Készült: 2024.04.18.03:04:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2009.11.30.), 187. felszólalás
Felszólaló Nyitrai Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 3:53


Felszólalások:  Előző  187  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NYITRAI ZSOLT (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm a szót és a lehetőséget. A magyar közélet és a Magyar Országgyűlés egyik régi adóssága a mostanra idejétmúlt párt- és kampányfinanszírozási szabályok módosítása, illetve új szabályok megalkotása.

A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség szakértők bevonásával és a nemzetközi példák megvizsgálásával elkészítette javaslatát, amely most itt van az országgyűlési képviselők előtt. Felhívnám a figyelmet arra, hogy egy ilyen típusú javaslatot korábban elkészítettünk, azonban azt az Országgyűlés kormánypárti többsége sosem fogadta el.

Tisztelt Országgyűlés! Most itt az újabb alkalom és lehetőség arra, hogy megoldjuk ezt a kérdést, kezeljük ezt a problémát. A Fidesz megoldási javaslata szerint egy olcsóbb és rövidebb kampány lehet a megoldás, egy olcsóbb és rövidebb kampány szabályának elfogadása lehet a megoldás erre a kérdéskörre. Nem gondoljuk, hogy az a helyes út, ha a pártok kampányolási lehetőségét akár ötszörösére emeli az Országgyűlés, ehelyett az olcsóbb és rövidebb kampányt javasoljuk.

Nem hiszünk abban, hogy a mostani gazdasági válságban egy hosszú és csillogó-villogó kampányt kell folytatnia a jelölő szervezeteknek és a pártoknak. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Láttuk a nyolcadik kerületben!)

(17.50)

Tisztelt Országgyűlés! A mi javaslatunk az olcsóbb és rövidebb kampányra a következő, és ennek kérjük az elfogadását. Javasoljuk a tisztelt Országgyűlésnek, hozzon döntést arról, hogy az országgyűlési választási kampány lerövidített, 30 napos időszakban történjen meg az előttünk lévő időszakban.

Javasoljuk a tisztelt Országgyűlésnek elfogadásra azt - és azt lehet mondani, hogy ez a mi javaslatunknak a lelke -, hogy alakítsa át a médiahirdetések rendszerét a kampányolásban, az országgyűlési választási kampány időszakában. Azt javasoljuk, hogy vegyük ki a kampányköltések közül azt, ami a legnagyobb: a pártok, jelölő szervezetek ne hirdethessenek országos kereskedelmi televízióban a választáson. Természetesen ezzel nem akarjuk elérni azt, hogy a pártok kiszoruljanak a televíziókból, hiszen ott marad még az országos közszolgálati tévé, és ott maradnak a helyi kábeltelevíziók is.

Javasoljuk a tisztelt Országgyűlésnek azt, hogy fogadja el, vezesse be a kampányszámla intézményét. Amennyiben ezt a parlament elfogadja, akkor az országgyűlési választási kampány időszakában a pártok és a jelölő szervezetek erről a kampányszámláról végezhetik majd a különböző kifizetéseiket, illetve megrendeléseiket a választásoknál.

Javasoljuk, hogy az Országgyűlés fogadja el, vezesse be a kormánystop intézményét, ami arról szól, hogy a különböző állami szervek, minisztériumok, országos hatáskörű szervek, az állam részvételével működő cégek kampányidőszakban különböző, a tevékenységüket bemutató "hirdetést", tájékoztató kiadványt ne adhassanak fel, ne jelentethessenek meg, ezáltal is szabjunk gátat a közpénzből finanszírozott pártkampánynak.

Természetesen az olcsóbb és rövidebb kampánynak része az, hogy vizsgálja meg az Országgyűlés a választások állami lebonyolítási költségeit. Megítélésünk szerint itt is van mit módosítani, elég, ha pusztán a választási informatikai rendszerekre gondolok, amelyek elég sok közpénzébe kerülnek az adófizetőknek. Javasoljuk továbbá az országgyűlési és egyéb választásokon a boríték eltörlését; javasoljuk a kampánycsend intézményének átalakítását egyfajta médiakampánycsenddé.

Megítélésünk szerint tehát ez az olcsóbb és rövidebb kampány az, ami megoldás lehet a párt- és kampányfinanszírozás átláthatóbbá tételére, nem pedig az, hogy a pártok kampányolási lehetőségét akár az ötszörösére emeljük.

Tisztelt Országgyűlés! Kérem, hogy fogadják el a Fidesz javaslatát. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  187  Következő    Ülésnap adatai