Készült: 2024.04.26.01:19:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2009.11.24.), 8. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:29


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a lehetőséget, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy a 2005-ben indított szakképzési reform rendkívül jól halad, annál is inkább, mert - ahogy képviselőtársunk is utalt rá - térben és időben is növekedett az integrált szakképző központok száma, gyakorlatilag az egész országot lefedi, és elvégzi azt a koordinatív irányító, szervező tevékenységet, amelynek során a társszervezetek bevonásával jó döntések születhetnek. Az is látszik, hogy az utóbbi években a tanulók korszerűbb képzés kereteiben sajátíthatják el a szakmaszerzés fortélyait. Ebben a korszerű képzési formában most már a szakmát szerző tanulóknak körülbelül a 85 százaléka vesz részt.

Örvendetesnek tartom azt is, hogy a középfokú oktatásban részt vevő hallgatók mintegy 40 százaléka a szakképző intézményekhez irányul, és ott próbálnak szakmát szerezni. S ahogy képviselő úr is mondta, az alternatív szakképzési lehetőséggel a következő évben még több potenciális szakmunkás kerülhet a gazdaság, az elsődleges munkaerőpiac porondjára.

Az látszik, hogy az egyik legnagyobb akadálya annak, hogy valaki a saját lábán tudjon állni, nem feltétlenül a munkahely hiánya, hiszen Magyarországon most is több mint 43 ezer betöltetlen munkahely van - 43 ezer betöltetlen munkahely van! -, a legnagyobb probléma a nem korszerű, a munkaerőpiacon eladhatatlan tudás. Ez jelenti a legnagyobb akadályt. Az elmúlt években javult a beiskolázási szakirány és létszám is. Én ezt is borzasztóan örvendetesnek találom. S meg kell mondani, hogy a gazdasági válság enyhítésére azok a képzési formák a legalkalmasabbak, amelyek a felnőttképzés irányába hatnak, mert ott lehet a leggyorsabb reakciókat adni a gazdasági válság kihívásaira.

Engedje meg a tisztelt Ház, hogy azt mondjam, a válságot közvetlenebbül inkább azok a szakképzési programok és intézkedések enyhítik - mint említettem -, amelyek a felnőttképzésben valósulnak meg. Ezek közül hadd mondjak egy-két példát! Indítottunk egy programot, amely a munkahelymegőrzést képzéssel kombinálja. Az uniós és költségvetési támogatásból megvalósuló program egyszerre biztosítja a válság során veszélybe került munkahelyek megőrzését a bérek és járulékai fedezésével, és a kieső munkaidőben a dolgozók képzését. Ezzel segíti a vállalkozások felkészülését arra az időszakra, amikor megindul a gazdaság fellendülése, és megnövekszik a szakképzett munkaerő iránti kereslet. A programban eddig mintegy 350 kis- és középvállalkozásnak ítéltek meg pályázati alapon támogatást. Közülük 184 már konkrét kifizetésben is részesült, amelynek összege meghaladja a 3,5 milliárd forintot. A nagyvállalati kör pályázatainak elbírálása folyamatban van.

A másik fontos projekt a kulcskompetenciák fejlesztése a felnőttek széles rétegeiben. Ugyancsak a válság utáni helyzetben lesz kulcsszerepe annak, hogy 2010-11-ben egy 12,5 milliárd forintos uniós program mintegy százezer főnek fogja erősíteni az informatikai, nyelvi készségeit, írás-olvasási alapkompetenciáit.

A felnőttképzésben megvalósuló keresletvezérelt képzést illetően meg kell említenem még azt a törvényi változást, hogy a munkaügyi központoknak kötelezően támogatniuk kell azokat a képzéseket, amelyek iránt konkrét munkaerő-piaci igény mutatkozik. Egyre több jel mutat arra, hogy a képzéseket a vállalkozások is fontosnak tartják, mert 2008-ban, amikor már érzékelhető volt a válság hatása, az előrejelzések ellenére nem csökkent, hanem ha csekély mértékben is, de növekedett azoknak a dolgozóknak a száma, akiknek a képzését a vállalataik támogatták.

Nagyon szépen köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)

(9.30)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai