Készült: 2024.04.24.23:59:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

157. ülésnap (2004.06.07.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Csillag István
Beosztás gazdasági és közlekedési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSILLAG ISTVÁN gazdasági és közlekedési miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Egy régi közmondás szerint annak van jó szele, aki tudja, melyik kikötőbe tart. Az a kormány, amelyik világossá tette, hogy az Európai Unió tagjaként a győztesek oldalán szeretne lenni, az a kormány, amelyik világossá tette, hogy a munkahelyek és az adófizetők számát szeretné szorozni, s ennek megfelelő gazdaságpolitikát folytat, biztosan számíthatott arra, hogy előbb vagy utóbb a világgazdasági és az európai konjunktúra támogatni fogja törekvéseit. Azok a kedvező számok, amelyek persze elbizakodottságra még korántsem adhatnak okot, azt bizonyítják, hogy az európai konjunktúra - párosulva azzal a szilárd és eltökélt gazdaságpolitikai törekvéssel, ami most már lassan több mint harmadik negyedéve hozza az eredményeit - olyan gazdasági növekedést produkált, amire három éve nem volt példa. A 4,2 százalékos GDP-növekedés az idei év első negyedévében persze még messze van attól a 7 százaléktól, amit az elődöm valaha gondolt és ígért, és ami persze a realitásoktól is messze van, de nagyjából abban a sávban helyezkedik el, ami a hazai gazdaság - tehát egy nyitott gazdaság - adottságainak megfelel.

Ahogyan az egészen világossá vált, hogy a beruházások teremtenek munkahelyet, a beruházásokhoz pedig jövedelmek szükségesek, a jövedelmek keletkezéséhez pedig az adócsökkentés is hozzájárul, úgy igazolódni látszik, hogy ez a törekvés sikerre vezetett. Az elmúlt három negyedév során a beruházások - akár kis, akár közepes, akár nagy cégeket nézünk - mintegy 18 százalékkal nőttek. A feldolgozóiparban ez 30 százalék feletti ütem, amire 1997 óta nem volt példa. Ez teremtette meg azt, hogy legyenek új munkahelyek, ez teremtette meg azt is, hogy olyan technológia van helyben, amivel eladhatóbb termékeket lehet gyártani, és ez teremtette meg azt is, hogy a feldolgozóipar egyes ágaiban az export növekedése 40 százalékot is elért. Ezzel azt is állíthatom, hogy a gazdasági növekedés a szerkezetét tekintve is megfelelő irányba mozdult el. Most már nem arról beszélünk, hogy az adófizetők pénzével próbáljuk meg a saját hazánk határainál feltartóztatni a világgazdaság nehézségeit, hanem ugyanolyan szerkezetben növekszünk, mint a fejlett országok.

Ezekből a tendenciákból - amiket látunk - nagyon messzemenő következtetéseket levonni nyilván nem szabad. De tény, a kormány szilárdan eltökélt amellett, hogy ezeket a folyamatokat - amelyeknek legalább a felét annak köszönhetjük, hogy Nyugat-Európában van kereslet, méghozzá erősebb kereslet van a magyar áruk iránt - megpróbáljuk fenntartani. Ahhoz, hogy ez bekövetkezzen, azt javasoltam, hogy ma 11 órakor nyissunk egy új lapot. Ez most kivételesen nem a liberális adócsökkentő program rövidítését jelenti - bár jelenthetné, mert bizony fontos, hogy minél több jövedelemből minél több beruházás, minél több munkahely, minél több adófizető legyen -, hanem azt jelenti, hogy az 1990 óta hivatalban volt pénzügyminiszterek, ipari és kereskedelmi miniszterek, gazdasági miniszterek, jegybankelnökök és tőzsdeelnökök gyűlnek össze a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban azért, hogy a következő időszak versenyképességét megalapozzuk, és egy versenyképességi programot fogadjunk el. Ugyanis tény, hogy bármilyen színezetű kormányok voltak az elmúlt tizenkét év alatt, bizonyos alapértékeket 2000 végéig valamennyien vallottak, és ezekhez szeretnénk visszatérni most, hogy továbbra is ne csak a LAP - a liberális adócsökkentési program - hasson, hanem az új lap is, ahol közösen egy platformon küzdünk hazánk versenyképességéért.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai