Készült: 2024.03.29.05:40:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

195. ülésnap (2009.03.10.), 4. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (MSZP)
Beosztás nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:03


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! "Jót s jól, ebben áll a nagy titok" - idézhetnénk az uniós projektek esetében is. Ugyanis az uniós támogatási rendszer, tekintettel arra, hogy közpénzeket használ fel, uniós közpénzeket és a Magyar Köztársaság közpénzeit, olyan programcsomag, amelyben megkövetelhető, hogy mindazok, akik ebben a fejlesztési programban részt kívánnak venni, azok ne csak jót akarjanak, de ezt a jót jól is készítsék elő, jól is csinálják.

Képviselő úr pontosan idézte szándékainkat, amikor beszámolt róla, hogy a korábbi 13 kiemelt projektterv esetében, amelyek összértéke mintegy 30 milliárd forint, valóban a kormány ezeknek a pénzeknek az átcsoportosításáról döntött. Ezen projektek zöme olyan, ahol a projektgazda - és ez nem a kormány, nem feltétlenül a kormány, hanem a beruházás kezdeményezője - nem tudta teljesíteni az eredeti vállalást, vagy a vállalást teljesíteni tudná, de az eredeti tervekhez képest jóval magasabb áron.

Szeretném tájékoztatni a Magyar Köztársaság Országgyűlését arról, hogy összesen 335 darab különösen fontos, kormánydöntést igénylő úgynevezett kiemelt projekt megvalósítása zajlik, ezek előkészítése folyik jelenleg is. Ezek közül vontunk vissza 13-at a fent említett általános okok miatt. Általában - ez még nem az ön által felvetett projektre vonatkozik - elmondható, hogy ezeken a pénzeken nem lehet úgy ülni, hogy közben a projektgazda semmit nem csinál.

(9.10)

Nem lehet akarni önmagában csak az uniós pénzt, akarni kell, sőt, csinálni kell azokat a programokat, amelyek lehetővé teszik azok értelmes felhasználását is. Azoknál a projekteknél, ahol ez valamilyen oknál fogva nem lehetséges, igenis kötelességünk olyan célokat találni, ahol ezek a pénzek eredményesebben használhatók fel az ország érdekében. Ezért döntöttünk úgy, hogy alapvetően a kis- és középvállalkozások támogatására, válsághelyzet közepette a támogatásukra csoportosítunk át nagyon komoly mértékben pénzeket. Szeretném megemlíteni, hogy versenyszféráról van szó, a kis- és középvállalkozások adják a magyar munkahelyek mintegy 65-70 százalékát.

Az ön által idézett projekt esetében ez egy módszertani előkészítés lett volna, és a közép-magyarországi operatív programból tervezték finanszírozni. Szeretném elmondani, hogy ilyen célra ebből az európai alapból, amely a közép-magyarországi operatív program finanszírozására szolgál az Európai Unióban, pénz nem folyósítható.

A másik probléma az, hogy önmagában az előkészítés a mi megítélésünk szerint semmit nem ér, ha hozzá kapcsolódó infrastrukturális beruházás nem jön létre. Tehát egy olyan digitalizációt előkészíteni módszertanilag, amit nem követ egyébként olyan gépbeszerzés, olyan infrastrukturális átalakítás, olyan beruházás, ami ezt konkrétan kivitelezhetővé teszi, megkérdőjelezhető cél.

Nem feltétlenül, sőt egyáltalán nem mondom ezzel azt, hogy önnek abban nincs igaza, hogy a kulturális digitalizáció nem egy hasznos cél. Azonban én azt javaslom, hogy a jövőben - hiszen az elvi lehetőség megvan arra, hogy ez a digitalizáció megvalósuljon - olyan projekttervet kell elkészíteni, ami egyszerre biztosítja nemcsak a módszertani előkészítést, hanem a konkrét megvalósítást is, és olyan európai uniós alapból kívánjuk finanszírozni ezt a fajta projektet, amelyet az uniós jogszabályok egyébként meg lehetővé tesznek.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai