Készült: 2024.03.28.14:57:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2012.10.29.),  103-118. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:04


Felszólalások:   101-102   103-118   119-128      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el a miniszterelnök-helyettesi válaszadást. Miniszterelnök úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Szél Bernadett és Vágó Gábor, az LMP képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a nemzetgazdasági miniszternek: "Tud-e a kormány még hiteles jövőképet nyújtani a fiataloknak?" címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat-ellátása miatt válaszadásra Cséfalvay Zoltán államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő asszonyt, elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy a miniszter úrtól személyesen kéri a választ.

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm, elfogadjuk államtitkár úr személyét.

ELNÖK: Igen. Megadom a szót, képviselő asszony.

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Ha számba vesszük a kormány eddigi intézkedéseit, amelyek a fiatalok életét érintették, akkor világossá válik az, hogy a fiatalok leginkább a bizakodásra okot adó jövőkép miatt fontolgatják a tömeges kivándorlást, és pontosan ennek hiánya miatt tervezik azt, hogy külföldön maradnak, nem fognak tudni hazajönni. Mert ugyan mire jöjjenek ők haza? A felsőoktatás kapui bezárultak, nincs munkahely. És hogyan alapítsanak családot ilyen körülmények között, milyen jövőt teremtettek nekik önök kormányon?

A reményteli jövőkép hiánya miatt nem vállalja a felsőoktatási felvételit az a 17 ezer hiányzó elsőéves hallgató, akik nem merik felvenni a diákhitelt a tandíj kifizetésére. A kormány ugyanis hiába nem hívja tandíjnak ezt a költséget, a hallgatókat ilyen egyszerűen nem lehet becsapni. Ilyen munkaerő-piaci kilátások mellett ugyan hogyan mernék felvállalni ezt a sokmilliós hitelt? 20 százalékkal kevesebb elsőéves hallgató kezd el tanulni ősztől az önök rossz oktatáspolitikája miatt.

(15.30)

És hogyha ezt tovább folytatjuk, akkor mi vár a diplomás pályakezdőkre, és egyáltalán mi vár a fiatalokra a munkaerőpiacon? Több mint 25 százalékuknak nincsen munkája, megélhetést biztosító, válságálló, biztos munkahelye. Ilyen körülmények között hogyan tudnák felvállalni azt, hogy felveszik a diákhitelt, és a saját önálló életük megkezdését pedig megalapozzák?

Pedig önök már a válság ismeretében ígérték azt 2010-ben, hogy "az egymillió új munkahely másik részét a frissen végzett, sokszor több idegen nyelvet is beszélő fiatalok elhelyezkedésének megkönnyítésére kell a vállalkozásoknak megteremteniük". Mit tettek önök ezért kormányon? Hogy áll ez az ígéret, tisztelt államtitkár úr?

De hiányzik a vonzó jövőkép, amikor a fiatalok családalapításáról és gyermekvállalásáról beszélünk, pedig a Fidesz 2010-es választási programja szerint "meg kell teremteni a lehetőséget, hogy a fiatalok bátran merjék vállalni a kívánt, tervezett gyermekeiket". Mi lett ezekkel az ígéretekkel? Önök teljesen hibás választ adtak a válságra, rengeteg ember egzisztenciája alapjában rendült meg az önök rossz kormányzása miatt. Hogyan vállaljanak ezek a családok gyermeket, újabb gyermeket ön szerint? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.)

Az eddigi kormányzati intézkedések csupán szépségtapaszt jelentenek, az alapproblémára mindezek nem adnak választ. Kérdezem...

ELNÖK: Képviselő asszony, lejárt...

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm. Kérdezem tehát...

ELNÖK: ...az időkerete!

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Jó, a kérdéseket feltettem. Tisztelettel várom a választ.

Köszönöm. (Taps az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Cséfalvay Zoltán államtitkár úrnak.

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Most úgy gondolja, komolyan, az egy vonzó jövőkép, ha az önök adórendszerét nézem, hogy ha valaki 1,5 millió bruttónál többet keres, akkor a jelenlegi vagy január 1-jétől érvénybe lépő 16 helyett 25 százalékos adót kell fizetnie? (Közbeszólások az LMP padsoraiból, többek között: Így van!) Úgy gondolja, hogy ez egy vonzó jövőkép?

Vonzó jövőkép egy fiatal számára az, hogy ha 4 millió forintot keres majd bruttóban, márpedig ez minden további nélkül elképzelhető, hiszen ma már, tudjuk, hogy a korosztálynak legalább fele egyetemre jár, és az egyetemi végzettséggel egyébként eleve magasabb jövedelmet várhatnak el, akkor az ő számukra a 45 százalékos adó, ez lenne a vonzó jövőkép? Ezért kellene visszajönni, vagy ez a visszacsábító erő, hogy ha netán úgy alakulna a sors, hogy önök bevezethetnének egy ilyen adórendszert, akkor jöjjön valaki haza azért, hogy a jövedelme felét minden további nélkül egy szocialisztikus állam elveszi? Kérdezem. (Derültség az LMP padsoraiból.)

Csak azért kérdezem, mert lehet ilyen kérdéseket megfogalmazni, hogy milyen vonzó jövőképpel próbálja a jelenlegi kormány (Folyamatos közbeszólások az MSZP padsoraiból.) visszacsábítani a fiatalokat, de hát önök megfogalmaznak egy adórendszert, amelyik a képzettséget bünteti, és bünteti azt, hogy a fiatalok képezzék magukat. (Közbeszólások az LMP padsoraiból.) Magyarországon nagyon jól látható, és egyébként mindenfajta OECD-számítás is azt mutatja, hogy Magyarországon a legnagyobb az a prémium, amit egyébként a munkaerőpiacon a képzettségből lehet kapni. (Közbeszólások az LMP padsoraiból.) Éppen az egyetemi rendszer átalakítása is ezt szolgálja. És azért hadd tegyem hozzá, akkor önök képesek lennének ezeket a fiatalokat egyébként egy ilyen vastag, 45 százalékos adóval agyonsújtani.

Én úgy gondolom, hogy mielőtt ilyen kérdéseket feltesznek, tisztelt képviselő asszony, azelőtt először az adórendszer-javaslataikat tegyék tisztába.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Megköszönöm az államtitkár úr válaszát. (Vágó Gábor feláll a képviselői helyén.) Viszonválaszra megadom a szót a képviselő asszonynak. (Derültség.) Pardon, bocsánat! Tisztelt Országgyűlés! Minekutána két képviselő kívánta feltenni a kérdést, válaszadásra megadom a szót Vágó Gábor képviselő úrnak.

VÁGÓ GÁBOR (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! Egy fél mondatig nem akart válaszolni azokra a kérdésekre, amiket feltett itt Szél Bernadett képviselőtársam.

Tisztelt Államtitkár Úr! 25 éve megszületett egy párt, amely magát Fiatal Demokraták Szövetségének nevezte. Nyugodtan át lehetne nevezni ezt a pártot ma koravén autokraták szövetségére is. (Derültség és taps az ellenzéki pártok padsoraiból. - Moraj a kormányzó pártok padsoraiból.) Hiszen ön pont ugyanazt a stílust nyomja, amit az egész kormánya nyom: erőből próbál, folyamatosan, nem működő javaslatokat átnyomni a parlamenten.

És ön is, államtitkár úr, nem válaszolt érdemben azokra a kérdésekre, hogy hogyan lesz itt munkahelyteremtés a fiatalok tekintetében. És igen, az LMP úgy gondolja, hogy szükség van arra, hogy a mostani jól keresők valamilyen szintű szolidaritást mutassanak, és ne szakadjon ketté végletesen ez az ország, hiszen a mostani fiatalok fognak egy olyan országban élni, ahol azokkal kell majd együtt élni, akiknek még munkája sincsen, akik nagyon rosszul keresnek.

És ki kell egyenlíteni azokat a társadalmi különbségeket, amiket önök a végletekig fokoztak. És a mai fiatalok java része így gondolkodik. A mai fiatalok java része abban érdekelt, hogy ez egy egységes ország (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) legyen, és nem egy olyan kétsebességes ország (Közbeszólás a kormányzó pártok padsoraiból: Idő!), amelyet önök a...

ELNÖK: Képviselő úr!

VÁGÓ GÁBOR (LMP): ...gyakorlatba ültetnek. Köszönöm szépen. (Taps az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen a válaszát, lejárt az időkeret. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg Cséfalvay Zoltán államtitkár urat. Öné a szó.

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Hadd kérdezzem meg: évi 1,5 millió bruttó ez valami olyan nagyon nagy jövedelem? Mindannyian tudjuk, hogy ez az átlagjövedelem körül van, és önök szeretnék ezt 25 százalékkal megadóztatni.

Én továbbra is úgy gondolom, ez nem éppen egy olyan politika, amelyik arra késztethetné a fiatalokat, hogy Magyarországra visszatérjenek. Ahhoz egy olyan növekvő gazdaságra van szükség, amelynek az alapjait most teszi le az ország. (Folyamatos közbeszólások az LMP padsoraiból.)

Azért hadd utaljak egy adatra! Az elmúlt két évben 120 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma (Közbeszólások az MSZP padsoraiból, többek között Göndör István: Közmunkában!), 120 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma. Ez sokfajta egyenlegből adódik, de ez adódik abból is egyébként, hogy 140 ezerrel növekedett az érettségivel vagy egyetemi végzettséggel kapcsolatos foglalkoztatottság. Ugyanakkor csökkent egyébként más területeken a foglalkoztatottság, ebből adódik a 120-as átlag.

Hogy miért pont ez, az nyilvánvalóan részben a 16 százalékos egykulcsos adónak a következménye. Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:   101-102   103-118   119-128      Ülésnap adatai