Készült: 2024.03.29.14:31:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

71. ülésnap (2007.05.15.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:30


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A foglalkoztatási és munkaügyi bizottság május 14-ei ülésén tárgyalta meg a benyújtott törvényjavaslatot. Az egyes foglalkoztatási jogviszonyokat szabályozó törvények munka- és pihenőidőre vonatkozó rendelkezéseinek módosításáról szóló törvényjavaslatot követően került sor az egészségügyi tevékenység végzésének egyes kérdéseiről szóló 2003. évi LXXXIV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat tárgyalására, és a bizottság kormánypárti és ellenzéki oldala egyaránt általános vitára alkalmasnak találta a benyújtott javaslatot.

Az, hogy fölsoroltam, hogy a munka világát szabályozó törvények mellett egy külön ágazati jogszabály jelenik meg az egészségügyben dolgozók munka- és pihenőidejére, a munkaszervezésre, a tevékenység végzéséről szóló jogszabályokra, egyértelműen jelzi, hogy a jogalkotó és a vitában vagy a törvényjavaslat előkészítésében részt vevő társadalmi szervezetek egyaránt tudomásul vették, hogy az egészségügyi ágazatban a közszolgáltatás fenntartásának igénye, a folyamatos munkavégzés törvényszerűségei, a rendelkezésre álló humán erőforrás azt követeli meg, hogy az egészségügyben a munka világának általános szabályaitól eltérő és specifikus szabályozást is meghozzunk.

Az Európai Bíróság, illetve az Európai Unió Bizottságának és Tanácsának 2003. évi irányelve nem ismeri el az egészségügyben az ügyelet fogalmát, munka- és pihenőidőt, szabályosan elrendelhető munkavégzést és elrendelhető rendkívüli munkavégzést ismer. Az egészségügyben azonban az a helyzet, hogy a normális munkavégzést követően a betegségek természete követeli meg, hogy folyamatosan biztosítani kell az egészségügyi ellátás hozzáférhetőségét az emberek számára. Ezért az a tény, hogy a munkavállalónak a munkáltató által elrendelt helyen ott kell tartózkodni és munkavégzésre készen kell állni, a munka világától eltérő módon az a jellemzője, hogy az egészségügyben ez a rendelkezésre állás és a készenlét főleg a munkavégzésre irányuló tevékenység miatt történik, vagyis az általános szabályoktól eltérően az egészségügyben az a törvényszerű, hogy ügyeletet azért szervezünk, mert ott munkavégzés történik.

Ezért aztán a munka törvénykönyvének a generális szabályait olyan módon módosítja más törvényekben, hogy az ügyeleti időre, az elrendelhető túlmunkák éves keretére nézve és a jelenlegi helyzetre egy hosszabb munkaidő-lehetőséget biztosít. A rugalmasabb munkaszervezés miatt a munka világában teljesen értelemszerű, hogy két hónapra vagy az Unió szabályai szerint legfeljebb három hónapos terjedelemre lehet egy időkeretben megszabni az eltérő munkaterheléseket.

(12.10)

Az egészségügyben azonban közös megegyezés alapján kollektív szerződésben ettől akár úgy is el lehet térni, hogy egy fél évre lehet ezt a szabályozást meghozni. És mivel az ügyeleteknek az a természetük, hogy a rendes munkaidőt követően mintegy 16 órában teljesítenek az egészségügyi dolgozók ügyeletet, ezért azt a szabályozást is el kell végezni, hogy a folyamatos betegellátás érdekében erre a törvény lehetőséget adjon, pont azzal a kitétellel, hogy a helyben rendelkezésre állás az ügyelet minden órájában munkaidőnek minősül, de az effektív munkavégzést ettől eltérő módon szabályozza maga a törvényjavaslat is.

Ezért a foglalkoztatási bizottságban nem nagy vita után, inkább csak tudomásulvétel céljából történt meg a kérdés és válasz erre a szektorra vonatkozóan. Én magam fejtettem ki az egészségügyre vonatkozó szabályozás specialitásait, a foglalkoztatási bizottság pedig tudomásul vette, hogy ez a szabályozás benyújtásra került, és általános vitára alkalmasnak találta.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai