Készült: 2024.04.19.21:05:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

91. ülésnap (2003.09.30.), 82. felszólalás
Felszólaló Dr. Balogh Miklós (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BALOGH MIKLÓS, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Az oktatási és tudományos bizottság szeptember 23-i ülésén megtárgyalta mindkét törvényjavaslatot. Időrendi sorrendben mondom, mert van jelentősége a struktúrának, a kronológiának.

Először a T/5479. számú törvényjavaslat a fogyasztói árkiegészítésről. Az előterjesztést a szocialista-szabad demokrata többség általános vitára alkalmasnak tartotta. Ez a javaslat ugyanis arról szól, hogy lesz egy új, külön törvényi szabályozás a fogyasztói árkiegészítésről; sőt, azt is jelenti majd, hogy az állami költségvetés fix összegű támogatást ad az utazási kedvezményekhez. Az önkormányzatok számára ez kedvezőbb, mert így megszűnik a Pénzügyminisztérium jóváhagyó, láttamozó szerepe az ármegállapításban - ezzel az önkormányzatiság elvét erősíti a törvényjavaslat. Lényegében az Országgyűlés állapítja meg ezeket a mértékeket, helyesen. Azért is támogatjuk, nehogy megtörténjen az a hiba, ami az Orbán-kormány idején előfordult, hogy a parlament megkerülésével például megvonták a levelező hallgatók utazási kedvezményét. A törvényben szabályozott kedvezmények biztonságosabbak, stabilabbak, időtállóbbak.

A kormánypolitika középpontjában a gyermek áll, nevelése, oktatása, képzése elsődleges az ország versenyképességének fejlesztése érdekében. A közlekedési nehézségek nem hátráltathatják a tanulókat, hogy eljussanak a megfelelő iskolákba tanulni - ne legyen járhatatlan az út faluról, tanyáról az egyetemig.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a két újítás ellenére a törvényjavaslat - ez a mi megítélésünk is - beterjesztett formájában támogatáscsökkentést eredményezne, hiszen az eddigi 67,5 százalékos támogatás 60 százalékra csökkenne. Ez a tanulóbérletnél árnövekedéssel járna - ezt nem akarjuk. Éppen ezért mi, szocialista képviselők tovább javítjuk a törvényjavaslatot: ragaszkodunk ahhoz, hogy megmaradjanak az utazási kedvezmények az oktatásban részt vevő tanulók, hallgatók részére, ezért módosító indítványokat fogunk benyújtani a törvénytervezethez. Megértjük, hogy az Európai Unióhoz történő csatlakozás miatt is az egész rendszert át kell alakítani, de csak az eddigi tanulói kedvezmények megtartása mellett tudjuk elképzelni a változtatást, mert így lesz igazán európai.

Ugyanezen ülésen az oktatási és tudományos bizottság megtárgyalta az adókról, járulékokról és egyéb költségvetési befizetésekről szóló törvényjavaslatot is. Létszámunk ennek a napirendnek a tárgyalásánál megcsappant, mert a tisztelt ellenzék nem vett részt a vitában. Így aztán könnyen végeztünk, és simán hoztuk meg az egyhangú döntést arról, hogy alkalmasnak tartjuk a törvényjavaslatot általános vitára: 11 igen, tehát 11:0. (Dr. Répássy Róbert: Így már könnyű!) Azért lett ilyen a döntés, mert mi, szocialisták és a szabad demokraták is úgy látjuk, hogy az adócsökkentés versenyképesség-növelést jelent az oktatási és a kutatási szférában.

Csupa jó hír számunkra, s ez nekünk tetszik! - mondta Arató Gergely képviselőtársam a bizottsági ülésen. Néhány jó hírt megemlítenék:

A szakképző iskolák tanulóit foglalkoztathatják majd egyéni vállalkozók és mezőgazdasági termelők úgy, hogy ehhez adókedvezményt vehetnek igénybe. Ez az adókedvezmény 6 ezer forintról 7 ezer forintra növekszik.

Adómentes lesz a pedagógus-szakképzéshez kapcsolódó költségtérítés.

Ugyancsak adómentes lesz a Deák Ferenc-ösztöndíj, az arany-, gyémánt- és vasdiplomák alapján kiadott, díszoklevéllel járó pénzbeli juttatás-elismerés.

Az egyetemi és főiskolai kampuszok területén K+F tevékenységet folytató vállalkozások társasági adókedvezményt fognak kapni. 2004-ben a társasági adó 18 százalékról 16 százalékra csökken.

A hallgatói munkadíj adó- és járulékmentes értékhatára a minimálbér havi összegére nő. Ez éves szinten jelenleg 600 ezer forint, ami a minimálbér emelése esetén még tovább nőhet. Eddig a hallgatói normatíva kétszerese lehetett csak.

Ezekért a kedvező vonásokért és ezek miatt a kedvező módosító javaslatok miatt is általános vitára alkalmasnak tartjuk a törvényjavaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai