Készült: 2024.04.19.22:42:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

122. ülésnap (2004.02.16.), 309. felszólalás
Felszólaló Dr. Szanyi Tibor (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  309  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZANYI TIBOR földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, én azért is maradtam benn, mert tényleg azt tapasztalom, hogy amikor ön szót kér és a mezőgazdaság problémáiról beszél, azért egy nagy csokor valótlanságot szokott mondani (Vincze László: Visszautasítom!), és én úgy látom, hogy értelme is volt itt maradni, hiszen ez most is bekövetkezett. (Vincze László: Olvasd el a jegyzőkönyvet!)

Mindenekelőtt egypár dologról azért szólnék, éspedig csak úgy mutatóban néhány ügy. Miért kell ilyeneket mondani, hogy be sem jegyzett cégek már megkapták a hitelt? Senki nem kapott még semmilyen hitelt, mindösszesen abban a fázisban vagyunk, hogy a százmilliárdos gazdahitel tekintetében bejelentik a különböző gazdálkodó társaságok a megyei földművelésügyi hivatalnak, hogy ők szeretnének hitelt felvenni, a földművelésügyi hivatal pedig egy ilyen nagyon-nagyon előszűrést végez. Értelemszerűen azokkal a gazdasági vállalkozásokkal, amelyek úgymond még be sincsenek jegyezve, azért a magyar jog szerint kicsit csínján kell bánni, mert például a kft.-k a társasági szerződés aláírásával jönnek létre, azok jogszerűen működnek, függetlenül attól, hogy bejegyezték vagy nem jegyezték be őket. És kapaszkodjon meg, képviselő úr, az egyébként még bejegyzés előtt álló szervezetek döntő hányada pontosan olyan tész, bész és egyéb színtársulás, aminek a létrejöttéért küzdöttünk az elmúlt két esztendőben, és egyébként ha ők fognak felvenni hitelt, aminek én nagyon örülök, mert egy tész például jóval hitelképesebb, mint az egyes tagjai, amennyiben ilyenekről van szó, pontosan ez a cél, hogy így a tagjaik révén pontosan a kicsik fognak hozzájutni ehhez a hitelkerethez. Természetesen ha valaki csalárd szemszögből nézi ezt a dolgot, és úgy közelít a hitelkeretekhez, pontosan ezt szeretné kiszűrni a többszöri vizsgálattal, de szeretném elmondani, a végső hitelt a bankok fogják adni, a bankok pedig, bocsánat, nem olyan bolondok, hogy cilibuli szervezeteknek mindenféle hiteleket adnának. Na, ez az egyik.

A másik: miért tetszik összevissza beszélni már sokadszor, hogy a magyar kormánynak nincs szándékában megadni azt a bizonyos 30 százalékpontos kifizetést? De! És ebben a Házban is elmondtuk ötvenszer, százszor, önnek még százegyedszer is, hátha akkor megérti (Vincze László közbeszólása.), kérem tisztelettel, a 30 százalékot ugyanakkor fogjuk kifizetni, mint amikor a 25 százalékot, ami azt jelenti, hogy az EU-szabályoknak megfelelően valamennyi tagország termelője ezt december 1-jét követően kapja meg. December 1-je után esedékes kifizetést volnának szívesek nem sürgetni januárban, februárban és márciusban! Decemberben esedékes ez a dolog.

Na, az elmaradt kifizetések ügye: kérem tisztelettel, ez az, amit mi torgyáni örökségnek hívunk, kérem tisztelettel. (Vincze László közbeszólása.) Azért hívjuk ezt torgyáni örökségnek, mert önök vállaltak be annak idején üpre-hoppra, ükapámnak, nagyapámnak, havernak, mindenkinek egy rakás kifizetnivalót, majd utána elegánsan távozott Torgyán József a minisztériumból, és hátrahagyta azokat a kötelezettségvállalásokat, amikért egyébként még most is a magyar adófizetők állnak helyt, már bocsánat. (Vincze László folyamatos közbeszólásai.) Úgyhogy beszélje meg ezeket az elmaradt kifizetéseket a Torgyán nevű barátjával, ön bólogatott eleget neki, úgyhogy most nyugodtan kérdezhet is tőle!

Ami pedig a reggeli italt illeti, a tej vonatkozásában, szeretném elmondani, hogy folyamatban van egy olyan kormányzati szabályozás, ami az árumegjelölést fogja ez ügyben rendbe tenni, magyarul, a jelenlegi előterjesztésünk kormányzati egyeztetés alatt van, annak az a lényege, hogy kötelező lesz ráírni a reggeli italra, hogy ez nem tej. Ilyen pofon egyszerű, mert valóban egyébként ma már ez a reggeli ital nevű dolog a magyar fogyasztásnak 10 százalékát teszi ki. Kapaszkodjon meg, képviselő úr, ma reggel lenn voltam én is a közértben, vettem a kölkeimnek zsömlét meg tejet meg ilyeneket, kis híján reggeli italt vittem haza, annyira megtévesztő a kinézete ennek az egésznek.

Végezetül, képviselő úr, önnek is mondom, az, hogy néhány ember a valós elkeseredése, no meg nem kevés fideszes felheccelés okán ma az utakon volt, kérem tisztelettel, ez nagyon-nagyon sok mindenre rávilágít.

 

(22.00)

 

Szeretném elmondani önnek is, és itt az Országgyűlés nyilvánossága előtt a hazai közvéleménynek is: amennyiben a magyar kormány engedne a teljesen irracionális elvárásoknak, azoknak a valóságtól maximálisan elrugaszkodott ötleteknek, hogy például a kormány, a kormány, amely nem is piaci szereplő, fizessen 10-15 százalékkal magasabb árat a hazai tejtermelőknek, mint amennyi ez Európai Unió átlagára, hát ezt piacgazdasági viszonyok között és az Unióhoz való csatlakozás előtt két és fél hónappal gyakorlatilag, hogy mondjam, esztelenség lenne. Nem azért csináltuk a rendszerváltást, hogy ne piacgazdaság legyen! Ezért csináltuk a rendszerváltást! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) És kérem tisztelettel, ha hiszi, ha nem, a Medgyessy-kormány egyik nagyon fontos missziója az, hogy megértesse az agrárium szereplőivel is, hogy tizenötödik éve piacgazdaság van Magyarországon.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  309  Következő    Ülésnap adatai