Készült: 2024.03.29.14:10:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

195. ülésnap (2009.03.10.), 10. felszólalás
Felszólaló Jakab István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JAKAB ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A gazdasági válság hatásait nap mint nap érezzük. A vidék különösen érzi ezt. Nem vitathatjuk, hogy pénzügyi válság van, azt különösen nem, hogy ennek nagyon súlyos következményeként erős gazdasági válságot kell hogy elszenvedjünk. A válság kezelésére mindenképpen hathatós, érdemi intézkedésekre van szükség, különösen a mezőgazdaság, különösen a vidék szempontjából. Jelenleg sajnos azt kell mondjuk, hogy érdemi agrárstratégiánk sincs, nemhogy a válság kezelésére érdemi, olyan program, amelyik valóban a válságból való kivezető utat megmutatná.

Ha megnézzük, hogy hogyan érte Magyarországot, a magyar vidéket, a magyar gazdákat a pénzügyi válság, azt gondolom, a kép elszomorító; ha csak azt a tényt vesszük figyelembe, hogy 2004 és 2008 között összesen az előirányzathoz viszonyítva csak a támogatások szempontjából több mint 212 milliárd forintot vontak el, ha azt a tényt vesszük figyelembe, hogy jelen pillanatban, amikor a válság a legerősebben érint bennünket, kiderül, hogy a nemzeti támogatásokból közel 40 milliárd forintot vonnak el, és abból az ágazatból, amelyik gyakorlatilag értékteremtésre képes, amelyik még európai szinten is versenyhelyzetben van.

Ha megnézzük, hogy ez az állattenyésztésre milyen hatással van, hogy most már a növénytermesztés, ami az állattenyésztéshez szükséges takarmányok megtermesztését is biztosítja... - akkor azt kell mondanunk, hogy nem lehet csodálkozni azon, ha az állattenyésztési ágazatok a legmélyebb válságukat élik. Mire gondolok? Ha csak a sertésállományt nézzük, 2002-höz viszonyítva jelenleg közel a fele, 3,4 millió darab alatt van a sertésállomány 2009. január 1-jén a 6 millió darabhoz viszonyítva. Lassan sertéshúsból importra szorulunk. Ha a baromfiágazatot nézzük, ugyanilyen nehéz a helyzet.

Szomorú aktualitás, hogy a tejtermelő gazdák lassan folyamatosan szüntetik meg, számolják fel az állományukat, olyan versenyhátrányban vannak, hogy ma már egy-egy nem kisüzem, hanem nagygazdaság, ha minél nagyobb mennyiségű tejet termel naponta, annál nagyobb veszteséget kell hogy elkönyveljen. Jelenleg tízezerszámra viszik ki a minőségi vemhes üszőket az országból. Épül le az állatállományunk, nemzeti értéket jelentő genetikai alapokat veszítünk el.

Tisztelt Országgyűlés! A válság kapcsán azt gondoltuk és azt gondoljuk, és joggal kérjük ezt a vidék számára, hogy ilyen helyzetben, ha egy országnak, egy kormánynak van lehetősége arra, hogy a támogatásokat időben fizesse ki, akkor tegye meg azt. Miért van az, hogy ma már nem jutunk hitelekhez, mert a bankok egyszerűen szóba nem állnak a gazdákkal? Miért van az, hogy a jogszerűen járó támogatásokat nem hajlandóak időben kifizetni? Miért van az, hogy még a nemzeti támogatások jelentős része, ami az előző évre már jogszabály alapján járt volna, még mindig nincs kifizetve?

2008. november 3-án jelent meg a Magyar Közlönyben a zöldség-gyümölcs ágazatok működését segítő, erősítő tészek, termelői értékesítő szervezetek számára egy 5 milliárdos hitelcsomag. Tisztelt Államtitkár Úr! Eddig egyetlen tész egyetlen forint hitelhez nem jutott; ha jól számolom, lassan már fél év telik el, és egyetlen fillér nem... Program programokat követ, érdemi intézkedések nem születnek. Ez pedig ma már sajnos egy olyan állapotot idézett elő, hogy a mezőgazdaság leépül, a vidéken pedig a mélyszegénység egyre inkább tetten érhető. Azt gondolom, hogy éppen itt lenne az ideje, hogy programok helyett konkrét, érdemi intézkedések szülessenek.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)

(9.30)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai