Készült: 2024.03.29.06:19:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2017.09.25.), 209. felszólalás
Felszólaló Dr. Völner Pál (Fidesz)
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:06


Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Először is talán megálla­pít­hatjuk, hogy 2017-et írunk, és valamennyi párt XXI. századi párt, amelyik ebben a században létezik. (Közbeszólások a Jobbik soraiból.) Tehát valóban egy jól hangzó reklámszöveg, hogy a Jobbik XXI. századi párt, de ez a többiekre is igaz.

De egyáltalán nem véletlen, hogy a Jobbik most ébred rá, hogy fontos foglalkozni a fiatalokkal és a di­gi­tális világgal, mivel választási kampány követ­kezik (Felzúdulás és közbeszólások a Jobbik sorai­ból, köztük Gyöngyösi Márton: Az is régen volt, amikor a Fidesz fiatal demokrata volt.), és lát­hat­juk, hogy a Jobbik szeretné magát modern pártként eladni ósdi nézetekkel együtt, ezért az internettel különféle kampányüzeneteket fogalmaznak meg.

A kormány azonban nem tegnap és nem ma is­merte fel a digitális átalakulás fontosságát. Az online világban tapasztalható új jelenségekre, lehetőségekre és kihívásokra több éve keressük és találunk is vála­szokat. 2015-ben az InternetKon során a polgárok az internet és a digitális fejlesztések kérdéseiben fejt­hették ki véleményüket, meghatározva ezáltal, hogy a kormány milyen döntéseket hozzon a magyar internet és digitális ökoszisztéma fejlesztését ille­tő­en. Az InternetKon eredményeit megvalósító „Digi­tális jólét” program számos, már évek óta zajló, a digitális átalakulást érintő programnak, valamint jó néhány új fejlesztésnek ad keretet, és átfogó jellegéből adódóan a digitális ökoszisztéma egészét érintő összehangolt kormányzati program.

E program célja, hogy minden magyar polgár és minden magyar vállalkozás a digitalizáció nyertese legyen. A „Digitális jólét” program és a kibővített „Digitális jólét” program a következő években az internet mindenki számára történő hozzáférhetővé és megfizethetővé tétele, az átfogó infrastruktúra-fejlesztések, a teljes magyar oktatási rendszer digi­tális átalakítása és a többi, már megkezdett fejlesztés mellett új területeken is hozzá kíván járulni ahhoz, hogy Magyarország minél felkészültebb legyen az elkerülhetetlen digitális átalakulásra.

A program segítségével minden akadályt le sze­ret­nénk bontani, ami annak útjában áll, hogy valaki in­ternethasználóvá válhasson. Ezért annak érde­ké­ben, hogy az anyagi erőforrások hiánya egyetlen ma­gyar polgárt se zárjon ki a digitális világban való részvételből, újabb jelentős adócsökkentéssel, az in­ter­nethasználat áfájának először 27 százalékról 18 százalékra, majd 18 százalékról 5 százalékra történő csökkentésével, a „Digitális jólét” alapcsomag beve­ze­tésével és a 2018 végéig az ország minden tele­pülésen kiépülő ingyenes wifiszolgáltatással igyek­szünk segíteni.

Jövő év végéig az Európai Unióban elsőként Magyarországon jut el minden háztartásba legalább 30 megabit/secundumos szupergyors internet. 2017. június 19-én megalakult a „Digitális jólét” program által kezdeményezett magyarországi 5G-koalíció, amelynek célja, hogy Magyarország az 5G-fejlesztés egyik európai központjává váljon, és régiós vezető szerepet töltsön be az alkalmazások tesztelésében.

(15.40)

Ami a digitális kompetenciákat illeti: kidolgozzuk a digitáliskompetencia-fejlesztés hosszú távú, részletes koncepcióját és a digitális kompetenciák részletes mérési rendszerét. A digitális gazdaság területén elkészülnek a különböző ágazati digitális átalakítási stratégiák, s alapvető fontosságúnak tartjuk a hazai mikrovállalkozások felkészítését is a digitális átalakulásra.

Ne feledkezzünk meg a digitális állam, közigazgatás érdekében tett lépésekről sem! A 2015. évi nemzeti konzultáció, az InternetKon keretében a magyar polgárok egyértelmű véleményt fogalmaztak meg arról is, hogy a világháló ne fenyegesse gyermekeink biztonságát. Magyarország digitális gyermekvédelmi stratégiájának ezért az a célja, hogy megvédjük gyermekeinket az internet veszélyes, káros tartalmaitól és módszereitől, felkészítsük a gyerekeket, szüleiket, tanáraikat a tudatos, értékteremtő internethasználatra.

Sorolhatnám még tovább ezeket a témákat, de képviselő úr is jelezte, hogy további felvetései lesznek, szerintem akkor majd a továbbiakban is megvitathatjuk ezeket. Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai