Készült: 2024.04.24.21:23:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2006.11.21.), 14. felszólalás
Felszólaló Kiss Péter (MSZP)
Beosztás szociális és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS PÉTER szociális és munkaügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar cigánysággal kapcsolatos általános problémák között legalább 8-9 olyan általános és fajsúlyos problémát emelhetünk ki, amelyek egyenként, önmagukban nem megoldhatók, csak egy komplex társadalmi összefogás keretében segíthetők, módosíthatók, korrigálhatók, mindenesetre a társadalmi többség akarata kell hozzá. És biztosíthatom a képviselő urat, hogy ha itt a parlamentben a parlamenti erők összeállnak, és kezdik szervezni ezt a társadalmi többséget, akkor a kormányzat természetesen ennek kovásza lesz, együttműködő partner lesz, és mérlegelni fogjuk az önök és mások javaslatait is annak érdekében, hogy hogyan tehetünk a többségi felelősség szempontjából is többet, mint ami arányukból következően jutna a hazai cigányságra, mert a közelítésmódban, azt hiszem, ez a nulladik, alapvető technikai pillér.

Nos, a problémák között a rossz szociális helyzetet, másodsorban az alacsony iskolai végzettséget, harmadsorban a tömeges munkanélküliséget körükben, negyedrészt a segélybe menekülés tipikus családi mintáját, a jövedelemhiány miatt felhatalmazott tartozásokat, az egészségi állapotot, az alacsony érdekérvényesítési képességet és az őket gyakran érő hátrányos megkülönböztetést szeretném említeni.

Ez így együtt mind jellemző a hazai cigányság helyzetére, nemcsak ma, sajnos, hanem évtizedes módon. S ha ez így van, akkor bár morális kötelezettségünkből adódóan is, egyes részügyekkel foglalkozva is kell segíteni, ugyanakkor számot kell vetni azzal, hogy jelentős erőforrásokat csoportosítva, elsősorban az európai forrásokra apellálva olyan programot kell közösen megvalósítsunk, amely egymásra ható módon segíti elő ezeknek a hátrányoknak a leküzdését.

Önnek igaza van abban, hogy kulcskérdés a foglalkoztatás és kulcskérdés a képzés, a foglalkoztathatóság kérdése, valamint a gyermekek szempontjából az iskoláztatás és a megfelelő szülői minták biztosítása a családban. Ezért is van az, hogy már az eddigiekben is a programok zöme, a megelőző 10-15 év programjainak a zöme igyekezett erre koncentrálni. Igyekezett, de áttörő eredményt nem értünk el ez alatt a 16 év alatt. Mert bár igaz az, hogy létezik a kormány Útravaló-programja, ami a legnehezebb sorúaknak, mintegy 20 ezer embernek ad ösztöndíjat, hogy tanulhasson középiskolában - szakmát szerezzen - és felsőoktatásban, ez mégsem globális válasz, csak egy lépés. Bár létezik kifejezetten a cigányságot támogató ösztöndíjalap 13-14 ezer roma fiatalt és fiatal felnőttet támogató módon, de ez önmagában nem elegendő. Bár létezik a közmunkáknak egy nagyon széles köre, amely egy részében immáron a közmunka összekapcsolt, a foglalkoztatás összekapcsolt a képzéssel, hogy egzisztencia legyen, mialatt az elemi kompetenciákat meg lehet tanulni, ez önmagában mégsem elég.

Ezért tehát a komplex nagy fejlesztési programok szükségesek itt. Ezeket fogjuk elindítani az európai fejlesztési forrásokból, célzottan azokra a kistérségekre, ahol koncentráltan van jelen a probléma, roma és hasonló élethelyzetű emberek tömegével vannak, ahol egyszerre kell segíteni a gyermekesélyek szempontjából a bölcsödétől a családi napközin át, egyszerre kell a közcélú foglalkoztatással, egyszerre a védett munkahelyek fenntartásával, egyszerre a foglalkoztatás közbeni képzéssel és az olyan típusú segélyezéssel, ami munkára ösztönöz, hogy ne azt a szülői mintát lássák a gyerekek, hogy segélyből lehet tartósan megélni. Ezek a komplex kistérségi programok csak a szociális tárca területén a TÁM-okból, amit így hívunk, a társadalmi megújulás programjából kistérségenként egymilliárd forintos támogatást, programhátteret fognak kapni, és másik három programból még újabb egy-egy-egy milliárd forintos támogatásban részesülnek. Ez azt jelenti, hogy 28-szor 4 milliárdos forrás keletkezik célozottan ezekre a komplex programokra.

Ezek sem válaszolják meg természetesen az egész roma lakossággal kapcsolatos esélyproblémákat, de teremtenek egy új mintát, hogy a többségi társadalom immáron kész arra, hogy ne csak az arányosan rá jutó részt, hanem többletet fordítson az esélyek építésére, egy új együttműködés kialakítására.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai