Készült: 2024.04.26.00:27:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

303. ülésnap (2013.09.17.), 168. felszólalás
Felszólaló Suhajda Krisztián (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  168  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SUHAJDA KRISZTIÁN (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Napirend utáni felszólalásommal főként az a célom, hogy felhívjam a figyelmet kiváló minőségű hazai termékeink, kincseink közül is az egyik legértékesebbre, a kalocsai fűszerpaprikára.

A kalocsai fűszerpaprika Magyarországon és Kalocsán mintegy 500 éve ismert növény, több mint 300 éve termelt növényi kultúra, 150 éve kereskedelmi cikk és 100 éve márka exporttermék. Az 1600-as években feltételezhetően Széchy Mária, Wesselényi Ferenc gróf felesége honosította meg. Legerőteljesebben mindig is az Alföldön használták. A XX. századtól azonban Székelyföldön is egyre inkább elterjedt. A fűszerpaprika kétségtelenül a mi nemzetünk kincse és az is marad. Ízében mindörökké ott érezhetjük hazánkat.

A fűszerpaprikát kezdetben a parasztok és pásztorok ételeihez használták, majd a XIX. század végére a magyar konyha jellegzetes és nélkülözhetetlen fűszerévé vált. A fűszerpaprika társadalmi emelkedését az ezzel ízesített gulyás nemzeti ételként való kezelése is segítette. A reformkorra már a polgári szakácsművészet is alkotott paprikával ízesített ételt, ugyanakkor a fűszerpaprika használata idehaza még mindig a parasztságot szimbolizálta. Nyugati határainkon túl viszont a magyarokat, ami megmaradt mindmáig. A kizárólag magyar nemesítésből származó fajták termesztése és a korszerű feldolgozás, a teljesen pirosra érett és utóérlelt fűszerpaprika-termés megszárított bogyóiból készített kiváló ízű, zamatú, aromájú és színező képességű őrlemény adja a kalocsai fűszerpaprika-őrlemény különlegességét. Ez a két tényező együtt vezetett világhírnévhez.

A kalocsai paprika gyűjtőnév. A fűszerpaprika-őrlemény alapanyagául szolgáló paprika termesztési körzetét a Magyarország déli határszakasza és Bács-Kiskun megye határa által közrezárt terület, kiegészítve Fejér, Tolna és Jász-Nagykun-Szolnok megye, kisebb mértékben Pest és Csongrád megye településeivel együtt jelenti a kalocsai fűszerpaprika-termő tájkörzet határait. Kalocsa környékén Foktő, Ordas, Uszód, Dunaszentbenedek, Dunapataj, Solt, Harta, Akasztó, Kiskőrös, Homokmégy, Bátya, Újtelek, Szakmár, Negyvenszállás településein is sokan foglalkoznak a paprika termelésével. Olyan értékünkről van szó, amely már a XX. század fordulóján jelentős kereskedelmi cikk volt.

(19.00)

Az akkor virágzásban lévő szabadkereskedelmi rendszerben a termelést, a feldolgozást, az őrlést és a kereskedelmet semmiféle állami beavatkozás vagy rendszabályozás nem korlátozta. A magyar termékek természetes felvevőpiaca a Monarchia területe volt. A hazai fűszerpaprika termőterülete 2012-ben 2099 hektár, 2013-ban 1932 hektár. A fogyasztói szokások változása miatt a hazai átlagos fogyasztás a korábbi évekhez képest csökkent, hozzávetőlegesen 25-30 dekagramm/fő fűszerpaprika-őrleményt fogyasztunk évenként. Különösen szomorú ténnyel kell szembenéznünk, ha megemlítjük, hogy napjainkban milyen jelentős mennyiséget importálunk, hogy egyre több külföldi árucikkel találkozunk hazánkban az áruházak polcain, sajnálatos módon még fűszerpaprikából is, nem beszélve arról, milyen mértékű bevételkiesést jelent ez évről évre a hazai termelőknek. A multik polcait végigjárva Spanyolországból, Szerbiából, de Malaviból származó paprikát is találtam. Szomorú, hogy ilyen lehetséges ma Magyarországon. Megjegyzem, hogy a kereskedelemben megjelennek olyan termékek is, amelyek hazai eredete is megkérdőjelezhető. Itt a vállalatok termeltetéseit kellene jobban nyomon követni, ellenőrizni. A külföldi paprika a Kalocsa környéki termelőket hozza hátrányos helyzetbe, elfoglalja a piacot, letöri az árakat, rosszabb minősége miatt rontja az eredeti paprika jó hírét.

Kérem a kormányt, hogy határozottan álljon ki a magyar paprika mellett, és lépjen fel a külföldről beáramló, ráadásul silányabb minőségű paprikával szemben. Mindez történik egy olyan országban, amely kivételes természeti adottsággal rendelkezik, és kiváló minőségű hazai termékeket képes előállítani. Kiemelt fontosságú napjainkban, hogy megtartsuk a hazai értékeink erejét, nemzeti hagyományaink gazdagságát. Szeretném felhívni a figyelmet a tudatos vásárlásra annak érdekében, hogy ne okozzunk szándékosan gazdasági hátrányt saját hazánknak, nemzetünknek. Vásároljunk magyar terméket, vásároljunk kalocsai fűszerpaprikát!

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  168  Következő    Ülésnap adatai