Készült: 2024.04.24.22:04:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

263. ülésnap (2013.03.19.), 178. felszólalás
Felszólaló Dr. Apáti István (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:14


Felszólalások:  Előző  178  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. APÁTI ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Attól tartok, Spaller képviselő úr, hogy ön téved. S most államtitkár urat is kérdezném: a legjobb tudomásom szerint 52 milliárd forinttal kompenzálják a különböző közműcégeket. Államtitkár úr bólogat, tehát akkor jól emlékeztem erre az adatra. Akkor mégiscsak kerülnek adófizetői forintok, csak legfeljebb más módon ezekhez a szolgáltatókhoz kompenzáció jogcímén, kompenzáció formájában. Tehát ha körülbelül 100 milliárdot ott hagynak a lakosságnál, és több mint a felét, 52 milliárdot meg visszatesznek a cégek zsebébe, akkor ilyen értelemben megint megy a trükközés, hogy adnak is, meg el is vesznek. Mert ezt az 52 milliárdot máshonnan kell elvenni, s így máshova nem fog ennyi jutni.

Másrészt, amikor az LMP beszél itt a zöldenergiáról meg az energiatakarékossági beruházások fontosságáról, akkor megint emlékeztetném őket arra, hogy amíg nem teszünk mögé egy banki konstrukciót, és nem a magyar építőipari kisvállalkozásokat támogatjuk vele, addig megint helytelenül járunk el. Én most már azt látom ezeknél az előírásoknál, hogy kezdünk átesni a ló túlsó oldalára. Van egy egészséges mérték, amíg érdemes hatékonnyá tenni egy lakóépületet, van egy egészséges, normális mérték, amíg a szigetelést érdemes fokozni, de ennek is legalább öt-tíz év a megtérülési ideje, ami szintén nem kevés, és ezt se nagyon tudja megelőlegezni egy átlag magyar, de ennek még egy bizonyos szigetelési vastagságig, technológiáig, anyagbedolgozásig van értelme. De aztán már olyan másfél-kétszeres, helyenként már két és félszeres szigetelési vastagságokról, technológiákról is hallottam, amelyek soha nem fognak megtérülni, még húsz-harminc év alatt se, és semmi mást nem fognak velük elérni, legfeljebb azt, hogy berohad majd a lakóépület, mert egyszerűen nem lesz természetes szellőzése.

Másrészt vissza kellene térni - éppen az egyik tévénézőtől kaptam ez ügyben egy e-mailt, és tolmácsolom is a gondolatait, mert nagyon is megfontolásra érdemesek - az ősi magyar építészeti hagyományokhoz, nevezetesen a vályogépítéshez, ugyanis egy 50-60 centiméter vastagságú, masszív, jó minőségű vályogfalat nem is kell szigetelni, az természetes, kellemes, élhető környezetet biztosít mind hideg időben, mind pedig kánikula idején. Vissza kellene térni a fafelhasználásig, a fa nyílászárókhoz, a fafödémhez és a nádfedeles építészethez ahelyett, hogy az amerikai meg a mediterrán építészeti stílust majmoljuk. Ezt kellene visszaállítani.

Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  178  Következő    Ülésnap adatai