Készült: 2024.04.25.00:02:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

124. ülésnap (2011.10.26.), 140. felszólalás
Felszólaló Szekó József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:42


Felszólalások:  Előző  140  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZEKÓ JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Érdeklődve hallgattam Mesterházy frakcióvezető úr és Szekeres Imre képviselő úr felszólalását a vita elején a 2012. évi költségvetéssel kapcsolatban, és arra gondoltam, hogy milyen rövid az emberi emlékezet. Azt mondják, hogy ez a költségvetés a megszorítás költségvetése, amely szegényellenes, munkavállaló-ellenes, vállalkozásellenes, és még sorolhatnám a negatív jelzőket. Mintha elfeledkeztek volna arról, hogy kinek a tevékenysége vezetett oda, hogy most a kormánynak igen keskeny pallón kell egyensúlyozni a költségvetés készítése, elfogadtatása és végrehajtása során és egyáltalán az éves gazdálkodás során.

Elfeledkeztek arról, hogy azért folyik túlzottdeficit-eljárás hazánk ellen, mert a szocialista kormányok becsapták az Európai Uniót, elfeledkeznek arról, hogy 2002 őszén mintegy 350 milliárd forint volt az államkasszában, amikor átvették a kormányzást, és hogy nyolc év múlva üres államkasszát, lesöpört padlást adtak át, és nagyjából két és félszeresére növelték az államadósságot.

Azt gondolom, hogy azokban az érvekben, amiket önök most elmondtak, azokban még lehet is esetleg némi igazság, csak arról feledkeznek meg, hogy egészen más startvonalról indulunk, és egészen más feladat vár most a kormányra. Hiszen egy eladósodott, nehéz helyzetben lévő gazdaságot kell talpra állítani, meg kell csinálni az oktatásnak, az egészségügynek, a területfejlesztésnek, az államigazgatásnak a reformját, és mindezt megelőzte az a nyolc év, amikor önök kormányoztak.

Létrehozták Európa egyik legbonyolultabb adórendszerét, új adókat vezettek be: 2004-ben ökoadó, energiaadó, innovációs járulék, 2005-ben bankadó, 4 százalékos munkaadói járulék, a jattadó, azaz a vélelmezett borravalót is megadóztatták. 2007-től mindent az úgynevezett konvergenciaprogramnak rendeltek alá, ennek következtében érezhetően romlottak az önkormányzatok finanszírozási feltételei, bár 2003-ban, illetve 2002-ben még megkaptuk az 50 százalékos béremelés fedezetét elkülönített előirányzatként, de 2003-tól az önkormányzatoknak kellett előteremteni a béremelés fedezetét. Az önkormányzatok ésszerűsítettek, takarékoskodtak, összevontak, lassan a tűzoltóságot összevontuk az óvodával azért, hogy megtakarításokat érjünk el, a központi költségvetés pedig minden évben lenyúlta a munkánk eredményét.

Megnyirbálták a szociális ellátások normatíváit, a jobb módú, kevésbé rászorultnak nevezett rétegtől, az önkormányzatokat emelt térítési díj beszedésére kényszerítették, csökkentették az oktatás finanszírozását, gyakorlatilag eltörölték az ingyenes tankönyvtámogatást, hiszen az úgynevezett rászorultsági alapú lett. A feladatok meghagyása mellett az önkormányzatok szja-ból való közvetlen részesedését 10 százalékról 8 százalékra csökkentették. Az alapfokú művészetoktatás, elsősorban a társművészeti képzés működtetését szinte ellehetetlenítették. A közoktatásra biztosított forrás nominálisan is csökkent, például 2007-ben jelentősen, előírták, hogy az ebből fakadó forráshiányt a pedagógusok kötelező óraszámemelése révén végrehajtandó létszámleépítések megtakarításaiból kell előteremtenünk.

Elhangzott itt, hogy az államadósság-növekménynek egy jelentős része az a közalkalmazottak bérére és az autópálya-építésre fordítódott. Hát, ha abból a 13 ezer milliárd forintból csak egy jelentős rész, mondjuk, a fele ott lenne a közszférában, akkor azt gondolom, hogy nagyon boldogok lennének. Hiszen igaz, hogy 2002-ben 30 és 50 százalék közötti bérfejlesztést kaptak a közszférában egyes dolgozók, a közszférában nem mindenki. De utána mikor volt a következő bérfejlesztés? 2006-ban 3 százalék, 2008-ban 5 százalék, tehát ez még adott esetben inflációkövetőnek sem mondható. Mára ezek a béremelések már régen elinflálódtak.

2006 őszétől került bevezetésre az elvárt adó, a szolidaritási adó, jelentősen szigorították, rontották a vállalkozások működési, gazdálkodási feltételeit, megszüntették a minimálbér teljes adómentességét, megszűnt számos adókedvezmény.

Ezt követően el tudom mondani, hogy városunkban, Mohácson - és vélelmezem, máshol is az országban - tömegével adták vissza az okmányirodákban a vállalkozások, elsősorban a családi és a kisvállalkozások a vállalkozói igazolványaikat. Naponta egy 20 ezer fős kisvárosban 6-8 vállalkozás szűnt meg, és százával nőtt a munkanélküliek száma. Kimutathatóan több száz ember vált munkanélkülivé a 2006-os év közbeni adómegszorítások, intézkedések következtében.

Tisztelt Ellenzéki Frakciók! Én legalább annyi méltányosságot gondolnék elvárni önöktől, hogy vegyék észre, hogy a jövő évi költségvetés egy jelentős irányváltást alapoz meg, amelynek révén nőhet a foglalkoztatás, és kikerülhetünk abból az adósságcsapdából, amelybe a szocialista kormányok juttatták az országot.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  140  Következő    Ülésnap adatai