Készült: 2024.04.19.21:39:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2011.06.20.), 52. felszólalás
Felszólaló Simon Gábor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:04


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SIMON GÁBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Általam nagyra becsült Államtitkár Úr! Orbán Viktor miniszterelnök úr a Világgazdasági Fórum bécsi regionális tanácskozásán azt mondta, hogy kétharmados gazdasági témájú törvényekkel megköti a következő tíz kormány kezét. Igazán dicséretre méltó, hogy a kormány akár negyven évre is előre lát, de sajnos úgy tűnik, hogy ez nem minden területére igaz a kormányzati munkának.

A devizahitelesek ügyében az Orbán-kormány csaknem egy évig tétlenkedett, majd talált egy félmegoldást, amely a problémát nem megoldja, csupán áttolja a következő ciklusra, ez pedig több mint hiba, tisztelt államtitkár úr, ez cinizmus. Nagyon sok embernek nagyon sokba fog kerülni ez az önök döntése. A Magyar Nemzeti Bank számítása szerint ugyanis egy átlagadós a mostani, tehát a csökkentést megelőző törlesztőrészlethez képest durván 7 százalékkal, a 2011 és 2014 közti csökkentett törlesztőrészlethez képest pedig 30 százalékkal kell hogy többet fizessen majd 2015-től. A számokat nem kérdőjelezzük meg, remélem, ön sem teszi, államtitkár úr. Az a fontos ugyanis, hogy ezek a lépések vagy ez a döntés az állampolgár számára egy nagyon durva emelkedést fog jelenteni, egy durva emelkedést, amely majdnem mindegy, hogy most 20, 30 vagy 40 százalék, a lényeg a lényeg az egészben: ez az emelkedés akkor majd egy nagy terhet fog számukra jelenteni. Ezt a helyzetet pedig, államtitkár úr, csak tovább rontotta az elmúlt időszakban, hogy a kormány, illetve a kormánypárti tagok időnkénti nyilatkozatai, illetve a gazdaságpolitika szárnyalása eredményezte 2010-ben azt, hogy a devizahitelesek 974 milliárd forintos árfolyamveszteséget szenvedtek el - ez az adósságállomány 18,8 százaléka, ennyivel kell ma többet fizetni egy devizahitelesnek, hogy értsük a dolgot. Éppen ezért, tisztelt államtitkár úr, szeretném, ha azt az érzetet elkerülnénk, hogy önök ezzel a mostani javaslattal, amely a parlament előtt van, megoldották a problémát; szeretném mondani, hogy nem oldották meg a problémát.

Felelős politikusként önök is, mi is úgy gondolhatjuk, hogy nagyon nehéz időszak előtt állnak a devizahitelesek. Ha a kormány a gazdaságpolitikában képes 40 évre előre látni, akkor szeretném tisztelettel megkérdezni, hogy 3-4 évre előre is tudnak-e számolni. Ha terveznek bármilyen hosszú távú, hatékony védelmet a devizahiteleseknek, akkor, tisztelt államtitkár úr, ezt a problémát miért tolják át a következő ciklusra? Véget ért ezzel a mostani bejelentett intézkedéssel a devizahitelesek megsegítése, vagy ez a mostani bejelentés maga a devizahiteleseket megsegítő csomag egésze?

Tisztelt Államtitkár Úr! Végül szeretném öntől megkérdezni, hogy miért tolják át a következő időszakra a devizahitelesek problémáját, és hogy ez a benyújtott csomag a mentőcsomag része vagy maga a mentőcsomag.

Várom a válaszát. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai