Készült: 2024.04.26.00:45:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2012.03.12.),  153-160. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:05


Felszólalások:   145-152   153-160   161-164      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Simon Gábor, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Az ördög a részletekben..." címmel. Tállai András államtitkár urat jelölte ki a miniszter úr válaszadónak. Elfogadja a személyét? (Simon Gábor: Hogyne, természetesen.) Elfogadja a képviselő úr. Ebben az esetben kettő percben öné a szó.

SIMON GÁBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az ördög a részletekben rejlik - így van ez az úgynevezett ócsai szociális családiház-építési program esetében is. Kiemelt beruházássá nyilvánította a kormány az ócsai szociális családiház-építési programot, csak az a baj, államtitkár úr, hogy újabb találgatásokra adhat okot a megvalósuló program első ütemére kiírt építészeti tervpályázat lebonyolítása.

Az eredeti tervek szerint mintegy 500 devizahiteles költözhetett volna majd családjával együtt a szociális lakóparkba, ennek ellenére a döntéshozók csak a legminimálisabb szakmai információt osztják meg. Közlésük szerint a program nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé tételét nem a ráfordítás nagysága, hanem a hatósági engedélyezések időbeni lerövidítése tette indokolttá.

A legnagyobb titokban január 12-én hirdették meg, hogy a Makovecz Imre által megteremtett organikus építészet képviselői között számon tartott gazdasági társaság tervezheti meg az ócsai szociális lakónegyed családi házait. Egy, a napokban megjelent cikk alapján kiderült, hogy a minisztérium olyan építészeti irodáknak adott meghívást, amelyek az ötletpályázat építészeti kultúráját képviselni képesek, ennek értelmében a zártkörű meghívásos tervpályázatra összesen három hazai tervezőiroda kapott ajánlattételi felhívást. Szeretném megkérdezni, hogy mégis mi alapján állították össze a meghívottak listáját.

Az is nagyon érdekes, hogy egy nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházás ügymenete a szokásosnál jóval nagyobb titokban zajlik. Az is érdekes, hogy a korábbiakban beharangozott teljes projekthez képest, amely a költségvetésre egy jelentős tételt hárított volna, most csak egy kisebb léptékű tervezést indítanak.

Milyen ütemben készül el a lakóingatlan, tisztelt államtitkár úr? Mikor tudhatunk meg részleteket? Milyen tervezői díjra számíthatnak? Milyen építési technológiákkal készülnek az ingatlanok, és mikor kezdik meg a szükséges infrastruktúra kialakítását?

Várom válaszát, államtitkár úr. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Tállai András államtitkár úr, válaszadóként.

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Örülök neki, hogy most már nincs elvi különbség az ügy megközelítése kapcsán az MSZP és a kormány között. Hiszen még 2011. augusztus 10-én Korózs Lajos mintarezervátumoknak hívta, amit a kormány tervez, és féltette, hogy nem lesz ott, azokban a házakban ivóvíz meg szennyvíz, meg nem lesz út, meg nem lesz iskola. Tehát akkor ezzel most már egyetértünk, hogy erre szükség van, mert ez egy fontos megközelítés. Akkor a vita vagy a polémia közöttünk most már csak a megvalósításról történhet.

Azt gondolom, hogy semmiféle találgatás nincs, és semmiféle titkolózás. A Belügyminisztérium valóban a közbeszerzési törvény alapján tárgyalásos eljárásban meghívottak alapján kihirdette az eredményt, akik a tervet fogják készíteni. Ez két szakaszból áll. Az egyik ütemben az Ócsa területén fölépülő családi házak tervezésére, a másik pedig a közműhálózatnak szintén a tervezésére. Ennek az eredménye meg is van. Szeretném önnek mondani, hogy a Kvadrum Építész Kft. nyerte nettó 24 480 000 forintért a családi házak tervezését, és a közműhálózat és a kerékpárút tervezését pedig az Unitef '83 Zrt. 23 980 000 forintért.

Ez a tervezés folyamatban van, amikor a tervezés készen van, akkor indulhat meg a közbeszerzési eljárás, és akkor indulhat meg a kivitelezés. Ez szintén körülbelül két hónapot fog majd igénybe venni, a két hónap lezártát követően indul el, még egyszer mondom, a kivitelezés, és ha minden a tervezettek szerint halad, akkor nyár végére a 80 lakás átadásra kerül, és mire jön a hideg, a tél, akkorra az érintettek be tudnak költözni ezekbe az ócsai házakba.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Egyperces viszonválasz, Simon Gábor képviselő úr.

SIMON GÁBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Ez egy tapsot érdemlő válasz volt. Szedjük csak össze, államtitkár úr, hogy mit is tudunk! Az első ütem 80 házába talán a nyár végén beköltözhetnek. Eredetileg egyébként 500-at ígértek, ezzel szemben van körülbelül 150 ezer család, amelyik egyébként elveszítheti az ingatlanát.

Azt még nem tudjuk, hogy kik fognak ideköltözni, mert egy másik kérdésre önök azt válaszolták, hogy most van a kiválasztás szempontjainak a megtervezése. Aztán az infrastruktúra elkészüléséről még nincs hír, a további 420 házról nincs hír. Sokan úgy vélik egyébként, hogy már kudarcnak ennyi is elég, mint ez az első ütem. A Magyar Urbanisztikai Társaság véleménye: gazdaságtalan, társadalmilag fenntarthatatlan, a nemzetközi megoldásokkal ellentétes, alapjaiban elhibázott.

Szakemberek szerint: a megszokott életüktől, életkörnyezetüktől elszakítottan, munkahelytől, szolgáltatásoktól távol lévő családi házakban élők felzárkózása ilyen módon elképzelhetetlen, ha úgy tetszik, alkalmatlan. Államtitkár úr, az az igazság - idő -, ezt önök is, úgy gondolom, pontosan tudhatják (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy ezen Patyomkin-falvak helyett inkább egy valós megoldást kellene kínálni ezeknek az embereknek.

Köszönöm szépen, államtitkár úr. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Tállai András államtitkár úr, egy perc, viszonválasz.

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Most már tényleg nem értem a kérdést, tehát hogy mi a probléma. Most visszatértünk az eredeti kérdéshez, hogy szükség van vagy nincs szükség. (Simon Gábor: Összefügg a kettő egymással.) Most akkor az 500 sok vagy kevés? (Simon Gábor közbeszól.) Most akkor mi a baj, hogy csak 80 fog megépülni? Én fölteszem a kérdést valóban, hogy szüksége van az államnak arra, hogy legyenek szociális bérlakások? (Simon Gábor: Szociális bérlakás?) Hogy az most 500 lesz vagy 5000, az egy más kérdés.

Azt gondolom, hogy igenis szükség van. Kell, hogy legyen az államnak a kezében olyan eszköz, hogy azokban a lakásokban, akik így járnak, egyébként önök miatt járnak így, hiszen önök engedték a devizahitelezést elengedni az országban... (Simon Gábor: Ajjaj!) Igenis, ha ilyen szorult helyzetbe kerülnek, akkor az állam közvetlenül is tudjon segíteni.

Azt gondolom, igaz, hogy ez a kezdet, ezek a lakások ott fognak maradni, és ezeket a lakásokat később is lehet hasznosítani, mi több, egyébként az 500-at lehet esetleg emelni is, vagy akár az ország más területén is felépíteni.

Köszönöm a figyelmét és azt, hogy beleszólt állandóan a válaszomba. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban. - Simon Gábor: Megtisztel. Igazán nincs mit.)




Felszólalások:   145-152   153-160   161-164      Ülésnap adatai