Készült: 2024.03.28.12:07:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2007.05.14.),  155-162. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:39


Felszólalások:   147-154   155-162   163-170      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Pánczél Károly, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni az oktatási és kulturális miniszternek: "Kibújt a szög a zsákból?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Arató Gergely államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét. (Pánczél Károly: Köszönöm, elfogadom.) Jelzi, hogy igen. A képviselő urat illeti a szó.

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt héten elkezdődtek az érettségi vizsgák, és azt gondolom, közös örömünk, hogy az idén botránymentesen zajlanak a vizsgák, azonban az érettségivel együtt elkezdődött a versenyfutás a felsőoktatási férőhelyekért is. Ez a versenyfutás egyre élesebbé vált az elmúlt években, hiszen önök 2003 óta több mint 20 százalékkal csökkentették a teljes értékű diplomát adó, államilag finanszírozott főiskolai és egyetemi felvételi keretszámokat. Mindez azt jelenti, hogy önök sok ezer fiatalt tereltek át az elmúlt években a költségtérítéses képzésbe, és kényszerítették őket tandíj fizetésére. Ez volt a lopakodó tandíj bevezetésének az időszaka.

(16.50)

A választásokat megelőzően önök azt állították, hogy nem tervezik az általános tandíj-kötelezettség bevezetését. Mint utóbb kiderült, ez is csak a hazugságáradat része volt, a melyet a miniszterelnök vezényelt, és amelyet később ő maga is beismert, hiszen alig pár héttel a választások után már arról szóltak a hírek, hogy a kormánypártok arról vitatkoznak, milyen tandíjat vezessenek be. Egyik héten az utólag fizetendő tandíj, másik héten pedig az azonnali volt az igazságos.

A tandíj bevezetését követően tavaly októberben aztán napvilágra került a volt pénzügyminiszter, Draskovics Tibor nevével fémjelzett Államreform Bizottság oktatási koncepciója, amely már nyíltan felvetette a tandíj összegének a költségtérítés összegéhez való közelítését. Önök akkor ezt is tagadták és igyekeztek elbagatellizálni. Most az önök koalíciós partnerének, az SZDSZ-nek a magyar hangja, Bokros Lajos melegítette fel a régi ötletet: fizesse ki mindenki felsőoktatási tanulmányainak a költségeit. A minisztérium és a kormány pedig hallgat.

Tisztelt Államtitkár Úr! Itt az ideje, hogy nyíltan színt valljanak: tervezik-e a tandíjak emelését, tervezik-e, hogy minden fiatallal kifizettetik a tanulás költségeit? Azoknak a fiataloknak, akik most érettségiznek, joguk van tudni, hogy mi készül ellenük.

Köszönöm szépen, várom válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Arató Gergely államtitkár úrnak.

ARATÓ GERGELY oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az azonnali kérdés címe alapján őszintén szólva hosszasan találgattuk, hogy éppen a Fidesz melyik összeesküvés-elméletét hallhatjuk. Szeretném jelezni, azok voltak többségben, akik arra gondoltak, hogy képviselő úr azzal próbálkozik majd, hogy úgy tesz, mintha egy létező vitában nem hallaná meg a kormány álláspontját.

Merthogy miről is van szó, tisztelt képviselő úr? Bokros Lajos úr, a legnagyobb magyar egyetem gazdasági tanácsának elnöke és a gazdasági tanácsokban dolgozó több kiváló szakember nyilvánosságra hozott egy álláspontot. Képviselő úr azt állítja, hogy a kormány meg hallgat. Nem tudom, képviselő úr ezt miből gondolja vagy miből vonja le ezt a következtetést. Éppen itt van a kezemben a HVG on-line cikke, amelyik beszámol az általam az Élet és Irodalom megjelenésének napján tartott sajtótájékoztatóról, és bocsásson meg, államtitkár úr vagy képviselő úr - leendő államtitkár úr -, hogy egyik képviselőtársunkat követően magamtól idézek. A kormány nevében arról nyilatkoztam, hogy az állam nem kíván kivonulni a hallgatók után járó normatív finanszírozásból, nem kívánja piaci szintre emelni a tandíjakat. Bokros Lajos javaslatát fontos és megfontolandó vitajavaslatnak tekintjük, amelyik azonban nem tükrözi a kormány álláspontját, de hozzáteszem, hogy a felsőoktatás álláspontját sem.

Így aztán a képviselő úr kérdésének alapjául szolgáló tény nem valós, mint ahogy nem valós az a tény sem, amit a jelentkezések és a férőhelyek kapcsán említett. A férőhelyek száma 63 ezerről 56 ezerre csökkent, ami pontosan megfelel az érettségizők létszámában bekövetkezett változásnak. Továbbra is 85 százaléka az érettségizők számának a férőhelyek száma. Egyébként nemhogy nem tereltük a költségtérítéses képzésbe a hallgatókat, épp ellenkezőleg, a költségtérítéses képzésbe járó hallgatók száma is csökkent az elmúlt időszakban.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót Pánczél Károly képviselő úrnak.

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Amit Bokros Lajos írt, az valóban döbbenetes volt, hiszen annak a tanulmánynak a lényege az, hogy nem feltétlenül szükséges a felsőoktatáshoz való széles hozzáférés. Egyébként pedig azt gondolom, hogy valóban, egyik kormánynak sem lehet a célja ezt az őrült ötletet támogatni. Mindamellett, államtitkár úr, a Draskovics-féle Államreform Bizottság anyagában az szerepel, hogy közelíteni kell a tandíj és a költségtérítés összegét, és ez azt jelenti, hogy a jelenlegi tandíj akár a többszörösére is növekedhet.

Önök nem adnak igazán egyértelmű választ, és ne haragudjon, ha nem hiszek önnek, hiszen ön egyike volt azoknak a politikusoknak, akik a választási kampányban több fórumon is azt mondták, hogy nem lesz tandíj, aztán tandíj mégis lett, még ha FER-nek is nevezzük. Mindez úgy elbizonytalanította a fiatalokat, hogy amíg 2002-ben 160 ezren jelentkeztek a felsőoktatásba, addig az idei jelentkezők száma ennél jóval, de jóval kevesebb. El fogunk oda jutni, hogy valóban olcsóbb lesz Bécsben tanulni, mint Magyarországon. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót Arató Gergely államtitkár úrnak.

ARATÓ GERGELY oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár: Sajnálom, hogy ezek szerint hiába fárasztom képviselő urat a tények ismertetésével, mert a tényeknek se hisz. De mégiscsak kénytelen vagyok elmondani önnek, képviselő úr, hogy azoknak a diákoknak az aránya, akik az idén érettségiznek és utána felvételiznek, nem csökkent semennyire, tehát a diákok továbbra is választják a felsőoktatást. Tudja, mi történt, képviselő úr? Az, hogy az önök idején megugrott költségtérítéses képzések miatt - merthogy a költségtérítéses képzések száma a Fidesz-kormány idején növekedett meg - elfogytak azok a korábbi korosztályba járó diákok, akik nem fértek be az államilag finanszírozott képzésbe, ezért csökken a jelentkezők száma. Tehát nem a most érettségizők közül, hanem a korábban érettségizők közül.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   147-154   155-162   163-170      Ülésnap adatai