Készült: 2024.04.25.07:30:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

260. ülésnap (2013.03.12.), 64. felszólalás
Felszólaló Németh Szilárd István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Hazánk biztonsága szempontjából egy kiemelten fontos törvényjavaslat vitáját kezdtük meg a mai napon. Engedjék meg, hogy a következőkben célzottan kitérjek a nemzetbiztonsági ellenőrzés új szabályainak megállapításáról szóló törvényjavaslat azon részeire, amelyek a jövőben a nemzetbiztonsági és a honvédelmi és rendészeti bizottságban dolgozó országgyűlési képviselőkre vonatkoznak majd, mivel e téren a törvényjavaslat több újdonságot is tartalmaz.

Egyfelől a törvényjavaslat 5. §-a rendelkezik arról, hogy a bizottság tagjának csak az az országgyűlési képviselő választható meg, akire e vonatkozásban elvégezték a törvényben meghatározott nemzetbiztonsági ellenőrzést. Az ellenőrzést a képviselőcsoport vezetője által a bizottságba jelölt képviselő tekintetében az Országgyűlés elnöke kezdeményezi.

Mind a nemzetbiztonsági, mind pedig a honvédelmi és rendészeti bizottság ülésén az általános vita alatt aggályok fogalmazódtak meg arról, hogy a hatályos nemzetbiztonsági törvény 14. §-ában bevezetett rövidítés szerint a "bizottság" kifejezés a nemzetbiztonsági bizottságot jelöli. Szintén a hatályban lévő törvény értelmében ugyanakkor a katonai nemzetbiztonsági szolgálat ellenőrzését az Országgyűlés honvédelmi bizottsága látja el, amelynek a törvény szerinti megjelölése "honvédelmi bizottság". Észrevételként fogalmazódott meg ezért, hogy a törvényjavaslat változatlan formában történő elfogadása esetén olyan értelmezési lehetőség is megnyílhat, amelynek következtében a honvédelemmel foglalkozó állandó országgyűlési bizottság tagjai is folyamatos nemzetbiztonsági ellenőrzés alá kerülhetnek.

Abban, azt gondolom, egyetérthetünk, hogy a nemzetbiztonsági törvény korábbi rendelkezéseiben a nemzetbiztonsági bizottságra a "bizottság", a honvédelmi és rendészeti bizottságra pedig a "honvédelmi bizottság" kifejezés használatát írja elő, azonban a nemzetbiztonsági törvény 17. § (2) bekezdése kimondja azt is, hogy a honvédelmi bizottság tagjának csak az az országgyűlési képviselő választható meg, aki tekintetében elvégezték a 19. §-ban meghatározott eljárás szerinti nemzetbiztonsági ellenőrzést. Figyelemmel arra, hogy a 19. § a nemzetbiztonsági bizottság tagjainak ellenőrzését határozza meg, amelyhez szervesen hozzátartozik az ellenőrzésük sajátosságát rögzítő azon szabály is, hogy nem állnak folyamatos ellenőrzés alatt, ezért álláspontom szerint a kifogásolt rendelkezés egyértelműen kiterjed majd a honvédelmi és rendészeti bizottság tagjaira is.

(12.10)

Természetesen azokról az országgyűlési képviselőkről, akik nem ezen bizottság tagjai, továbbra sem kezdeményeznek, így nem is folytatnak le nemzetbiztonsági ellenőrzést.

Tisztelt Képviselőtársaim! A második új elem a törvényjavaslatban, hogy a bizottságba jelölt és a bizottságban megválasztott országgyűlési képviselő nemzetbiztonsági ellenőrzését a szolgálat, adott esetben az Alkotmányvédelmi Hivatal csak a biztonsági kérdőívben feltüntetett adatok ellenőrzésével végzi el. Az ellenőrzést végző szerv a nemzetbiztonsági ellenőrzés alatt titkos információgyűjtést is folytathat. Amennyiben nem merül fel kockázat, kiadásra kerül a szükséges hozzájárulás.

Ha az ellenőrzött országgyűlési képviselőnél kockázati tény áll fenn, amelyről az érintett képviselő és a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős miniszter vagy államtitkár tájékoztatást kapott, a miniszter a kockázati tényezőről tájékoztatja az Országgyűlés elnökét és az érintett képviselőcsoport vezetőjét. Amennyiben a képviselőcsoport vezetője a jelölést ezt követően is fenntartja, a jelölés további érvényességéről az Országgyűlés elnöke jogosult dönteni. A rendelkezés szükségességének indoka véleményem szerint abban áll, hogy az Országgyűlésről szóló törvény szerint a házelnök gondoskodik az Országgyűlés rendjének és biztonságának fenntartásáról, ezen túlmenően jelentős feladatokat állapít meg számára a törvény az Országgyűlés bizottságainak működésével kapcsolatban is. E feladataira és felelősségére, valamint a nemzetbiztonsági ellenőrzések kezdeményezésével összefüggő jogkörére tekintettel véleményem szerint indokolt a jelölés érvényességével kapcsolatos fenti jogkör biztosítása az Országgyűlés elnöke számára.

Összegezve és értékelve az előttünk fekvő javaslatot, azt gondolom, hogy a módosítás korrekt és szakmailag precíz szabályokat tartalmaz. Mindazzal kiegészítve, amit az előttem szólók és az előterjesztő elmondott, javaslom a tisztelt Háznak ennek a törvényjavaslatnak az elfogadását.

Köszönöm, hogy meghallgattak. Köszönöm, elnök úr. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai