Készült: 2024.03.29.08:46:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2011.06.20.), 183. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:17


Felszólalások:  Előző  183  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Legelőször én is az ajánlás 1. pontjához szólnék hozzá, ami Nyikos képviselő úr nevéhez kötődik.

Azt gondolom, hogy itt a záróvitában tényleg újra beszélnünk kell arról, hogy miközben a legfőbbnek nevezett pénzügyi-gazdasági ellenőrző szervezet, eközben a törvényjavaslat általános és részletes vitájánál elmondtuk, hogy számos esetben még csak tájékoztatást sem ad az Országgyűlés gazdasági vagy költségvetési és számvevőszéki bizottsága számára. De mondom az ennél sokkal keményebbet: miközben a miniszterelnök úr azt mondta néhány nappal ezelőtt, hogy az államadósság az egyik legnagyobb ellenség, amellyel háborúban állunk, amelyet le kell győznünk, eközben ebbe a törvényjavaslatba és ebbe a törvénybe nem került bele a költségvetés hitelfelvételének az ellenjegyzése.

Előre elnézést kérek az elnök úrtól, nyilván az elnök úr sem tudta még az elején, hogy a zárószavazáshoz módosítót fog benyújtani, tehát az elején nem volt meg a lehetősége a Háznak, hogy az ülésvezető elnököt felmentse a vitában való részvétel alól, én tisztelettel azt kérném az alkotmányügyi bizottság elnökétől és Semjén Zsolt képviselő úrtól, legyenek már olyan kedvesek, most olvassák el az általuk a zárószavazáshoz benyújtott, 3. számú ajánlási pontban szereplő, T/3109/83. számú indítványt; vagy megállok, és addig szünetet tartok, vagy amíg beszélek, megvan a lehetőségük rá.

Képviselő Urak! Anélkül, hogy elolvasnák, azt mondanám, hogy ez a bővített mondat egyszerűen értelmetlen. Tehát az, amit Schmitt Pál köztársasági elnök úr néhány nappal ezelőtt mondott, hogy a magyar nyelv bajban van, itt teljesen igaz. Ezt így nem lehet kihirdetni. Csak nekem az a gondom, hogy ha valaki a mai zárószavazás után észreveszi, hogy ez értelmetlen mondat, értelmetlen bekezdés, akkor mit fog kihagyni? Nem mindegy! Mert ha az egyházak gazdálkodását hagyja ki, akkor is más értelme van, de ha benn marad a gazdálkodás, és azt mondja, hogy az egyházak részére nyújtott további normatív támogatás, akkor megint más értelme van.

Tehát én tisztelettel azt javasolnám Balsai elnök úrnak vagy Lázár frakcióvezető úrnak, hogy kérjenek egy rövid tárgyalási szünetet, és az alkotmányügyi bizottság javítsa ki ezt a bekezdést, mert ez így tényleg értelmetlen. Egyszerűen azt, ami az egész törvényjavaslatra igaz volt, hogy egy slendrián módon összeállított javaslat, most még megtetézik egy olyan bekezdéssel, amely a magyar nyelv szerint egyszerűen értelmezhetetlen.

Kell hogy beszéljünk arról, képviselőtársaim, ami kimaradt ebből a törvényjavaslatból, és én vártam, hogy a zárószavazásnál megpróbálja az alkotmányügyi bizottság azt a problémát feloldani, ami az első és szimbolikus sarkalatos törvény és az alaptörvény között van.

Szeretném az alkotmányügyi bizottság elnökének a figyelmébe ajánlani az alaptörvény 43. cikkét, amely azt mondja: "az államháztartásból származó források felhasználását és a nemzeti vagyon kezelését". Ezzel szemben a most a kezünkben lévő, az ülésvezető elnök által is hivatkozott, T/3109/81. számú egységes javaslatban az 1. § (3) bekezdésben a következő szöveg áll: "Az Állami Számvevőszék általános hatáskörrel végzi a közpénzekkel és az állami és önkormányzati vagyonnal való felelős gazdálkodás ellenőrzését." Ez a két fogalom a közgazdaságtanban nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi viszonylatban sem ugyanaz, csak a dologgal egy baj van: miközben az alaptörvény egy tágabb keretet határoz meg, ezt önök mint kormánypárti képviselők egy sarkalatos törvényben szűkítik. A hibát nyilván az alaptörvényben követték el, amikor nagyon pongyolán fogalmazták meg az Állami Számvevőszék feladatát. Tehát lehet, hogy később azt fogják kijavítani, de ez most nem derül ki; célszerű lett volna, ha már egyszer összefüggési zavarokat kiküszöbölő indítványokat tesznek, talán 7. pontként idetenni, hogy az alaptörvény - ami még nem lépett hatályba - 43. cikkét szintén csak a nemzetközileg elfogadott közgazdasági kategória szerint határozzák meg.

Tisztelt Képviselőtársaim! A szocialista frakció az ajánlás 1. pontját, és ha a 3.-at úgy javítják ki, amely szerint az egyházak gazdálkodására, továbbá az általuk fenntartott intézmények és szervezetek részére juttatott forrásról szól, akkor a 3. pontot is tudnánk támogatni. Az 5., 6. ponttal kapcsolatban nem ismétlem meg azt, amit Nyikos képviselő úr elmondott, ez csupán rávilágít arra a hibára, ami egy tényleg kapkodó, hebehurgya jogalkotásnak a hibáját próbálja meg kiküszöbölni.

Tehát a szocialista frakció a zárószavazásnál nemmel fog szavazni, éppen azért, mert az alaptörvénnyel ellentmondásos sarkalatos törvényt mi nem fogadunk el, nem tudjuk elfogadni az önök által beterjesztett, pofátlan végkielégítésekre vonatkozó törvénynek az olyan módon való kijátszását, ami ebbe a törvénybe belekerült, és benne van az egységes javaslatban is, és nem tudjuk elfogadni továbbra sem, hogy a költségvetés hitelfelvételeit az Állami Számvevőszék ne ellenjegyezze. Tehát ezért ezt mi nem tudjuk elfogadni, de még egyszer kérem, hogy még a kihirdetés előtt egy nagyon rövid szünettel próbálják meg kijavítani a 3. ajánlási pontban lévő hibát, mert mi ezt már itt nem tehetjük meg.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  183  Következő    Ülésnap adatai