Készült: 2024.04.19.21:41:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

84. ülésnap (2011.04.18.),  65-72. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:07


Felszólalások:   57-64   65-72   73-80      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr.

Tisztelt Képviselőtársaim! Vágó Sebestyén, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Ez még mindig nem elég?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét. (Vágó Sebestyén: Elfogadom.) A képviselő úr elfogadja, köszönöm szépen. Képviselő úr, öné a szó.

VÁGÓ SEBESTYÉN (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A múlt héten kedden, április 12-én közösen hőn szeretett városunkban, Esztergomban volt egy érdekes testületi ülés, amit a Fidesz-frakció önhatalmúlag hívott össze, és erről nem értesítette az ellenzéket.

Előre jelezte a polgármester asszony az elfoglaltságát erre a napra, ezért ő sem tudott részt venni ezen a testületi ülésen, így törvénytelen módon (Lázár János: Neki kötelező!) - nem ő hívta össze -, tehát törvénytelen módon a korelnök vezette le ezt az ülést. Az ülésen elfogadták a város reorganizációs tervét, ami egyébként tele van a törvényi előírásoknak meg nem felelő pontokkal, és elfogadták az szmsz-üket.

A jegyző ezeket, anélkül, hogy a polgármester asszony aláírta volna, kihirdette, és ezzel hatályossá tette. Mi ez, ha nem a törvények lábbal tiprása?

Élve azzal a lehetőséggel, hogy az államtitkár úrtól a múltkor egy nagyon jó ötletet és nagyon jó tanácsot kaptunk, a helyi képviselőnk, illetve a megyei képviselőnk jelzéssel élt a törvénytelenségről a megyei kormányhivatal felé, amelyben kérte ennek a felülvizsgálatát. Jogtudós emberektől nagyon jól tudjuk azt, hogy ha van egy törvénytelenül elfogadott szmsz, és azzal valaki az Alkotmánybírósághoz fordul, az körülbelül 2-3 éves procedúra, mire annak eredménye lesz, és megszünteti. Tehát tulajdonképpen egy ilyen törvénytelenül hozott szmsz akár a ciklus végéig, a mandátumok végéig érvényben maradhat.

Kérdezem én ezek után: elég-e ez a törvénysértés ahhoz, hogy a kormány végre lépjen az esztergomi önkormányzat visszásságaival kapcsolatban? Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból. - Közbeszólás ugyanonnan: Bravó!)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Úgy látom, jól elleszünk még mi itt hónapokig, és a Házszabályról fogunk beszélgetni az azonnali kérdések és válaszok órájában.

Mint azt már önnek is elmondtuk jó párszor, van olyan rész, amibe a kormány beleszólhat, és amiről tud itt önöknek az interpellációkra, az azonnali kérdések és válaszok órájában valamiféle tájékoztatást adni, és van, amiről nem. Nyilvánvalóan egy helyi önkormányzati képviselő-testület összehívásáról beszámolni önnek nem a kormány hatásköre, nem az ő feladatköre, ezt értékelni nem tudja. Úgyszintén egy szmsz elfogadásával kapcsolatban is csak ezt tudom mondani.

Szeretném önnek idézni az ügyrendi bizottság 1998-2002 között hozott 36. számú döntését, amelyben azt írja: amennyiben az alkotmány 27. §-ában, illetve a Házszabály 90. § és 91. §-ában foglalt kérdés, azonnali kérdés, interpelláció nem tartozik a kormány ügykörébe, akkor az visszautasítható. Ez nyilván akár az elhangzás előtt vagy az elhangzás után is történhet - az interpellációnál előtte, a kérdés esetében utána. Úgyhogy ami az önkormányzati képviselő-testületben történik, arra a kormány eddig sem tudott válaszolni ezekben a műfajokban, mint interpelláció, kérdés, azonnali kérdés, és ezután sem fog tudni. Ezt a Házszabályunk 91. és az alkotmányunk 27. §-a tartalmazza.

Amire tudok válaszolni, az a kormány ügykörébe eső egyetlenegy kérdés: a kormánymegbízott asszonnyal beszéltünk, és az a levél, amit azok a képviselők feladtak, a mai napon érkezett meg a kormányhivatalhoz, úgyhogy a kormányhivatal nyilvánvalóan a törvényes rendben el fog járni, és ezt az ügyet is ki fogja vizsgálni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelettel tájékoztatom a Házat arról, hogy a Házszabály 90. §-a egyértelműen rendelkezik arról, hogy interpelláció és kérdés csakis a címzett feladatkörébe tartozó kérdésben tehető föl, és a mindenkori címzettnek joga és felelőssége annak eldöntése, hogy mi tartozik az adott tárca felelősségi körébe. Tehát az államtitkár úr csak azokra a kérdésekre válaszolt itt, amelyek megítélése szerint a tárcája felelősségi körébe tartoznak.

Ezzel a pontosítással adom vissza egyperces viszonválaszra a szót a képviselő úrnak, parancsoljon!

VÁGÓ SEBESTYÉN (Jobbik): Köszönöm szépen. Ismét kaptam egy jogi leckét, de azért figyelmeztetem az államtitkár urat, hogy a múltkori jogi órán elhangzottak alapján tettem fel az azonnali kérdésemet, ugyanis az azonnali kérdésem arra vonatkozott, hogy végre hajlandó-e a kormány beszállni és élni a kezdeményezési lehetőségével az Alkotmánybíróság felé, hogy kezdeményezze az esztergomi önkormányzat feloszlatását. Tehát szerintem jó helyre címeztem, és véleményem szerint jó helyről is kaptam a választ.

Azért csak figyelmeztetni szeretném a kormányt arra, hogy ha nem teszi meg végre ezeket a szükséges lépéseket, akkor ez egy lavinát indíthat el. Rengeteg olyan önkormányzat van, ahol hasonló helyzet áll föl, vagy akár három év múlva a választáson egy fordított helyzetben hasonló eseteket tapasztalhatunk, és így, törvénytelen szmsz-ekkel működhetnek majd az önkormányzatok Magyarországon.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg az államtitkár urat is. Parancsoljon, államtitkár úr!

(12.30)

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kormánynak ebben az ügykörben a legkevesebb feladata van. Sokkal több van a helyi képviselőknek és Esztergom város polgárainak. Bár nekem a kedvenc körzetem Új-Buda, mégiscsak ez az a körzet, ahogy ön itt mondta, hogy kedvenc városunk Esztergom, bár nagyon kedvelem Esztergom városát ettől függetlenül.

Tehát ön is ismeri bizonyára az Alkotmánybíróság 1992. évi 1220., 2000. évi 24. és 771. határozatait, döntéseit, amelyek egyértelművé teszik, hogy az ön által nagyon sürgetett eszköz, az ultima ratio a legeslegutolsóként felhasználható eszköz. Esztergomon belül kell ezt a problémát megoldani, az esztergomi képviselőknek kell ezt megoldani. Az önkormányzati törvény is akár a 18., akár a későbbi paragrafusaiban számtalan megoldást, egyéb lehetőséget kínál erre.

Bízom abban, hogy sem a kormányhivatalnak, sem az önkormányzatokért felelős miniszternek, sem a kormánynak, sem az Alkotmánybíróságnak és végső soron nem az Országgyűlésnek kell ezt a kérdést megoldani. Hiszen, mint azt ön is nagyon jól tudja, igen hosszú procedúrát ír elő maga az eljárás. Bízom benne, hogy a polgármester asszony, a jobbikos képviselő asszony és a többi képviselő ott helyben meg tudja oldani ezt a problémát, és nem a kormányzatnak kell ezzel foglalkoznia.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:   57-64   65-72   73-80      Ülésnap adatai