Készült: 2024.04.25.23:38:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2003.09.08.), 59. felszólalás
Felszólaló Gusztos Péter (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:01


Felszólalások:  Előző  59  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GUSZTOS PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Júniusban mindenkit sokkolt az a hír, miszerint biztonsági őrök riasztópisztollyal lövöldöztek egy kóbor kutyára, majd a sérült állatot autójukhoz kötve ide-oda vontatták, olyan sérüléseket okozva ezzel a szerencsétlen kutyának, hogy az a gondos orvosi kezelés ellenére egy hét múlva belehalt sérüléseibe. Az embertelenségnek ez a mértéke és a kínzás módszeressége okkal döbbentette meg az embereket.

A Fadd-Domboriban elpusztult kutya esete hívta fel a szélesebb közvélemény figyelmét arra, hogy ma Magyarországon a hatályos törvények szerint az állatkínzás szabálysértésnek minősül, és mindössze 50 ezer forintig terjedő bírsággal büntethető. Sokakkal együtt mondom, hogy ez nem elegendő büntetés. A szigorúbb szankció érdekében július közepén önálló képviselői indítványt nyújtottam be annak érdekében, hogy a különösen súlyos állatkínzások elkövetői börtönbüntetést is kaphassanak. Javaslatom értelmében az állat halálát vagy maradandó egészségkárosodását okozó állatkínzás egy évig terjedő szabadságvesztéssel lenne büntethető.

Az állatvédők beszámolói és személyes tapasztalatom alapján tudom és mondom, hogy az állatkínzás mindennapos eset Magyarországon. Pedig egy társadalmat nagyban jellemez és minősít az, hogy tagjai hogyan bánnak a mellettük, velük élő állatokkal, illetve hogy a közösség hogyan viszonyul azokhoz a tagjaihoz, akik kínozzák ezeket az állatokat. Meggyőződésem, hogy a magyar társadalom többsége mélységesen elítéli az állatkínzást, és támogatja annak szigorú, a mainál szigorúbb büntetését.

Ezt mutatja az a tény is, hogy a júniusi fadd-dombori eset után az interneten valóságos mozgalom indult el: képviselők és kormánytagok levelek százait kapták a nyár folyamán, melyekben az állatkínzás szigorúbb büntetését kérték, követelték a választópolgárok. Állatvédő civil szervezetek népi kezdeményezést indítottak annak érdekében, hogy az Országgyűlés tűzze napirendjére ezt a kérdést. És a nyári időszak ellenére több tízezer választópolgár ellátta már támogató aláírásával ezeket az íveket, köztük több kormánytag és több országgyűlési képviselő. Gondolom, kormánypártiak, ellenzékiek is voltak közöttük.

Az augusztus végén megjelent hírek szerint a kormány is készít egy előterjesztést a büntető törvénykönyv ilyen tartalmú módosítására. Kérdéseim a következők.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mi a jellemző tendencia az állatkínzás szankcionálását illetően az Európai Unióban? Államtitkár úr, illetve a minisztérium milyen törvényt látna szívesen Magyarországon ebben a kérdésben? Végül: mit tartalmaz az a javaslat, amelyről híreket már olvashattunk a sajtóban, de részleteiben még nem ismerjük, tehát a kormány e tárgyban készülő javaslata mit tartalmaz pontosan? Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

(16.10)

 




Felszólalások:  Előző  59  Következő    Ülésnap adatai