Készült: 2024.03.29.06:50:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2020.06.12.), 4. felszólalás
Felszólaló Pócs János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:13


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy a képviselőtársaim az elmúlt napokban ismertették, a 2021. évi költségvetés-tervezet szükségszerűen a koronavírus-járvány által nehéz helyzetbe került gazdaság újraindítását és a járványügyi készültség fenntartását kell hogy előtérbe helyezze. A mezőgazdaság szempontjából fontos, hogy mindezek ellenére a benyújtott, 2021. évi költségvetésitörvény-javaslatban az agrárium, a környezetvédelem céljaira rendelkezésre álló források meghaladják az előző évieket, tehát váratlan nehézségek ellenére is ez a szám növekvő.

A 2021. évi költségvetésitörvény-javaslat alapján az agrártárca hatáskörébe tartozóan az Agrárminisztérium fejezetében 137,7 milliárd forint, a Gazdaságvédelmi Alap fejezetében pedig 84 milliárd forint áll rendelkezésre.

Az öntözésfejlesztéssel kapcsolatos intézkedések jelentős mértékben segítik a kertészeti ágazat versenyképességének növelését, ezért erről később szeretnék bővebben szólni.

Nemzetpolitikai szempontból kiemelkedően fontos cél a mezőgazdasági termelés, valamint a vízgazdálkodás egymást nem veszélyeztető, összehangolt fejlesztése, a mezőgazdasági és környezeti szempontból is fenntartható vízgazdálkodás fejlesztése, a biztonságos élelmiszer-termelés fenntartása.

A kormány határozott célja, hogy 2024-ig jelentősen, 100 ezer hektárral bővüljön, azaz közel megduplázódjon az öntözhető területek nagysága. Ennek érdekében 2018 szeptemberében a kormány úgy döntött, hogy a gazdálkodók számára elérhető öntözővíz mennyiségének növelése érdekében 2020-2030 között várhatóan összesen 170 milliárd forint fejlesztési forrást biztosít az öntözéshez kapcsolódó víz keresleti és kínálati oldalának fejlesztésére, amely több tárca együttműködésében valósulhat meg. 2021-ben 17 milliárd forint forrást az Agrárminisztérium és a Belügyminisztérium megosztva használhatnak fel. A Gazdaságvédelmi Alap fejezetben az öntözési alap-infrastruktúra fejlesztése előirányzaton 9 milliárd 741,9 millió forint, az öntözés-igénybevétel fejlesztése előirányzaton 5 milliárd 530 millió forint került megtervezésre, míg az összeg egy másik része beépült az érintett tárcák intézményi költségvetésébe.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kiemelt kormányzati cél a kertészeti, állattenyésztési, vetőmagtermelési ágazatokban a foglalkoztatottság növelése, amelyhez mind uniós, mind nemzeti forrásból jelentős összegű támogatás nyújtható.

Mindenképp említést érdemelnek a földügyi feladatok alcímen található források, melyek a termelőszövetkezeti földhasználati jog rendelkezését és az osztatlan közös földtulajdon megszüntetését hivatottak szolgálni.

Örvendetes, hogy 2021-ben több forrás juthat a méhészeti nemzeti programra, az „Igyál tejet!” és az iskolagyümölcs-programokra, valamint változatlan forrás továbbra is rendelkezésre áll a tészeknek nyújtott támogatásra.

Tisztelt Képviselőtársaim! Fontos kiemelni, hogy a mezőgazdaság támogatása nem csak a gazdálkodók számára hasznos; pozitív hatással van a külkereskedelemre, jó a fogyasztói társadalomnak is. Az elmúlt tíz év alatt sikerült elérnünk, hogy a fogyasztók nemcsak az árat, hanem a beltartalmat is nézik. A tisztességtelen piaci magatartást tiltó törvény szigorításával mára elértük, hogy a fogyasztók keresik a biztos eredetű, friss magyar termékeket, melynek alapja Magyarország kiváló területi és éghajlati adottsága, a magyar termelők felkészültsége és a folyamatos kiemelt támogatása, melynek köszönhetően bármely európai versenytárssal fel tudják venni a kesztyűt.

Tisztelt Képviselőtársaim! A hiteltelen kétkedők folyamatos riogatása ellenére bizakodva tekinthetünk tehát a jövőbe. A baloldal nemcsak akkor hiteltelen, amikor gazdasági lépésekről, járvány elleni védekezésről, a migrációról, az egészségügyről, az oktatásról, a családok támogatásáról  és még hosszan folytathatnánk, hogy miről  beszél, hanem akkor is hiteltelen, amikor a mezőgazdasággal kapcsolatban próbál állást foglalni, és igen, hiteltelen, amikor a mezőgazdaság tönkretételét vizionálja.

Nem újdonság ez, tisztelt képviselőtársaim. A baloldal, bármiről is legyen szó, alapvetően hosszú idők óta ugyanazt csinálja: következetesen és pontosan ugyanazzal vádolnak meg valakit, amit ők elkövettek, amikor pedig kiderül az igazság, hallgatva nem vesznek róla tudomást, vagy még nagyobbat hazudnak.

Így van ez a mezőgazdaság esetében is. 2010 előtt pontosan a baloldali kormányoknak sikerült olyan mértékű károkat okoznia, hogy évtizedekre lemaradtunk a nyugat-európai országokhoz képest. Nem véletlenül született meg akkoriban a mezőgazdasággal foglalkozók körében az a mondás, hogy az agráriumnak két ellensége van: az időjárás és a balliberális kormányok.

Azonban a magyar mezőgazdaság a gazdák kitartó munkájának és a nemzeti-keresztény kormánynak köszönhetőn nem ment és nem megy tönkre. Éppen ellenkezőleg: 2010 óta folyamatosan növekvő pályán van, az ország gazdasági teljesítményéhez jelentős mértékben járul hozzá.

(8.10)

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a folyamatos és fokozatos fejlődés a 2021-es költségvetésben szereplő számadatok alapján továbbra is folytatódhat. A szükséges források az eredményes munkához biztosítottak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elhangzottak után jó szívvel mondhatom, hogy támogatom az előterjesztést, és arra kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák önök is. Elnök úr, köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai