Készült: 2024.03.28.17:09:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

273. ülésnap (2005.11.29.), 2. felszólalás
Felszólaló Csabai Lászlóné (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSABAI LÁSZLÓNÉ (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Sokszor kerülünk baráti társaságban vagy nyilvános rendezvényen abba a helyzetbe, hogy összehasonlítjuk, mit kaptak a gyermekneveléshez a mi szüleink, mit kaptunk mi, és mit vállal ma a társadalom. Hajlamosak vagyunk a születendő gyermekek számát és a juttatásokat lineáris összefüggésben kezelni, pedig a gyermekek támogatásán, a rászorulók segítésén túl sok más is meghatározza azt, többek között a biztonság, az áldozatvállalás, a családok összefogása, a gyermekvállalás őszinte öröme, a gyermekes családok megbecsülése.

Mégis, vegyük sorba, mi történt a gyermekes családok segítése érdekében az MSZP-SZDSZ-kormányzati ciklusban! Talán legfontosabb a családtámogatási rendszer átalakítása. Azt mindig tudtuk, hogy az Orbán-kormány idején bevezetett adókedvezmény pontosan az alacsony jövedelmű többgyermekeseket hozta hátrányos helyzetbe. A változtatás mégsem volt egyszerű. Lehetett volna az az út, hogy év végén, az adóelszámolásnál negatív adóként odaadjuk azoknak a gyermektámogatást, akik abból kimaradtak. Mi a másik megoldást választottuk. A közel kétszeresére emelt családi pótlék azt jelzi, hogy kérelem és utólagos korrekció nélkül minden gyermek egyforma összeget kap, mert számunkra minden gyermek egyformán fontos. És hogy ne sérüljenek a magasabb jövedelmű többgyermekesek, 6 millió forint keresetig megmaradt a visszaigénylés lehetősége.

Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény jár 2006-tól azoknak, akiknek jövedelme a nyugdíjminimum 110, illetve bizonyos esetekben 120 százalékát nem éri el. Általánossá vált az arra rászoruló gyermekek részére a térítésmentes étkezés, a többgyermekes rászorulók alanyi jogon jutnak ingyentankönyvhöz. A lakásépítésnél 200 ezer forintról 800 ezer forintra emelkedett egy gyermek esetében a lakásépítési támogatás, négy gyermeknél pedig 2,2 millió forint helyett 4 millió forintot lehet igénybe venni.

A mi kormányunk tette lehetővé, hogy a még meg nem született gyermekre az állam vállalja a megelőlegezést, és ez évtől az úgynevezett félszocpolt használtlakás-vásárlásra is igénybe lehet venni. Megígértük, hogy a nagyszülők úgy vehetik igénybe a gyest, hogy nem kell nyugdíjukról lemondani. Megígértük és megtettük. 2006 januárjától pedig lehetővé tesszük, hogy a gyes mellett az anyuka munkát vállaljon. Azt ígértük, hogy ösztönözzük a nyelvtanulást, ezért adtunk több mint 400 intézménynek lehetőséget a null évfolyam bevezetésére, és fogadjuk el nyelvvizsgának az emelt szintű érettségit. Ez bizony több pénzbe kerül az államnak és az önkormányzatoknak, de így biztosítható, hogy ne csak azok sajátítsák el az idegen nyelvet, akiknek a szülei meg tudják fizetni a külön nyelvórákat.

Minden adat ellentmond annak az ellenzéki vélekedésnek, hogy nálunk tönkrementek az iskolák. Míg Európában egy pedagógusra több mint 10 gyermek jut, Magyarországon a nevelői létszám csökkenése ellenére is alig több mint 7. Így 30 százalékkal több idő és figyelem jut a gyerekekre, mint más országokban, miközben változatlan kötelező óraszám mellett 35 százalékkal nőtt a reáljövedelem.

Sokat panaszkodunk a költségvetés kapcsán az alapfokú művészeti oktatás finanszírozásával kapcsolatban. A tények azt mutatják, hogy 2002 óta majdnem duplájára nőtt és ma már 300 ezer az ezen oktatási formában részt vevők száma. Ha ez igaz, nem lenne szabad, hogy csellengő gyermekek legyenek az utcákon.

Pozitív változás, hogy a többcélú kistérségi társulásokban javult a családsegítés és a nevelési tanácsadás színvonala. Oda is eljut ma már a logopédus, ahol eddig azt sem tudták, hogy mit jelent ez a szó.

Mindezek ellenére tudjuk és nem titkoljuk, hogy gond van az oktatással. Különösen a szakképzéssel. Jó dolog, hogy 16 tiszk kezdte meg működését, több mint 20 milliárd forintos európai uniós támogatással. Így javulhat a gyakorlati képzés gazdaságossága és színvonala.

Tudjuk, hogy mindez nem elég. Sok gyermek él még szegénységben, versenyhátrányban. Gond a roma tanulók felzárkóztatása, integrált képzése. Sokan tanulnak olyan szakmát, amivel esélyük sincs az elhelyezkedésre. Sok helyen eredmény nélküli és drága az oktatás.

Ha lenne valami, amiben a jövőt illetően szükséges lenne a parlamenti pártok, a politikusok reális helyzetértékelése és megegyezése, ez az lenne. Az értékeket megőrizni, a változásokhoz alkalmazkodva változtatni, de sohasem visszafelé menni - ez igazi felelősség, igazi hazafiság lenne. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai