Készült: 2024.03.29.00:55:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

177. ülésnap (2008.11.17.), 247. felszólalás
Felszólaló Nagy Jenő (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  247  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NAGY JENŐ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! A téma valószínűleg egy napirend előttit is megérne, legalábbis a szakmában dolgozók így gondolják, de a mostani nehéz helyzetben meg kell elégedni azzal is, ha napirend után szót ejthetünk erről a témáról.

A számvetések időszaka van, mi a turisztikai szezont is próbáljuk így év vége felé értékelni. Az előzetes statisztikai adatok szerint a hazai turisztikai ágazat a tavalyi rekorderedményeket produkáló időszakhoz képest továbbra is jól teljesít. Mindazonáltal az európai trendekkel összhangban, amely szerint a több, de rövidebb szabadidős célú utazás válik jellemzővé, csökken a vendégéjszakák száma, illetve az átlagos tartózkodási idő hossza a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken is. 2008 első kilenc hónapjában a kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek száma 2,1 százalékkal nőtt, a vendégéjszakák száma 1,3 százalékkal csökkent. A külföldi vendégek száma 2,4 százalékkal nőtt, a külföldi vendégéjszakák száma viszont ugyancsak csökkent, 1,5 százalékkal.

A vendégéjszakák alapján a három legnagyobb küldő piac, Németország, Ausztria és Nagy-Britannia továbbra is őrzi vezető szerepét. A német küldő piac gyengélkedése mellett kedvező, hogy emelkedik a Nagy-Britanniából érkezők vendégéjszakáinak a száma. Nagy-Britannián kívül Magyarország tíz legfontosabb küldő piaca közül a Lengyelországból, Romániából és Hollandiából hazánkba látogató vendégek esetében realizáltak vendégéjszaka-növekedést a kereskedelmi szálláshelyek. Magyarország presztízsét jelzi, hogy három fontos küldő ország, Németország, Szlovákia és Belgium utazási irodái kongresszusának ad otthont hazánk ez év őszén.

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2008 első félévében a Magyarországra látogató külföldiek turisztikai költése 11,9 százalékkal több volt, mint 2007 azonos időszakában. A belföldi vendégek száma 1,8 százalékkal nőtt, miközben a belföldi vendégéjszakák száma 1,1 százalékkal csökkent. A belföldi turizmus utóbbi években tapasztalt fellendülésében nagy szerepet játszik az üdülési csekk egyre növekvő népszerűsége.

Külön fejezet és számomra különösen fontos a Balaton, ahol a belföldiek és külföldiek aránya rendkívüli mértékben változott a korábbi évekhez képest. Korábban 80-20 százalékos volt az arány a külföldiek javára, ez mára 50-50 százalék lett. A Balaton az idén is népszerű a turisták körében. A tavalyi rendkívüli jó évet az idén is sikerült tartani. Ehhez a turisztikai szolgáltatások körének jelentős bővülése, a Balaton jó vízminősége, a Magyar Turizmus Zrt. "vizek éve" kampánya egyaránt hozzájárult. A Balaton turisztikai régióban összességében 0,8 százalékkal nőtt a vendégek száma, ami a belföldi vendégszám 3,4 százalékos növekedésének köszönhető. Míg országos szinten a szállásdíjbevételek egyharmada származik a belföldi vendégektől, a Balatonnál ez jóval magasabb, 63,9 százalék volt az első nyolc hónap alapján. Ugyanakkor a belföldi vendégéjszakák számának 2,3 százalékos emelkedése nem tudta ellensúlyozni a külföldi vendégéjszakák számának visszaesését. A balatoni vendégéjszakák száma az európai trendeknek megfelelően összességében enyhén csökkent. A Balatonnál a belföldi turizmus térnyerése mellett az utóbbi évek kedvező tendenciája a csökkenő szezonalitás, valamint a kereslet magasabb színvonalú szolgáltatások irányába történő fokozatos eltolódása.

A turisztikai ágazat jelentőségét, fontosságát jelzi, hogy a hazai fejlesztéspolitikában is mind nagyobb figyelmet kap. A turizmusfejlesztési projektek támogatása elsősorban a regionális operatív programokon keresztül valósul meg. A részletes fejlesztési lehetőségeket a régiónként megjelent pályázati kiírások tartalmazzák, amelyek keretében 2007-2008-ban a hét régióban összesen 90 milliárd forint támogatás érhető el a pályázók számára. A kormány az akciótervek nevesítésével további 60 milliárd forintról döntött.

A turisztikai ágazatban jövőre mintegy 80 milliárd forint meghirdetésével további kiemelt projektek indulnak. Az imént vázolt turisztikai eredmények a jelenlegi kedvezőtlen gazdasági környezetben is bizakodásra adnak okot.

Azonban jogosan vetődik fel a szakma szereplőiben, hogy mit tesz a turisztikai ágazat irányítása a jelenlegi pénzügyi-gazdasági válság hatásainak enyhítésére.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  247  Következő    Ülésnap adatai