024.03.28.13:47:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

310. ülésnap (2013.10.14.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:32


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! 1988 óta a látássérültek világnapja október 15. A nemzetközi nap célja a közvélemény figyelmének felhívása a vakok és gyengénlátók sajátos helyzetére, keresve gondjaik megoldásának lehetőségeit, a társadalomba való teljes értékű beilleszkedésük útját. Engedjék meg, hogy e jeles nap alkalmából a látássérültek körén kívül szélesebb kitekintésben ejtsek néhány szót a fogyatékossággal élők sportjáról, annak állami támogatásáról.

Hazánkban mintegy 450-500 ezer fő tartozik a fogyatékossággal élők közé. Ebből a minőségi versenysportban a mozgássérültek, a látássérültek, a hallássérültek és az értelmi fogyatékosok közül körülbelül 4-5 ezer fő sportol aktívan. A polgári kormány már 1998-ban felismerte, hogy a sport kiváló eszköz a fogyatékos honfitársaink számára a társadalmi beilleszkedésben, óriási segítséget nyújt a teljes értékű élet megéléséhez.

Szeretném elmondani, tisztelt képviselőtársaim, hogy nem volt mindig ez így, hiszen például amikor a 2009-es siketlimpiáról az érmes magyar sportolók hazatértek, jutalomként ajándék tollakat, kulcstartókat és baseballsapkát kaptak, ezzel becsülték meg elődeink az ő sikeres siketlimpián való részvételüket. Azt hiszem, ezt az ügyet is nekünk kellett rendbe tenni, és erre vállalkozott a polgári kormány, kifizettük sportolóinknak a nekik járó megérdemelt jutalmat: 2011-ben egyszeri 495 millió forintos támogatásban részesítettük a 2009. évi tajvani siketlimpián, a 2006. évi siketek és nagyothallók sakkolimpiáján, a 2008. évben, Svájcban megrendezett siketek egyéni sakkolimpiáján, valamint a 2010-es, Portugáliában rendezett sakkolimpián érmes, pontszerző helyezést elért siket sportolókat és felkészítőiket, ők részesültek ebben a jutalomban.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért és ifjúságért felelős államtitkársága, valamint a sportágazat érintett civil szereplőivel, mindenekelőtt a Magyar Olimpiai Bizottsággal való együttműködés révén megszületett az a rendelet, az a kormányrendelet, amely az egyes kimagasló sporteredmények állami jutalmáról szól. A rendelet összesen kilenc kiemelkedő sportvilágesemény esetében rögzíti az állami elismerés szabályait; e sportvilágesemények közül hatot a fogyatékosok emberek, míg hármat az épek számára rendeznek. A szabályozás megalkotása során a sportszakmai és esélyegyenlőségi szempontokat egyaránt szem előtt tartva alakítottuk ki a jutalmazás szempontrendszerét. Új alkotás ez is, és valóban a fogyatékkal élő emberek, a fogyatékkal sportoló emberek megbecsüléséről szól.

Ne feledkezzünk meg a 2012. évi londoni paralimpián elért aranyérem 23 millió forintos állami jutalmáról az érintett paralimpikonoknak. Ezenfelül rendeztük az eddig méltatlan helyzetben lévő, többi fogyatékossági ágban sportolók helyzetét, akik korábban semmilyen támogatásban nem részesültek, de a jelenlegi kormány komoly támogatásban részesíti őket, ezen sportolókat is.

Szeretném elmondani itt, e Ház falai között, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma részéről, élén Balog Zoltán miniszter úrral és jó néhány államtitkár-kollégámmal a hétvégi Spar-maraton váltófutáson is részt vettünk, fogyatékkal élő emberekkel együtt futottuk végig a maratoni távot különböző szakaszokban. Én magam is egy látássérült kislánnyal futottam végig, Erdei Zsófiával, talán megérdemli, hogy e Ház falai között is megörökítsük, és nevét a jegyzőkönyvek számára is megírjuk: egy kiváló paralimpiai versenyzőről van szó, aki nagyon súlyos látássérült, és végigfutotta ezt a távot.

Úgy érzem, fontos, hogy odafigyeljünk embertársainkra, mi, épek foglalkozzunk, segítsük, értsük meg az ő ügyüket, és a sporton keresztül is próbáljunk nekik minél teljesebb értékű életet adni. Ez a kormány sok mindent tett az elmúlt három, három és fél évben annak érdekében, hogy a fogyatékkal élő embereket megbecsülje. Bízom benne, hogy minden fogyatékos sportoló érzi a kormány elkötelezettségét, innen a Parlament falai közül is tolmácsolom számukra, hogy számíthatnak ránk.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai