Készült: 2024.04.19.21:29:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap, 197. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:09

Felszólalások:  <<  197  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A magyar sportágazat támogatásának rendszerét 2011-ben reformálta meg az önök akkori kormánya, új alapokra helyezve az öt kiemelt sportág, az úgynevezett látvány-csapatsportok fejlesztésének és fenntartásának finanszírozási modelljét, és bevezették a taotámogatási rendszert.

Az azóta eltelt évek alatt szerzett tapasztalatok a támogatási rendszer visszaéléseit mutatják. Lépten-nyomon találkozunk olyan jelenségekkel, hallunk olyan történeteket, amelyek a társasági adójukból a látvány-csapatsportágak fejlesztésére adományozók visszaéléseiről, illetve a kedvezményezettek átláthatatlan gazdálkodásáról szólnak. Példaként említhetem az MLSZ-t, amely arról tesz említést, hogy a sportágra szánt taoforrásokat közvetítők hada zsongja körül. Sajnos, a támogatások súlyos milliárdjairól és azok felhasználásáról szinte alig áll rendelkezésünkre információ, szinte valamennyi szereplő arra hivatkozik, hogy ezen források tulajdonképpen nem is közpénzek, hanem adományok, ezáltal az adományozó és a kedvezményezett magánügye.

Tisztelt Államtitkár Úr! A magyar közvéleményt félrevezethetik, az Országgyűlésben a többséggel visszaélve elkendőzhetik a problémát, de a finanszírozási rendszer egészét jóváhagyó EU Bizottság számonkérése esetén már nem lesz elégséges a hivatali jogászok fondorlatos szóforgatása. Az EU Bizottság jóváhagyta ugyan a taotámogatási rendszert, azonban egyértelművé tette a preambulum 65. pontjában, hogy ezek bizony közpénzek. A határozatot a Bizottság arra tekintettel hozta meg, hogy a hozzá benyújtott előterjesztésben foglalt garanciákat Magyarország betartja, ezen garanciális elemek között kiemelt szerepet kapott az átlátható felhasználás, a rendszeres beszámoló, valamint a következetes ellenőrzés.

Kérdezem: miként kívánja biztosítani a taotá­mogatások átláthatóságát? Mivel magyarázza azt a jelenséget, hogy a rendszer bevezetése óta eltelt mintegy négy év alatt, a megannyi beruházás ellenére csökkent például a labdarúgás eseményeit látogatók száma? Mit kíván tenni az észlelt szabálytalanságok és a visszaélésgyanús helyzetek felszámolására? Várom a megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

Felszólalások:  <<  197  >>    Ülésnap adatai