Készült: 2024.03.29.15:16:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

295. ülésnap (2013.07.04.), 198. felszólalás
Felszólaló Rogán Antal (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 12:06


Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROGÁN ANTAL (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Strasbourgban az Európai Parlamentben vita zajlott Magyarországról. A vita végén Strasbourgban az Európai Parlament alapvetően baloldali képviselői ítéletet is mondtak Magyarországról. Azt gondolom, ilyenkor helyes, ha a Magyar Országgyűlés mérlegeli, hogy ennek az ítéletnek a fényében mi Magyarország álláspontja az Európai Parlament által hozott határozatról.

Tisztelt Képviselőtársaim! Talán a legnagyobb probléma azzal, ami lezajlott Strasbourgban az Európai Parlamentben, az, hogy Magyarország nem kapott egyenlő elbánást. Magyarország nem kapta meg azt a lehetőséget, ami kijár minden európai uniós tagállamnak, kijár az Európai Közösség minden tagjának, nevezetesen, hogy tiszteletben tartsák az uniós szerződésben vállalt jogokat és kötelezettségeket, és csak azok az uniós intézmények foglaljanak állást egy tagállam kapcsán, amelyeknek erre jogosítványuk és felhatalmazásuk van.

Az Európai Parlament a döntésével megsértette Magyarország szuverenitását. Azt gondolom, ilyenkor a Magyar Országgyűlésnek az a kötelessége, hogy kifejezze a magyar nép egyöntetű akaratát, ami akkor nyilvánult meg, amikor csatlakoztunk az Európai Unióhoz, kifejezze azt az akaratot, hogy mi egy olyan Európai Közösséghez akarunk tartozni, amely Európai Közösségen belül mindenkinek azonosak a jogai, kis tagállamoknak és nagy tagállamoknak egyaránt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezért a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja nevében is két képviselőtársammal együtt előterjesztettünk egy országgyűlési határozattervezetet. Az országgyűlési határozat tervezete azt a címet viseli, hogy "Az Országgyűlés határozata a Magyarországot megillető egyenlő elbánásról". Engedjék meg nekem, hogy tekintettel ennek az országgyűlési határozatnak a rövidségére, szó szerint ismertessem ezt a tisztelt Házzal.

Az országgyűlési határozat azzal kezdődik, hogy "Mi, magyarok több mint ezer éve az államalapítással, a kereszténység felvételével beléptünk az európai népek családjába. Mi, magyarok sokszor kiálltunk az európai értékekért. Volt idő, amikor vérünkkel védtük ezeket az értékeket külső támadásokkal szemben. 1956-ban fegyvert fogtunk a kommunista diktatúra ellen. 1989-ben hozzájárultunk Európa újraegyesítéséhez a vasfüggöny lebontásával. Mi, magyarok szabad akaratunkból léptünk be az Európai Unióba. Tettük ezt abban a reményben, hogy a jog, az igazságosság és a szabadság alapján álló közösséghez csatlakozunk.

Mi, magyarok nem akarunk többet olyan Európát, ahol a szabadságot korlátozzák és nem kiteljesítik. Nem akarunk többet olyan Európát, ahol a nagyobb visszaél a hatalmával, ahol megsértik a nemzetek szuverenitását, és ahol csak a kisebbnek kell tisztelnie a nagyobbat. A vasfüggöny mögött eltöltött negyven év alatt elegünk lett a diktátumokból. Mi, magyarok mindig tiszteletben tartottuk az Európai Unió erre feljogosított intézményeit, párbeszédet kezdeményeztünk, és mindig készen álltunk az ésszerűség jegyében fogant megállapodásokra.

Ezért joggal várjuk el az Európai Unió intézményeitől a Magyarországnak kijáró tiszteletet és egyenlő elbánást. Elvárjuk az Európai Uniótól, hogy tartsa tiszteletben mindazon jogainkat, amelyek a csatlakozás után is megilletnek minket, éppen úgy, mint minden más tagországot.

A Magyar Országgyűlés csodálkozásának ad hangot, hogy az Európai Parlament olyan határozatot hozott, amelyhez nincs joga, és amellyel az Európai Parlament túllépi hatáskörét. Önkényesen állapít meg követelményeket, önkényesen vezet be új eljárásokat, és olyan új intézményeket kreál, amelyekkel megsérti Magyarország uniós alapszerződésben garantált szuverenitását. Ezzel az Európai Parlament szembemegy az európai értékekkel, és veszélyes útra vezeti az Európai Uniót.

További aggodalomra ad okot, hogy a Magyarországot sújtó hatalmi visszaélés mögött egyértelműen üzleti érdekek húzódnak meg. Magyarország csökkenti a magyar családok által felhasznált energia árát. Ez sértheti több európai nagyvállalat érdekeit, akik monopolhelyzetük révén hosszú éveken át extraprofitot termeltek Magyarországon. Elfogadhatatlan, hogy az Európai Parlament ezeknek a nagyvállalatoknak az érdekében próbál nyomást gyakorolni hazánkra. A Magyar Országgyűlés egész Európára nézve veszélyesnek tartja, ha az üzleti csoportok érdekei akadálytalanul érvényesülnek az Európai Unióban, és felülírhatják az alapszerződésben lefektetett szabályokat.

A mai napon határozatot fogadunk el annak érdekében, hogy megvédjük Magyarország szuverenitását és a magyar emberek egyenjogúságát Európában. Felszólítjuk Magyarország kormányát, hogy ne engedjen az Európai Unió nyomásának, ne hagyja csorbítani az ország alapszerződésben garantált jogait, és folytassa a magyar családok életét megkönnyítő politikáját.

Ez az országgyűlési határozat a közzétételt követő napon lép hatályba." (Taps a kormánypártok soraiban.)

(19.40)

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezzel az országgyűlési határozattal kíván válaszolni a Magyar Országgyűlés az Európai Parlament Strasbourgban lefolytatott vitájára és az Európai Parlament határozatára.

Fel kell tennünk a kérdést, hogy miért helyes, ha a Magyar Országgyűlés válaszol az Európai Parlamentnek. Sőt, vannak, akik kifejezetten azt a kérdést teszik fel, hogy meg kell-e ijednünk, szabad-e ilyet csinálni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy az Európai Unió, ahogy ezt ebben a szövegben is kimondjuk, egy olyan közösség, amelynek tagállamai egyenlők egymással. És ha az Európai Unió egyes intézményei visszaélnek hatalmukkal, az nemcsak annak a tagállamnak a kára, akinek a rovására mindezt megteszik. Az az Európai Unió egészét, azokat a közösségi értékeket veszélyezteti, amelyek mentén megszületett az uniós csatlakozási szerződés, amelyek mentén egyébként létrejött azoknak az intézményeknek a köre, amelyek ma az Európai Uniót életben tartják és mozgatják. Ennek legalapvetőbb joga, hogy az Európai Unió minden tagállama egyenlő egymással.

Magyarország szuverenitását az Európai Parlament azzal sértette meg, hogy az Európai Parlament olyan ügyekben hozott határozatot, amelyekben nem tartozik semmilyen illetékességgel. Az uniós csatlakozási szerződés során ugyan lemondtunk szuverenitásunk egy részéről, de abban is megállapodtunk, hogy melyek az Unió azon intézményei, amelyekkel egyébként a közösségi joganyag mentén, az Európai Unió által felvetett vitás kérdésekben meg kell állapodnunk vagy vitát kell folytatnunk. Ezekben a kérdésekben nem az Európai Parlament, hanem az Európai Bizottság tartozik illetékességgel. Ha az Európai Parlament létrehoz egy olyan intézményt, amelyben saját hatáskörén túlmenően kíván foglalkozni egy tagállammal, ezzel egyértelműen sérti az uniós szerződést, és egyértelműen sérti az adott tagállam, jelen esetben Magyarország szuverenitását.

Milyen veszélyeket rejt ez magában Magyarországra nézve? Azzal a veszéllyel jár együtt, hogy ha sérülnek a jogaink ilyen tekintetben, akkor sérülhetnek Magyarország számára fontosabb kérdésekben is. Hiszen ugyanez az alapszerződés, ugyanezek a jogok azok, amelyek egyébként Magyarország számára azt is garantálják, hogy milyen mértékben kell kivennie a részét a közös kasszából. Vagy éppenséggel milyen mértékben juthat hozzá európai uniós forrásokhoz. Ha egyik helyen megsértik a jogainkat, akkor bármikor megsérthetik a másik helyen is.

Ugyanez a helyzet abban a tekintetben, hogy Magyarországnak mihez van joga. Mi azt gondoljuk, hogy Magyarország szabadon alakíthatja az energiaárakat, hiszen az Európai Unió nem alakította ki azt az intézményrendszert, amelynek keretében közösen döntenének az energiapolitikáról, illetve az energiaárak szabályozásáról. Ha Magyarország jogait megsérthetik az egyik helyen, akkor megsérthetik ezeken a helyeken is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Éppen ezért a magyar parlamentnek kötelessége, hogy kimondja, melyek azok a jogok, melyek Magyarország azon jogai, amelyeket meg kíván védeni. És ki kell mondanunk, ha az Európai Unió bármely intézménye vissza akar élni a hatalmával, mint ezt az Európai Parlament tette, akkor a Magyar Országgyűlésnek ezt vissza kell utasítania. A magyar kormány képviselői és Magyarország miniszterelnöke az Európai Parlament vitája során megvédték Magyarországot Brüsszelben. Most a Magyar Országgyűlésnek kell megvédenie Magyarországot és Magyarország jogait.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy ilyen kérdésekben egyébként érdemes összefognunk. Mert valóban igaz, hogy itt a parlamenti patkó mindkét oldalán sok kérdésben vitában állunk egymással. Ezek között a kérdések között természetesen vannak olyan kérdések is, amelyeket érint az úgynevezett Tavares-jelentés. De, tisztelt képviselőtársaim, itt most nem az a lényeg, hogy ebben a tekintetben akár értékalapon, akár ideológiai alapon, akár pártalapon miben állunk egymással vitában. Az a kérdés, hogy mi, a Magyar Országgyűlés képviselői megengedhetjük-e azt, hogy az Európai Unió egy erre fel nem jogosított intézménye ítéletet mondjon Magyarországról. Milyen következményei lesznek ennek?

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezért vetettük azt fel, hogy mindenki, aki ebben a tekintetben nem fog össze, és kimarad a sorból, aki azt teszi, hogy ilyen kérdésekben megszavazza a Magyarországot elítélő határozatot, az valójában veszélybe sodorja Magyarországot. Azért sodorja veszélybe, mert hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország szuverenitása sérüljön, hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország jogai csorbuljanak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez az, amit nem szabad és nem lehet megengedni. Volt egy pillanat Strasbourgban, amikor ez az összefogás nem jött létre. Most viszont van egy lehetőség itt, a Magyar Országgyűlésben, hogy létrejöjjön. Arra kérem éppen ezért az ellenzéki padsorokban helyet foglaló képviselőtársainkat is, hogy ma ne arról vitázzanak, hogy mi a véleményük a magyar kormányról, ne arról vitázzanak, hogy a Magyar Országgyűlés elmúlt háromesztendős döntéseiről mi a véleményük. Arra kérem önöket, hogy közösen gondoljuk végig, valóban meg akarjuk-e engedni azt, hogy az Európai Parlament, visszaélve hatalmával, csorbíthassa Magyarország szuverenitását. Mert ez a legfontosabb kérdés. És abban bízom, hogy ebben a patkó másik oldalán ülő képviselőtársaim között is sokan vannak olyanok, akik belátják, hogy ezt nem engedheti meg magának a Magyar Országgyűlés. Ezért bízom abban, hogy ennek a vitának a végén sok olyan ellenzéki szavazat is lesz, amelyik támogatni fogja ennek az országgyűlési határozatnak az elfogadását.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti frakciókban.)




Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai