Készült: 2024.03.28.09:25:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2003.09.08.), 30. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köztársasági Elnök Úr! Miniszterelnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ön, miniszterelnök úr és párttársai is a tavalyi választási kampányban jóléti rendszerváltást ígértek. Ez a jóléti rendszerváltás bekerült a kormányprogramba is, ehhez képest vészjóslóan hangzott, amikor ön most augusztus 20-án a Hősök terén - hogy pontosan idézzem - öA jóléti államok kora lejártö című mondatot fogalmazta meg. Az emberek most joggal kérdezik, melyik kijelentésüket gondolták komolyan: a tavalyit, ami alapján bizalmat szavaztak önöknek, vagy az ideit, amikor mindennek az ellenkezőjét mondják.

Tehát nézzük meg, hogy mi is folyik valójában a gazdaságban! A gazdasági növekedés hatéves mélyponton van: az év második negyedévében a várakozásokhoz képest is kisebb, 2,4 százalékos növekedés volt. Az államadósság, az eladósodottság mértéke ugrásszerűen nőtt: önök egy esztendő alatt minden magyar háztartást 600 ezer forint adóssággal terheltek meg, amit nyilván mi is és még unokáink is fizetni fognak. A működőtőke-beáramlás a legalacsonyabbra süllyedt az elmúlt esztendőkben, sereghajtók lettünk: amíg 1999-ben a Közép-Európába érkező működő tőkének 10 százalékát tudtuk az országba vonzani, ma már az utolsók között vagyunk, és sajnos - már elhangzott ma, de meg kell újra ismételni - tizenhárom év óta először több tőke hagyja el az országot, mint amennyi ide érkezik.

Lássuk ezek után, hogy hogyan reagálnak önök erre a gazdasági helyzetre. Nézzük a konkrét intézkedéseket! Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy nem kommunikációs hibáról volt szó, ugyanis a gazdaság állapota nem kommunikációs kérdés. Tiszteljék meg az embereket azzal, hogy az igazságról beszélnek! A július 16-ai kormányülést követően a pénzügyminiszter jelentette be ezeket az intézkedéseket, és ön volt az, aki megüzente a koalíciós partner vezetőinek, hogy amennyiben adócsökkentést akar, akkor ennek keresse meg a forrását. Tény, hogy olyan csomag bejelentésére került sor, amely több mint 500 milliárd forintot fog az emberektől a következő évben elvonni.

Nézzük ennek a tételeit! Befektetési adóhitel megszüntetése, lakáscélú hitelkedvezmény megszüntetése, nyugdíjjárulék-kedvezmény eltörlése, az áfakulcsok változása, a cégautóadó emelése, a különböző elkülönülten adózó jövedelmeknek - osztalékadónak, forrásadónak - a megemelése, a tb-járulék alapjának szélesítése és a kicsit baljóslatúan hangzó adóbeszedés hatékonyságának a javítása, ami már időközben a regisztrációs díj és a súlyadó emelésével is párosul. Mindehhez ön ma annyit tett még hozzá, hogy bérbefagyasztás is lesz jövőre, hiszen azt mondta, hogy a bérek növekedése maximum csak az árak növekedésével fog 2004-ben lépést tartani. (Kuncze Gábor: Az nem bérbefagyasztás!)

Ha valaki kiszámolja, hogy különböző jövedelemcsoportokban mi ennek a hatása, akkor azt kapja, hogy a fizikai dolgozók, akiknek az átlagbére 88 ezer forint körül van havonta, a következő esztendőben 57 ezer forinttal többet fizetnek majd be közteherként, mint az idén. Egy egyetemi tanárnál, pedagógusnál vagy éppen orvosnál, aki szellemi foglalkozásúnak számít, az éves elvonás mértéke 115 ezer forinttal fog növekedni jövőre. És nem járnak jobban a nyugdíjasok sem, tisztelt miniszterelnök úr: minden ígérettel szemben a nyugdíjasok terhei a következő esztendőben 40 ezer forinttal növekednek (Göndör István: És mennyivel kapnak többet?), ebben van villanyszámla, fűtésköltség, a kenyér árának növekedése, utazási és postai költség növekedése, a gyógyszer árának a növekedése, és itt van bizony a telefonköltség, a vízdíj és egyéb rezsiköltség növekedése is, összességében 40 ezerrel kerül ez többe valamennyiünknek.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Korábban azt mondtuk, hogy senki nem jár jól az adótábla módosítása után. Most el kell ismernem, hogy igen, valóban lesz, aki nagyon rosszul jár, és ez a minimálbéren keresők csoportjából fog kikerülni, de lesz, aki jobban jár, mert számításaink szerint, aki egymillió forint fölött keres havonta, annak az adóterhe valóban nem fog növekedni.

Sok kérdést meg lehetne fogalmazni ezek után, tisztelt Ház, tisztelt képviselőtársaim, a gazdaságpolitikával kapcsolatban. Én azonban önt, tisztelt miniszterelnök úr, egy szemléletbeli, egy látásmódbeli váltásra kérem. Amikor ön augusztusban Kínában járt, akkor azért lobbizott a kínai partnernél, hogy a kínai állami autópálya-építő cég Magyarországon építsen autópályákat. Ezért már a múlt héten tiltakoztak a magyar építőipari cégek. Én arra kérem tehát önt, hogy tegye félre a politikai megfontolásait, és Magyarországon ne a kínai modellt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hanem a magyar modellt erősítse.

Köszönöm szépen. (Nagy taps az ellenzéki sorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai