Készült: 2024.04.19.22:01:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2011.07.04.),  191-195. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 2:39


Felszólalások:   187-190   191-195   196      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Nemény András, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Bocsánat, hol lehet itt dolgozni?" címmel. Nemény András képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. NEMÉNY ANDRÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A magyar kormány foglalkoztatáspolitikai csodafegyvernek tartja a közmunkát. A közmunkában való részvétel nélkül lassan már nem is magyar a magyar ember.

Mielőtt még félreértenék, az MSZP nem azt vitatja, hogy a segélyt bizonyos körben munkavégzéshez vagy képzésen való részvételhez kötik, hiszen erről szólt az "Út a munkához" programunk is, amit sajnálatos módon a mostani kormányzat szándékosan szétvert és rosszabbra cserélt. A baj az, hogy nem létező forrásokra és munkalehetőségekre hivatkozva veszik el a rokkantnyugdíjasoktól és a munkájukat elvesztettektől a tisztes megélhetés esélyét.

Biztosan önök is olvasták azt a felmérést, amelyet az önkormányzatok körében végeztek el. Az adatok azt mutatják, hogy az egyes településtípusoknál csak 50-60 százalékában volt vagy lesz az idén közmunka-lehetőség, azaz az ország jelentős részében az emberek nem tudnak a közfoglalkoztatás keretei között dolgozni, így nem fognak tudni miből megélni a jövőben. A kutatás szerint ebből az következik, hogy a közmunka keretében csak kisszámú munkahely létesítésére van lehetőség. Az ok persze prózai: romló önkormányzati finanszírozás, csökkenő támogatás a közmunkához.

(18.20)

Tisztelt Államtitkár Úr! Ne vegye sértésnek, de egyelőre úgy néz ki, hogy az önök foglalkoztatáspolitikai csodafegyvere olyan hatékony, mint egy fapuska, amivel nemhogy a munkanélküliséget nem lehet csökkenteni, de még éhséglázadáshoz is fog vezetni.

Ezért kérdezem öntől: mivel érik el, hogy legalább a települések 80-90 százalékában lehessen dolgozni közfoglalkoztatás keretében? Mit tesznek azért, hogy az egyre csökkenő közfoglalkoztatási bér mellett is biztosítva legyen a legszegényebb családok megélhetése? Remélem, a kérdésemre adott válaszai több százezer nehéz sorsú ember számára tudnak a mostani bizonytalanság helyett valami reményt adni, ezért azt kérem, hogy a kormányzati sikerpropaganda helyett valóban érdemben igyekezzen adni választ nekem és legfőképpen a választóknak.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra Tállai András államtitkár úrnak adok szót. Parancsoljon, államtitkár úr!

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Talán éppen az a probléma és a gondolkodásbeli különbség közöttünk, hogy önök elneveztek egy pénzpazarló programot "Út a munkába" címmel. Egyébként ha nem az lenne a neve, hanem az lett volna a neve, mondjuk, hogy "segélyezés munkának álcázva", akkor azt mondom, hogy önöknek igazuk van, és akkor nem fájt volna annyira, hogyha esetleg átalakítjuk ezt a rendszert.

Az ön felszólalásából is kiderül, hogy önök nem hisznek abban, hogy ebben az országban van munka, van mit elvégezni. Egyébként azért olyanok az út mentén az árkok, a parkok (Szűcs Erika közbeszól.), azért mondják Magyarországot egyébként egy piszkos, koszos országnak, csak egy példát elmondva.

Én azt gondolom, hogy igenis hinni kell abban, hogy az embereknek lehet munkát adni. Meg kell találni azokat az állami projekteket, állami programokat, ahol lehet értékteremtő munkát adni, ahol egyébként az is, aki a munkában részt vesz, úgy fogja érezni, hogy most már éppen itt az ideje, hogy a rendes munkaerőpiacon keressen magának munkát. De egyébként nagyobb ösztönzéssel a vállalkozások terén is sokkal több munkaerőt, közfoglalkoztatottat lehet majd nyilván munkaviszonyba helyezni és munkát végezni, és természetesen számítunk az önkormányzatokra is, hiszen az önkormányzatok, mint ahogy ma is elhangzott már a parlamentben, nagyon jó példákat mutatnak, mintaprogramokat tudnak szervezni egy-egy településen. Szeretnénk majdan azt ösztönözni különféle állami támogatásokkal, hogy minél több önkormányzat csatlakozzon ehhez a programhoz, és természetesen számítunk majd a civil szervezetekre, az egyházakra is (Szűcs Erika közbeszól.), mint ahogy már ebben az évben is megteremtettük annak lehetőségét, hogy pályázzanak ilyen forrásokra.

Higgye el, képviselő úr, hogy meg fogjuk találni ezeknek az embereknek a munkát, és nem lesz olyan problémájuk, hogy nem találnak munkát, és nem fognak tudni miből megélni. Munkából kell hogy az emberek megéljenek, s nem pedig (Az elnök csenget.) segélyből vagy annak álcázott juttatásból.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A kérdésekre rendelkezésre álló 30 perc időkeretet kihasználtuk.

Most 10 perc szünetet rendelek el. Szünet 18 óra 33-ig. Köszönöm szépen.

(Szünet: 18.23-18.35

Elnök: dr. Latorcai János

Jegyzők: Földesi Gyula és Nyakó István)




Felszólalások:   187-190   191-195   196      Ülésnap adatai