Készült: 2024.03.29.06:10:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

199. ülésnap (2017.02.20.), 249. felszólalás
Felszólaló Szászfalvi László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:40


Felszólalások:  Előző  249  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Nagyon szépen köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! A benyújtott törvényjavaslat lényege, hogy a nagypéntek Magyarországon is munkaszüneti nap legyen, és segítse, hogy e napot méltó módon ünnepelhessék meg a keresztyén egyházak, keresztyén emberek. A nagypéntek az egyik legnagyobb és legfontosabb nap és ünnep a keresztyénség számára, amely alkalommal a keresztyén emberek Jézus Krisztus szenvedéséről, passiójáról és kereszthaláláról emlékeznek meg.

Tisztelt Ház! A KDNP országgyűlési képviselőcsoportja örömmel üdvözli ezt a beterjesztett javaslatot, örülünk annak, hogy több évtized vitái után a kormány, a kormánypárti képviselők felvállalták ezt a fontos ügyet, és ezt a javaslatot a kormánypárti képviselők előterjesztették a Ház elé.

(19.50)

Az elmúlt majd’ húsz esztendőben magam is részese voltam olyan bizottsági és plenáris vitáknak itt az Országgyűlésben, amelyekben a mindenkori kormánypárti és ellenzéki frakciók képviselői felelős dialógust folytattak ilyen ügyekről is, folytattunk arról, hogy mely napokat nyilvánítsunk munkaszüneti napokká. Mint hallottuk, Varga László volt képviselőtársunk konkrét javaslattal is élt, és emlékszem még egy olyan vitára is itt a parlamentben, amelyben maga Donáth László, MSZP-s képviselőtársunk konkrétan javasolta, hogy a nagypéntek legyen munkaszüneti nap.

A KDNP frakciója támogatja ennek a törvényjavaslatnak az elfogadását, támogatjuk elsősorban azért, mert ez a javaslat a vallásszabadság kiteljesítését és megvalósítását szolgálja, jelenti.

Az Alaptörvény 6. cikkének (1) bekezdését hadd idézzem ide, amelyre hivatkoznak is az előterjesztők: „Mindenkinek joga van a gondolat, a lelkiismeret és a vallás szabadságához. Ez a jog magában foglalja a vallás vagy más meggyőződés szabad megválasztását vagy megváltoztatását, és azt a szabadságot, hogy vallását vagy más meggyőződését mindenki vallásos cselekmények, szertartások végzése útján vagy egyéb módon, akár egyénileg, akár másokkal együttesen, nyilvánosan vagy a magánéletben kinyilvánítsa vagy kinyilvánítását mellőzze, gyakorolja vagy tanítsa.”

A szabad vallásgyakorlat, a szabad vallásgyakorlás az emberi jogok szerves részét képezi. Ezért azt gondolom, hogy nekünk, országgyűlési képviselőknek mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a vallás szabad gyakorlása a legteljesebb módon megvalósulhasson Magyarországon. Úgy gondolom, hogy az előterjesztett javaslat ezt az alkotmányos célt kívánja megvalósítani, azt az Alaptörvényünkben megfogalmazott célt, amelyet az imént is idéztem.

Másodszor támogatjuk ezt a beterjesztett javaslatot azért is, mert ez a javaslat a magyar családok érdekeit szolgálja, és hadd mondjam így, hogy a magyar munkavállalók érdekeit is szolgálja. Imént vártam Gúr Nándor képviselőtársamnak, bár idézte, a munkaadók iránti aggodalmait, de a munkavállalók oldaláról nem volt sok megközelítés; lehet, hogy beszélt róla egy-két félmondatban, de nem volt annyira hangsúlyos, mint a munkaadók iránti aggodalom. A KDNP nagyon fontosnak tartja a javaslatot ilyen szempontból is, hiszen úgy gondolom, hogy az elmúlt esztendőkben számos olyan intézkedés történt a kormányzat részéről, a parlament, az Országgyűlés részéről, amely a magyar családokat szolgálta, a magyar családok érdekei tekintetében komoly előrelépések történtek. Azt gondolom, hogy nyugodtan, őszintén mondhatjuk azt, hogy Magyarország családbarát országgá vált.

Ez a mostani beterjesztett törvényjavaslat is, azt gondolom, hogy ebbe az irányba mutat, és ezt a valóságot szeretné kiteljesíteni vagy fölerősíteni, hogy Magyarország valóban egy családbarát országgá váljék, és ez a javaslat is, illetve minden törvény, minden jogszabály szolgálja a magyar családok egészségét, szolgálja a magyar családi értékeket, szolgálja a magyar családok megerősödését, kibontakozását és kiteljesedését.

Ugyanilyen értelemben azt gondolom, hogy a magyar munkavállalók érdekeit is szolgálja ez a beterjesztett javaslat, itt már számosan előttem elmondták ezeket az érveket. Azt gondolom, hogy ezeket is kell látnunk itt az Országgyűlésben, amikor meg fogjuk hozni majd a döntést erről a beterjesztett javaslatról. Azt gondolom, hogy szintén a magyar munkavállalók érdekét szolgálja, ha esetleg egy nappal tudjuk növelni a munkaszüneti napok számát.

Harmadszor támogatjuk ezt az előterjesztést azért is, mert úgy gondoljuk ‑ és erre is már számos érvet hallottunk ‑, hogy ez a javaslat, ennek a javaslatnak az elfogadása, a nagypéntek munkaszüneti nappá történő nyilvánítása természetesen érinti a nem vallásos embereket, a nem vallásos családokat, ugyanakkor ezzel párhuzamosan erősítheti a magyar turizmust, erősítheti a magyar belföldi turizmust különösképpen, erősítheti a magyar gazdasági növekedést.

Bár természetesen a gazdasági érdekek tekintetében és ennek a döntésnek a következményeképpen számos érvet kell mérlegelni, például a munkaadók véleményét is, vagy számos aggodalmat kell mérlegelni természetszerűleg, de én azt gondolom, hogy ennek a törvényjavaslatnak az elfogadása mindenképpen többet hozhat a magyar munkavállalók, a magyar családok, illetve a magyar gazdaság számára is. Tehát értéktöbbletet jelenthet, minőségi többletet jelenthet a magyar családok és a magyar gazdaság, a belföldi turizmus számára is, amelyeket, azt gondolom, hogy figyelembe kell, figyelembe lehet venni ennek a döntésnek a meghozatalakor.

Tisztelt Képviselőtársaim! Végezetül azt gondolom, hogy nagyon fontos kitekinteni, ahogyan többen megtették már. Ilyenkor nehéz három megszólalás után negyedikként elmondani ugyanazokat az érveket, de azt gondolom, hogy muszáj megerősíteni. Tehát azt gondolom, hogy a nemzetközi kitekintés szempontjából is fontos, hogy ezt a törvényjavaslatot elfogadjuk.

Itt hallottuk már, hogy gazdaságilag erősebb, esetleg gazdaságilag gyengébb országok tekintetében is számos országban a nagypéntek munkaszüneti nap már, számos országban jóval több munkaszüneti napot vezettek be, mint Magyarországon. Nálunk ennek a törvényjavaslatnak az elfogadásával 11 munkaszüneti nap lenne. Azt gondolom, hogy ez a szám semmiképpen nem jelenti, nem jelentheti azt, hogy gazdasági szempontból valamilyen negatív változás vagy válságos krízishelyzet alakulhatna ki a magyar növekedő gazdaság életében.

Mindezen érveket figyelembe véve a KDNP részéről természetszerűleg maximálisan támogatjuk ennek a javaslatnak az elfogadását, és tisztelettel kérjük minden frakció támogatását, gondolván azt, érezvén azt, és abban bízva, hogy ez az előterjesztés semmiképpen nem pártpolitikai ügy. Azt gondolom, hogy ezt efölé tudjuk emelni, és kérem, hogy minden frakció, minden képviselőtársunk támogassa ezt az előterjesztést.

Köszönöm szépen figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  249  Következő    Ülésnap adatai