Készült: 2024.04.25.05:31:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

193. ülésnap (2004.12.06.), 56. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:40


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Képviselő Úr! Az ön kérdésében megfogalmazódó szándék egyértelmű és világos. Azt jelzi, hogy véleménye szerint helyes lenne törvényt alkotni arról, hogy a határon túli magyarok részére az elkövetkezendő években a költségvetés egyre növekvő arányú támogatást nyújtson. Interpellációjában ön ennek javasolt növekedési ütemét úgy határozza meg, hogy a támogatás mértéke - amely, ahogy ön fogalmaz, jelenleg a költségvetés 1 ezreléke, egyébként valójában a jövő évi költségvetésnek csaknem 2 ezreléke - fokozatosan emelkedjen, és érje el akár az 5 ezreléket is.

Az ön szándéka nemes, célját elfogadom, és egyetértek vele. Magam is megfontolandónak tartom, hogy a határon túli magyarok támogatásának évenkénti növekedésére ne csak értékmegőrző mértékű előirányzatot tervezzünk, hanem évről évre jelentősen bővülő hányadát tegye ki a költségvetésnek, természetesen a gazdaság és az államháztartás lehetőségeinek függvényében. A jelenlegi gyakorlat szerint a költségvetési törvényben a szakmai igények és a döntési mechanizmusok elvárásainak megfelelően több fejezetben és meglehetősen sok jogcímen találhatók a határon túli magyarok támogatási előirányzatai. A támogatások egy része automatikusan, törvény által előírt mértékben, más része pedig szervezetek támogatására vagy pályázatok útján kerül felhasználásra. Az így kialakult mechanizmus célszerű, jól követhető és elszámoltatásra is alkalmas rendszerét adja a támogatásoknak.

A javaslat kapcsán szükséges néhány pénzügytechnikai, költségvetési szakmai körülményt is megemlíteni. S tulajdonképpen csupán ebben a tekintetben van véleményeltérés közöttünk, tehát a pénzügytechnikai kérdésben. Az ön javaslata a jelenlegi rendszerbe egy úgynevezett felülről tervezési elemet iktatna be. Ezt a gyakorlatot, noha kétségtelenül nem ismeretlen, a szakma nagyon sok nyomós és méltánylandó érv miatt nem preferálja. Azzal azonban egyet lehet érteni, hogy a támogatások és a költségvetés főösszegének összehasonlítása, arányainak alakulása legyen elemzés tárgya, és ezt a támogatáspolitika hosszabb távú tervezésének egyik mutatójaként kezeljük.

Ezért is fontos egyébként a kormánynak az a gyakorlata, amely a támogatásokat átláthatóan nyújtja, vagyis fontosnak tartjuk betartani a transzparencia elvét. Szeretnék emlékeztetni arra, hogy az Országgyűlés előtt van a koalíció javaslata a szülőföldprogramról. Az ön által megfogalmazott javaslat sok szempontból összecseng azzal, ami a kormány feltette szándéka is, a határon túli magyarság méltó és hatékony segítése.

Ezért javaslom önnek, tisztelt képviselő úr, hogy a Szülőföld Alapról szóló törvény újra megnyíló általános vitájában talán fejtse ki bővebben érveit, és akár nyújtsa be az ezzel kapcsolatos módosító indítványait. Meggyőződésem, hogy ha ezeket az összefüggéseket föltárja, ezt a kormány támogatni fogja.

Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai