Készült: 2024.04.26.00:13:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.), 28-30. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  28 - 30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ha megengedi, csak néhány pontosítás után megpróbálok tágabb értelemben is válaszolni.

Nem tudom, figyelte-e, pénteken a Bizottság közzétette azoknak az országoknak a listáját, amelyek ellen túlzottdeficit-eljárás folyik. Magyarország nincs ezek között. 17 ország ellen folyik jelen pillanatban túlzottdeficit-eljárás, Magyarország a közé a 11 ország közé tartozik, amely ellen nem folyik túlzottdeficit-eljárás. Az önök ideje alatt végig túlzottdeficit-eljárás volt.

Említette, hogy a statisztikába, a foglalkoztatási statisztikába beszámítják azokat is, akik egyéves időtartam alatt külföldön vannak. Ez a statisztika 2003 óta változatlan. Az önök idején ugyanez a statisztika volt. (Dr. Józsa István: Azóta többen mentek ki!) Kérem, ne jöjjenek ezzel!

Említette a futballpályák beruházásait. Hadd utaljak arra, ha figyelmesen olvassa a költségvetést, akkor abban látható, hogy van egy beruházási alap a költségvetésben, amelyik külön van minden más bevételtől, nem adóbevételekből finanszírozódik, nem az ön vagy én vagy bármelyikünk adójának a befizetéséből finanszírozódik (Tóbiás József: Hanem kiéből?), hanem ez az alap, amiből kulturális létesítmények és vele párhuzamosan akár sportlétesítmények is finanszírozódnak, ezek - ott van a költségvetésben, olvassa el! - állami tulajdon értékesítéséből vagy az állami tulajdonhoz kapcsolódó jogoknak az értékesítéséből. (Dr. Bárándy Gergely: Az kié? Az nem az embereké?) Én megértem, hogy önök képtelenek voltak állami tulajdont felhalmozni, mert egész más volt a politikájuk lényege.

Nos, tisztelt képviselő úr, ha jól értettem, említett valami hasonlót, hogy a multicégekkel való harmonizált viszony, csak visszatérve a hétfői, múlt heti bejelentésére, hadd kérdezzem már meg, tényleg igazán jó lenne tisztázni, hogy milyen energiaszolgáltatóban van érdekeltsége az MSZP-nek. Vagy milyen energiaszolgáltatónak van érdekeltsége az MSZP-ben? Ha szabad érdeklődnöm. (Dr. Józsa István: Visszaszerezni a pénzt!) Merthogy tiltott állami támogatás miatt a piaci versenytárs tesz bejelentést a Bizottságnál.

(14.00)

Én még nem nagyon láttam, hogy párt tesz ilyet. Ha az önök pártjának van érdekeltsége energiavállalatban, vagy fordítva, energiacégnek van érdekeltsége az MSZP-ben, akkor természetesen érthető a helyzet, amúgy eléggé nehezen kezelhető. (Folyamatos közbeszólások az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Nem emlékszem rá, hogy Józsa úrnak megadtam volna a szót.

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném, ha egy picikét a jövőről is pontosabban beszélne, hogy mit szeretnének. Azt mondja a beszédében, amit 2013. október 19-én tartott, a pártkongresszusi beszédében, hogy - idézem a tisztelt képviselő urat: "Biztos ti is hallottátok, hogy Mesterházy meg az MSZP adót akar emelni. Hát kérem, igen, szolidaritási adót akarunk kivetni. Igen, ez a mi értékrendünkből fakad. Szolidaritási adót, hogy ha valaki milliókat keres egy évben, akkor fizessen több adót."

Tudja, tisztelt képviselő úr, hogy mennyi az átlagkereset ma Magyarországon? Bruttó, mert azután fizetünk adót. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) 234 ezer, és a 234 ezret szorozza fel tizenkettővel, az 2 millió 800 ezer forint, ez több millió egy évben. Beszéljen tisztán! Meg szeretné adóztatni már az átlagkeresetet is? Beszéljen tisztán az MSZP! Mert lehet ilyeneket mondani, hogy hány szegény él vagy hogy mindenki szegénységben él, lehet ilyet mondani, hogy szolidaritási adót vetünk ki - de mondja meg, hogy mikor, mennyinél vet ki szolidaritási adót!

Tisztelt Képviselő Úr! Én értem, hogy ez egy örök szocialista dolog, mindenre azt mondják, hogy majd az állam segít, utána pedig még adót is szeretnének csökkenteni. Ez egy klasszikus szocialista politika: kicsi beleszólás az embereknek, aztán még kisebb saját egyéni felelősség. Nem hinném, hogy az országnak ez lenne az útja. (Dr. Józsa István közbeszólása.)

Ami pedig a gazdasági növekedést illeti, tisztelt képviselő úr, becsüljük meg jól ezt az adatot, merthogy itt pontosan az a lényeg, hogy ez a gazdasági növekedés nagyon sok elemből táplálkozik, és nemcsak az exportból táplálkozik, bár húzza az export nagyon erősen. (Dr. Józsa István: A Közgép húzza felfelé!) De legalább ilyen fontosak - amit ön is említett - azok a beruházások, amelyek az elmúlt esztendőkben Magyarországon lejátszódtak és jelenleg is lejátszódnak.

Tisztelt Képviselő Úr! Mondanék egy harmadik faktort az export és a befektetések után: a növekvő belső kereslet. Azt azért hozzátenném, hogy egy ennyire erősen exportorientált országban, mint Magyarország, a belső kereslet nem tud önmagában felpörgetni egy gazdasági növekedést. Idetartozik nyilvánvalóan eszközként - és hatása már mérhető - a Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja, és idesorolható még az az iparosítási program, amit az ország elindított, valamint az európai uniós források felhasználása.

A lényeg éppen az, hogy sok lábra támaszkodik ez az elindult növekedés, és ebből következően éppen ez a garanciája annak, hogy fenntartható (Dr. Józsa István: Százlábú!) legyen ez a növekedés, amire önök képtelenek voltak.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  28 - 30  Következő    Ülésnap adatai