Készült: 2024.03.28.15:27:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2017.10.30.), 270. felszólalás
Felszólaló Ander Balázs (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  270  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ANDER BALÁZS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Mit ér a munkás, ha magyar? Azt kell erre válaszoljuk, hogy a multik egyfajta gyarmatává és az önök újfeudális oligarcháinak tartományává züllesztett Magyarországon bizony keveset. Viszont ha kalandvágyból kivándorolnak Nyugatra, akkor ott talán egy kicsivel többet.

Mindez nem véletlenül alakult így, hosszú-hosszú évtizedek munkássága van ebben. Veres Péter már nagyon-nagyon korán ‑ ez nyilván nem az önök kormányát illeti ‑ a „Mit ér az ember, ha magyar?” című művében úgy fogalmazott, hogy „Láthatjuk, hogy ebben a kapitalista környezetben még az erényeink is hiábavalókká válnak. Dolgozunk barom módra, mások teszik el a hasznát, mert mi nem tudtuk megszervezni sem a munkát, sem az árucserét.”

Az a helyzet, hogy mindenféle OECD-felmérés szerint a bérek és a munkakörülmények tekintetében sereghajtóként kullog Magyarország. Nem is csoda, hiszen mind a Fidesz-kormányoknak, mind pedig az azt megelőző nyolc évnek az volt az egyetlenegy vezérelve, hogy a fő tőkevonzó képességet Magyarországon az alacsony bérek, illetve a munkavállalói jogoknak a megkurtítása, azok tönkretétele jelentheti.

(19.30)

Annak ellenére, hogy egy átlagos magyar munkavállaló termelékenysége eléri a legfejlettebb nyugat-európai országok munkavállalóinak 70 százalékát, és az éves óramunka-mennyiségben több száz órát rávernek a magyar dolgozók, mondjuk, az 1400 éves óramennyiséget produkáló németekre a maguk 1900 évi ledolgozott órájával, ennek ellenére a magyar bérszínvonal csak az osztrák egynegyedét éri el, ami nyilvánvalóan a megélhetést is alig biztosítja. Nem véletlenül tántorgott ki Magyarországról 600 ezernyi honfitársunk, és vannak elmenőben még több százezren.

Nyilvánvaló, hogy ez a humántőke újraképződését alapjaiban veszélyeztette. Ott rekedtünk a multinacionális cégek globális értékláncainak az alján, ott robotoltatják a magyar munkavállalókat. És különösen bicskanyitogató az egész, ha nem is megyünk el Ausztriáig vagy Németországig, hanem mondjuk, csak a szomszédos Szlovákia, a velünk tulajdonképpen hasonló történelmi múltat befutó Szlovákia esetét nézzük, ahol 2018 elejétől a nettó minimálbér összege 124 ezer forint lesz euróban, szemben az önök 92 ezer forintjával, amire olyan büszkék.

Nyilvánvalóan Magyarországon nem mindenki kénytelen ilyen sanyarú körülmények között vegetálni, hiszen ha azt nézzük, hogy a mostani nyolc és az elmúlt nyolc év termése eredményeképpen a száz leggazdagabb magyar a vagyonát 600 milliárd forintról 3000 milliárd forintra tudta növelni, és bizony volt ebben olyan véletlenül sem olyan „ober­stró­manführeri” minőségében, hanem hatalmas nagy esze által ‑ hát okosabb, mint Zucker­berg ‑ meggazdagodó kormányközeli kegyenc is, aki egy esztendő alatt 100 milliárd forinttal tudta növelni a vagyonát. Kérem szépen, ez nem jelent mást, mint azt, hogy amíg én itt beszélek, ez alatt a nagyjából öt perc alatt majdnem 1 millió forinttal gyarapodott Mészáros úr vagyona. Lefekszik ma este, és mire fölkel holnap reggel, hipp-hopp, nyolc óra alatt majdnem 100 millió forinttal lesz több a zsebében.

Ez a fölháborító, ez az, amiből a Jobbik nem kér, ezért is hirdettük meg egyébként a béruniós kezdeményezésünket, amire a kormány nemet mond. Önök stratégiai partnerséget ajánlanak a multinacionális cégeknek, és stratégiai cselédséget kényszerítenek a magyar munkavállalókra. Hogy számokkal bizonyítsam ezt: 2005 és 2010 között az önökhöz hasonlóan viselkedő szocialisták 111 milliárd forintot osztottak ki a multinacionális cégeknek, a Fidesz 2011 és 2016 között 165 milliárd forintot. Mi ez, ha nem fölháborító! A szakszervezeteket tönkretették, meggyengítették, a sztrájkjogot, a sztrájkkal való élés jogát tulajdonképpen lehetetlenné tették Magyarországon. Ez az, amin változtatni fogunk. A Jobbik kormányra kerülése esetén új munkatörvénykönyvet fog írni a szakszervezetekkel, a munkavállalói érdekvédelemmel egyeztetve, új szakszervezeti törvényt fogunk létrehozni, és azt is hozzá kell tenni, hogy mindezek fényében Magyarországon a munkavállalók helyzete olyan szinten fog javulni, ami lehetővé teszi azt a paradigmaváltást is, amit a bérek tekintetében követelünk. Nagyon szépen köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  270  Következő    Ülésnap adatai