Készült: 2024.04.19.21:28:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2011.05.10.), 333. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyüre Csaba (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:53


Felszólalások:  Előző  333  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYÜRE CSABA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A mai napon az alkotmányügyi bizottság már tárgyalta ezt az országgyűlési határozatot, illetve a mai napon volt alkalma az alkotmányügyi bizottságnak meghallgatnia Pintér Sándor belügyminiszter urat az elmúlt egy év kormányzati politikájáról, illetve belügyi politikájáról, és kérdéseket tehettünk fel neki.

Mindezek alapján, amit ott hallottam az alkotmányügyi bizottságban egyrészt a belügyminiszter úrtól, másrészt itt Kontrát Károlytól, illetve az előterjesztést elolvasva, bennem egy olyan gondolat fogalmazódott meg, hogy úgy tűnik, mintha mi nem egy országban élnénk, tisztelt képviselőtársaim, valahol nem egy országban él a Fidesz, és nem ugyanabban az országban él a Jobbik. Azért el kell gondolkodni ezen, ennek biztosan van valami oka, hogy ennyire másképpen látjuk az eseményeket.

Amikor önöket a választópolgárok kétharmados többséggel bejuttatták a parlamentbe, akkor önökre nem azért szavazott az ország 53 százaléka, és ezzel kétharmados felhatalmazást kaptak, s nem azért kapták ezt a kétharmados felhatalmazást, mert olyan szenzációsan jó programjuk lett volna, illetve olyan konstruktív ellenzéki magatartást tanúsítottak volna, ami miatt a nép önök mellé állt, hanem pont amiatt, hogy az elmúlt rendszer során Gyurcsány Ferenc és kormánya olyan mértékben fordult szembe a társadalommal, fordult szembe a saját nemzetével, a saját népével, hogy igenis, szinte forradalmi módon kiáltotta azt a magyar nemzet, hogy nekünk ebből elég volt, és önöket tartották abban a pillanatban a leghitelesebb embereknek, ezek szerint a leghitelesebb pártnak, mert a szavazatok 53 vagy 52,5 százalékát megkapták. De ez nem arra vonatkozott, hogy kitűnő a Fidesz programja, hanem arra vonatkozott, hogy rendkívül rossz volt a Szocialista Párt és az SZDSZ kormányzása, nagyon rossz volt az, hogy betiltották a Magyar Gárdát, nagyon rossznak tartották az emberek azt, hogy a nemzeti önvédelmi reflexet az MSZP tökéletesen és teljes mértékben elnyomta, rossznak találták azt az emberek, hogy a rendőrséget a kormányzó pártok politikai célra, politikai eszközként használták fel folyamatosan. Az embereknek ebből volt elég. Ők nem az MSZP-t akarták eltakarítani, és a Fideszt akarták idehozni, hanem azt akarták, hogy valóban a rend társadalma valósuljon meg Magyarországon.

Sajnos, azt látják az emberek, hogy nem ezt kapták. Önök ugyanabból a szempontból nézik a vidéket, ugyanabból a szemszögből nézik Magyarországot, mint ahogyan azt tette Gyurcsány Ferenc. Abban a pillanatban, ahogyan hatalmat kaptak, ugyanúgy elidegenednek a társadalomtól, nincsenek tekintettel a kisemberek problémáira, nincsenek tekintettel a társadalmi önszerveződésre, a társadalmi összefogásra, nincsenek tekintettel arra, hogy itt a szervezetek valóban az alkotmány alapján, majd az alaptörvény alapján egyesületeket hoznak létre, és ezek törvényesen működhetnek. Semmire nincsenek tekintettel, csak arra, amit meghirdettek a választás programjában, ami nagyjából úgy hangzott, hogy csak a Fidesz, ehhez folyamatosan görcsösen ragaszkodnak a kormányzás alatt. Higgyék el, ez nem fog jóra vezetni. Nem véletlen az a népszerűségvesztés, ami már ennyi idő alatt bekövetkezett, hiszen valljuk be, az emberek önöktől nem ezt várták.

Letesznek ide az asztalunkra egy ilyen határozattervezetet, és azt gondolják, ettől lesz valami megoldás.

(17.00)

Milyen megoldás lesz? Már a címe katasztrofális: egyenruhás bűnözés folyamatát vizsgáló bizottság. Egyenruhás bűnözés? Egy egyszerű emberben, aki nem figyeli mindennap a híradót, nem nézi a parlamenti közvetítéseket, annak mi fog lecsapódni az egyenruhás bűnözéssel kapcsolatban? Teljesen egyértelmű, az, hogy sorozatos rendőrségi bűncselekmények, bűnelkövetések vannak, a rendőrség nagy része bűnöző - ez a kép fog kialakulni az emberekben abban a pillanatban, hogy egyenruhás bűnözésről beszélünk, és ez folyamatosan fog kapcsolódni azokhoz az eseményekhez, amelyek 2006 őszén bekövetkeztek, hiszen 2006 őszén, akkor, amikor az éppen aktuális rendőrparancsnok, országos rendőrfőkapitány vagy városi rendőrkapitány kivezényelte az embereket az utcára azonosító jelvény nélkül, a rendőrséget leterelte a törvényes útról, és elindult egy rossz irányba.

Innentől kezdve beszélhetünk Magyarországon rendőri bűnözésről. Az embereknek ebből elegük volt, azt mondták, hogy ezt nem kérik, és azt a rendszert, azt a rendszert, amit a Szocialista Párt és az SZDSZ képviselt Magyarországon... - ebből az emberek nem kértek. Ezért kerültek be önök kétharmaddal, és ezért került be a Jobbik akkor a 17 százalékkal ide a parlamentbe, pontosan azért, mert az emberek mást akartak.

És mit jelent? Azt, hogy az emberek 80 százaléka, több mint 80 százaléka, több mint négyötöde akart mást, és akkor még nem beszélünk az LMP-ről, mert ő is egy más irányvonalat képvisel, és ő is mást akar, és élesen elkülönül folyamatosan a Szocialista Párttól. Tehát mondhatjuk, hogy az emberek 87-88 százaléka ebben az országban teljesen mást akar. Önök ugyanarra az útra lépnek, ugyanarra a politizálásra, ugyanazt folytatják, mint amit az MSZP és Gyurcsány Ferenc tett. Amikor önök ezt beterjesztették, akkor nem is gondolták komolyan, hogy itt kell hogy legyen egy ilyen vizsgálóbizottság. Ez megint annak a színjátéknak a része, amit a Fidesz folyamatosan játszik már egy esztendeje, hogy folyamatosan elterelje a figyelmet az ország problémáiról, és bedob egy gumicsontot, aminek semmi értelme nem lesz.

Ha megnézzük ezt a javaslatot, akkor mit látunk? Azt látjuk, hogy ez csak és kizárólag az ellenzéket fogja vizsgálni, azt, hogy ez ellenzék miben vonható felelősségre. A 3/g pont egyértelműen arról szól, hogy mi a feladat, mi a cél. Az, hogy megállapítsa, a képviselőcsoportokat, az egyes tagjait a kialakult helyzetben milyen politikai felelősség terheli, továbbá s a többi. De megkérdezem én, hogy miért nincs benne az, hogy van-e felelőssége a belügyminiszternek. Miért nem fogja azt vizsgálni? Vagy van-e felelőssége a rendőrségnek vagy urambocsá, a kormányfőnek? Hiszen végül ő felel a kormányzat politikájáért. Ez miért nem található benne? Miért nem kell a kormányt vizsgálni ezzel kapcsolatban, hiszen amikor egy országban történik valami, akkor a legfontosabb és első számú, akit felelősségre lehet vonni az ott történtekért, az bizony a kormány, és a kormánynál kellene keresni a hibát.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

Aztán olyan kérdéseket tesznek fel benne az előterjesztők, hogy a 3. pontban a bizottság feladata annak megállapítása, hogy mely hazai, illetve külföldi személyek, szervezetek szervezik, támogatják az ott egyenruhában tartózkodó s a többi csoportokat. Hát kik támogatják, hát kik szervezik? Hát a nép! Most megválaszolom önöknek, kedves hölgyeim és uraim, maga a nép szervezi. Ők támogatják, mert saját magukból, a népből, a nemzetből jönnek ezek az emberek, akik úgy gondolják, hogy valóban rendnek kellene lennie itt, ebben az országban, és ha sajnos a rendőrség olyan tehetetlen, hogy nem képes rendet teremteni, akkor bizony az emberek kimennek az utcára, és azt mondják, hogy elegünk volt. Két dolog van, amit nem tudnak elviselni az emberek: az egyik az éhség, ha nem lesz mit enni, nincs mit enni a gyermekeknek, a másik pedig a közbiztonság. Ez a kettő a legfontosabb, hölgyeim és uraim, hogy ezt megteremtsük.

Nagyon sajnálom, amikor éppen a Belügyminisztériumnak nem az a közvetlen feladata vagy gondolata, hogy rendet tegyünk, hanem az, hogy akik felhívják a figyelmet arra, hogy itt probléma van, őket zúzzuk össze, szüntessük meg, találjunk ki új bűncselekményeket, találjunk ki új szabálysértéseket. Lassan ott fogunk tartani, hogy önök fognak hozni egy olyan büntetőjogi alakzatot, hogy aki nem a Fideszt támogatja, aki nem a Fideszre szavaz, az bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, és akkor azt fogják mondani, hogy milyen bűnöző ez a társadalom. Hát körülbelül ma már így látjuk ezt, hogy önök valahogy így gondolják a kormányzást. Abban a pillanatban, ha valaki ellenük szól, önök ellen tesz valamit, akkor önök szépen azt vagy szabálysértéssé vagy büntetőjogi kategóriává fogják minősíteni, és akkor nyugodtan le lehet bűnözőzni ezeket az embereket, és büntetőjogi alakzattal megbüntetjük, le is ültetjük őket, meghurcoljuk.

Sajnos azt látjuk, hogy önök semmivel nem tudták bizonyítani, hogy akik Gyöngyöspatán, Hajdúhadházon vagy bármelyik e területen ott lettek volna, járőrtevékenységet folytattak volna polgárőrök, ezzel bűncselekményt vagy szabálysértést valósítottak meg. Számtalanszor elmondtuk a mai nap folyamán, hogy ezeket az embereket felmentették. Én magam is voltam lent Hajdúhadházon, én ott voltam, amikor az öt embert őrizetbe vették, akik csak másnap szabadultak és elvitték őket, és igenis elmentem a bírósági tárgyalásra is. És tudják mit, hölgyeim és uraim, az volt a félelemkeltő, ami ott történt: amikor öt becsületes, igaz magyar embert állítanak a bíróság elé, és kimondja a bíróság, hogy ők teljes mértékben ártatlanok, és 15 kommandós rendőr jobb oldalról, 15 kommandós rendőr bal oldalról biztosítja a tárgyalás rendjét bent, a bíróság folyosóján, amikor húsz kommandós áll a bíróság bejáratánál, és minden embert, a tanúkat is megmotozzák, amikor bemennek, amikor száz kommandós rendőr áll az utca két végén, és az egész utcát lezárják, mert az öt becsületes magyar ember tárgyalását tartják jelen pillanatban a debreceni bíróságon - hát ez a félelemkeltő.

Amikor meghozták önök azt a törvényt, vagy beterjesztették azt a javaslatot, hogy félelemkeltő egyenruha-használat és ezek a félelemkeltő fellépések, nekem mi jutott eszembe? Egyből a rendőrség fellépése jutott eszembe, amit önök rendre alkalmaznak a becsületes, normális emberekkel szemben, akkor megkérdezem én, hogy ez mire fog vezetni. Miért erre pazarolják az erőt, hogy becsületes, normális, korrekt emberekkel szemben lép fel a rendőrség, több száz embert vetnek be, teljes felszereléssel, kommandósokat vetnek be. Mi lesz az eredménye? Az, hogy ezeket az embereket szabadlábra helyezik, és azt mondják, hogy ők csak az állampolgári kötelezettségeiket vagy állampolgári alapjogaikat gyakorolták. Tehát döbbenetes a Belügyminisztérium hozzáállása, és nagyon sajnálom, hogy a felelősséget önök sajnos az ellenzék oldalán keresik.

Keressék, azt gondolom, a saját oldalukon, tisztelt államtitkár úr, keressék a saját oldalukon a felelősöket, hogy kik azok, akik ezért felelősek, hogy ezeket az embereket sorozatosan vegzálják, és próbáljon meg a rendőrség ugyanilyen erővel fellépni a bűnözőkkel szemben, legalább olyan erővel, mint a becsületes emberekkel szemben. A társadalomnak elege van abból, hogy a rendőröknek sokkal fontosabb a becsületes emberek vegzálása, mint a bűnösök vegzálása, és hogy semmilyen félelem nincs a bűnöző elemekben a rendőrséggel szemben, és önök attól tartanak, mert önök féltékenyek, a Belügyminisztérium egyértelműen féltékeny a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület sikereire. Ez áll e mögött az akció mögött, a szakmai féltékenység, és önök ennek az oltárán feláldozzák Magyarország közbiztonságát, mert a hiúság sokkal fontosabb, mint a rend és a rend betartása.

Hogy önök leírják az indoklásban, hogy a közrend védelme a rendőrség feladata, ezt mindannyian tudjuk, ezért nem kell felállítani vizsgálóbizottságot. Hogy nemzetközi színtéren hogyan csapódik le, ez megint egy másik dolog, ezzel egyetértek, hogy azokat a problémákat, amelyek Magyarország belügyeibe tartoznak, hogy mi történik Gyöngyöspatán vagy Hajdúhadházon, ezt kivinni nemzetközi színtérre felelőtlenségnek tartjuk a magunk részéről szintén. Ebben talán egyetértenék a javaslattal, ami ebben van, hogy vizsgáljuk ki az ebben fennálló felelősöket, de ha már vizsgálóbizottság, egyetértünk abban, hogy egy vizsgálóbizottságra szükség van, amely feltárja a gyöngyöspatai, a hajdúhadházi és más hasonló eseteket, de nem lehet ilyen egyoldalúan előírni azt, hogy mik legyenek ezek a kérdések, hiszen ezek a kérdések egyértelműen már magukban hordozzák a választ is.

Márpedig ha nem a valós megoldást fogjuk keresni, ha önök eleve már meghatározzák, hogy a valóságot nem is kereshetjük, csak a hazugságot próbáljuk meg alátámasztani bizonyos bizonyítékokkal, amelyeket majd kreálunk, amelyek tekintetében ráadásul - mivel elő van írva a C típusú átvilágítás - ebből láthatóan olyan kérdések lesznek, amelyek majd államtitkot fognak képezni, amit majd önök államtitokká fognak nyilvánítani, és akkor pontosan ugyanott fogunk tartani, mint amikor már látszott 2010 januárjában, hogy jön a Jobbik a parlamentbe, akkor hirtelen nagyon gyorsan összefogott az MSZP és a Fidesz, és meghozták a titoktörvényt, hogy ha valamit a Jobbik megtud a parlamentben, nehogy azt már elmondják, hogy mi mit csináltunk húsz esztendőn keresztül. (Taps a Jobbik padsoraiban.) És itt látszik egyébként az összefogás, hogy abban a pillanatban, amikor valaki azzal jön, a nép fia bekerül ide a parlamentbe, aki még húsz éven keresztül nem volt bent, és nem mocskolódott be, akit még nem lehet megzsarolni, akit még nem lehet megfogni semmivel, mert nyíltan ki fogják mondani az igazságot, akkor önök rögtön összefognak ezek ellen az MSZP-vel, összefog a Fidesz az MSZP-vel, mert összenő az, ami összetartozik. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van! Így van más tekintetben is!) Így van!

(17.10)

Úgyhogy azt látjuk, hogy jelen formában - jelen formában - ez az országgyűlési határozat így nem támogatható.

Nagyon örülök annak, hogy Kocsis Máté mint előterjesztő folyamatosan nem abban a stílusban vezette a vitát vagy szólt hozzá a vitához, mint amit megszoktunk az önök részéről. Kocsis Máté teljesen korrekt módon igyekezett megválaszolni a feltett kérdésekre, nem volt sem cinikus, mint amit azért folyamatosan tapasztalunk a kétharmados többség tudatában, nem volt lekezelő sem, hanem teljesen egyenrangú partnerként kezelte az ellenzéki pártokat. Ennek örülünk, és ez már nagyon pozitív dolog, de nagyon örülnék annak, ha Kocsis Máté, illetve Németh Szilárd, az előterjesztők, belátnák azt, hogy meggyőzte őket az ellenzék hozzászólása.

Nem szeretném, ha ez lekerülne a napirendről, egyáltalán nem, állítsuk fel ezt a bizottságot, állítsuk fel, csak valóban a valós problémákra, bővítsük ki azokat a köröket, illetve fogalmazzuk át azokat a köröket együttesen az ellenzék és a kormánypártok, amit meg kell vizsgálni, hogy valóban meg tudjuk állapítani azt, hogy Magyarországon melyek azok a társadalmi problémák, amelyek gyakorlatilag szinte polgárháborús helyzetet idéztek elő Gyöngyöspatán, és ehhez közeli helyzetek fordulhatnak elő az ország más pontján is, hiszen sem a kormánynak, sem az ellenzéknek nem érdeke az, hogy Magyarországnak bizonyos területei élhetetlenné váljanak.

Kérem önöket, kérem az előterjesztőket, hogy gondolják ezt át, és olyan formában módosított javaslattal jöjjenek elő, amit az ellenzék is tud támogatni.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  333  Következő    Ülésnap adatai