Készült: 2024.04.26.00:11:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2009.10.19.), 58. felszólalás
Felszólaló Dr. Bóka István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:11


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÓKA ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen. (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.) Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A 2011. év meghatározó lehet Magyarország számára, ránk figyel Európa, nagykorúvá válunk az Unióban, amit mi elnökölünk, mi tematizálunk fél éven keresztül. Itt be is fejezhetném a mondandómat, és beszélhetnék arról, milyen hálás a vidék a kormánynak, hogy kihasználva az elnökséggel járó lehetőséget és erényt faragva a szükségből, valós országimázs építésén fáradozott, hogy tényleges tervekkel, forrásokkal, fejlesztésekkel készül az ország bemutatására, amelyek valós pénzt pumpálnak a gazdaságba akár a turizmuson, akár az exporton keresztül. Mert lássuk be, azért nem egy földtől elrugaszkodott elképzelés ez! Sajnos a feltételes mód használata mégis indokolt a kijelentő helyett.

Tisztelt Miniszter Úr! Kaptunk információkat a tervezett kulturális rendezvényekről, van egy hangzatos mottónk: "a kultúra Magyarország névjegye". Hogy ez mit jelent, arról eddig sajnos nem láttunk egy világos koncepciót. Nem látható a stratégia, ami alapján életet lehelnek e mondatba, ami egységbe foglalná a részleteket, a módot, ahogy a magyar kultúrát a kormány be kívánja mutatni. Egy dolog látszik viszonylag tisztán: hogy a magyar elnökség a jelenlegi állapotában csak Budapestben gondolkodik.

Nem értünk egyet azzal, hogy a kormány Budapestet teszi egyenlővé Magyarországgal. Nem értünk egyet azzal a módszerrel, hogy a kormány csak Budapestre tervez kormányzati forrásokból kulturális programokat. Fontos, hogy Budapest jól szerepeljen, sőt azt is mondhatjuk, hogy Budapest fogja elvinni a rendezvények javát, ám ha kihagyják az ország nagy részét, akkor az ember azt gondolhatná, hogy a kormány nem lát túl a főváros határain.

Tisztelt Miniszter Úr! Elfogadhatatlannak tartjuk azt is, hogy a kormány a magyar elnökséghez kapcsolódó legfontosabb - hangsúlyozom: legfontosabb - találkozók helyszínét tekintve sem gondol a vidéki városokra. Az állam- és kormányfői szintű találkozók mellett közel húsz miniszteri szintű találkozó lesz Magyarországon az elnökségünk alatt, vagyis közel húsz olyan nagyszabású rendezvény, ahol mind a 27 tagállam miniszterei összegyűlnek. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy ezeket a találkozókat kizárólag Budapestre, illetve Visegrádra tervezi a kormány, megfosztva a vidéki városokat attól a lehetőségtől, amit egy ilyen találkozó jelentene számukra.

Tisztelt államtitkár úr, kérdezem tehát öntől: nem talált a minisztérium alkalmas vidéki helyszíneket kulturális rendezvények helyszínéül? Milyen költségek merülhetnek fel egy ilyen program megvalósítása során? Mennyit tudnának biztosítani a központi forrásokból? Hogyan kívánja a kormány koordinálni a helyi szinten szerveződő programokat? Hogyan kívánja bekapcsolni a kormány a vidéki városokat a 2011-es magyar elnökség érdemi találkozóinak (Az elnök csenget.) a megrendezésébe? Milyen szerepet szán a kormány a vidéknek?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai