Készült: 2024.03.29.16:13:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

275. ülésnap (2005.12.01.), 98. felszólalás
Felszólaló Kárpáti Zsuzsa (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:56


Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÁRPÁTI ZSUZSA (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Kedves Tévénézők és kedves Hölgyeim és Uraim! - akik ott a karzaton helyet foglalnak, és részt vesznek a mai vitában. El kell mondjam, hogy valóban igaza van Csáky képviselő úrnak, akadémikus a kérdés, hol az egészségügyi miniszter úr, hiszen a száz lépés programjának végrehajtásán fáradozik. (Herényi Károly: Hányadikon?) Az viszont nem akadémikus kérdés, hogy vajon hol van a nagyobbik ellenzéki párt, és vajon miért nem vesz részt egy olyan vitában, egy olyan politikai vitában, ahol kifejthetné saját nézeteit. (Kovács Tibor: Megfutamodtak.) Megfutamodtak, igen, hangzik itt képviselőtársaimtól. Valóban, úgy tűnik, hogy nincs igazi mondanivalójuk sem a száz lépésről, sem másról, ezért talán érdemesebbnek tartották, ha kivonulnak a teremből, és nem vesznek részt a mai vitában.

Nos, azzal folytatnám, hogy a Magyar Szocialista Párt számára minden ember egyformán fontos, minden egészséges és minden beteg honfitársunk egyformán és egyaránt fontos. Való igaz, és minden történelmi tapasztalat azt igazolja, hogy az ember nem érné el a lehetségest, ha nem törekedett volna a világon folyton folyvást a lehetetlenre - Max Webertől idéztem ezt a mondatot. Nagyon igaz ez, ha a száz lépés programjával kapcsolatban is megnézzük azt, hogy a Gyurcsány-kormány a lehetségesre törekszik olyan lehetetlen körülmények között, mint például a 15 éve a gondokat magával cipelő egészségügyi ellátórendszer lehetetlensége, vagy olyan lehetetlen körülmények között, mint a mai politikai vitanap, amikor az ellenzék gyakorlatilag megpróbálja ellehetetleníteni a vitát.

Nos, ilyen körülmények között 2005 áprilisában elsőként az egészségügy megújításáért teendő lépéseket hirdette meg a Gyurcsány-kormány a száz lépés program keretében. A változások alapvető célja az volt, hogy azonos szintű, magas színvonalú ellátást kaphasson a Harmadik Köztársaság valamennyi polgára, Magyarország bármelyik pontján, akkor, ha egészségügyi ellátásra szorul. Három dolgot szeretnék kiemelni összességében ennek keretében. Az egyik, hogy mit tettünk annak érdekében, hogy valóban a hozzáférés esélyegyenlőségét biztosítsuk, és mit tett a kormány az ellátás minőségének javítása érdekében, továbbá annak érdekében, hogy valódi biztosítóként működjön az Országos Egészségbiztosítási Pénztár.

Mindenekelőtt mentőállomások létesültek: Szombathely, Dunaújváros, Őriszentpéter, Záhony, Budaörs, folyamatban van: Kecskemét, Kiskunhalas, Debrecen, és felújítás alatt áll Celldömölk és Veszprém mentőállomása. 2005-ben 40 új mentőgépkocsi került beszerzésre, ezenkívül pedig még most, az év végén megkezdődik újabb 120 mentőkocsi beállítása - a jövő év elején fog megtörténni. Pályázat került kiírásra a központi ügyelet, illetve a központosított ügyelet létrehozására, sürgősségi centrumok és osztályok létrehozására és fejlesztésére, ezzel is javítva a hozzáférés esélyegyenlőségét.

Tisztelt ellenzéki képviselőtársaim, MDF-esek, akik jelen vannak, szóba hozták a kistérségi problémát. Szeretném önöket megnyugtatni, hogy a száz lépés program keretében a kistérségi központi alapellátási ügyelet kiépítése, kialakítása céljából a 20 ezer fő alatti településeken 20 százalékról 30 százalékra növekedett a kiegészítő díjazás. A kormány 2005. július 13-i ülésén pedig elfogadta a légimentés középtávú fejlesztéséről szóló előterjesztést, és jelenleg is zajlik a pályáztatás a hazai légimentési szolgáltatás nyújtására vonatkozóan. Tehát a hozzáférés esélyegyenlősége érdekében a száz lépés meghirdetett egészségügyi vonatkozásában ennyi mindent tett a kormány.

És hogy mit tett a kormány azért, hogy az ellátás minősége javuljon, ennek érdekében a háziorvosi ellátási sztenderdek összefoglalása megszületett. Ez tulajdonképpen a háziorvosi alapellátás minőségbiztosításának az alapja, amely valamennyi beteg számára biztosítja a minőségi ellátást.

 

(13.50)

Folytatódik a háziorvosi tevékenységek minőségi mutatóinak és indikátorainak a kidolgozása. Köszönet ezért az Országos Alapellátási Intézet munkatársainak, és köszönet ezért gyakorló háziorvosoknak, illetve az Orvosi Kamara egyes tagjainak.

A vizsgálati és terápiás protokollok készülnek. 2005 júliusában 73 ilyen protokoll került kihirdetésre, a 2006. év elejére zárul le újabb 50 protokoll elkészítése. Ez is a minőséget mutatja, illetve a minőség mérését teszi lehetővé az egészségügyben, a biztonságos, egyenletes betegellátás érdekében.

A közgyógyellátás rendszerét átalakítjuk - a benyújtott törvényjavaslat erről szól, és végszavazás előtt áll -, vagyis megszűnik a közgyógylista és valamennyi gyógyszer igénybe vehető lesz a közgyógyellátás keretében az arra rászorulóknak.

Az egészségügyi ellátási szintek meghatározásának kérdése folyamatban van, de a benyújtott egészségbiztosítási ellátásokról szóló törvényjavaslat máris megteremti ennek az első jogi kereteit.

A harmadik legfontosabb dolog pedig, amit a száz lépés keretében megtettünk, és a költségvetési törvényben a szükséges forrásokat is biztosítottuk, ez a járulékfizetés rendszerének rendbetétele, ahogyan azt ígértük. Nevezetesen, hogy igazi biztosítóvá tesszük a biztosítót, úgy, ahogy azt egy országgyűlési határozat előírta a Gyurcsány-kormányt megelőző kormányok számára is, noha ezt azok a kormányok nem tették meg. A 2006. évi költségvetésben mintegy 300 milliárd forint áll majd arra rendelkezésre, hogy valamennyi állampolgár után valódi biztosítói logikán igénybe lehessen venni a szolgáltatást, és az állam, a kormány beteszi ezt a pénzt a biztosítóba. Így létrejön a nemzeti kockázatközösség egységes rendszere, és ezzel teremtődik meg egyrészt az első pillér, amelyben mindenkinek állampolgári jogon járnak bizonyos ellátások, másrészt pedig az a második pillér, ami a nemzeti kockázatközösséget és a kötelező társadalombiztosítás csomagját jelenti egyben.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Tévénézők! Azt gondolom, ezzel is bizonyítjuk azt, hogy mind a kormány, mind a Szocialista Párt számára valóban minden egészséges és minden beteg magyar állampolgár egyformán fontos.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai