Készült: 2024.03.29.14:25:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2017.05.31.), 6. felszólalás
Felszólaló Witzmann Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:39


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

WITZMANN MIHÁLY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Alelnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Mindenekelőtt engedjék meg, hogy elnézést kérjek önöktől, hogy csak később tudtam csatlakozni a napirendi pont tárgyalásához, hiszen a törvényalkotási bizottsági hatáskörben eljáró Költségvetési bizottság ülése a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban jelenleg is zajlik, és onnan igyekeztem ide a vezérszónoki felszólalásomra.

Magyarország Alaptörvénye egyértelműen hitet tesz az Állami Számvevőszék működése, valamint a szervezet ellenőrzési lehetőségeinek erősítése és a szervezet függetlensége mellett. Az Állami Számvevőszéknek ‑ mint az Országgyűlés legfőbb pénzügyi és gazdasági ellenőrző szervének ‑ kiemelt feladata, hogy szakmailag magas színvonalú és értékteremtő ellenőrzéseivel előmozdítsa a közpénzek felhasználásának átláthatóságát, valamint hozzájárulhasson az úgynevezett „jó kormányzás" elvének minél hatékonyabb érvényesüléséhez.

Úgy vélem, hogy az előttünk fekvő beszámolóból az is világosan kiderül, hogy a Számvevőszék a tavalyi évben is folyamatosan kontroll alatt tartotta a makrogazdasági folyamatokat és az államadósság alakulását is, ezzel pedig nagymértékben hozzájárult a költségvetési tervezés átláthatóságához.

Az előttünk fekvő beszámolóból azt is kiolvashatjuk, hogy az Állami Számvevőszék kiemelten fókuszált az ellenőrzők ellenőrzésére is, ahol a Magyar Államkincstár, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a Magyar Nemzeti Bank tevékenységét, továbbá a Könyvvizsgálói Kamara működését is értékelte, illetőleg vizsgálta. Az Állami Számvevőszék emellett megkezdte az ellenőrzést végző szervezetek ellenőrzési módszereinek áttekintését és elemzését is, valamint felhívta a figyelmet az államháztartás-elle­nőr­zési rendszer módszertani megújítására is.

Az Állami Számvevőszék ez irányú vizsgálata arra is világosan rámutat, hogy az ellenőrzést végző szervezeteknek a hatékony ellenőrzés érdekében ,,közös nyelvet" kell beszélniük. Ugyanis az ellenőrzési módszertanok összeillesztésével és az azonos elvek szerinti összeállításával nagyobb hatás érhető el a közpénzügyek rendezettségében, a közpénzek célszerű és eredményes felhasználásában.

Tisztelt Képviselőtársaim! Fontos kiemelni, hogy 2016-ban az Állami Számvevőszék nagy hangsúlyt fordított az állami vagyon feletti tulajdonosijog-gyakorlás ellenőrzésére, valamint az államadósság-szabálv érvényesülését közvetlenül befolyásoló tevékenységek, illetve szervezetek ellenőrzésére is. Ugyanis a jól irányított állam számára komoly segítséget jelent a közszféra azon szervezeteinek, azon területeinek ellenőrzése, amelyek az államadósság-mutató alakulása, az államháztartás hiánya vagy éppen az ország versenyképessége szempontjából meghatározó jelentőséggel bírnak.

Az Állami Számvevőszék az elmúlt években bekövetkezett, az adósságkezelésre jelentős hatással bíró gazdasági, gazdaságpolitikai változások miatt helyesen ismerte fel az adósságkezelés tárgykörében megfelelő rendszerességgel lefolytatott ellenőrzések fontosságát, jelentőségét. Ennek a feladatnak megfelelve a Számvevőszék a 2012-es esztendőt követően 2016-ban is lefolytatta azt az ellenőrzését, amelyben az államadósság kezelésének eredményességét kívánta megvizsgálni.

A beszámolóból az is kiderül, hogy mindezen feladatok ellátása mellett az Állami Számvevőszék értékelte a magyar diplomás pályakövetés fejlesztését és működését, valamint nemzetközi együttműködés keretében a turizmusfejlesztési intézkedéseket is. Az úgynevezett diplomás pályakövető rendszer, amelyről az előbb említést tettem, tekintetében érdemes megemlíteni, hogy 2015 tavaszán 34 felsőoktatási intézmény gyűjtött adatokat végzettjeiről és hallgatóiról. A felmérést segítő online kérdőívek kitöltésével, illetőleg ezek visszaküldésével pedig több mint húszezren éltek és tudtak segítséget nyújtani a felmérésben.

A versenyképes tudás hasznosulásának javítása érdekében az Európai Unió legfőbb ellenőrző intézményei közötti együttműködés keretében hajtotta végre az Állami Számvevőszék a ,,Közös ellenőrzéssel a versenyképes tudás jobb hasznosulásáért ‑ a diplomás pályakövetés jó gyakorlatainak feltárása” című ellenőrzését. A Számvevőszék a magyarországi diplomás pályakövetés fejlesztését és működését egy kiemelkedően hosszú, 2011-től egészen 2015. év végéig tartó időszakban ellenőrizte, a jó gyakorlatok hatékony és eredményes feltárása érdekében.

Itt említeném meg, hogy az Állami Számvevőszék ellenőrzésével párhuzamosan a bolgár és román számvevőszékek is végeztek hasonló témában ellenőrzéseket. A három ország számvevőszéke között létrejött együttműködési megállapodás keretében pedig elkészült a Számvevőszék részéről egy ellenőrzést kiegészítő elemzés is, amely részletesen mutatja be a hazai diplomás pályakövetési rendszer működését, külön kiemelve a jó pályakövetési gyakorlatokat.

A Számvevőszék 2016-os tevékenységét vizsgálva az is látható, hogy a 2015-ben történt, brókercégekhez kapcsolódó események kockázatait elemezve, valamint azok társadalmi jelentőségére tekintettel a Számvevőszék kiterjesztette a belső kontrollrendszer ellenőrzését az érintett önkormányzatok befektetési döntéseire, továbbá ellenőrizte az önkormányzatok adósságrendezési eljárásait is.

Mindezek mellett az Állami Számvevőszék értékelte több magyarországi kórház, valamint a vízügyi igazgatóságok gazdálkodását is, valamint ellenőrzés alá vonta az eddig ellenőrizetlen területként hagyott megyei hatókörű múzeumok gazdálkodását, továbbá megkezdte a felsőoktatási intézmények utóellenőrzését is.

2016-ban ütemezetten folytatódtak az önkormányzati és állami tulajdonú vagy többségi állami tulajdonú gazdasági társaságok ellenőrzései is, ahol sor került több tucat, a rezsicsökkentésben is érintett önkormányzati távhő- és hulladékgazdálkodó társaság ellenőrzésére is.

Az Állami Számvevőszék ezen a területen is helyesen választotta ki az ellenőrzött vállalatok körét, mert az ellenőrzött társaságok mintegy egyharmadánál előfordultak olyan szabálytalanságok, amelyek miatt mind a felelősség kivizsgálására irányuló szám­vevőszéki javaslat megtételére, mind pedig az illetékes külső szervek értesítésére is sor került.

Az Állami Számvevőszék a tavalyi évben lefolytatott, az államháztartáson kívül működő, közfeladat-ellátó rendszereket érintő ellenőrzéseivel is hozzájárult ahhoz, hogy a közpénzeket az államháztartáson kívül működő szervezetek is átlátható és rendezett módon használják fel.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy az Állami Számvevőszék által a tavalyi esztendőben elvégzett munka mennyiségét az alábbi számadatok is jól szemléltetik: az Állami Számvevőszék 2016-ban összesen mintegy 260 jelentést hozott nyilvánosságra, és mintegy 2232 javaslatot fogalmazott meg az ellenőrzött szervezetek felé, a feltárt szabálytalanságok és hiányosságok kijavítása, valamint a beazonosított kockázatok csökkentése érdekében.

Az elszámoltatható közpénzfelhasználás érdekében összesen 251 alkalommal értesítette az illetékes hatóságokat vagy felügyeleti szerveket az ellenőrzései során feltárt bűncselekményre vagy súlyos szabálytalanságra utaló gyanú miatt. Az Országgyűlés döntéshozatali munkáját 25 tájékoztatóval és 36 tör­vényjavaslathoz tett ajánlással segítette.

A közvélemény rendszeres tájékoztatása érdekében több mint 2 ezer hírt tett közzé a tavalyi esztendőben. 21 különféle tanácsadói elemzést készített, többek között piacszervezés, adósságkezelés, katasztrófavédelem, pénzügyi kultúra, nagyberuházások és integritás témakörében, továbbá egy 11 részes tanulmánysorozatot is megjelentetett az úgynevezett „jó kormányzás” irányelveinek összegzése érdekében.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretnék még néhány gondolatot szólni arról a kevésbé örömteli tényről is, amiről egyébként a bizottsági véleményben is hallhattunk már említést, miszerint az elmúlt években több olyan hazai és nemzetközi elemzés is napvilágot látott, amely azt igazolta, hogy a magyar háztartások pénzügyi tudatossága, illetve ez irányú ismeretei igen alacsony szinten vannak.

Nos, úgy gondolom, hogy ennek a helyzetnek a javítása, illetőleg felszámolása érdekében, valamint a pénzügyi ismeretek hatékony és széles körű terjesztésében ‑ a kormányzat által tett intézkedések mellett ‑ a független intézmények is képesek rendkívül hatékonyan közreműködni.

Örömmel mondhatjuk, hogy az elmúlt években az Állami Számvevőszék is csatlakozott ehhez a kezdeményezéshez, aktívan kivette a részét abból a felelősségteljes munkából, amely a háztartások pénzügyi ismereteinek bővítését szolgálja. Úgy is fogalmazhatunk, hogy az Állami Számvevőszék évek óta elkötelezett támogatója a pénzügyi tudatosság fejlesztésének és a pénzügyi kultúra kutatásának egyaránt, ugyanis már többször meggyőződhettünk róla, hogy a Számvevőszék társadalmi felelősségvállalásában kiemelt helyet foglal el ez a terület.

Azt gondolom, hogy az Állami Számvevőszék ez irányú tevékenysége hatékony segítség lehet abban, hogy a nem megfelelő pénzügyi ismeretekből és a nem kellően megalapozott pénzügyi döntésekből fakadó gazdasági kockázatok mérséklődjenek, és ezáltal javulhasson a magyar családok pénzügyi tudatossága is.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Véleményem szerint az Állami Számvevőszék 2016-ban is hatékonyan látta el ellenőrzési feladatait, eredményesen támogatta az Országgyűlés és a bizottságok működését, valamint tájékoztatási és szemléletformálási feladatainak is maradéktalanul eleget tett.

Összefoglalva tehát elmondhatjuk, hogy az Állami Számvevőszék továbbra is rajta tartja a szemét a közpénzeken, a magyar emberek adóforintjain, és nagymértékben hozzájárul az állam hatékony működéséhez is.

(9.50)

Úgy gondolom, hogy az előttünk fekvő több mint százoldalas jelentés pontosan és kellő részletességgel mutatja be az Állami Számvevőszék tavalyi évi tevékenységét, amely egyértelműen eredményesnek tekinthető, ezért a Fidesz-frakció támogatja annak elfogadását. Egyúttal tisztelettel kérem képviselőtársaimat, hogy a vita lefolytatását követően szavazataikkal támogassák az Állami Számvevőszék 2016-os tevékenységéről szóló beszámoló elfogadását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai