Készült: 2024.04.19.22:38:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

337. ülésnap (2013.12.16.), 6. felszólalás
Felszólaló Mirkóczki Ádám (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MIRKÓCZKI ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A hétvégén Pintér Sándor belügyminiszter úr nyilatkozott viszonylag hosszan, ahol örömmel fölvázolta a jövőt, amely szerint 12 milliárd forintért ismét egy nagyságrendileg 500-525 új traffipaxos készüléket szerez be a Belügyminisztérium. Feltételezem, az autóstársadalom is rendkívül örül ennek, hiszen ezáltal lehetőség nyílik arra is, hogy nagyjából minden földutat be lehet most már kamerázni és radarozni Magyarországon, amelynek azért a céljairól annyiban megemlékezhetünk - tegyük mellé a képzeletbeli serpenyő második mérlegébe -, hogy 16 milliárd forintot kívánnak szabálysértési bírságok gyanánt behajtani a magyar autósoktól egy kis költségvetési toldozás-foldozás miatt.

Nyilván önök mindig arra szoktak hivatkozni, hogy egy haláleset is sok, ami az utakon történik, ebben maximálisan egyetértünk, és valóban helye van a traffipaxoknak és a különböző berendezéseknek a baleseti gócpontoknál, iskolák, óvodák, egyéb oktatási intézmények környékén. Ilyen mértékre azonban, finoman fogalmazva sincs szükség, főleg, ha figyelembe vesszük azt, hogy különböző szakírók, akik közlekedéssel, balesetekkel foglalkoznak, számtalan esetben lefektették már azt, hogy a gyorshajtás csak egy nagyon-nagyon kicsi szelete a halálos kimenetelű közlekedési baleseteknek, hiszen azok legnagyobb mértékben főleg a szabálytalan előzésből, sávváltásból és egyéb figyelmetlenség miatt történnek, ezt a traffipaxok akármekkora mértékű növelése sem fogja megoldani.

(13.20)

Ellenben van egy nagyon komoly probléma, ahol igenis lenne feladata a Belügyminisztériumnak, lenne feladata a magyar rendőrségnek, de korántsem tapasztaljuk ezt a fajta buzgalmat, amelyet például a közlekedésben láthatunk nap mint nap. Ilyen a védtelen társadalmi csoportokkal szemben elkövetett egyre több, egyre brutálisabb és egyre gátlástalanabb bűncselekmény. Itt mondhatom az időseket, a nőket és a gyermekeket, akik leginkább ki vannak szolgáltatva mindennek.

Az önök statisztikái és azok a panaszok, amelyek hozzánk elérkeznek, teljesen mást mutatnak, mint a valóság, ezért én most a statisztikákra nem hivatkoznék, noha tudom, hogy ön ismét el fogja mondani, államtitkár úr, hogy 3500 rendőrt avattak, hogy Btk.-t szigorítottak. Csak halkan kérdezem: mi értelme annak a Btk.-szigorításnak, amikor például a hétvégén történt Poroszlón, hogy egy 91 éves idős asszonyhoz hárman betörtek, bántalmazták, kirabolták, és a Füzesabonyi Rendőrkapitányság kis értékű lopásra elkövetett szabálysértésért indított eljárást? Ilyenkor van értelme a Btk.-szigorításnak? Én azt gondolom, hogy itt a rendőrség felelőssége elsősorban, hogy egy ilyen esetben, amikor hárman betörnek, nem csoportos betörés és egyéb más tényállások miatt kezdenek el nyomozni a rendőrök, hanem kis értékű lopásra való szabálysértésért.

De mondhatnék egy másik példát, amely még inkább mutatja az önök tehetetlenségét, ez pedig Eger egyik városrésze, Felnémet, ahol sorozatosak most már a betörések, nemcsak a telkekre, a lakatlan házakba, hanem idős emberekhez. Amikor mi erre fölhívtuk a rendőrség figyelmét, az önök által is vezetett egri városvezetés az Egri Rendőrkapitánysággal és bűnügyi szakértővel karöltve kimegy egy közbiztonsági fórumot tartani Felnémetre. És tudják, mit mondanak megoldásként? Ilyen szórólapokat terjesztenek (Felmutatja.), amelyekben olyanok vannak benne, hogy idegent lehetőleg ne engedjen a lakásba, hogy csomagjait ne bízza ismeretlenekre, hogy szereljen fel minden ajtajára több hevederzárat, a földszinti ablakokra pedig rácsokat. Hát önök a bűnözők helyett a lakókat akarják börtönbe zárni? Államtitkár úr, ez micsoda?!

Az emberek nem ilyen szórólapokat akarnak látni, hanem igen, gyalogos járőröket a legproblémásabb településeken. Nem az a megoldás egy közbiztonsági fórum gyanánt, hogy kimegy a rendőrkapitányság egy magas rangú beosztottja, és ilyen óvodásoknak való... Fontos a megelőzés, és nem butaságok vannak benne, de azt hiszem, hogy az ingerküszöböt már túllépte a valóság, és nem arra kíváncsiak az emberek, hogy saját maguk pénzéből mit tudnak még tenni a saját biztonságuk érdekében, hanem arra kíváncsiak az emberek, hogy a nem kevés adóforintból fenntartott magyar rendőrségnek miért nem az a feladata, hogy ezeket a bűncselekményeket megelőzze, vagy ha megelőzni nem tudja, akkor elfogja a bűnözőket.

Ezek a szórólapok, én azt gondolom, azt bizonyítják, hogy önök a tévhitekkel vagy az önbevallásukkal ellentétben nem utolsósorban a közbiztonság területén is megbuktak. Van feladat, én azt gondolom.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai