Készült: 2024.04.16.08:17:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap (2019.10.21.), 148. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:59


Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A kormány jövőre megint tudatosan alultervezte az inflációt. A Magyar Nemzeti Bank előrejelzése szerint a fogyasztói árak emelkedése 2020-ban 3,1 százalék lesz, miközben a kormány csak 2,8 százalékos inflációval számol. Mivel a nyugdíj-kiegészítést novemberben fizetik, ez azt jelenti, hogy a nyugdíjasok majdnem egy évig hitelezik az államot, ráadásul kamat nélkül. Eközben a kormány úgy tesz a novemberi nyugdíj-kiegészítés utalásakor, mintha jutalmat adna, holott ez a nyugdíjasoknak törvény szerint jár. A tisztán árkövető indexálás korrekt tervezése megfelelően működhetne, de szó sincs korrekt tervezésről, emellett más problémák is akadályozzák a nyugdíjasok tisztes megélhetését. A gazdasági növekedés már nem épül be a nyugdíjakba, így azok egyre jobban elszakadnak a bérektől, reálértékük egyre csökken. A klímaváltozás hatásai is rontanak a helyzeten, hiszen a szélsőséges időjárási viszonyok miatt az élelmiszerárak drasztikusan nőnek, ami a nyugdíjasokat különösen érzékenyen érinti, és akkor még nem beszéltünk a nyugdíjrendszer méltánytalanságairól. 46 ezren kapnak 50 ezer forintnál kevesebbet, majdnem 600 ezren 100 ezer forint alatti nyugdíjat, miközben megjelentek a milliós nyugdíjak is. Az elkövetkezendő években ráadásul tovább romolhat a helyzet. A jövőre várható 3,3 százalékos növekedés mellett a nyugdíjasok már nem kapnak majd nyugdíjprémiumot.

Azért, hogy az idősek elszegényedését megállítsuk, azonnal cselekedni kell. Először is, a tíz éve változatlan minimálnyugdíj jelentős, legalább két és félszeres emelésére van szükség, vagyis 28 500 forintról a minimálnyugdíjat legalább 71 200 forintra kellene felemelni. A nyugdíjas-társadalom egyenlőtlenségeinek csökkentése érdekében a nyugdíjas érdekképviseleti szervezetekkel közösen ki kell dolgozni a nyugdíjak emelésének új rendszerét. A kormánynak garantálnia kell, hogy a nyugdíjasok a prémiumot akkor is megkapják, ha a gazdasági növekedés 3,5 százalék alá csökken, másrészt biztosítani kell, hogy a nyugdíjprémium beépüljön a nyugdíjakba.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mikor tervezik emelni a minimálnyugdíjat? Tervezi-e a találkozást a nyugdíjasszervezetekkel a minisztérium a nyugdíjemelés témakörében? Fognak-e részesülni a nyugdíjasok a gazdasági növekedésből akkor is, ha az 3,5 százalék alá csökken? Várom megtisztelő válaszát. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai