Készült: 2024.04.24.03:23:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

263. ülésnap (2005.11.08.), 126. felszólalás
Felszólaló Birkás Tivadar (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BIRKÁS TIVADAR (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Alig múlik el nap anélkül, hogy ne hallanánk hosszú monológokat Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úrtól a rózsaszín jövőre vonatkozólag. Kicsit mi, akik a sport és az ifjúság területén dolgozunk a politikában, ilyenkor zavarban is vagyunk, hiszen mi ezt már megéltük 2003-ban, akkor, amikor Gyurcsány Ferencet sportminiszterré kinevezték. Megértük a szép ígéretek korszakát, és megtapasztalhattuk, hogy az általa elmondottaknak pont az ellenkezője teljesült mind ifjúsági és különösen sportügyekben. Nem véletlen egyébként, hogy mai felszólalásában Gyurcsány Ferenc egy szót nem ejtett a diák- és a szabadidősportról, ami különösen érinti a gyermekeket és az ifjúságot.

(13.50)

Mik voltak az ígéretek? Gyurcsány Ferenc azt ígérte 2003 tavaszán, hogy a költségvetés három ezrelékét kitevő sporttámogatást több lépcsőben, évente 5-10 milliárd forinttal kell és lehet is emelni. Mi van ma? Jövőre a sporttámogatás a költségvetés két és fél ezrelékét teszi ki, egyébként - hiszen hallhattuk szocialista képviselőktől, hogy micsoda hatalmasat emelkedik a sporttámogatás a tavalyi évhez képest - majdnem eléri összegszerűleg a 2002-es támogatás 80 százalékát. Teljesen nem, mert csak 79 százalék lesz. Hatalmas emelkedés, valóban.

Mi történt még ebben a kormányzati ciklusban? Megszüntették azt a Bozsik-programot, ami elsősorban a kistelepülésen élő azon gyermekek és fiatalok számára biztosított rendszeres sportolási lehetőséget, akiknek egyébként más lehetősége nincs a rendszeres testmozgásra. A program csak úgy tudott folytatódni, hogy két cég komoly anyagi tehervállalásával sikerült folytatni, akik egyébként jó példát mutattak Magyarország jelenlegi miniszterelnökének, aki annak idején úgy vállalta el a sportminiszteri tárcát, hogy amikor még magánemberként megszerzett egy milliárdos állami vállalatot, első dolga volt az immár az ő kezében lévő cég által üzemeltetett, 150 fiatalt sportoltató sportegyesület mindennemű támogatásának beszüntetése. Ez is mutatja, hogy milyen érzékeny a fiatalok és a gyermekek sportolása iránt.

Aztán a sporttörvény módosításával elvették a Wesselényi Közalapítvány pénzét, amely egy nagyszerű pályázati lehetőséget biztosított több éven keresztül, hozzáteszem, egyébként még a Horn-kormány idején hozták létre, abszolút politikamentesen működött, és mindenki közmegelégedésére osztott el több száz millió, több milliárd forintot pályázati úton kis egyesületek számára.

(A jegyzői székben dr. Füle Istvánt dr. Kis Zoltán váltja fel.)

Hogy az ott elvett pénzzel mi történt, azóta sem tudjuk, az biztos, hogy a sportban nem jelent meg. A sportnormatívákat nem emelték, sőt a diáksport-normatívát szabad felhasználásúvá tették: lehet sportra költeni, de lehet másra is. Ez szintén mutatja, hogy a sport területén az ígéretekkel szemben mi valósult meg. A mindennapos testnevelést - ami függetlenül attól, hogy szocialista, szabad demokrata, MDF-es, fideszes politikusok vagyunk-e, a sportbizottságban mindannyiunknak mindig is egy szívügye volt, és a polgári kormány idején elindult ennek megvalósulása - szintén sikerült visszafejleszteni.

Szó volt itt játszótérépítésről. (Az MSZP padsoraiban ülő beszélgető képviselők felé:) Hadd mutassak egy fényképet képviselőtársaimnak, talán idefigyelnek kormánypárti oldalról is… Nem érnek rá, nem baj, megmutatom akkor ellenzéki képviselőtársaimnak is. (Egy fényképes újságcikket felmutatva:) Két, ha jól nézzük, talán szélkakas? (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.) Nem, két minisztert látunk rajta: Csillag István miniszter urat és Gyurcsány Ferenc miniszter urat. És lám, miről tartottak sajtótájékoztatót? Egy ígéretről: (Olvassa:) “2008-ra minden gyermekpark minden játékának teljesítenie kell az uniós előírásokat. Ehhez becslések szerint 30-36 milliárd forintra lesz szükség.ö Ehhez képest az elmúlt években nulla forint állami támogatás ment játszótérépítésre. Mondhatnák, hogy nincs pénz, ez a gond a sport területén, de azért ne felejtsük el, hogy ebben a kormányzati ciklusban volt 30 milliárd forint digitálisfényképezőgép-vásárlás támogatására, és miközben azt hallottuk a sport területén, hogy nincs pénz, azzal szembesülhettünk, hogy az új kormányzat a Sportfólió Kht. új vezetőinek 10-11 milliós luxusautókat tudott vásárolni. De hát mit várunk egy olyan kormánytól, amelynek vezetője Gyurcsány Ferenc, aki annak idején azt mondta, hogy súlyos, végzetes károkat okoz a magyar sportban, ha megszűnik a sportminisztérium, és azt egy hónap múlva megszüntette, aki lemondott olimpia előtt, cserbenhagyva az olimpikonokat, és még sok mindent lehetne mondani, amit megígért, és az ellenkezője teljesült. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai