Készült: 2024.04.19.22:24:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2015.06.23.), 14. felszólalás
Felszólaló Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban úgy, ahogy ön mondta a napirend előtti felszólalásában, az Európai Unió legsúlyosabb problémája a népvándorlás, főleg az Afrikából kiinduló népvándorlás. Ma az is tényadat, hogy több millió ember van úton Afrikából Európába igyekezve, és ez az Európai Unióra is hatalmas nyomást okoz. Az is látszik, ahogy az előbb Harangozó képviselő úr hozzászólására elmondtam, hogy az Európai Unió a jelenlegi szabályokkal nem tud mit kezdeni ezzel a népvándorlással.

Szeretném hangsúlyozni, fontos egyébként, Magyarország érdekelt abban, hogy az Európai Unió mihamarabb határozott és szigorú választ adjon ezekre a kérdésekre, de addig is, míg ez a válasz megszületik, Magyarország nem várhat, hiszen az adatok szerint ma már meghaladja a 60 ezret az illegális migránsok száma, a menedékkérők száma, és ez a szám, ha nem lépnénk, ha nem lépne a kormány határozottan ebben a kérdésben, akkor a 120 ezret is meghaladná az év végére. De nyilván nem várhatunk, ezért foglalt állást a kormány az elmúlt szerdai ülésén a biztonsági határzár kérdésében.

(9.30)

Szeretném tájékoztatni a tisztelt Országgyűlést, hogy Pintér Sándor belügyminiszter úr a holnapi kormányülésen ad jelentést a műszaki határzár elkészítésének az előkészületeiről, módjairól. Addig is a tegnapi nap folyamán Szegeden a magyar és a szerb országos rendőrfőkapitány egyeztetett a közös fellépés érdekében, az embercsempész bandák elleni határozott fellépés érdekében ez nagyon fontos, hogy szigorúan fellépjünk ezek ellen. Megvan a szándék a szerb félben is, úgy tűnik, és közös intézkedéseket is hoznak.

Ami nagyon fontos, tegnap is elmondtam itt napirend előtt a parlamentben, hogy Papp Károly országos rendőrfőkapitány úr bejelentette, hogy a magyar rendőrség, a magyar határőrizet megerősítette a magyar-szerb határ, a déli határ védelmét, hiszen ez nemcsak magyar-szerb határ, hanem schengeni külső határ is, amellyel kapcsolatban Magyarországnak uniós kötelezettségei vannak. Az is tény, hogy Ausztria, Németország, Olaszország, Franciaország szigorúbban lép fel. Az elmúlt napok, az elmúlt hét tényei, tényadatai azt mutatják, hogy nemcsak beszélnek, hanem cselekszenek is ezek az országok.

Még egy fontos adatra hadd hívjam föl a figyelmet: az úgynevezett dublini eljárást alkalmazva 15 ezer főre vonatkozó kérelem érkezett a magyar hatóságokhoz. Magyarán, fönnáll a veszélye annak, hogy ezeket az embereket, ezeket a kérelmezőket, akik Magyarország területén, Magyarországon léptek be az Európai Unióba, vissza kell fogadni. Erre Magyarország nem képes, szeretnénk elmondani, és ezért is köszönetet mondok Rogán Antal és Kósa Lajos képviselő uraknak, akik törvényjavaslatot terjesztettek a Ház elé, amelyet az elmúlt héten tárgyaltunk, akkor volt az általános vitája, ami a biztonságos harmadik ország kijelölését teszi lehetővé a kormány számára.

Szeretném elmondani, hogy az 1951-es genfi egyezménynek megfelelő menekülteket, tehát akiknek élete vagy családja veszélyben van, továbbra is befogadja Magyarország, de akik biztonságos harmadik országból érkeznek Magyarországra, ezt eddig nem vizsgálhatták a magyar hatóságok, azokat nem tudjuk befogadni, azoknak a biztonságos harmadik országban kell megoldani a helyzetét.

Tisztelt Országgyűlés! Abban bízom, hogy ezek a határozott lépések ‑ egyrészt a műszaki határzár, a jogszabályok szigorítása, a magyar kormány határozott fellépése ‑ mind-mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a magyar emberek biztonságban érezzék magukat, és Magyarország nagyobb biztonságban legyen, hiszen ez a veszély nagy.

Még egy adatot hadd mondjak el: ma már olyan helyzet alakult ki, és a tényszámok azt bizonyítják, hogy az Európai Unióban átlagosan a lakosságszámhoz vagy a GDP-hez viszonyítva Magyarországra jön a legtöbb menekült, megelőzzük ezzel sajnos Olaszországot is és a többi uniós országot is. Tehát Magyarország van kitéve leginkább ennek a veszélynek.

Bízunk abban, hogy a kormány intézkedései, a parlament által elfogadandó törvényjavaslatok is mind hozzájárulnak ahhoz, hogy figyelembe tudjuk venni a magyar emberek véleményét, hiszen a nemzeti konzultáció eddigi adatai szerint a visszaküldött válaszok alapján határozottabb fellépést várnak el az emberek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Én arra kérem az Országgyűlést, hogy ebben a nagyon fontos kérdésben támogassák a kormányt, mert ez Magyarország érdeke, a magyar emberek érdeke. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai