Készült: 2024.04.18.21:58:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2002.09.25.),  61-180. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita folytatása és lezárása
Felszólalás ideje 4:11:01


Felszólalások:   47-61   61-180   181-182      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm a képviselő úr felszólalását. Megállapítom, hogy további felszólaló nem jelentkezett. Így megkérdezem az előterjesztőket, hogy kívánnak-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Dorogi Sándor: Köszönöm, nem. - Dr. Pető Iván: Nem.) Köszönöm szépen. A bizottsági elnök úr sem kíván válaszolni.

Kedves Képviselőtársaim! Az együttes és általános vitát lezárom. Tájékoztatom a képviselőtársaimat, hogy módosító javaslatot senki nem nyújtott be, így részletes vitára nem kerül sor. Megkérdezem, látja-e valaki akadályát annak, hogy a következő ülésünkön a határozathozatalra is sor kerüljön a Házszabály 104. §-a (2) bekezdésének megfelelően. (Senki sem jelentkezik.) Észrevétel nem érkezett, ezért bejelentem, hogy a következő ülésünkön határozathozatalra kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Soron következik az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységének feltárásáról és az állambiztonsági szolgálatok történeti levéltára létrehozásáról szóló törvényjavaslat, valamint a közéleti szerepet betöltő személyek állambiztonsági múltjának nyilvánosságra hozataláról szóló törvényjavaslatok együttes általános vitájának folytatása és lezárása. Az előterjesztéseket T/541. és 542. számokon, a bizottság ajánlásait pedig T/541/1-4. és T/542/1-4. sorszámon kapták kézhez a képviselők. 2002. szeptember 11-én az előterjesztői expozé, a bizottsági vélemények és a képviselőcsoportok vezérszónoki felszólalásai már elhangoztak. Most az írásban előre bejelentkezett felszólalóknak adom meg a szót, a napirendi ajánlás szerint 15 perces időtartamban.

Tisztelt Képviselőtársaim! Írásban előre jelentkezett felszólalók Tóth András, Nyitray András, Mécs Imre, Csáky András, Tóth Károly, Kékkői Zoltán, Csampa Zsolt, Wiener György, Karsai Péter és Lezsák Sándor képviselő urak. Ebben a sorrendben kívánom megadni a szót. Tóth András képviselő úr, az MSZP képviselőcsoportjából az első felszólaló. Képviselő úr, öné a szó.

 

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Elnök asszony, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Mint ahogy az elnök asszony mondotta, az Országgyűlés szeptember 11-én kezdte meg a most vitatandó két törvény általános vitáját, és annak, hogy ez szeptember 11-ére esett, amely 2001 óta mint dátum a biztonság fogalmával, a biztonság megteremtésének szükségességével vált összefüggővé, van valami üzenettartalma. Nyilván véletlenről van szó, mégis ez a véletlen számomra azt mondja, hogy felelősen kell vele foglalkoznunk, különösen azért, mert egy ilyen kérdéskör óhatatlanul érinti a nemzetbiztonsági szolgálatok mai létét, működését és kapcsolatrendszerét.

A két törvényjavaslat, tehát az 541. és 542. sorszámot viselő két törvényjavaslat legalább két vonatkozásban érinti nemzetbiztonsági szolgálataink tevékenységét. Érinti abban a tekintetben, és ez a mai vita is, hogy a demokratikus jogállam nemzetbiztonsági szolgálatainak mit tudunk üzenni, mennyire akarja, vagy mennyire tudja szavatolni a nemzet biztonsága érdekében kockázatot vállaló emberek védelmét és biztonságát a magyar törvényhozás. De érinti abban a vonatkozásban is, hogy a magyar titkosszolgálatokat külföldi partnereik mennyiben tekintik, illetve a jövőben mennyiben tekinthetik olyan szolgálatoknak, amelyek a tevékenységük során keletkezett információkat, vagy mondjuk ki egyértelműen, a titkokat képesek megőrizni; és kényszeríti-e valaki őket e titkoknak az oly módon való nyilvánosságra hozatalára, amelynek súlyos következményei lennének a Magyar Köztársaság nemzetbiztonsági érdekei szempontjából.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem kisebb a felelősségünk, mint az, hogy ezt a két szempontot figyelembe véve folytassuk le ennek a törvénynek a vitáját, illetve ennek keretében olyan módosító indítványokat nyújtsunk be, amelyek e törvények végső állapotában az említett kérdésekre megfelelő választ adnak.

Ismertek a két törvényjavaslat megszületésének előzményei. Június 18-át követően nem sikerült, a szándék ellenére, Medgyessy Péter állambiztonsági múltjából tartós politikai botrányt keverni, avagy nem sikerült az annyira óhajtott kormányválságot előidézni. Nem sikerült a Fidesznek önmagát az erkölcs és igazság bajnokaként megjelenítve politikai ellenfelét vagy ellenfeleit pellengérre állítania. És hozzátartozik ehhez, hogy nem bizonyult sikeresnek az a vállalkozás, amely a ma teendőiről, az embereket érintő és érdeklő napi kérdésekről a köz figyelmét ismét a múlt ügyeire kívánta terelni.

Ugyanakkor kétségtelen tény, az elmúlt hónapok bebizonyították, hogy az elmúlt rendszer állambiztonsági szolgálatai működésének feltárásával, az 1989 előtt keletkezett iratok kezelésével, kutathatóságával és megismerhetőségével, valamint a közszereplők múltjának nyilvánosságra hozatalával kapcsolatos, ezt a tárgykört szabályozó törvények a gyakorlatban nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Megjegyzem, 12 éve nem sikerült a törvényhozásnak megnyugtató választ adni ezekre a kérdésekre, de hozzáteszem, hasonló módon valamennyi érintett országban ez a probléma megoldatlanként kerül a nyilvánosság elé.

Tisztelt Ház! Mindezen okokra tekintettel új törvényeket kell alkotnia az Országgyűlésnek. Olyan törvények megalkotása a feladatunk, amelyek egymással összhangban és egyszerre biztosítják három szempont érvényesítését: egyszerre képesek a volt áldozatoknak a rájuk vonatkozó adatok és iratok megismerése iránti elemi jogát biztosítani, a múltban keletkezett közérdekű adatok megismeréséhez és nyilvánosságra hozatalához fűződő alkotmányos érdeket érvényesíteni és a nemzet biztonságát érintő adatokat garantáltan megőrizni. E három alkotmányos érdek egyidejű érvényesítése jelenti a mostani jogalkotás nehézségét és a törvényhozás felelősségét.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem hiszem, hogy titkot árulok el azzal, ha azt mondom, hogy képviselőként is, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő államtitkár felelősségét vállalva mondom el véleményemet. A vita tárgyát képező törvényjavaslatot is abból a szempontból érintem és értékelem, hogy a javasolt rendelkezések hogyan hatnak vagy hogyan hathatnak a demokratikus keretek között működő nemzetbiztonsági szolgálatok tevékenységére.

 

 

(13.00)

 

(Herényi Károly helyét a jegyzői székben dr. Vidoven Árpád foglalja el.)

 

A miniszterelnök úr a nyár folyamán felkérte Sólyom László urat, hogy egy szakértőkből álló bizottság tekintse át a két törvényjavaslatot. E bizottság hangsúlyosan szólt a ’89 előtti állambiztonsági szolgálatok tevékenységéről, és e tárgykörben a felkért szakértők két megállapítást tettek.

Egyrészt kimondták, hogy a rendszerváltás előtti Magyarország nem volt jogállam, ezért a titkosszolgálatok működése sem lehetett jogállami. A másik tételmondat úgy hangzott, hogy a nem jogállami titkosszolgálat adatainak titokban tartását nemzetbiztonsági érdek alkotmányosan indokolhatja. E két mondatból nekem van egy következtetésem: egyrészt tartozik hozzá egy kiegészítés, egy olyan kiegészítés, mely szerint egy nem jogállamban egyik állami szerv működése sem tekinthető jogállaminak, vagyis a tétel szerintem nem szűkíthető le önmagában a nemzetbiztonsági vagy állambiztonsági szolgálatokra az akkori megnevezésnek megfelelően. Ez a tétel igaz a ’89 előtti Országgyűlésre is, igaz a ’89 előtti bíróságokra, ügyészségekre vagy tanácsi szervekre egyaránt.

Nem látok okot arra, hogy ebben a vonatkozásban az államigazgatás egy alrendszerét, történetesen a titkosszolgálatokat külön minősítsük vagy külön értékeljük. Ez azért lényeges, mert ha ezt a különbségtételt vagy ezt a körülményt egészében nem tudjuk figyelembe venni, akkor olyan elmarasztaló tételek jelennek meg a közéletben, a gondolkodásban, amelyek álláspontom szerint igaztalanok az akkori kor állambiztonsági szolgálatainak egy részével kapcsolatban.

 

 

(Az elnöki széket dr. Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Szeretném a felesleges vita elkerülése érdekében egyértelműen leszögezni: nem a volt III/III-as csoportfőnökségről beszélek, és nem azokról a kérdésekről beszélek, amelyekben az Országgyűlés már korábban rendet vágott, amikor 1990-ben megszüntette a III/III-as csoportfőnökséget jogutód nélkül, vagy amikor megalkotta 1994-ben az úgynevezett átvilágítási törvényt.

Szeretném ideidézni, hogy a nyolcvanas évek közepétől-végétől az akkori állambiztonsági szolgálatok már olyan feladatokat láttak el, amelyek - azt gondolom - ma is vállalhatók, ma is a magyar érdekeket, a magyar - ha úgy tetszik - történeti, történelmi törekvéseket fejezték ki. Hiszen például az 1980-as években a magyar hírszerzés számos esetben segítette a Romániában élő magyarok és szervezeteik küzdelmét. Az is tény, hogy a reform és a változások legenyhébb gondolatától is irtózó román vezetésnek az NDK- és a csehszlovák pártvezetéssel történő összefogására irányuló szándékokat az akkori szolgálatok jelezték az akkori magyar politikai vezetésnek, és sikerült ennek a törekvésnek, amely a magyar és a lengyel reformtörekvések ellen irányult, tompítani az élét. Vagy kérdezhetem, hogy a romániai falurombolási tervekre vonatkozó információknak és dokumentumoknak a nyugati emberi jogi szervezetekhez történő eljuttatása elnyomó funkciónak minősül-e, vagy valóban egy olyan ügyről volt szó, amely a mai kritika próbáját is kiállja.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezeket a példákat azért jeleztem és azért hoztam ide, hogy jelezzem egyértelműen, a fekete-fehér, igen-nem alapú megközelítések egyszerűen igaztalanok, egyszerűen nem szolgálják a törvényhozás által kitűzött célokat, és csak kárt okoznak a ma működő nemzetbiztonsági szolgálatoknak, tevékenységüknek.

Kérdezem: az említett akciók hazai és külföldi szervezőinek és végrehajtóinak adatait valóban nyilvánosságra akarjuk hozni, ez a szándékunk? Kinek és milyen érdeke fűződik ehhez? Egyet bizton állíthatok, a mai Magyar Köztársaságnak nemzetbiztonsági érdekei ehhez nem fűződnek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindezek alapján egy alapkérdést szeretnék felvetni, egy olyan alapkérdést, amely a múltban keletkezett iratok csoportosítását, kezelését érinti. Azt javasoljuk, azt ajánljuk, hogy egy tiszta és követhető rendezőelv alapján az iratokat csoportosítsuk, bontsuk ketté, függetlenül attól, hogy mikor és hol keletkeztek. Az egyik csoportba helyezzük azokat az iratokat, amelyek az elmúlt rendszer működésével, fenntartásával, kimondom, elnyomó funkcióival, a hatalom politikai rendőri tevékenységével összefüggésben keletkeztek, és álláspontom szerint ezek azok az irategyüttesek, amelyek döntően és alapvetően át kell hogy kerüljenek a létrehozandó állambiztonsági szolgálatok történeti levéltárába. Ugyanakkor azok az iratok, amelyek a klasszikus hírszerzés, a klasszikus elhárítás és katonai biztonsági szolgálati területet érintik, azoknak a megőrzését, azoknak a védelmét a jövőben is szükségesnek tartom. Szükségesnek tartom annak érdekében, mert a mai korunkban, a mai világunkban, amikor a biztonság felértékelődik, amikor a nemzetközi porondon kell a magyar szolgálatoknak helytállniuk, a demokratikus államok közösségéből rájuk háruló feladatokat ellátni, nem tehetjük ki őket egy olyan helyzetnek, amely elbizonytalanodást okoz működésükben, kapcsolatrendszerükben, tevékenységük egészében.

Tisztelt Ház! A felvetés alapján úgy gondoljuk, hogy azt a törekvést, azt a szándékot, amely a jogalkotást kiváltotta, és amely az előterjesztett indítványban is tetten érhető, miszerint legyen lehetőség az állambiztonsági szolgálatok tevékenységének feltárása, legyen lehetőség a megfigyeltek, az áldozatok részére az információs önrendelkezési jog biztosítására, legyen lehetőség az új levéltár keretei között a kutathatóság, a megismerhetőség differenciált szabályainak gyakorlati szabályaira, ez a javaslat mind-mind tartalmazza és figyelembe veszi.

Tisztelt Országgyűlés! Egy kérdésre szeretnék még kitérni, ez az átvilágítandók körére vonatkozik. Az átvilágítandók körének kialakításával kapcsolatban a Sólyom László vezette bizottság pontosan leírta azokat az aggályokat és körülményeket, amelyeket javasol figyelembevételre. Azt gondoljuk, hogy szűkíteni kell a kört, alkotmányossági meg racionális megfontolások alapján egyaránt. Két megoldás van: az egyik egy tiszta rendezőelv kialakítása, amely azt mutatja és azt tartalmazza, hogy valóban a közélet szereplői kerüljenek átvilágításra, és a magánszférához tartozó kör kerüljön ki ebből a javaslatból. Azt gondolom, hogy ez ésszerűbb, minőségibb megoldás, és valóban azt a szempontot garantálja, amelyet egyébként korábban az Alkotmánybíróság ebben a tárgykörben kialakított.

 

 

(A jegyzői székben dr. Világosi Gábort Béki Gabriella váltja fel.)

 

Természetesen van egy másik út, amely már kipróbált, hiszen 2000-ben aktuális politikai szempontok alapján került az átvilágítandók köre kialakításra. Én ezt nem tartom jó megoldásnak. A szocialista frakció részéről úgy gondoljuk, hogy a 2000-ben alkalmazott metódust mi most ne vegyük át, hanem valóban egy olyan homogén kört alkossunk, amely összességében megfelel a szakmai és alkotmányossági kritériumoknak.

Tisztelt Ház! Összegezve álláspontomat: támogatjuk az új törvény megalkotását, szükségesnek tartjuk a két törvényjavaslatot az elővezetett célok jegyében megalkotni, ugyanakkor tételes átvizsgálását igényeljük, szükségesnek tartjuk, és erre vonatkozó módosító indítványainkat a mai vitanap végéig beterjesztjük. Természetesen azt gondolom, hogy e módosító indítványok értékelésekor, majd a kapcsolódó módosító indítványok során alakul ki az a törvényjavaslat, amelyet álláspontom és reményeim szerint az Országgyűlés jó szívvel megszavazhat.

Képviselőtársaim, köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Köszöntöm a jelen lévő képviselőket. Hozzászólásra következik Kékkői Zoltán úr, a Fidesz képviselője.

 

KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselők! Tisztelt Történeti Hivatal Elnökhelyettese! A rendszerváltozás után hivatalba lépett kormányok tagjainak állambiztonsági múltját vizsgáló parlamenti bizottságnak nemcsak a hozzájárulásomat adtam a velem kapcsolatos adatok nyilvánosságra hozatalához, hanem meg is küldtem a Történeti Hivatalból kikért dokumentumokat, amelyek tanúsága szerint már 14 éves korom óta - lehet hogy még azt megelőzően is - szigorú titkosrendőri megfigyelés alatt álltam, amely nemcsak állandó megfigyelésemet jelentette, hanem magam és későbbi családom folyamatos üldözését, köztörvényes bűnözőként való kezelését is.

 

 

(13.10)

 

 

Ennyi adalékul a puha diktatúrát vallók cáfolataként: a diktatúra kiskorúakat zaklatott és tartott a politikai rendőrség megfigyelése alatt. A dokumentumok kézhezvétele után a sokat próbált és sokat vállalt bizottsági elnök, Mécs Imre úr felhívott telefonon, és hozzájárulásomat kérte a számára is megdöbbentő dokumentumok lemásolásához.

Nekem, mint tizennégy éves korom óta a kommunista titkosrendőrség által megfigyelt és megbélyegzett személynek, erkölcsi jogom van a múlt feltárásának és a múlt lezárásának kérdéséhez hozzászólni. Erkölcsi jogom, de erkölcsi kötelességem is, hogy a titkosrendőrök és különféle tisztek magamentő önsajnálkozása és egyidejű heroizálása után végre az áldozatok irányából közelítsük meg a kérdést, az áldozatokra irányítsuk a figyelmet. Csak az áldozatok jogaiból lehet levezetni a rendszerváltó folyamatot.

A rendszerváltást és a demokráciát minősíti, hogy a diktatúrát titkosrendőrökként kiszolgáló tisztek az ország leggazdagabb embereivé és a legfőbb címek bitorlóivá avanzsálódtak. Tizenkét évi, rendszerváltásnak nevezett folyamat után a nép nem tudhatta, hogy végül is kire szavaz; a köztársasági elnök úr ugyancsak nem tudhatta, kit bíz meg kormányalakítással.

Mindemellett ne feledjük, ezen tiszt uraknál magasabb rangúak is ülnek itt a parlamentben és a kormányban: KB-tag, pártállami kormánytag, ellenzéket figyelő rendkívüli pártbizottság tagja és a többi. Máig nem adták át a helyüket Magyarországon, és ezért következett be szükségszerűen az EU-tagságunkat is és mindennemű nemzetközi kapcsolatainkat veszélyeztető válság. Nem szabad elfelejtenünk, hogy az a titkosrendőrség, amelynek a tisztjei köztünk ülnek, nagy támogatója volt a nemzetközi terrorizmusnak; gondoljunk csak Carlosra. Nos, ezek azok a bűnök, amelyek sosem évülnek el.

Itt keletkezett az a mély árok, amelyet a legnagyobb pozícióba jutott titkosrendőr is fel szokott emlegetni: a diktatúrát és a nemzetközi terrorizmust kiszolgáló titkosrendőrség gépezete és az általuk üldözöttek közötti mély árok. Hogy ez milyen távolságot jelent, azt én, mint tizennégy éves korom óta üldözött, szavahihetően tanúsíthatom.

A diktatúra ma is hatalomban ülő emberei ezt az árkot nemhogy betemetik, de tovább mélyítik, amikor az áldozatokat összemossák az elnyomóikkal, amikor a saját érintettjeiket nem engedik átvilágítani, amikor az utolsó kommunista kormány ügynököket, fedett állományú tiszteket és pártaktivistákat épített be az így csak de jure megalakulni tudó demokratikus pártokba és az új demokratikus kormányba. Ezekkel a tendenciózusan, sőt mondhatjuk, tudományos szisztematikussággal beépített pártállami automatizmusokkal szinte természetesnek mondható a most végképp beálló válság.

Az 1956-os forradalmat és szabadságharcot leverő és megtorló titkosrendőrök visszatértével nemcsak a rendszerváltozásról illuzórikus többé beszélni, hanem egyben mind a forradalom áldozatainak, mind a fél évszázados diktatúra áldozatainak emlékét alázzuk meg ismét. Igen, Dzsersinszkij óta minden és mindennek az ellenkezője megkonstruálható - egyedül a mai magyar válságot nem lehet meg nem történtté tenni. Mára bebizonyosodott: a diktatórikus pártállamot a valóságban lebontó törvényekre van szükség.

Igen szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen az EU is szembesült ezzel a problémával az NDK kapcsán. Az ő tizenkét évük igazolja: az EU jól abszolválta a pártállam lebontásának feladatát. Mi, akik ebbe a feladatba belebuktunk, most, az EU-csatlakozás küszöbén ültessük át az annyi más EU-jogharmonizáció mellett az illetékes EU-tagállam erre vonatkozó törvényeit is! Az adaptálandó törvények három lényeges elemének átvétele a rendszerváltás elengedhetetlen feltétele: a közéletet a volt szigorúan titkos állományú tisztektől meg kell tisztítani; mindenki számára elérhetővé kell tenni a pártállami aktákat; a megfigyelteknek kártérítést kell fizetni.

Ezeknél az ugyancsak EU-konformitást igénylő törvényeknél kell kezdenünk a kétharmados támogatottság biztosítását. Ezek megléte nélkül nem mehetünk az EU-ba, hisz az EU-val szembeni jogos tisztelet és önmagunk megbecsülése is azt kívánja, ne volt titkosrendőrökkel jelentkezzünk bebocsátásra.

Ki vonja kétségbe, hogy elégtétel jár a megfigyelteknek az állandó zaklatásért, a tanulási lehetőségek megakadályozásáért, az emberhez méltatlan munka- és kereseti körülményekért, a zaklatás miatt szétesett családokért, a meg nem született gyermekekért, az öngyilkosságba kergetésért, az idegrendszeri zavarokért, vagyis a teljes alkotmányos jogfosztottságért?

Tudom, a kárpótlás szóra több honfitársunknak görcsbe rándul a gyomra. Őket is szeretném megnyugtatni: ezt a kárpótlást nem az adófizetők pénzéből, nem a költségvetésből kell kifizetni, hisz a költségvetés egyszer már kifizette ezeket az összegeket; kifizette a költségvetés mint szt-tiszti kiemelt fizetéseket, mint az ügyosztályoknak biztosított ellátmányokat, mint a pártállami hűbéreseknek átadott állami vagyont. A demokrácia elve és az igazságosság elve is azt követeli, hogy a diktatúra szolgálatáért kapott júdásvagyont az áldozatokhoz kell juttatni kárpótlás gyanánt. A titkosrendőri, titkosügyosztályi diktatúragépezet fizessen kárpótlást az általuk megfigyelteknek! Ne aggodalmaskodjunk, bőven van miből fizetniük! Hisz a diktatúra számukra nemcsak mai napig tartó karriert jelentett, hanem kifizetődő üzletnek is bizonyult. Soha ne feledjünk azonban: ami az árok onnansó partján busás üzlet volt, abba az árok innenső partján belerokkantak és belehaltak az emberek. Kezdődjön a tudományos kutatómunka: ki mennyit kapott szolgálataiért, ki mennyi ideig szenvedte el a megfigyelést? Ez legyen egyszerű kutatói munka, ebbe nem szabad politikát keverni.

Mint tizennégy éves korom óta megfigyelés alatt állótól, kérem, fogadják el a rendszerváltás elkezdéséhez nélkülözhetetlen törvények meghozatalára tett javaslatomat. Számomra elég kárpótlást jelent a négy évtizedes üldözöttségemből fakadó magyar belpolitikai ismeret. Az ember egy életre megtanulja a leckét, ha a vizsga tétje: lenni vagy nem lenni. Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra következik Tóth Károly úr, az MSZP képviselője.

 

TÓTH KÁROLY (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Képviselőtársaim! Az alaptétel, amiből ki kell indulnunk, a következő, ha visszatekintünk, ’90 óta: amikor a jobboldal válságban van, akkor mindig előkerül az “ügynöktörvényö - az ügynöktörvényt idézőjelbe teszem. Ez teljesen igaz. Két példát tudok rá mondani: 1993-ban, az MDF végnapjaiban elkezdtek egy törvényt előállítani, egy olyan törvényt, amelyet már nem mertek életbe léptetni a választások előtt - megértem, számtalan szakértő véleménye szerint az lett volna az utolsó nap, amikor határozatképes és megvan a kormánytöbbség, ha előterjesztik. Ezért nem is terjesztették elő, csak 1994 után egy szocialista-szabad demokrata kormány merte fölvállalni a törvény életbe léptetését és érdemi működtetését. Ennek a lényege, hogy lényegileg ez a törvény azóta is működik.

A másik: 2002. 2002-ben is van egy válság a jobboldalon, és erre a válságra ugyanaz a recept, mint ’93-ban volt: vegyük elő valamilyen módon, valamilyen vonatkozásban az ügynöktörvényt. (Dr. Horváth János: Igaz vagy nem igaz?) Mind a két esetben volt egy alapvető közös eleme: a jobboldal mindig megpróbálta zsarolásra felhasználni ezt a témakört, előbb ’93-94-ben önmagával szemben, házon belül, most pedig megpróbálta a kormánykoalícióval szemben.

 

 

(13.20)

 

 

Nagyon tanulságos az is, hogy amikor éppen kormányon vannak, soha nem jut eszükbe semmiféle érdemi változtatás, törvényhozás; apró korrekciók igen, hogy kire terjesszük még ki, kire ne a javaslatot, de a lényege például arról, amiről az előbb képviselőtársam beszélt, amíg éppen kormányon voltak, eszük ágában sem volt. Hogy miért nem jutott eszükbe ’90 és ’94 között, erről az előbb már beszéltem. Hogy ’98 és 2002 között miért nem jutott eszükbe, annak pedig nagyon egyszerű ténye van, azt Kovács képviselőtársam - ha már az előbb hozzám szólt - tudja a legpontosabban. Azért, mert bizony, ha végigvitték volna a vizsgálatot, akkor nagyon keserű tapasztalat érte volna az akkori kormánypártokat, akkori kormányzati tényezőket, és nagyon sajátosan érthetőek lettek volna azok a mondatok, amelyeket az előbb képviselőtársam mondott, mármint hogy ki folytasson és ki ne folytasson és milyen erkölcsi alapon tárgyalást, mondjuk, uniós tagságról és hasonló kérdésekről.

Azt gondolom, pontosan ez a két időszak mutatja, hogy nem megoldani akarják ezt a kérdést, hanem amikor politikai érdekük megkívánja, elővenni. Ezért az alapkérdés számomra az alaptétel után a következő: szabad-e politikai érdekek mentén veszélyeztetni az ország nemzetbiztonságát és a szolgálatok működését? S azt gondolom, erre a válasz egyértelműen csak nem lehet. Erre volt is egy kísérlet 1990-ben, amikor megszületett a X. törvény a nemzetbiztonsági szolgálatokra. Úgy tűnt, hogy mindenki tudomásul veszi, hogy mindazoktól a feladatoktól meg kell szabadítani a szolgálatokat, amelyekről Tóth András képviselőtársam előttem már beszélt, amit leegyszerűsítve úgy szoktunk mondani, hogy a III/III-as csoport vagy a belső élettel foglalkozó kérdéskör. Erre született is egy új törvény. Ez az új törvény tudomásul vette és elfogadta, hogy a szolgálatok többi részénél ugyan megváltozott módszerrel, törvényi feltétellel, stílussal, vezetéssel és belső működési szabályzattal, de folytatni kell azokat a tevékenységeket, ami a hírszerzéshez, a kémelhárításhoz, azaz alapvető nemzetbiztonsági érdekhez kapcsolódik. Tehát a szolgálatoknak ezek a részei folytassák tovább a tevékenységüket. Még egyszer mondom: sok változás történt, de a feladatot felvállalta az ország folytonosnak.

Ez az egyetértés 2002 nyaráig eltartott. 2002 nyarán néhányan úgy gondolták, hogy - még egyszer mondom - napi politikai érdekek miatt felejtsük el ezt az alapelvet, a ’90 óta tizenkét évig életben lévőt, és mivel úgy látták, hogy van egy támadási lehetőség, elindították a támadást. Azt gondolom, hogy súlyos hiba volt, mert súlyosan veszélyezteti a mai szolgálatok működését, komoly elbizonytalanodást jelentett. Aki nem hiszi, kérdezze meg a szolgálatokat, hogy mondjuk, a jelentkezések, a munkát vállalók körében milyen bizonytalanságokat okoztak az elmúlt hónapokban.

A másik pedig alapvető tévedésen alapult. Ez az alapvető tévedés abból indult ki, mint az előttem hozzászóló, hogy végtelenül egyszerű: vannak állítólag, akiket 14 éves koruk óta csak üldöztek, megfigyeltek, az mindenki arról ül - és aki üldözte, az meg állítólag erről. A legkisebb mintavétel mellett - tehát a 184 fő a közélet szereplőinek legkisebb mintavétele - kiderült, hogy ez egy tévedésen alapuló tétel. Kiderült, hogy sokkal több volt a közreműködő, az együttműködő azon az oldalon, és bizony az irattárak tanúsága szerint egészen elenyésző számú volt, legalábbis a 184 között, aki üldözött volt. (Herényi Károly: Ki az a 184?) Előbb-utóbb megfejti, képviselő úr. (Herényi Károly: De én kíváncsi lennék! Öntől szeretném hallani!)

Ezek után tehát, mivel alapvető tévedésen alapult ez a kezdeményezés, két lehetőség van előttünk. (Herényi Károly: A Mécs-bizottságnak erre volt jogosítványa…?) Ezek után két lehetőség áll előttünk. (Herényi Károly: Erre szólt a jogosítványa?) Még egyszer mondom, ezek után két lehetőség áll előttünk. Ha valaki azt gondolja, hogy bármilyen költői kérdés után eltérek a mondanivalómtól, nem ismer még eléggé.

Tehát a két lehetőség közül az egyik, amit én sokszor kértem, mondtam, hogy mondjon mindenki három őszinte mondatot, és az ügy lezárható. (Közbeszólás az MDF soraiból: Elkezdhetnéd!) Sajnos kiderült, hogy ez a javaslat nem működőképes, mert jelenlegi kormánypárti politikusokon kívül egyetlenegy személy akadt a másik oldalon, aki vállalta magára ezt a három őszinte mondatot. Az összes többi nem volt képes rá. Bármilyen jellegű, mennyiségű, mértékű ténnyel, dokumentummal, irattal kellett szembetalálnia magát, akkor is azt hajtogatta, hogy őt üldözték, ő volt a nagy üldözött ebben az országban. Azt gondolom, emiatt megszűnt annak a lehetősége, hogy egyszerűen el lehessen rendezni, tisztességesen, ha úgy tetszik, polgári módon, három őszinte mondattal. Ezért új törvényt kell hogy alkossunk.

Azt gondolom, hogy ennek a törvénynek, amelyet megalkotunk, öt szempontot kell figyelembe vennie. Az első, hogy véglegesen megszüntesse a visszaéléseket, bármiféle politikai zsarolási kísérletet. Ezért kezdeményezzük, kezdeményeztük - erről szól a törvényjavaslat -, hogy a közszereplők esetén a III. főcsoport egészére terjedjen ki, terjesszük ki az ellenőrzést. A második szempont, hogy a lehető legnagyobb mértékben megteremtse a kutatás, a kutathatóság feltételeit. A harmadik, hogy a lehető legkisebb mértékben sérüljön az ország nemzetbiztonsági érdeke és a szolgálatok működése. A negyedik, hogy a tények ismeretében az állampolgárokra bízza az értékalkotást és az értékítéletet. Az ötödik, hogy az alkotmányos követelményeknek igyekezzen maximálisan megfelelni.

Azt gondolom, hogy az a törvénycsomag, amely előttünk áll két törvény formájában, több módosítással ugyan, de megfelel a fenti követelményeknek. És mégis, máris látszik, hogy a jobboldali ellenzéknek ez nem tetszik; előttem is hallottam, gondolom, utánam is elmondják. Meggyőződésem szerint nem tetszik, mert megszüntet számukra egy esélyt, ha a törvény hatályba lép és működni kezd; megszünteti azt az esélyt, hogy önkényesen, szabadon kiválasztva valakit, kényük-kedvük szerint, pillanatnyi politikai érdekek szerinti támadásokat indíthassanak. A másik: megszünteti - nem tetszik, mert egyenlő mércével mér, és a tényleges tevékenységet vizsgálja, és nem azt nézi, hogy ki mit állít magáról.

Képviselőtársaim! Tudom, hogy vannak ennél sokkal fontosabb kérdések az ország előtt, mint amiről ma tárgyalunk, az uniós csatlakozástól a térségi felzárkózásokig. Mégis azt gondolom, ha elkezdték, akkor végig kell menni az úton. Nagyon sajnálom, hogy néhány hónappal ezelőtt nem értették meg mondataimat, hogy aki másnak vermet ás, maga esik bele. De ha nem értették meg, akkor javaslom, fogadjuk el a törvényt, és járjunk végére a dolgoknak teljes egészében, teljes mélységében, úgy, hogy közben megőrizzük az ország nemzetbiztonsági biztonságát, és megszüntetünk minden zsarolási esélyt.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kétperces hozzászólásra következik Kovács Zoltán úr, a Fidesz képviselője.

 

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tekintettel arra, hogy Tóth Károly képviselő úr meg is szólított, azzal szeretném kezdeni, azon ritka pillanatok egyike ez, hogy részben egyetértek az általa elmondottakkal, a tekintetben, hogy a legnagyobb társadalmi felhatalmazást a kilencvenes években adták volna az állampolgárok egy ilyen ügynöktörvény létrehozatalához a parlamentben. Ez valóban így van.

Azzal viszont már kevésbé értek egyet, amit Tóth Károly, matematikatanárként hamis történészi erényeket csillogtatva itt előttünk, az MDF-re, illetve a konzervatív kormányokra tol át, hogy miként nem hoztak létre ügynöktörvényt. Ha ezt megfordítjuk, akkor szeretném elmondani, hogy önök pedig éppen azért nyújtották be ezeket a törvényjavaslatokat, visszalépve a jelenlegi szabályozáshoz képest is, mert kiderült az önök miniszterelnökéről, hogy állambiztonsági múltja volt, D-209-es ügynökként tevékenykedett az állampárt idejében, és ma folyik a kármentés.

 

 

(13.30)

 

Ezért került sor az önök képviselőinek részéről azonnal az előremenekülés következtében képviselői önálló törvényjavaslat beadására, majd miután az ezer sebből vérzett, ezt követően nyújtották be két hónappal ezelőtt a már csak több száz sebből vérző két törvényjavaslatukat, amelyek sok tekintetben nem felelnek meg azoknak a törvényeknek és alkotmányos jogszabályoknak, amelyeknek meg kellene felelniük. Majd később kifejtem konkrétan, hogy mik ezek.

Most igazából azt szerettem volna elmondani, hogy az a helyzet, amiben most vagyunk, egy egészen furcsa helyzet, tisztelt képviselőtársaim. Létrehozott a parlament egy tényfeltáró bizottságot, amely iratok alapján vizsgálódik, de egyet ne felejtsünk el, ezeknek az iratoknak a birtokosai ugyanazok voltak 1990-ben, a megsemmisítéskor, mint akik ma kormányoznak. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Herényi Károly úr, az MDF képviselője.

 

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Érdekes fejtegetést hallgattunk Tóth képviselőtársam hozzászólása alatt. Két időpontot jelölt meg, amikor az ellenzék állítólag ezt a problémát előveszi és felveti. Azt elfelejtette hozzátenni, hogy mind a két esetben nem kisebb eseményről volt szó, mint hogy az érintett miniszterelnökökről derült ki olyan, az egyik esetében, amit mindenki tudott, de azért illett volna vizsgálni, és annak fényében nem biztos, hogy szerencsés ilyen pozíciót elvállalni; a másik esetében pedig később derült ki a megválasztása után, hogy bizonyos pöttyök az előéletében bizonyos vonatkozásban találhatók. Tehát a felelősség ellenzékre való áttolása nem felel meg teljesen a valóságnak - ez az egyik.

A másik: amivel szét akarják verni a nemzetbiztonsági szolgálatok működését - és nagyon örülök, hogy Tóth András képviselőtársam egészen más stílusban és egészen más gondolatiságot fogalmazott meg, mint ön -, azt pontosan az a két törvényjavaslat fogja megtenni, amit az önök kormánya beterjesztett. Nagy tisztelője vagyok Bárándy Péter igazságügy-miniszter úrnak, és egyszerűen kizártnak tartom, hogy egy ilyen tekintélyes szakember keze alól egy ilyen fércmunka… - ami valóban veszélyezteti a nemzetbiztonsági szolgálatok működését, aminek az erkölcsi indíttatása megkérdőjelezhető, mert nem arról van szó, hogy egy adott kérdést akar megoldani, hanem arról van szó, hogy annak az adott kérdésnek a súlyát hogyan tudja minél szélesebb rétegekre kiterjeszteni; ez nem megoldás. Tehát ha valakit politikai felelősség ez ügyben terhel, akkor, azt gondolom, azok, akik ebben az ügyben érintettek és vétkesek, és talán nem azok, akik ezt merték és bátorkodtak szóvá tenni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tóth Károly úr, az MSZP képviselője.

 

TÓTH KÁROLY (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Két mondat; az első: 1990-től ’94-ig és ’98-tól 2002-ig nem mertek önök szembenézni a folyamattal, egy-egy mondattal jeleztem, hogy miért, többre a 15 perc miatt nem volt esély. A második, Kovács úrnak mondom: megfordult a folyamat. Szeretném felhívni a figyelmét, kármentésre már csak önöknek van szükségük.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Demeter Ervin úr, a Fidesz képviselője.

 

DEMETER ERVIN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Két megjegyzésem lenne a felszólaláshoz. Az egyik tárgybeli tévedés, azért tegyük helyre. Az első úgynevezett ügynöktörvény az Antall-Boross-kormány idején került benyújtásra, Boross Péter miniszterelnöksége idején került elfogadásra az első Országgyűlésben. (Dr. Avarkeszi Dezső: De melyik ülésnapon?) Parancsolsz? (Dr. Avarkeszi Dezső: Melyik ülésnapon? Az utolsón.) Ami a jelenlegi szabályozást illeti, az tény és való, hogy alapvetően fő vonalaiban az MSZP-SZDSZ-kormány idejében készült. Éppen ezért csodálkozom azon, hogy miért akarják most kidobni ezt a szabályozást.

A másik része, hogy Tóth Károly képviselő úr sok kritikával illette a törvényjavaslatot, és elmarasztalta érte a jobboldali ellenzéket. Noha mindenért a jobboldali ellenzék felel az ő szemében, azért tisztázzunk valamit! A kormány törvényjavaslatáról van most a vita, a T/541. és a T/542. számú kormány-előterjesztésről. Tehát azok a kritikák, hogy ellehetetleníti a szolgálatokat, és az elmarasztaló megjegyzések ebből a szempontból most kivételesen, tisztelt képviselőtársam, nem az ellenzéket illetik.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Herényi Károly úr, az MDF képviselője.

 

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm szépen a szót. Azt hiszem, hogy tényleg a megoldásra kellene törekednünk. Ez, amit itt vázol képviselőtársam, azért felháborító és elfogadhatatlan, mert ha a kérdést meg lehetett volna oldani, valamikor 1994 és ’98 között lehetett volna, hiszen akkor az MSZP-SZDSZ-koalíciónak kétharmados többsége volt. Itt sem kellett volna lennünk, úgy oldja meg ezt a kérdést saját szája íze szerint, ahogy akarja; hozzá se nyúlt. Még egyszer emlékeztetem képviselőtársamat arra, hogy nem a mi kormányzati ciklusunk idején derült ki két nagyon fontos pozíciót, közjogi főméltóságot betöltő emberről, hogy az előéletében bajok vannak. Azt pedig ne kérdőjelezze meg, hogy az ellenzéknek erkölcsi alapja van arra, hogy ezt szóvá tegye akár az ország nyilvánossága előtt, mert az ország nyilvánossága úgy érezheti, hogy be lett csapva, hiszen egy olyan dolgot hallgattak el előle, aminek tudatában talán más döntést hoz. Amire pedig hivatkozott, a közvélemény-kutatások és hogy beleesik a gödörbe, aki saját magának ásta; komolyan gondolja képviselőtársam, hogy erkölcsi kérdések közvélemény-kutatási adatok alapján eldönthetők? A moralitásnak legalább három szintje van: a morális viselkedés, az immorális és az amorális. Ez a fajta viselkedés az amoralitás kategóriájába tartozik. Fejtse meg!

Köszönöm szépen. (Lezsák Sándor tapsol.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Herényi Károly úr, az MDF képviselője.

 

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Egy törvény, illetve kettő fekszik előttünk, ami egy adott, mára kialakult politikai helyzet megoldását tűzi ki célul. A kérdés az, hogy ezen két törvénytervezet elfogadása esetén, akár módosító javaslatokkal javított forma elfogadása esetén ezt az adott kérdéskört megoldja-e vagy nem.

A Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjának az a véleménye, hogy ebben a formában és ebben az előterjesztési metódusban, ahogy ez a két törvény a tisztelt Ház elé került, ezeket a problémákat nem oldja meg, hanem azt a válságot és azt a helyzetet, ami kialakult, tovább súlyosbítja, és tovább fogja rombolni a politikai közélet légkörét.

Mi az alapvető probléma? Ahogy az előbb kétperces hozzászólásomban volt alkalmam erről beszélni, adódott egy helyzet, amely helyzetet meg kell oldani. A helyzet mindnyájunk számára ismert, és mindenki számára kínos, azt gondolom, hogy a Magyar Országgyűlés minden tagjára nézve kínos. Mi a helyes és követendő eljárás nézetem szerint egy ilyen helyzetben? Ezt a problémakört a lehető legszűkebb körben, lehetőleg lokálisan, helyben kell kezelni, és óvni kell attól a magyar társadalmat, hogy ennek a következményei, ennek a politikai botránynak a következményei sokkal szélesebb rétegeket érintsenek, hogy sokkal jobban behatoljanak a társadalom szövetébe, és hogy tovább rontsák és mérgezzék azt a közhangulatot, ami meglehetősen rossz. Elég nagy szégyen az, hogy 12 esztendővel a rendszerváltás után ott tartunk, hogy rosszabb a politikai közhangulat, mint, mondjuk, 1990 tavaszán volt.

Mi az alapvető probléma ezzel a mostani törvénnyel? Hiszen egy ehhez hasonló törvény már megszületett, ezt elfogadtuk az előző ciklusok idején. Ennek alapján a közélet bizonyos szereplőit bizonyos értelemben átvilágítják, tehát a közélet megtisztulását vagy tisztaságát az a törvény mindenképpen garantálja. Nyilvánvaló, hogy az érintett, akinek a személye vagy a személye körüli bonyodalom a mostani helyzetet előidézte, ezen törvényen átment, hiszen ebben a vonatkozásban nem akadt fönn azon a hálón vagy szitán, amelyen más már fennakadt. Nevezetesen arról van szó, hogy a most hatályban lévő törvény az 1990 februárjában megszüntetett III/III-as ügyosztályhoz tartozó beszervezettek körét vizsgálja csak. Azt gondolom, hogy az akkori politikai döntés helyes volt, mert ketté kell választani a dolgot, ahogy Tóth András képviselőtársam nagyon helyesen elmondta.

Van a dolognak egy nemzetbiztonsági vonzata, és vannak olyan nemzetbiztonsági szolgálatok, amelyeknek a működése nem rendszerfüggő. Minden normális nemzet, amely valamit ad magára, a biztonságára, ezeket a szolgálatokat, a kémelhárítást, a hírszerzést és a katonai biztonsági szolgálatokat működteti. Ezeket egy akkori közmegegyezés alapján nyilván békén kell hagyni, mert itt folyamatosságról, folytonosságról van szó. Volt a III/III-as ügyosztály, a III/III-as ügyosztály a politikai rendőrség szerepét töltötte be.

 

 

(13.40)

 

A feladata az volt, hogy biztosítsa egy alkotmányellenesen működő diktatúra fennmaradását mindenféle eszközökkel, titkosszolgálati eszközökkel is. Azt gondolom, teljesen rendben volt, hogy azokat az embereket, akik a diktatúra fennmaradásának alkotó és tevékeny részesei voltak, bizony ki kell szűrni az új demokrácia politikai közéletéből.

Érdekes volt az átvilágítandók köre, hiszen a most hatályban lévő törvény az átvilágítandók körét legalább három szintben határozza meg. Az egyik szint - csak közelítőleg - az, akiket beszerveztek, akiket zsarolással, bármilyen módon, erőszakos úton beszerveztek, és adatok szolgáltatására kötelezték különféle eszközökkel. Ezekből van a legtöbb. Amikor az előbb Tóth képviselőtársam arról beszélt, hogy a jobboldali politikai mező is érintett lehet a dologban, akkor azt elfelejtette hozzátenni, hogy bizony a jobboldali politikai mezőben az érintettek zöme ezek köréből kerül ki, akik pontosan az ellenzéki tevékenységük kapcsán kerülhettek olyan helyzetbe, hogy zsarolhatók voltak. Nem mondom, hogy erre nekünk büszkének kell lennünk, nem is vagyunk azok, de ez tényszerű dolog.

Emlékeztetnék Antall József 1991-ben elmondott hozzászólására itt, a parlamentben, hogy lehet, hogy a mi sorainkban, a jobboldal soraiban ülnek azok, akiket beszerveztek, mert a történelmi helyzet olyan volt, de az önök soraiban, az akkori ellenzék, az MSZP soraiban ülnek azok, akik ezeket az embereket beszervezték. Tehát azért erkölcsileg különbséget kellene tenni a beszervezők és a beszervezettek között, mert ez két külön kategória.

Akkor még volt egy harmadik szint, a most érvényben lévő és hatályos törvény ezt a szintet is megnevezi, hiszen azokat is nevesíti, akik a jelentéseket, az összegzett jelentéseket kapták, és a megfelelő politikai döntéseket e jelentések alapján hozták meg. Ez volt a rendszer lényege, így tudták a diktatúra életét lehetővé tenni, így tudták a diktatúrát fenntartani. A mostani törvényjavaslatból, amely az Országgyűlés előtt fekszik, ez a legfelső kategória teljesen eltűnt. Ez egy piramis volt, a piramis csúcsán voltak találhatók azok a politikai döntéshozók, akik nemcsak kiszolgálói, hanem bizony nagyon komoly haszonélvezői voltak az elmúlt elnyomó diktatórikus rendszernek.

Az átvilágítandók körét, amellett, hogy ezt a legfelső szintet kiemelte és kivette a törvényből, lefelé ez a mostani törvénytervezet annál inkább kívánja szélesíteni. A mostani ismereteink szerint huszonöt tételben határozza meg az átvilágítandók körét a jelenlegi huszonkettővel vagy huszonhárommal szemben, és nem kisebb mutatványra tesz kísérletet, mint hogy átvilágítsák a Magyar Köztársaság 3200 polgármesterét, nagyobb városok alpolgármestereit, a helyi lapok szerkesztőit, az internetes újságok szerkesztőit. Meghatározhatatlan az a szám, amelyet most az átvilágítandók körébe be akarnak vonni. Hogy gyakorlatilag, ha ez a törvény így kerül elfogadásra, kivitelezhetetlen és betarthatatlan, az egy kérdés.

Azonban a szándék, amely emögött húzódik meg, mintha Illyés Gyula verse, az “Egy mondat a zsarnokságrólö kelne életre, az az egy sor a diktatúráról szól, a zsarnokságról; így szól: “Mindenki szem volt a láncbanö. Kérem, nem volt mindenki szem a láncban, ne próbálja meg a mostani kormánykoalíció elhitetni ezzel az országgal, hogy mindenki szem volt a láncban, mert nem volt mindenki az. Még egyszer mondom, az előző rendszernek, a diktatúrának voltak kedvezményezettjei és haszonélvezői, voltak kiszolgáltatottjai és voltak áldozatai. Az előbb Kékkői képviselőtársam pontosan erről beszélt. Pontosan erről beszélt!

Honnan veszik az erkölcsi alapot azok, akiknek jó része… - bocsánatot kérek azoktól, akik önhibájukon kívül ülnek azokban a sorokban, és akár a koruk, akár az előéletük okán nem érintettek ezekben a dolgokban. Honnan veszik az erkölcsi bátorságot, hogy ma még megkérdőjelezzék ezeknek az embereknek az erkölcsiségét, az igazmondását, a szavahihetőségét, és úgy próbálják beállítani, hogy ilyen nem is létezett? No, ez a dolognak talán az erkölcsi vonatkozása.

Térjünk át arra, hogy ha ezt a törvényt elfogadjuk, akkor mi lesz a nemzetbiztonsági szolgálatokkal, mi lesz, ha ezek az iratok kutathatókká válnak, és mi lesz akkor, ha ezt ilyen formában fogjuk elfogadni. Még egyszer mondom, Tóth András képviselőtársam hozzászólása egészen megnyugtató volt, mert az előterjesztéshez képest is, az itt elhangzott felszólaláshoz képest is egészen új módon közelíti meg ezt a kérdést, és próbálja ezt a problémakört megoldani. Ahogy a mondandóm elején igyekeztem rávilágítani, a nemzetbiztonsági szolgálatokat - leszámítva a politikai rendőrség munkáját, amely sajátosan keveredett ’90 előtt ebbe az együttesbe - meg kellene óvni attól, hogy veszélyeztetjük a működésüket.

A jelen törvény a kutathatóság, a nyilvánosságra hozatal, az érintettség, a fogalmi körök tisztázatlansága okán olyan zavarokat fog képezni, hogy nem hiszem, hogy ma fiatal magyar ember létezik ebben az országban, aki ilyen körülmények között hajlandó lenne a szolgálatok bármelyikének a kötelékébe lépve munkát vállalni a nemzete védelme érdekében.

Abban sem vagyok biztos, hogy mindenki számára megnyugtatólag hat a mostani törvénytervezet, aki bármilyen formában érintettje volt ezeknek a szolgálatoknak. Abban sem vagyok biztos, hogy a nálunk külföldről itt tanuló egyetemisták, akiknek egy jó része érintett lehet a dologban, megfigyelt és célszemély lehetett, és abban sem vagyok biztos, hogy azok az emberek, akik pontosan az érintettségük okán például külföldre nem utazhatnak, mert ott különféle veszélyeknek vannak kitéve, akár le is tartóztathatják őket, a nyilvánosságra hozatal, a kutatás megnyitása után nyugodtan élnének ebben az országban.

Összegezve a mondandómat, úgy gondolom, hogy ez a mostani két törvénytervezet nem a probléma megoldását célozza, nem a probléma lokalizálását célozza, hanem egy olyan álságos jelszó alatt, hogy tegyük tisztába a múltunkat, és hogy tegyük átláthatóvá a múltat, azt próbálja az Országgyűléssel, a közvéleménnyel, a magyar nemzettel elhitetni, hogy az előző rendszer működtetésében, kiszolgálásában mind a tízmillió magyar embert egyforma felelősség terheli, egyforma bűnösség terheli, ha ezt bűnösségnek lehet nevezni, hiszen mindenki szem volt a láncban.

Én a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja nevében arra kérem a tisztelt előterjesztőket, hogy ne próbálják ezt a két törvényjavaslatot toldozni, foldozni, mert ez még toldozásra és foldozásra is alkalmatlan. Arra kérem önöket, hogy vonják vissza ezt a törvényjavaslatot, próbáljanak meg négypárti előkészítő módon konszenzust elérni még a törvényjavaslat beterjesztése előtt, hogy utána ne kerüljenek olyan helyzetbe, hogy egy frakción belül két felszólaló szögesen ellentétes véleményt fogalmaz meg egymással szemben, ami azt mutatja, hogy meglehetősen nagy zavar uralkodik a mostani legnagyobb kormányzó párt soraiban.

Azt gondolom, a mi javaslatunk egyfelől a politikai közhangulat javulását, másfelől a probléma valódi megoldását, harmadrészt pedig egy olyan politikai kiegyezés lehetőségét hordozza magában, ami azt jelentené, hogy a Magyar Országgyűlés 386 képviselője egyet tud érteni abban, hogy a múltat valamilyen formában le kell zárni, hogy a jövőt kell építeni, de a múlt lezárása csak konszenzusos lehet. Amit önök most terveznek, annak a következő eredménye lesz, amit mindnyájan meg fogunk élni: nyilvánvalóan - legalábbis attól tartok - nem fogják visszavonni ezt a törvényjavaslatot, megpróbálják javítani a javíthatatlant, és a végén kormányzati többségükkel élve el fogják fogadni ezt a törvényt. Ha elfogadják ezt a törvényt, akkor ennek nagyon súlyos következményei lesznek, és ahelyett, hogy a múltat tisztességgel és becsülettel lezárnánk, tovább fogjuk a múlt terheit cipelni magunk között, és igazi megoldásra nem fog sor kerülni.

Még egy dologra szeretnék kitérni. Mind a két törvényjavaslatból teljességgel hiányzik annak a problémának a kezelése, amely nagyon fontos és nagyon jelentős. 1990-ben, még az első szabad választást megelőzően különféle székházakból és irodákból nagy mennyiségben hordtak el okmányokat elégetésre. Azt ma már mindnyájan pontosan tudjuk, hogy ezeknek az okmányoknak egy jó részét nem égették el, és ezek valahol arra jogosulatlan személyeknél fekszenek, és ott találhatók. A két benyújtott javaslat közül egyik sem tesz javaslatot arra, hogy ezeknek a keringő iratoknak a sorsát valahogy rendezze.

A fő probléma az, hogy ki irányítja az országot; ez az alkotmányos formális hatalom-e, amibe a kormány, az Országgyűlés és az intézmények beleértendők, vagy pedig az az informális hatalom, amelynek birtokában - mondjuk, az elbocsátott légió - vannak ezek az iratok, és amely elbocsátott légió bármikor képes beüzenni a pálya széléről olyan dokumentumok birtokában, amelyekről nekünk már nincs tudomásunk.

 

(13.50)

 

Ha ezt a problémát nem kezeljük, és ezt nem próbáljuk valamilyen konszenzussal megoldani, vagy azzal, hogy újra államtitokká minősítjük, vagy azzal, hogy egy beszolgáltatási határidőt szabunk meg, és utána, ha nem szolgáltatja be és visszaél vele, súlyos törvényi következményei lesznek, akkor bizony semmit sem tettünk a probléma megoldására.

Összegzésül még egyszer: a Magyar Demokrata Fórum nevében arra kérem az előterjesztőket, hogy a törvényt ebben a formájában, módosítások nélkül, vonják vissza, előzetes egyeztetés és valamiféle konszenzus nélkül ne nyújtsák be újra. Ha ez megtörtént, ezt meg lehet tenni, és abban az esetben eredményes lehet majd a parlament munkája.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tóth András úr, az MSZP képviselője.

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Herényi képviselőtársam felszólalásához három mondattal szeretnék csatlakozni. Én nem hiszem, hogy zavar lenne az MSZP soraiban. Én, ha figyeltem, és jól figyeltem a felszólalást, a Tóth Károly és köztem lévő eltérés annyiból adódik, hogy ő egy kérdés politikai aspektusáról én meg a szakmai vonatkozásáról beszéltem. De ha jól figyeltem, akkor Kékkői Zoltán úr és az ön felszólalása között legalább akkora különbség volt, tehát én azt gondolom, itt a távok értelmezése és értékelése lehet, hogy nagyon relatív.

Kettő: szeretném kinyilvánítani itt, az Országgyűlés előtt is, hogy egyetlen embert nem szerveztem be soha, valószínűleg alkatilag is képtelen lennék erre. Ezt csak azért mondom, mert ez a vád állandóan visszatér, hogy itt van egy szereposztás, van egy erkölcsös jobboldal, és van egy erkölcstelen baloldal. Ezt a szereposztást én a magam nevében nem vagyok hajlandó elfogadni sem most, sem a jövőben.

A harmadik kérdés arra vonatkozik, hogy azért ne felejtsük el ebben a vitában azt az elemet sem, hogy benyújtásra került ebben a tárgykörben egy lusztrációs törvényjavaslat, amely lusztrációs törvényjavaslatot az Országgyűlés nem fogadta el, de mutatja, hogy ennek a kérdésnek a kezelésére vonatkozó gondolkodás megint csak milyen elképesztő megközelítéseket tartalmaz, miközben pont a Sólyom-bizottság mondja ki, hogy már ’94-ben nem volt meg az alkotmányos indokoltsága a lusztrációnak. Gondolom, ezt a jelentést valamennyien olvastuk, akik a teremben vagyunk. Tehát én azt hiszem, legalább akkora hibának tartom 2002-ben egy lusztrációs gondolat behozatalát a Magyar Országgyűlésbe, mint adott esetben ezekben a kérdésekben ma egy bizonyos mértékig alkotmányossági aggályt is tartalmazó törvényjavaslat benyújtását.

A megoldásról beszéljünk, én annak vagyok híve. Egyébként amit Herényi Károly képviselő úr mondott, abban, azt gondolom, lehet gondolkodni, hogy valóban az úgynevezett kóválygó iratok sorsa mi legyen, hogy lehet ezt szabályozni, csak sajnos erre szakmai megoldást én még nem láttam. Ha tudunk erre olyan értelmes (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) megoldást kialakítani - bocsánatot kérek -, ami nemcsak papíron van meg, hanem gyakorlati értéke is van, tegyük meg!

Köszönöm, és elnézést az időtúllépésért. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Mécs Imre úr, az SZDSZ képviselője.

 

MÉCS IMRE (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! 1990 óta görgetjük ezt a nagy csődtömeget, vagy minek nevezzük, aminek egy kicsit megkopott, egy kicsit megváltozott a jellege, de a megkésettség ellenére rendet kell teremtenünk ezen a téren.

Az elmúlt rendszerben, azt hiszem, kevesen voltak olyan kényelmes lelkiállapotban, hogy nem érintette meg az életüket az akkori diktatúra, vagy annak a gyengített formája. Éppen ezért úgy gondolom, tizenkét évnyi távlattal tekinthetünk vissza a rendszerváltás időszakára, és egy pici történelmi távlat már kialakult ezzel kapcsolatban. Jó lenne, ha ezzel a szemmel néznénk ezeket a törvényeket, amelyeket talán az utolsó pillanatban tárgyal a Ház, hiszen ezek után már nagyon nehéz volna ezt a kérdéskört rendezni, ugyanakkor a rendezetlenségből álló károk változatlanul fennállnának: a nyomásgyakorlás lehetőségei, a zsarolás lehetőségei, a tisztátalanság, amely az egészet belengi és az állandó vádaskodások, amik történnek. Úgy gondolom, itt rendet kell csinálni, tabula rasát kell csinálni, figyelembe véve a megkésettséggel járó problémákat, és ezeket a problémákat kezelni kell.

Sokan talán már nem értik, miért fontos a diktatúra állambiztonsági szolgálatai tevékenységének a feltárása. Hadd mondjak erről pár szót! A diktatúrának talpköve, egyik bázisa az állambiztonsági szervezet, amely a jogállamellenes tevékenységével… - így fejezi ki finoman a Sólyom-bizottság azt a mocskos munkát, amit zömmel ezek a szolgálatok, különösen a diktatúra naszcens időszakában végeztek. Azért ne felejtsük el, hogy annak idején az ÁVH vagy az ÁVH jogutódszervezeteinek minden részlege a diktatúrát szolgálta, a félelemgerjesztést szolgálta, a bizalmat törte össze, nehogy az emberek bízzanak egymásban, nehogy az emberek... (Dr. Kovács Zoltán: Ő a ti miniszterelnökötök, aki ebben részt vett!) Jó, most nem róla beszélek, hanem a diktatúra természetéről.

Tehát a diktatúrának talpköve volt az állambiztonsági szervezet, amelyik aránytalan félelmet gerjesztett: féltek az emberek, bizalmatlanok voltak. ’56-ban is akkor jött a fordulat, amikor elkezdtünk bízni egymásban, és nem voltunk hajlandóak annak a hatvanezer ávósnak bedőlni, akik a bizalmatlanságot gerjesztették, akik lehallgatták a telefonokat, akik a spicliket beépítették és így tovább.

Azért ne felejtsük el, hogy ezek a szervezetek bizony a nehéz időkben nagyon keményen viselkedtek. Gondoljunk csak arra, hogy ’56-57-ben akár Bécsből hazaloptak embereket, hogy felakasszák, bécsi börtönben megöltek embereket, telerakták az emigráció szervezeteit ügynökökkel, az ENSZ-be is behatoltak azért, hogy a magyar ügy tárgyalását hátráltassák, megszerezzék azoknak a magyarországi tanúknak a nevét, akik az ENSZ 5. bizottsága előtt felléptek, s folytathatjuk a sort.

Vajon jogállami tevékenység volt-e az amerikai Conrad őrmester beszervezése, és a szigorúan titkos amerikai dandárfelvonulási tervek megszerzése, vagy bármilyen más tevékenység, amit akkor a III/I-es vagy a III/II-es végzett? Kétségtelen, hogy lehettek, voltak olyan tevékenységei, amelyek hasznosak voltak a társadalomnak, és ha ma törvényt hozunk, amelyik feltárja ezen szolgálatok múltját, akkor itt megfelelő gonddal kell eljárnunk, hogy a mai köztársaság és a mai társadalom valós érdekeinek a védelmében igenis kell bizonyos diszkriminálásokat végezni, de ahogy a Sólyom-bizottság is a maga jogi nyelvén meghatározta, bizony diktatórikus, nem jogállami szervezet volt az egész.

Feltétlenül szükséges, hogy feltárjuk ezt, és önmagában nemcsak az állambiztonsági szervezet működése és az általuk gyűjtött jelentések, iratok, beszervezések története tanulságos, hanem az a sok információ is, amit begyűjtöttek. Egy olyan korszakban, amikor nem volt szabad sajtó, amikor felülről, egy fókuszból irányítottak mindent, amikor az irodalom is csak negyed gőzzel tudott működni, amikor a magyar írók át se gondolták azokat a gondolatokat, amiket nem lehetett kiadni tíz vagy húsz éven belül, és egyszerűen meg se forgatták az agyukban, amikor nem találtunk az írók íróasztalfiókjában remekműveket és kiadatlan műveket a fordulat idején, akkor látjuk, mennyire fontos minden információs morzsa, amelyik elősegíti a múlt hiteles feltárását.

Illyés Gyula írta valahol, hogy a múlt nincs magától: a múlt nem egy abszolútum, a múlt nem évszámokból áll, a múlt nem iratkilométerekből áll.

 

(14.00)

 

A múltat minden generációnak meg kell teremteni a maga számára - nem hamisítania, hanem megteremteni -, hogy létezzen számára, az ő szemszögéből tekintsen vissza, nézze meg a múltat, mert ez rendkívül fontos. Ha a múltat nem ismerjük, ha a múltban nem tudunk rendet teremteni, ha a múltunkban nem tudjuk elválasztani a búzát az ocsútól, a jó dolgokat, mert akkor is történtek jó dolgok, a nemes dolgokat az ocsmány dolgoktól és a bűnöktől vagy a középszertől, és ha nem vagyunk ezzel a leltárral tisztában, akkor nem tudjuk a társadalmunkat építeni, és nem tudjuk a jövőnket, a gyerekeink jövőjét megalapozni - lebegünk, mint a mocsárban az úszóláp. Lebegünk fölötte, nem vagyunk lehorgonyozva, sem a tényekhez, sem a rétegekhez, szétszecskázott a társadalmunk. Nézzük meg akármilyen szervezetünket, az egyházaktól végig a társadalmi szervezetekig, mind-mind gyökértelenül lebegnek, a múltat meg kell ismerni, és mindent fel kell használni ennek a segítésére.

Éppen ezért én úgy érzem, hogy 12 évvel a rendszerváltás után már ez a része domborodik ki a törvénycsomagnak, amit most beterjesztettünk, ez a része kezd fontosabbá válni és a jelenség megismerése. Már a személyek nem olyan érdekesek, bár a nyomásgyakorlás, a zsarolásnak az eszköze igazán az, hogy ez D-209-es, ez D-207-es, ez D-… (Dr. Kosztolányi Dénes közbeszól.) Nem mutattam senkire. (Dr. Kosztolányi Dénes: Ott, a piros fotelban, ott ül!) Ide is lehet mutatni, a patkó minden oldalára lehet mutatni, nem ez az érdekes. Emberek, jelenségek, ez, hogy az egész hogyan működött, és annak a meglátása, hogy a sok évtizedes diktatúrának és végül a puha diktatúrának, amelynek a legrohasztóbb hatása volt, kialakult egy embermassza a társadalom helyén, és ebből a masszából építkezünk.

Nincs több elitje az országnak, egy elitje sincs. A rendszerváltás után nekem ez volt a legnagyobb csalódásom. Én azt hittem, hogy könnyedén ki tudunk állítani egy második vagy harmadik elitet, sőt a parlamentben egymással vetélkedő eliteket, jobbnál jobb elitet; nem, nem vethetünk egymás szemére semmit. Ugyanott tanultak, ugyanott szocializálódtak, legfeljebb a családi körülmények voltak különbözők, amelyek mentették a menthetőt. Atomizáltak voltunk, nem voltak szervezeteink, maroknyi kis ellenzékek működtek; tisztelet nekik. De lényegében az egész nagy értelmiségi, gondolkodó réteg bizony egy nagy massza volt, és ezt a többpártrendszer keretében többfelé vágták, és akkor egyik pártba jutott, másikba is, harmadikba is.

Én úgy gondolom, hogy az az alázat a legfontosabb, amit ki lehet következtetni ezekből a tényekből, amiket megismertünk, hogy nem vethetünk egymás szemére semmit. Nem beszélhetünk eredendő bűnről, hanem igenis a rendszerváltás óta és a köztársaság kikiáltása óta eltelt 12 év után azt kell nézni bennünk, egymásban, hogy miben tudunk együttműködni, milyen értékeket tudunk kibányászni, és az értékek megtalálása a múltban, még akkor is, ha azok kötődtek az akkori államhatalomhoz, akkor is értékek, és azokat fel kell használni, mert ezt kívánja tőlünk a nemzetnek a szeretete és a nemzetnek a jövője.

Ami a törvényjavaslat történetét illeti, valóban nem lehet letagadni azt, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége volt az, amely a kezdet kezdetétől ezt a témát forszírozta, nemcsak abban, hogy a sors kifürkészhetetlen akaratából mi lehettünk azok, akik lelepleztük a III/III-asnak a jogállamellenes működését a Graffiti moziban annak idején, hanem abban is, hogy az első törvényt Demszky Gábor és Hack Péter nyújtották be.

És az is tény, hogy amint beindult a többpártrendszerű demokratikus parlament működése, és amint elszállt az a kegyelmi hangulat, ami egyrészt a Kerekasztalon működött, másrészt pedig még a paktum idejében is megvolt, amikor az ország kormányozhatósága érdekében és a többpártrendszerű demokrácia vagy parlament kiépítése érdekében kölcsönösen engedményeket tettünk, és meg tudtunk egymással állapodni, kormány és ellenzék, ez elszállt, és már nem tudtuk ugyanebbe a körbe bevonni ezt az egész állambiztonsági ügynök politikai témát. Nem tudtuk bevonni; nagy kár, nagy baj. Ha akkor elintézzük ezt, ha akkor kötünk erre vonatkozóan is egy megállapodást, hogy nem érdekes, hogy melyik pártban hány volt ügynök van, és azok távoznak a parlamentből, de például megtartjuk ugyanazokat a választási arányokat, mint amelyekkel a nép megbízta a pártokat az első szabad választáson, ez csak egy példa volt, mehetett volna a dolog. De megrémült Antall József, és megrémültek mások is, és ennek következtében nem engedték meg, hogy egy ilyen törvény létrejöjjön. Demeter Ervin az első ciklus utolsó szavazási napján, Boross Péter miniszterelnök úr regnálása idején… - az utolsó napon szavazták meg az egyébként gyengített, bizonyos fokig kiherélt ügynöktörvényt, ami már csak a következő ciklusra volt érdekes. Ez már nem a bizalmi légkörnek, nem a kegyelmi légkörnek a keretében történt, és utána végig már a pártpolitikai érdekek domináltak.

Most jutottunk el oda, hogy tabula rasát kell csinálni, és nagyon jó lenne, ha - Herényi Károlynak a gondolatához csatlakozva - sikerülne valamiféle konszenzust találni. De ennek az lenne a feltétele, hogy ne ellenségesen forduljon az ellenzék a törvényjavaslatok felé, hanem alkotó módon, közös ügynek tekintve azt, hogy valóban rendbe hozzuk a múltunkat, valóban feltárjuk az állambiztonsági szervekkel való kapcsolatot, és ne hozzunk ítéletet, és ne tiltsunk ki senkit a politikai életből, hanem bízzuk ezt a felnőtt magyar állampolgárokra, a felnőtt magyar választópolgárokra, a társadalomra, a társadalomtudósokra, akik segítik a társadalom önreflexióját, a társadalomnak az önmegismerését.

Úgy gondoljuk mi is, mármint a Szabad Demokraták Szövetsége, hogy módosító indítványokkal kell pontosítani és javítani a törvényjavaslatokat, ezek készülnek, de éppen a munka nehézségei miatt és a rendkívül sok árnyalt kompromisszumra való törekvés és szükségesség miatt ezeknek a kidolgozása nem könnyű, és szívesen bevonnánk ebbe az ellenzéket is. Ezért azt szeretnénk kérni, hogy a vitát napolja el a Ház vagy a tisztelt elnök úr, és mellőzze a vitának a lezárását, mert dolgozunk ezeken a módosító indítványokon, és szeretnénk, ha ezen a téren valóban jó megoldás születne. Ebben az esetben a Szabad Demokraták Szövetsége is természetes módon támogatja a törvényjavaslatokat.

Köszönöm a türelmét, elnök úr.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólások következnek, elsőként Kovács Zoltán úr, a Fidesz képviselője.

 

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tóth Andrásnál szerettem volna hozzászólni, illetve az ő felszólalására reagálni még, a lusztrációs törvénnyel kapcsolatosan, amelyet valóban úgy vélnek a parlamentben a kormányzati képviselők, hogy ez elkésett, és ma már nincs itt az ideje.

De azért úgy gondolom, hogy amikor az elnyomó hatalmi piramis alján lévő, félig áldozatként, félig pedig elkövetőként szereplő személyek múltjára vonatkozó szabályokról tárgyalunk itt a parlamentben, ezenközben menlevelet kapnak azok a személyek adott esetben, akik megrendelték ezeket a jelentéseket, akik adott esetben olyan tevékenységben vettek részt, amely ennél jóval súlyosabban minősült, mint hogy bezsarolt, meggyalázott emberekből kivették azt a nyilatkozatot, hogy aláírják a belépésüket az elnyomó gépezetbe, hogy jelentéseket írogassanak a környezetükről.

 

 

(14.10)

 

Ennél szerintem súlyosabbnak minősül az, amikor a jelentést kérők netán olyan operatív bizottságban szerepelnek, amelynek az a célja, hogy az egykori demokratikus ellenzék tagjaival szembeni megregulázás instrukcióit kiadja. Ezekkel a személyekkel szemben ez a törvény nem jár el, pedig ez véleményem szerint sokkal súlyosabb következményekkel kellene hogy járjon, és soha nem jutott volna tudomásunkra például Csehák Juditnak az ilyen operatív bizottságban való tevékenysége, ha egy történész újság ezt nem írja meg.

Tisztelt Országgyűlés! Úgy gondolom, nemcsak a minősített iratokban lévő személyeknek kell utánanézni, hanem minden olyan közéletben szereplő személy tevékenységét feltárni, aki valamilyen módon ebben a hatalmi gépezetben részt vett. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Dávid Ibolya asszony, az MDF képviselője.

 

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Mécs Imre Képviselő Úr! A Szabad Demokraták Szövetségével kapcsolatban és a rendszerváltó években kifejtett tevékenységével kapcsolatban több tévhit volt itt, ezt nemrégiben Fodor Gábor vezérszónokkal tisztáztuk.

A kezemben tartom azt az eredeti előterjesztést (Felmutatja.), amelyet Demszky Gábor és Hack Péter nyújtottak be 1990-ben, és ez csak a (Demeter Ervin: III/III-as!) III/III-as ügyosztály állományába tartozó hálózati és egyéb személyekre vonatkozott. A Szabad Demokraták Szövetsége mindvégig a III/III-asokról beszélt, így amikor a kormány elfogadta, illetőleg az Országgyűlés elfogadta a ciklus végén a törvénytervezetét, akkor a képviselő urak visszavonták a javaslatukat, mondván, hogy egyetértenek azzal a javaslattal, amit akkor az Országgyűlés elfogadott. Egyetértettek ezzel a javaslattal, mi több, az ezt követő időszakban volt egy kétharmados többség, ami alapján a III/III-as törvény alapján szerzett tapasztalatokat kibővíthették volna - ’94-ben nem tették.

Mindezt azért szeretném elmondani, mert ma nem ül az Országgyűlésben egyetlenegy olyan parlamenti képviselőcsoport sem, amely nem élhetett volna a rendszerváltozáshoz közelebbi időszakban azzal a lehetőséggel, hogy ezt a kérdést szabályozza. Nem szabályozta.

Az a kritika, amit megfogalmazott Mécs képviselő úr, hogy a következő ciklusra léptette hatályba ezt a törvényt, csak azt az alkotmányos tiszteletet tükrözi számomra, hogy visszamenőlegesen nem lehet emberekre olyan feltételt szabni, amely miatt ők ’90-ben úgy vállaltak közéleti szerepet, hogy rájuk nem vonatkoztak ezek a szabályok. Ezért alkotmányos szempontból egyetlen járható út volt, és ha ma Alkotmánybíróság előtt van az ön bizottságának az eljárása, akkor ez az egyik leginkább kifogásolható eleme, ez a visszamenőlegessége. Megvárjuk ebben az Alkotmánybíróság döntését. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Horváth János úr, a Fidesz képviselője.

 

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Szívesen szállnék vitába és beszélgetésbe Mécs Imre képviselő úr több tézisével is, de engedtessék meg, hogy csak egyetlenegyre reflektáljak most tisztelettel.

Nevezetesen, a képviselő úr azt mondja, hogy azért is lépjünk túl vagy borítsunk rá fátylat - különböző allegorikus módon újrafogalmazhatnám, amit a képviselő úr szavaiból értelmezek -, merthogy csak egyetlenegy elitje van ennek az országnak, mert csak egyetlenegy elitje van, tehát azzal úgy bánjunk, mint a hímes tojással, mert arra akkora szükségünk van, mint egy falat kenyérre.

Képviselő úr, tisztelettel kérném, hogy gondoljuk ezt újra. Mert az, hogy Magyarországot kormányozza egy elit, most már az elmúlt tizenvalamennyi évben, úgymint az Országgyűlés, úgymint a kormányzás és más hivatalai az országnak, ez úgy van, mert ezek megörökölték. Az, hogy az országban mások is részt vettek volna ebben, a verseny, a demokratikus meglátás és maguknak a megmutatása révén, hogy az ország valóban meglátta volna a második, meg a harmadik, meg a más elitet, nem volt rá lehetőség, mert az, aki korábban az elit volt, azoknak megvolt az a - használjam ezt a szép szót - monopóliumuk, hogy ezt tovább folytassák, anyagi eszközökkel, kapcsolatokkal.

Tehát annak a második és harmadik elitnek nem volt meg a lehetősége, hogy megmutassa magát, és valóban elitté váljon, hanem továbbra is árnyékban van, és hogy sor kerül-e rá, éppen ez az egyik kérdése a magyar jövőnek. Köszönöm.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Demeter Ervin úr, a Fidesz képviselője.

 

DEMETER ERVIN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Csak a reflektálás lehetőségével élve három apró észrevétel a kormánypárti képviselőtársam hozzászólásához, hogy van-e másik politikai elit. Meggyőződésem, hogy van és létezik másik politikai elit, ha nagyon szűken, a rendszerváltás idején is létezett más elit, értelmiségi elit. Örömmel tudom mondani önnek, képviselő úr, hogy jelenleg a megítélésem szerint egy igen vastag réteg, a közigazgatásban megtalálható komoly elit létezik, aki nem kapcsolódik semmilyen formában az egykori szocializmushoz, nem kerülhetett állambiztonsági szolgálatokkal kapcsolatba. Bár sokszor én is látom ennek a gondolkodásnak a visszaköszönését a jelenlegi kormány személyzeti politikájában; valóban úgy gondolja, hogy nincs más, mint a pártállami elit.

Ami azt a felvetését illeti, hogy az SZDSZ leplezte le a titkosszolgálatokat, ezzel kapcsolatban azért vannak fenntartásaim, meg magával az egész Duna-gate üggyel kapcsolatban vannak fenntartásaim. Nekem azért olyan érzésem is van sok minden mellett, hogy ez többek között a későbbi iratmegsemmisítést legalizálta; azt is megkockáztatom, hogy az MSZP belső harcainak áldozatául esett, eshetett az akkori belügyminiszter, tehát egyéb tényezők is szerepet játszottak.

Ami pedig azt a visszatérő kérdést illeti, hogy mikor került elfogadásra az ügynöktörvény - valóban későn. De jól értem, akkor önök - minden alapot feltételezve és joggal - azt mondják, hogy annyi embert építettek be a demokratikus pártokba, hogy a demokratikusan választott kormány működését megakadályozta? Ugye, ezt mondják, tisztelt képviselőtársaim?

Én ezzel egyetértek, csak ha ennek a felelősét keressük, akkor nem a jelenlegi ellenzék soraiban kell keresni, hanem ennek azok a politikai vezetők a felelősei, akik működtették akkor a politikai rendőrséget.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Dávid Ibolya asszony, az MDF képviselője.

 

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Ez év június 19-én hangzott el itt, az Országgyűlésben a miniszterelnök úr bejelentése, amely szerint törvényt kívánnak ez ügyben előterjeszteni. Meg is született a miniszterelnök úr önálló indítványa, azóta született a kormánynak egy előterjesztése. A két héttel ezelőtti expozéban az előterjesztő igazságügy-miniszter úr már mást mondott, mint ami az írott anyagban, a kormány által elfogadott anyagban benne volt. Azt követően napokig hallhattuk, hogy milyen egyeztetések folynak a két kormánypárt között, hogy tartalmában hogyan kellene ezt a törvényjavaslatot megváltoztatni. Aki újságot olvas, már látott ilyen anyagot - a mai napig nem érkezett be ide, az Országgyűlésbe egyetlenegy egyeztetett anyag sem erről.

Ez az előterjesztésnek és az előterjesztőknek a felelőssége, hogy egy ilyen rendkívül kényes ügyben, ami nem a szolgálati viszonyban lévő személyek ügye miatt kényes, hanem akár a levéltár vagy a kutatható adatok miatt rendkívül kényes, ilyen rendkívül igénytelen munkával kínálta meg az Országgyűlést a kormányzat.

Ezek után Mécs Imre képviselő úr az előbb elmondja, hogy ma sem kellene lezárni az általános vitát, mert még mindig esély van arra, hogy egy egyeztetett javaslat az Országgyűlés elé kerül. Nincs erre lehetőség, az Országgyűlés elfogadta az ülés napirendjét, ezért a mai napon az általános vitát minden bizonnyal le kell zárni. Az pedig az előterjesztők felelőssége, hogy a mai napig nincs előttünk egy olyan anyag, amely érdemi és komoly vitára alkalmas lenne. Ezt nem lehet áthárítani a képviselőkre. Nem lehet egy többségi, össznépi bölcsességre bízni, hogy majd itt valami megszületik ebből a vitából. Azt az előterjesztőnek már az előterjesztés megfogalmazásakor tudni kell, hogy mit akar. Ez az előterjesztés pedig nem tükrözi azt a szándékot.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólás következik Mécs Imre úr, az SZDSZ képviselője.

 

(14.20)

 

MÉCS IMRE (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt előttem Felszólalók! Azt hiszem, elég pontosan szoktam fogalmazni. Most is úgy fogalmaztam, hogy a rendszerváltás után közvetlenül nekem az volt a legnagyobb csalódásom, hogy rájöttem, nincs az országnak több elitje. (Demeter Ervin: Rossz körökben forogtál!) Tessék? (Demeter Ervin: Rossz körökben forogtál!) Na jó, ez a két percemből megy el, úgyhogy nem reagálok rá. Tehát nincs.

A társadalom a ’89 előtti időkben lazán, de kötődött, minden szintjén kötődött a hatalomhoz. És ezt kell észrevennünk. Nem voltak valódi szervezetek, nem voltak valódi közösségek, hiszen a bomlasztás mindenütt működött, az egyházaktól kezdve a társadalmi szervezetekig, üldözték a politikai szervezeteket - ezt magam is tapasztaltam ’75 óta -, ennek következtében nem alakulhattak ki. Láttuk is azt, hogy akár az MDF-nél, akár az SZDSZ-nél, akár máshol nagyon sokan voltak a régi állampárt tagjai vagy azoknak a funkcionáriusai.

Az előző kormányban több volt MSZMP-tag volt, mint a Horn-Kuncze-kormányban. Ez egy tény. Ez tény. Ezen el kellene gondolkodni, és nem azt mondani, hogy nincs igazam. Egy nagy massza volt, ezt mondtam. Egy nagy massza volt az elmúlt negyven év társadalma, amelyet átvettünk, amely mi magunk vagyunk, és ezzel kell nekünk működnünk, és nem egymás szemére hányni. Hadd idézzem megint Illyés Gyulát, aki azt mondta: nem az a lényeg, ecsém, hogy honnan jössz, hanem hogy hová mész.

Ezt kellene szem előtt tartanunk. Köszönöm.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tóth András úr, az MSZP képviselője.

 

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Két megjegyzésem lenne a vitában elhangzottakhoz.

Demeter képviselőtársamnak mondom: én nem hiszem, hogy ha egy politikai szervezetben - bármelyik szervezetről van szó - belső viták, érdekütközések vannak, amelyeket nem tudnak feloldani, és a szervezet kereteit szétfeszítik ezek a gondok, akkor összeesküvés-elméletet kell gyártani, és arra kell hivatkozni, hogy az ellenség betette a lábát. (Demeter Ervin ingatja a fejét.) Ez volt a tétele, kedves képviselőtársam! Én azt gondolom, sok tekintetben egyszerűbbek a dolgok annál, mint ahogy ezt önök próbálják beállítani, vagy nem biztos, hogy szerencsés és komoly dolog, ha önmaguk feloldozását ily módon próbálják rendezni.

Dávid Ibolya képviselő asszonynak azt tudom jelezni, hogy a módosító indítványokat benyújtjuk a vita végéig. Valószínűleg ezek a módosító indítványok többségében egyeztetettek tudnak lenni, nem teljeskörűen, nyilván vannak eltérések, de azt gondolom, a vita jelenlegi szakaszában és a törvény jelenlegi formálódásának időszakában ez nem egy természetellenes állapot. Tehát ma a módosító indítványokat benyújtjuk.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Gulyás László úr, az MSZP képviselője.

GULYÁS LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Demeter úr beszólása késztetett arra, hogy szót kérjek. Igen, egyetértünk, van elit most is, van ennek a rendszernek elitje. Természetes, hogy ennek egy része itt képviselteti magát a törvényhozásban. Csak az a különbség közöttünk, tisztelt képviselő úr, Herényi képviselőtársammal vitatkozva, hogy mi nem önhibánkon kívül kerültünk erre az oldalra. Mert ő úgy fogalmazott az előbb, hogy vannak a másik oldalon olyanok, akik önhibájukon kívül vannak ott. Igen, mi ezt vállaltuk, azért ülünk itt.

Talán a másik oldal gondja az, hogy a lelkiismerettel van baj. Mert ha el tetszenek olvasni ezt a kiadványt, amelyik az Országgyűlésbe megválasztott képviselőkről szól, hogy ki kicsoda, akkor meg tetszenek látni, hogy ez az elit, amelyik most a törvényhozásban ül, az elmúlt években, az ötvenes években nőtt fel, tisztelet az egy-két kivételnek, ettől eltekintve akkor szerezte meg a diplomáját. Ez a kisebb rész, akiknek volt lehetőségük arra, hogy elitté váljanak. A nagyobb rész pedig az a több millió ember, akiknek valamilyen családi indíttatásból vagy bármilyen okból nem adatott meg az a lehetőség, hogy elvégezzék az egyetemet, főiskolát és érvényesüljenek. Igen, érvényesültek egy szinten, csak nem tudtak elitté válni.

Arra kérem a tisztelt képviselőtársaimat, hogy pici önvizsgálatot végezzenek, és ha nehéz a lelkiismeretük amiatt, hogy önök is mindannyian, mi is, a többségben lévők, akik itt vagyunk, az elmúlt években, az átkosban szereztük meg a lehetőséget, tudtunk tanulni azért, hogy elitté váljunk, akkor majd számoljanak el önmagukkal.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Kosztolányi Dénes úr, a Fidesz képviselője.

 

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Megdöbbentő dolog ám egy komoly MSZP-s és egy SZDSZ-es képviselő szájából olyan maflaságot hallani, hogy nyolcszázezer ember masszát képezett az elmúlt rendszerben! És visszautasítom azt, hogy akár a Fideszre, akár a polgári pártokra önök áttolják azt a vádat, miszerint nekünk bármi különösebb bajunk lenne a hétszáz-nyolcszázezer párttaggal, akik az előző rendszerben kénytelenek voltak a megélhetésük, az előrejutásuk, a beilleszkedésük és a józanul felfogott érdekük szerint belépni a Magyar Szocialista Munkáspártba. Nem velük van nekünk bajunk és nem is volt! Ez egy téveszme az önök részéről.

Nekünk azzal a tíz-tizenötezer bolsevik lelkületű emberrel van bajunk, akik kiszolgálták a gyarmattartó Szovjetuniót, akiknek a lelke mélyén azok az átkos eszmék uralkodtak, amelyek a kommunizmust jelentették ebben a rendszerben. Az az ember, aki 1985 után vagy ’80-ban elmúlt negyvenéves, józanul nem gondolhatta azt, hogy az ő életében még megbukik a szocializmus, összeomlik a Szovjetunió és felszabadul az országunk! Csak reménykedhetett benne. Volt ebben az országban tíz-tizenötezer ember, aki ezt meggátolta. De nem a hétszáz-nyolcszázezer párttaggal van nekünk bajunk, Mécs képviselő úr! Őket ne vegye ön úgy a szájára, mintha azok a polgári oldal ellenségei lennének! Tisztességes, becsületes emberek voltak, akik a saját érdeküket felismerték.

Önök között vannak olyanok, akik a közé a tíz-tizenötezer hazaáruló, kollaboráns, bolsevik lelkületű ember közé tartoznak, akik az ország megrontói voltak. Velük van probléma, még mind a mai napig.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Demeter Ervin úr, a Fidesz képviselője.

 

DEMETER ERVIN (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Néhány szóban Gulyás képviselő úrnak válaszolnék. Azt mondja, mi azt kifogásoljuk, hogy az átkosban kaptak lehetőséget önök. Nem azt kifogásoljuk, félreért valamit. Mi azt kifogásoljuk, hogy - az ön szavaival - az átkosban az a politikai elit működtette azt az államrendőrséget, amelyről most tárgyalunk. Ezt kifogásoltuk eddig, és ezután is ezt fogjuk kifogásolni. És ebben az ügyben nincs lelkiismeret-furdalásunk, tévedésben van a képviselő úr, ha úgy gondolja, hogy van. Ha valakinek lelkiismeret-furdalása kell hogy legyen ez ügyben, nem a patkónak ebben a padsorában keresendő!

Tóth András képviselő úr bizonyára félreértett valamit - lehet, hogy az én pontatlan fogalmazásom az oka ennek -, amikor összeesküvés-elmélet gyártását próbálta nekem tulajdonítani. Én csak azt állítom, hogy az úgynevezett Duna-gate ügyben lehettek háttér-mozgatórugók. Én úgy gondolom, hogy még 1989-ben sem lehetett a Belügyminisztérium legszigorúbban őrzött irattárába csak az utcáról besétálni, anélkül hogy valamilyen szintű felelős vezető ahhoz hozzájárulását, együttműködését ne adja. Nem gondolhatják komolyan, hogy ezt el lehet hinni! Csak ilyenek tudtával, beleegyezésével lehetett bejutni a Belügyminisztérium irattárába. És azt állítom, hogy léteztek mögöttes szándékok, amelyek lehetővé tették ezt az egész Duna-gate ügyet, de talán a történészeknek lesz rá lehetőségük, hogy ezt a kérdést alaposabban megvizsgálják. Talán ön is tud ebben a dologban segíteni. Köszönöm szépen a türelmüket.

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Mielőtt Nyitray Andrásnak adnám meg a szót hozzászólásra, Mécs Imre felvetésére azt kell közölnöm, hogy az elnöknek nincs módja eltekinteni az általános vita lezárásától a mai nap folyamán, miután a parlament elfogadta a napirendet, és abban szerepel az általános vita lezárása a mai nap folyamán. Tehát ezt a kérést nem tudom teljesíteni. (Dr. Horváth János: Az előterjesztő visszavonhatja!) Az az előterjesztő magánügye. Ha erre az előterjesztő indítványt tesz, nyilván erre is reagálni fog a levezető elnök.

Hozzászólásra következik Nyitray András úr, a Fidesz képviselője.

NYITRAY ANDRÁS (Fidesz): Tisztelt Ház! Nyilvánvalóan azok közt a gondolatok közt, amelyeket el fogok mondani, számos olyan lesz, amely már korábban elhangzott - de mint tudjuk, az ismétlés a tudás anyja. S mivel a két törvényjavaslat számtalan sebből vérzik - aminek a forrását, ha megengedik, a tudatlansággal is magyarázom -, ezért úgy gondolom, ezeknek az érveknek az előtárása nem lesz teljességgel felesleges; kérdés, hogy mennyire lesz eredményes.

 

 

(14.30)

 

Amint azt már az előző alkalommal, az általános vita kezdetén mint a honvédelmi bizottság kisebbségi véleményének előadója kifejtettem, azzal szeretném most is kezdeni: véleményünk szerint a legjobb lenne, ha ez a két törvényjavaslat úgy, ahogy van, belekerülne egy darálóba vagy egy szemétkosárba, és a feledés homályába száműznénk, mert ez a két törvényjavaslat teljességgel alkalmatlan arra, hogy erre a fontos kérdésre, amelyre korábban törvények születtek, amelyek ma is érvényben vannak, jobb megoldást adjon, mint az előzőek.

Kétség nem fér hozzá, hogy a jelenleg érvényben lévő törvények módosításra szorulnak, az alkalmazásuk során néhány hiányosságukra fény derült. Erre kísérletet is tettünk - Demeter Ervin úr mint előterjesztő és javaslattevő tett is erre egy próbát -, hogy a korábbi törvényeket módosítsuk, kerüljön ez a parlament elé. És azért megosztanám a jelenlévőkkel, a hallgatókkal és az utókorral, hogy dacára annak, hogy megállapodás született a bizottságban, hogy mind a három előterjesztést általános vitára alkalmassá fogjuk nyilvánítani, a szokásos trükkel azt bírták elkövetni a tisztelt kormánypártiak, hogy először megszavaztatták a saját magukét, amelyet természetesen a többségükkel elfogadtak, majd utána könnyedén, lazán, mosolyogva, cinikusan leszavazták Demeter Ervin és társai javaslatát. Ez történt, ez pedig becsületbeli ügy, és ha egymással szemben becstelenek vagyunk, tisztelt kormánypártiak, akkor mit várjon el a tőlünk az ország, és mit várjunk el mi egy ilyen törvényjavaslat során, ami ehhez hasonló, sőt ennél sokkal súlyosabb hibákkal, mi több, bűnökkel - bár egyesek szerint a hiba súlyosabb, mint a bűn - van tele.

Én pozitívumokat már csak azért sem mondok egyik előterjesztésről sem, mert pozitívumot egyikben sem találtam. A hivatkozások, amelyeket pozitívumként értékelnek, többnyire mondvacsináltak, én még azt sem állítom, hogy a rendelkezésemre álló időben mindegyikre külön-külön ki tudok térni, de néhányat azért szeretnék elmondani a különösen kirívóak közül.

Az egyik, és bár én csak az előző ciklusban voltam a nemzetbiztonsági bizottság tagja, de a nemzet biztonságáért továbbra is felelősnek érzem magam, legnagyobb baja az 541. számú törvényjavaslatnak, hogy gyakorlatilag a jelenlegi szolgálatok működését súlyosan veszélyezteti. Ez több mint bűn, ez hiba, hiszen semmiféle információs önrendelkezési jog, semmiféle múltfeltárás, legyen az becsületes szándékú avagy nem becsületes szándékú, nem veszélyeztetheti a nemzet biztonságát. Márpedig ez a törvény olyan kiskapukat rak bele az előterjesztés során a leendő, elfogadandó törvénybe, amelyek gyakorlatilag arról árulkodnak, hogy egy sereg ismeret hiányában voltak az előterjesztők, és akkor, amikor az előterjesztést megfogalmazták, feltehetően nem konzultáltak olyan szakemberekkel, akik ezeket kigyomlálták volna belőle, és miután a módosító indítványokról egyelőre semmiféle tudomásunk nincs, elképzelni tudom ugyan, de nem nagyon bízom benne, hogy éppen ezeket gyomlálták volna ki.

Tegyünk egy kísérletet, hogy egy példát elmondjak: a III-as főcsoportfőnökség ügynöki hálózatában kezdett valaki valaha dolgozni, majd a későbbiek során, az akkori rendnek és rendszernek megfelelően átkerült egy másik főcsoportfőnökségre, és ott folytatta a tevékenységét, de még az sincs kizárva, hogy a III.-ba került. Aztán volt olyan, aki később kikerült a szolgálatból, és magas közjogi pozíciót töltött be, de az előélet súlyos dolog, azt nem nagyon lehet kitörölni a múltból, tehát ezeknek nyoma marad.

Mi történhet ilyenkor? Két dolog történhet, az egyik rosszabb, mint a másik. Az egyik az, hogy így nemzetbiztonsági érdekre való hivatkozással mentesíteni lehet valakit a törvény hatálya alól, még ha a korábbi életében esetleg a mai szemmel nézve igen súlyos bűnöket követett el, de később, ha úgy tetszik, mivel munkahelyet változtatott, utólag mindent megbocsáthatunk neki, és erre törvényes felhatalmazást adna ez a törvény. A másik, amelyik ugyan kevésbé igazságtalan, viszont rendkívül kockázatos, ha ez az illető olyasvalamit tett, amelynek máig ható következményei vannak, olyan személyekkel került kapcsolatba, olyan feladatokat hajtott végre, amelyeknek a mai leleplezése mai érdekeket veszélyeztethet. Azt hiszem, van itt néhány ember, akit nem kell meggyőznöm arról, hogy ez milyen veszélyeket rejt magában. Ezek a hibák, ezek az elfogadhatatlanul pongyola és finoman szólva rugalmasan értelmezhető paragrafusok bőségesen vannak még ebben a törvényjavaslatban még ezen kívül.

Azt lehet még egy nagyon súlyos dolognak felvetni, hogy főszabályként érvényesül, legalábbis a javaslat szerint, az az elv, hogy a korábbi titkosszolgálatok iratai nem tekinthetők államtitoknak. Már megbocsássanak a jelenlévők, de ez egy marhaság. Természetesen - függetlenül attól, hogy Sólyom László értékelésével, miszerint az előző korszak nem tekinthető jogállamnak, egyetértve - azért azt kimondani, hogy ennek a korszaknak a titkai között nem lehetnek ma is érvényes és ma is fontos államtitkok, azt én csak ostobaságnak tudom minősíteni, és gondolom, hogy a jelen lévő, ezekért az ügyekért felelős államtitkár úr ebben az egy dologban talán nem is vitatkozna velem.

Egyáltalán nem számol a törvényjavaslat, az előterjesztő, hadd mondjam így, ha már itt van, a fellelhető iratok hiányosságaival, nem számol azzal, hogy itt a ’89-90-es évek fordulóján egy mai napig is feltáratlan mennyiségű és mélységű irateltűnés következett be, és ezt eddig elég egyoldalúan iratmegsemmisítésként aposztrofáltuk. Azonban az elmúlt hónapok vizsgálódásai bennem legalábbis azt erősítették meg, ha meg is semmisült az iratok egy bizonyos része, egy másik, de felmérhetetlen mennyiségű része valószínűleg ma is megvan valahol. Nem tudjuk, hol van, majd időnként - mint ahogy eddig is - előkerül, előkerülhet, és nem azokról a helyekről, amelyekről tudunk és amelyeket nyilvántartunk.

Gyakorlatilag az a hivatkozás, hogy ezzel a törvényjavaslattal mintegy gátat tudunk szabni annak, hogy majd később előhúzzanak innen-onnan különböző iratokat, ezt csak naivitásnak mondom, nem akarok ennél csúnyább szót használni, mert ha elfogadjuk, és nem hiszem, hogy ok lenne arra, hogy ne fogadjuk el, hogy még most is lehetnek ismeretlen mennyiségben forró iratok itt-ott-amott - egyesek szerint még külföldön is lehetnek, belföldön is lehetnek, nem tudjuk, hol vannak, maradjunk annyiban -, de hogy ezek közül, ha egy ilyen törvényjavaslatot elfogadunk, többet az életben soha senki nem fog semmit előhúzni, már megbocsássanak, de ezt gondolni, ez megint csak a naivitás, és akkor a legfinomabb kifejezést használtam.

A törvényjavaslat egyáltalán nem foglalkozik azzal, hogy ezeknek az ügyeknek voltak más országokban előzményei, nemzetközi tapasztalatai, Németországban, Csehszlovákiában még annak idején, azután Lengyelországban. Sehol egy árva szó utalás erre nem szerepel.

Tekintettel arra, nem tudom, hogy van-e még időm…

 

ELNÖK: Tizenöt perc!

 

NYITRAY ANDRÁS (Fidesz): Én tízzel számoltam, de nagyon örülök, mert mondanivalóm még van.

Még egy, szakemberek szerint nem kizárható tényezőt hadd említsek meg az iratokkal kapcsolatban - előbb illett volna, de akkor kimaradt -, hogy bizony-bizony még az sem zárható ki teljesen, hogy abban a nagy-nagy forgatagban, ami ’89-90-ben ebben az országban volt és főleg ezeknél a szolgálatoknál az átalakulás, az iratok ide-oda szállítgatása során, még az sem zárható ki, hogy később gyártott és a valósággal köszönő viszonyban sem lévő iratok is bekerülhettek.

 

 

(14.40)

 

Ezzel kapcsolatban elismerem, vannak olyanok, akik azt mondják, hogy ez kizárt. Én azért úgy gondolom, hogy akkor, amikor a megsemmisített iratoknál már a megsemmisítés tartalomjegyzékei is megsemmisültek, és egyesek szerint úgy kezdték annak idején a megsemmisítést, illetve a csúcspontján mintegy azzal folytatták, hogy minden olyan nyilvántartást megsemmisítettek, amiből kitűnhetett volna, hogy egyáltalán mi volt valaha, ezek után azt beazonosítani, hogy valami 1982-ben vagy ’76-ban keletkezett, vagy esetleg ’89 decemberében, vagy ’90 januárjában... - a szakemberek szerint ez egyáltalán nem zárható ki és nem állapítható meg, hogy ilyen hamisított iratok is bekerülhessenek. Arról megint csak nem kell beszélni, hogy milyen következménnyel járhat az, ha ilyen alapján kerül valaki pellengérre.

De ez már átvezet a második törvényjavaslathoz, az 542. számúhoz, hiszen az előbbi csak a feltárásról szólt és a levéltár létrehozásáról, amit csak mosolyogva lehet fogadni, mert olyan átlátszó, mint egy frissen tisztított ablak, hiszen a Történeti Hivatal mindazokkal a jogosítványokkal és lehetőségekkel bír - illetve bírhat, ha felhatalmazzuk -, amelyet az új hivatalnak szánnak. Feltehetőleg új embereket, saját, megbízható embereket akarnak az új hivatal élére tenni és a vezető pozíciókba is. Nekem volna rá egy nagy összegű fogadásom, hogy a helyszíne sem fog változni, ugyanazon a címen, ugyanabban az épületben lesz, az igazgatói meg a helyettesi iroda is ugyanazon az emeleten lesz, sőt a munkatársak jelentős része is ugyanaz lesz, tehát nyilvánvaló, hogy itt csak erről van szó, semmi másról. De azt ne várják, hogy ezt mi elfogadjuk és helyeseljük.

Nos, ami az állambiztonsági múlt nyilvánosságra hozataláról szól, a második, az 542. számú törvényjavaslat, hát ennek aztán annyi helyen véres a torka, ahány helyen csak lehet. Mert ami ebben a törvényjavaslatban új, az vagy rossz, vagy szükségtelen, ami meg régi, az benne van az előzőben is. Csak slágvortokban:

Azt megtenni, hogy az ’57-es karhatalmistákat kivenni egy ilyen fajta, hogy is mondjam, bűnlajstromból - és hogy mi lesz velük, azt majd a végén mondom -, szóval akiket egyáltalán számításba vesznek, de ami ennél még súlyosabb, kihagyni az előző rendszer irányítóit, annak a működtetőit, annak a legfelső szintű felelőseit, én ezt ki merem mondani, az már nagyon árulkodó, hogy itt miről szól a történet.

És még mindig azt mondom, hogy ha föltesszük azt, mert híre járt, hogy talán e helyett a népbíróság helyett valami normális bírósági testülettel igyekeznek majd módosítani a törvényjavaslatot, akkor sem ér az egész semmit, hiszen semminek az égvilágon semmiféle következménye nincs. Még annyi sem, mint eddig, hogy ha nem mondasz le, akkor beírjuk a nevedet az újságba, aztán utána rántasz egyet a válladon, és azt mondod, hogy na és. Még ez sincs benne! Hát akkor tessék már megmondani, minek ez az egész?!

Summa summárum, miután a tizenöt perc is a vége felé jár, még egyszer szeretném megismételni azon véleményem, hogy mindannyiunknak, az országnak is meg a világnak is az lenne a jobb, ha ezt a két törvényjavaslatot elfelejtenék, visszavonnák és többet elő se hoznák, és esetleg leülnénk, beszélgetnénk arról, mármint a parlament pártjai (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy a meglévő törvények módosításával vajon nem érnénk-e el több eredményt.

Köszönöm, és elnézést a néhány másodperces túllépésért. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra következik Wiener György úr, az MSZP képviselője.

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A két törvényjavaslat alapvető céljáról kormánypárti képviselőtársaim már részletesen beszéltek, azonban én úgy ítélem meg, hogy ekörül annyi a félreértés, hogy bevezetőként nem árt ezeket a célokat nagyon röviden megismételni.

Az első és alapvető cél az, hogy megakadályozzunk bármiféle visszaélést a közszereplők állambiztonsági múltjával kapcsolatban. Semmilyen olyan szándékunk nincs, hogy azt bizonyítsuk, hogy tízmillió ember szem volt a láncban, vagy más hasonló elvont tételeket nem kívánunk igazolni, egyedül tényszerűen annak kívánnánk elejét venni, hogy elő lehessen húzni valahonnan egy papírt, és ennek alapján politikai botrányt lehessen kelteni.

Semmiképpen nem célunk semmiféle büntető szankciónak az alkalmazása, ennek következtében jogkövetkezmény érthetően nem fűződik a törvényjavaslat alapján feltárt tényhez vagy tényekhez. Egyetlen jogkövetkezmény létezik: ez a közvélemény értékítélete, hogy mindazon adatok ismeretében támogatnak-e a választók egy személyt vagy egy politikai erőt, amelyikben ilyen személyek találhatók, avagy sem. Úgy ítélem meg, hogy ez a legkeményebb szankció.

Előfordul az, hogy valakit hónapokon keresztül támadnak, a legerőteljesebb kampányt folytatják ellene, és mégis növekszik a népszerűsége - ez történt a miniszterelnök úr esetében is. Az is előfordult nyolc évvel ezelőtt, hogy a Magyar Szocialista Párt akkori elnökét a leghevesebben támadták, mindent elmondtak róla, olyat is, ami egyébként abszolút nem volt igaz, a Magyar Szocialista Párt 1994-ben mégis megnyerte a választásokat. Ennek következtében azt kell hogy mondjam, hogy mindazok, akik jogi szankciókat kívánnának fűzni a múlt tényeihez, azok lényegében a választók értékítéletét szeretnék kiiktatni, és ehelyett adminisztratív korlátozást szeretnének érvényesíteni.

Dávid Ibolya alelnök asszony, korábbi igazságügy-miniszter asszony úgy érvelt, hogy 1994-ben az akkor munkáját befejező parlament tagjaira azért nem lehetett érvényes az 1994. évi XXIII. törvény, mert nem kívántak visszaható hatállyal kötelezettségeket megállapítani. A Fidesz viszont benyújtott egy olyan törvényjavaslatot - ez az, amit a parlament többsége nem vett tárgysorozatba -, amelyik mai közszereplő személyeket, ma funkciót betöltőket kívánna összeférhetetlenség címén kiiktatni a közéletből, a parlamentből és a kormányzati munkából. Mi ez, ha nem visszaható hatályú kötelezettség megállapítása?

Meg kell hogy jegyezzem: önök számos érvet sorakoztattak fel amellett, hogy milyen komoly alkotmányossági aggályok merülnek fel a két törvényjavaslattal kapcsolatban, arról azonban elfeledkeztek, hogy ez a bizonyos törvényjavaslat nagyon súlyos alkotmányos fogyatékosságokban szenvedett, például meg akart fosztani passzív választójogtól olyanokat, akik számára azt az alkotmány biztosítja, meg akart fosztani közhivatal betöltésétől olyanokat, akik az alkotmány 70. § (4) bekezdése alapján annak a betöltésére jogosultak.

Ebből tehát az következik, hogy amikor önök alkotmányossági aggályokat vetnek fel a mostani törvényjavaslattal kapcsolatosan, akkor ezt megalapozottan csak úgy tehetik meg, ha elismerik, hogy az önök által támogatott korábbi törvénymódosító javaslat nagyon súlyos alkotmányossági fogyatékosságokban szenvedett. Nyíltan ki kell mondani, hogy alapvetően alkotmányellenes volt, és nemcsak politikai, hanem alkotmányjogi, szakmai okok miatt sem nyílhatott arra lehetőség, hogy azt a javaslatot a parlament megtárgyalja.

De visszatérve a törvényjavaslat céljához és a szankció problémájához, utalnom kell arra, hogy amikor a törvényjavaslat a múlt szereplőinek tevékenységét, pontosabban nem is tevékenységét, hanem az általuk betöltött státust nyilvánosságra kívánja hozni, akkor azért korlátozza ezt az állambiztonsági tevékenységet végző szervekre, intézményekre, mert ezeknek volt titkos állományú garnitúrája.

 

 

(14.50)

 

 

Az nem volt titkos sohasem, hogy kik a Politikai Bizottság tagjai. Az soha nem volt titkos, hogy kik a Központi Bizottság titkárai. Az sem volt titkos, hogy kik voltak a Központi Bizottság osztályvezetői, netán a Központi Bizottság tagjai, kik töltöttek be megyei párttitkári funkciókat, kik voltak a kormány tagjai, az Elnöki Tanács tagjai és így tovább. Tehát ha az az alapvető cél, hogy a nyilvánosságot garantáljuk, akkor értelmetlen lenne olyan funkciókat felsorolni a törvényjavaslat 2. §-ában, amely funkciók betöltése mindenki számára ismert.

Ami a karhatalmistákat illeti: ezzel összefüggésben is megfogalmazódott az a vád, hogy mi úgymond a karhatalmistákat valamiféle felelősség alól mentesíteni kívánnánk. Meg kell jegyeznem, hogy Horn Gyula maga jelentette ki még a rendszerváltás időszakában, hogy ’56-57-ben karhatalmistaként szolgált. Ha pedig megnézzük az életkori tényezőket, akkor világosan láthatjuk, hogy a mai közszereplők között karhatalmista már egyáltalán nem vagy csak kivételesen fordulhat elő. Azért vegyük azt is számításba, hogy a kormány legidősebb minisztere az 1929-es születésű Görgey Gábor! Azt is vegyük figyelembe, hogy a kormánytagok túlnyomó többsége 1944 és 1962 között született! A parlamenti képviselők átlagéletkora is jóval alacsonyabb annál, mintsem hogy a karhatalmista múltjukat kellene kutatni. Itt jegyzem meg, hogy a nyilas pártszolgálatosok kutatása is értelmetlen, egyszerűen az előbb említett biológiai, életkori okok folytán.

Ugyanakkor az kétségtelen, hogy a törvényjavaslat - most az 542-esről beszélek - a felsoroláskor talán nem a legtökéletesebben fogalmaz. E tárgykörben módosító indítványt fogunk benyújtani Tóth András és más képviselőtársammal együtt. A helyzet az, hogy szűkítést tartunk mi is szükségesnek. Ez a szűkítés azt célozza egyfelől, hogy a törvény végrehajtható legyen. Ennél jóval fontosabb az, hogy az egységes ismérv Alkotmánybíróság által megkövetelt elvét érvényesíteni tudjuk. Nem az a probléma, hogy különféle körökre terjed ki a törvény hatálya, hanem az a probléma, hogy esetenként nincsenek - de ez volt a helyzet a ’94. évi XXIII. törvénnyel is - teljesen egyértelműen megfogalmazott, egységes ismérvek. Ilyen egységes ismérv az, hogy az érintett személy jelentős közjogi funkciót tölt be - most csak az Alkotmánybíróság okfejtését ismétlem meg -; ilyen ismérv az, hogy az érintett személy részt vesz a politikai közéletben, illetőleg azt alakítja; illetőleg, hogy az érintett személy közvetlenül részt vesz a közhatalom gyakorlásában. Megítélésem szerint ezeknek az esetében a nyilvánosságra hozatal elengedhetetlen, de nem a tevékenységüknek a nyilvánosságra hozatala, mert az valóban nemzetbiztonsági érdekeket veszélyeztethet, hanem annak a ténynek a nyilvánosságra hozatala, hogy az érintett személy valamilyen kapcsolatban állt a III-as főcsoportfőnökséggel vagy más állambiztonsági szervvel.

Itt kell megjegyeznem azt, hogy a minőségre vonatkozóan, az adott státusra vonatkozóan is szükséges módosító javaslatok benyújtása, hogy pontosan tisztázható legyen, ki volt nyílt állományú tiszt, ki volt szigorúan titkos tiszt, ki volt titkos tiszt, ki volt hálózati személy, ki volt társadalmi kapcsolat és így tovább, nem kívánnám valamennyi kategóriát felsorolni. Az egzakt fogalmak használata egyértelműen a jogbiztonságot szolgálja. Egzakt kategóriákkal elejét lehet venni annak, hogy a jogbiztonság elve sérelmet szenvedjen, s annak is elejét lehet venni, hogy fölöslegesen - államtitkokat hozván nyilvánosságra - nemzetbiztonsági érdekeket veszélyeztessünk.

Nagyon röviden ki szeretnék arra is térni, hogy valóban alapvető alkotmányossági kérdés a nyilvánosságra hozatal és a megismerhetőség, valamint a kutathatóság pontos szétválasztása. Én azokkal az ellenzéki aggályokkal egyet tudok érteni, amelyek ezeknek a kategóriáknak az összemosása miatt féltik a mai nemzetbiztonsági érdekeket. Éppen ezért módosító indítványokkal lehetőség nyílhat arra, hogy pontosan szétválasszuk ezeket a kategóriákat a közszereplők esetében. Tehát a T/542. számú javaslat esetében szükséges a nyilvánosságra hozatal. Mások esetében azonban a megismerhetőséget támogatjuk, és bizonyos korlátok között a kutathatóságot, de az adatok nyilvánosságra hozatalát, tehát széles körű nyilvánosságban való elterjesztését nem, mégpedig részben az államtitok védelme, részben pedig a személyes adatok védelme miatt.

Itt térnék ki nagyon röviden arra, hogy rendkívül nehéz ebben a tárgykörben valóban alkotmányos javaslatokat előterjeszteni. Tudniillik összhangot kell teremtenünk a személyes adatok védelme, a közérdekű adatok nyilvánossága, valamint az államtitok védelme között. Valóban igaz az, hogy a két benyújtott törvényjavaslat nem mindig a legcizelláltabban oldja meg ezt a feladatot (Demeter Ervin: Finoman fogalmazva.), de javítható a törvényjavaslat. Módosító indítványok alapján lehetőség nyílik arra, hogy ezeket az adatokat egymáshoz viszonyítsuk, lehetőségünk nyílik arra, hogy a korlátozás során - bármely adatfajtáról legyen is szó - érvényesíteni tudjuk az arányosság, a szükségesség és az adott céllal összefüggő alkalmasság Alkotmánybíróság által számtalanszor megfogalmazott elveit.

Úgy vélem tehát, hogy a nemzetbiztonsági érdekek veszélyeztetését is meg tudjuk oldani olyan értelemben, hogy ez a veszély csökkenjen vagy netán meg is szűnjön, és a személyes adatok védelmét is tudjuk garantálni, természetesen azzal a korláttal, hogy aki közszereplést vállal, annak a személyes adata egészen más megítélés alá esik, mint aki ilyen szereplést nem vállal. Ezt az Alkotmánybíróság egyébként több határozatában is kifejtette.

Végezetül nagyon röviden néhány politikai összefüggésre is utalnék. Elhangzott az, hogy az alapvető célunk az egész társadalomnak vagy meghatározott csoportoknak úgymond a bűnbakká való nyilvánítása vagy besározása. Erről - már jeleztem - szó sincs. De feltenném önöknek a következő kérdést: túl azon, amit az úgynevezett Mécs-bizottság tevékenységéről eddig mondtak, elgondolkodtak-e azon, hogy a megjelölt tíz, majd nyolcra szűkített személyi kör végül is kikből állt? Volt ebben a körben egyetlenegy meghatározó ellenzéki politikus, mármint 1989 előtti ellenzéki politikus? Tagja volt-e ennek a körnek olyasvalaki, aki a demokratikus ellenzék vagy a jobboldali ellenzék tevékenységében aktívan részt vett?

Ha elolvassuk a névsort, akkor láthatjuk, hogy ebben a körben meghatározóak a gazdasági középvezetők voltak, akik elsősorban nemzetközi pénzügyekkel vagy külkereskedelmi kérdésekkel foglalkoztak, külkereskedőként járták a világot. Az ő esetükben érvényesítették azt az elvet a szolgálatok, amit egyébként már az ókori rómaiak is, hogy a kereskedők részben hírszerzők is, és a római hadak előtt - mint közismert - jártak a római kereskedők, akik az akkori politikai elitet tájékoztatták más országok helyzetéről. El kellene azon gondolkodni, hogy itt tulajdonképpen kikkel kapcsolatosan is tevékenykedett a szolgálat.

Végezetül még egy kérdés, szintén politikai jellegű: felmerült az, hogy úgymond beépítettek embereket pártokba, és ennek alapján kerültek oda ilyen, úgynevezett érintett személyek. De az eddigi vizsgálatok, a 184-es minta ezt sem igazolta. Az azonban tény, hogy egyes pártok tevékenységét, illetőleg azok létrejöttét az MSZMP KB épületéből is támogatták. Most emlékeznek meg önök a lakitelki évfordulóról. Azt elfelejtették hozzátenni, hogy az akkori magyar politikai vezetés egy meghatározó tényezője, Pozsgay Imre, akkor a Hazafias Népfront Országos Tanácsának főtitkára volt az, akinek úgymond a politikai védernyője alatt ez az egész tevékenység elkezdődött. Arról is vannak információk, hogy kaptak támogatást - nem ügynököket - szervezeteik létrehozásához a magyarországi szociáldemokraták, de akár még az akkor induló Független Kisgazdapárt is; hozzá kell tennem, nem Torgyán József volt az a személy, aki ezt a támogatást megkapta.

Mindezeknek a figyelembevételével én úgy ítélem meg, hogy az önök által velünk kapcsolatosan feltételezett politikai szándékok megalapozatlanok. A mi elképzeléseink viszont tarthatóak.

Még egyetlenegy mondat: amikor valakit megvádoltak valamivel, sohasem olyan iratot húztak elő, amit úgymond elvittek vagy privatizáltak, hanem olyat, amely irat valamelyik minisztériumnál vagy a szolgálatoknál hevert. Ezért sem tudom osztani Nyitray András képviselőtársam aggodalmait. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

(15.00)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Nyitray András, a Fidesz képviselője.

 

NYITRAY ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm. Ez nagyszerű, mert rögtön tudok reagálni Wiener képviselő úr szavaira, de lehet, hogy egy kétpercesbe nem férek bele, akkor majd még egyszer szót kérek.

Wiener képviselő úr megismételte azt a kitételt, miszerint ez a törvényjavaslat vagy a kettő együtt megakadályozza, hogy hasonló kompromittáló iratokat - gondolom, most nem kell mondani, mihez hasonló iratokat - elő lehessen húzni. Borzasztó kíváncsi volnék rá, hogy ön szerint hogyan akadályozza ez meg - mert szerintem sehogy. Az előbb erről már beszéltem is.

 

(Az elnöki széket Mandur László, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

 

A közvélemény értékítéletére hivatkozni manapság Magyarországon, amikor hónapokon keresztül a népszerűségi listát egy whiskys rabló vezetheti, vagy az írni, olvasni, beszélni meg főleg alig tudó tévésztárok a sztárok, hát finoman szólva kicsit sikamlós pálya. Azért a közvélemény befolyásolásának számos olyan lehetősége van, mint amire például Pasolini filmjéből is emlékezünk: ott a krisztusi példázat, amikor a tömegnek fölteszik a kérdést, hogy kit választanának megkegyelmezésre, Krisztust vagy Barabást, és Barabást kiáltják, Pasolini filmjében - ezt a motívumot Bulgakovnál is meg lehet találni, elismerem, irodalmias - ott állnak, kést a hátuknak szegezve, néhány ember mögött a sugallat szerint Pilátus ügynökei. Ennyit a közvélemény értékítéletének objektivitásáról. Nem mondom, hogy nincs a közvéleménynek értékítélete, csak azt vitatom, hogy ez meglehetősen rugalmas.

Azt a hivatkozást, miszerint az, hogy valaminek a névsora titkos volt vagy nem, ez minősítené is egyben a tevékenységet, majd a következő kétperces fölszólalásomban mondom el, némi alkotmánybírósági idézettel is kiegészítve.

Köszönöm a szót. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelettel köszöntöm a képviselő hölgyeket és urakat és mindazokat, akik az Országgyűlés munkáját nyomon követik a médián keresztül.

Kettőperces fölszólalásra következik Kovács Zoltán képviselő úr, a Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről. Parancsoljon, öné a szó.

 

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Nagyon örülök, hogy a törvény átírása megkezdődött. Wiener képviselő úr már a személyi kört kívánja szűkíteni. Ha már a kormány nem vonja vissza a javaslatát, akkor kormánypárti oldalról próbálják helyreigazítani azokat a hibákat, amelyek benne vannak.

Úgy gondolom, és szíves figyelmébe ajánlom a párosnak, Wiener és Tóth képviselő uraknak, hogy menjenek kicsit tovább a személyi körnél, és az alapjaival kezdjék ennek a törvénynek, két fő kérdését illetően. Az egyik: a független átvilágító bírák megszüntetését szíveskedjenek ebből a törvényjavaslatból kivenni. Erre egyébként utalás történt az igazságügy-miniszter úr részéről az expozéjában. Nagyon örülnék, ha ez megtörténne, mi magunk is támogatjuk ezt ilyetén módon, és ezek az államigazgatási eljárás általános szabályai szerint működtek, nem pedig egy ilyen népbíróságszerű tényfeltáró bizottságként, amelyben a delegálási módszer egyébként remekül ki van találva: 5:4 arányban kormánypárti delegáltak kerülnek ebbe a bizottságba.

A másik pedig, úgy gondolom, hogy amit létrehoztunk, azt az értéket, nevezetesen a Történeti Hivatalt, célszerűtlen azért megszüntetni, tisztelt képviselőtársak, csak azért megszüntetni - ami egyébként szaklevéltárként működik -, hogy az önök kisebbik koalíciós partnere, az SZDSZ-es elvtársak delegálhassanak oda újabb vezető személyeket, a maguk ellenőrzése alá vonhassák ezt a szervezetet is. Nem elég a Mécs-bizottság garázdálkodása a politikai közéletben - a maradék Mécs-bizottság kormánypárti tagjait értem ez alatt -, hanem egy újabb, ehhez hasonló viszonyt teremtő szándék van ebben a törvényjavaslatban.

Ezért tisztelettel kérem Hankó Faragó Miklós államtitkár urat, hogy szíveskedjenek a sok átírás, átírogatás és javítgatás helyett, tekintettel arra (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy ma az általános vita is lezárul, visszavonni ezt a törvényjavaslatot, és ennél egy sokkal jobbat terjesszenek a tisztelt Ház elé.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces fölszólalásra megadom a szót Wiener György képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

 

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nagyon röviden Nyitray András, illetőleg Kovács Zoltán képviselőtársaink felvetéseire reagálnék.

Nyitray András képviselőtársamnak azt mondanám - már elkezdtem a hozzászólásom végén ezt a gondolatmenetet, de már kifutottam a 15 perces időkeretből -, hogy az ön által felvetett érv szerint az 1994. évi XXIII. törvényt sem lett volna szabad elfogadni, tudniillik arra vonatkozóan sem volt semmi biztosíték, hogy III/III-as iratok nem kóborolnak valahol. Sőt, hozzá kell tennem, annak valamivel nagyobb a valószínűsége, hogy III/III-as iratok különféle helyeken találhatók - bár nem vagyok abban biztos, hogy annyi, mint amennyire ön gondol -, mint például III/II-es vagy III/I-es iratok.

Kovács Zoltán képviselőtársam megjegyzéseire az első reflexióm az volna, hogy a kormánnyal együttműködve dolgozunk, de felhívnám arra a képviselőtársam figyelmét, hogy nagyon jól tudja, az önök időszakában is így volt, hogy a Házszabály előírásai következtében még kormánymódosítók is csak képviselői módosítóként jelenhetnek meg. De hozzá kell tennem, hogy ez a munka aktív közreműködés a részünkről, tehát nem aláírunk kormánymódosítókat, hanem dolgozunk ezen, és magunk is megpróbáljuk a korrekciót elvégezni.

Ami pedig a Történeti Hivatalt illeti, ezt az intézményt az 1996. évi LXVII. törvény hozta létre. Tehát nem lehet azt állítani, hogy egy olyan intézményt akarunk megszüntetni, amelyet akár az MDF-kormány, akár a Fidesz-kormány intézményesített. Az a véleményünk, hogy egy jóval szélesebb körű iratanyaggal dolgozó új intézményre van szükség. Tehát azt is mondhatjuk, hogy az 1996-os akkori álláspontunkat próbáljuk a megváltozott körülményekhez hozzáigazítani, továbbfejleszteni.

Köszönöm a figyelmet.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces fölszólalásra megadom a szót Demeter Ervin képviselő úrnak, a Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről. Parancsoljon, öné a szó.

 

DEMETER ERVIN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Két lényegi kérdésre, amit Wiener képviselő úr érintett, engedje meg, hogy a rövid időben reflexióval éljek. Fontos érvet hozott fel, eddig számomra egyetlen érvet a beterjesztett törvényjavaslatok léte mellett, nevezetesen azt, hogy a törvényjavaslatok célja a visszaéléseket megakadályozni.

Ezzel a szándékkal egyetértünk, helyes - de azért nézzünk kicsit a dolog mélyére! Ki élt vissza, és hogyan élt vissza? Vajon megvizsgálták-e ezt? Vajon végeznek-e a Belügyminisztériumban olyan vizsgálatot, hogy megállapítsák, hogyan, mikor kerültek ki ezek az iratok? Ha ne adj’ isten, végeznek, mi nem tudunk róla - miért nem tájékoztatják erről az Országgyűlést? Végeznek-e olyan vizsgálatot a Belügyminisztériumban, hogy milyen hiányosságok, netántán milyen mulasztások következtében kerülhettek ki ezek az iratok, kerülhettek nyilvánosságra? Végeznek vagy nem végeznek ilyen vizsgálatot? Ha önök a visszaélést akarják megakadályozni, miért nem végzik el ezeket a vizsgálatokat? Zárójelben megjegyzem: átgondolták önök, biztos, hogy a visszaélések megakadályozásának az egyetlen módja a törvény alkotása, nem kellene talán valamilyen más módszereket is találni?

Én tehát a szándékkal egyetértek, csak nem tartom hitelesnek, és nem látom, hogy azokat az előfeltételeket elvégezték volna.

Lényeges és fontos kérdést vetett fel Wiener képviselőtársam, amikor a Fidesz-javaslat összeférhetetlensége kapcsán alkotmányossági aggályait fejezte ki. El kell mondjam, képviselő úr, önnek osztom a véleményét. Osztom azt a véleményét, hogy előfordulhat, hogy kétharmados törvényeket, sőt biztos vagyok benne, hogy kétharmados törvényeket kell módosítani, de azt sem tartom kizártnak, hogy a kívánt cél eléréséhez alkotmánymódosítás szükséges. Ez egy megvizsgálandó kérdés, mi nyitva vagyunk erre. Tehát azt mondjuk önöknek, hogy ha a szándékkal egyetértünk, akkor még alkotmányt is tudunk módosítani, tehát abban a kérdésben kellene tisztán látni, hogy önök a szándékkal egyetértenek vagy sem.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra következik Tóth András, a Magyar Szocialista Párt képviselője. Parancsoljon, öné a szó.

 

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Demeter képviselőtársam fölvetésének egyik elemére szeretnék reflektálni. Természetesen nem tudok nyilatkozni a Belügyminisztérium nevében, de azt el tudom mondani képviselő úrnak tájékoztatásul, hogy a három szolgálatnál, a három polgári nemzetbiztonsági szolgálatnál elrendeltünk egy vizsgálatot, amely vizsgálatnak épp az a célja, kerüljön egyértelműen megállapításra, hogy e szolgálatoknál az iratmozgások rendben lévők voltak-e, e szervezeteknél az iratok kiadása, kintléte vagy általában az iratmozgásokkal összefüggő egész tevékenység szabályos-e. Ezt azért kértük és azért kezdeményeztük, hogy ebben a vonatkozásban a jövőt illetően semmilyen vád, semmilyen olyan vita ne alakulhasson ki, hogy mi, mikor, hogyan történt.

 

 

(15.10)

 

 

Legyen egy pontos állapotfelmérés, erről az állapotfelmérésről annak rendje-módja szerint természetesen az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát tájékoztatni fogjuk. Ez az egyik, amit szerettem volna elmondani.

A másik az egész kérdéskör kezelése. Kérem szépen, 1977-ben Spanyolországban a Franco-diktatúra után, ott is egy demokratikus átalakítást kellett elvégezni. Talán tanulságos a magyar politikai elit számára az, ahogy Spanyolországban ez az átalakulás történt. Egyetlen esetben egyetlen percig nem merült fel annak a gondolata, hogy a spanyol titkosszolgálat esetében korábban keletkezett iratok vagy az átvilágítás egész kérdéskörében olyan elemek kerüljenek felszínre, amelyek e szolgálatok működését, tevékenységét veszélyeztethették volna. Kérem, Magyarországon ebben a vonatkozásban nem tudunk erről a példáról számot adni. Azt gondolom, talán itt most egy lehetőség van, amelynek keretében túl tudnánk lépni a korábbi felfogáson.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Lezsák Sándornak, a Magyar Demokrata Fórum képviselőjének. Parancsoljon!

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt jegyzőkönyvet olvasó Utókor! Dr. Wiener György képviselőtársam Lakitelekkel kapcsolatos megjegyzése szánalmas tévedés. Ennyit akartam mondani.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Wiener György képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

 

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Nem érzem a történelmi tények emlegetését szánalmas dolognak, de nem kívánok Lezsák képviselőtársammal erről vitatkozni. Ő is pontosan tudja, hogy mi történt, később Pozsgay Imre meg is jegyezte, hogy kiretusálták, mint Buharint a fényképről, de nem erről akarnék beszélni, hanem kizárólag azt szeretném megjegyezni először is Demeter Ervin képviselőtársam felvetésére, hogy pozitívumnak tartom, hogy most bejelentette, ők is tudják azt, hogy kétharmados törvényeket, sőt magát az alkotmányt is módosítani kellene.

Ugyanakkor azt is jelzem, hogy mi nem támogatnánk ezt az alkotmánymódosítást két okból. Egyrészt politikai okból - ennek a tartalmát nem fejteném ki -, másrészt alkotmányjogi okból sem. A magyar összeférhetetlenségi rendszer a magyar alkotmányos rendben azon az elven alapszik, hogy az összeférhetetlenség megszüntethető. Ez az összeférhetetlenség viszont nem számolható fel, mert a múltat nem lehet eltörölni teljesen egyértelműen, ezt mindnyájan jól tudjuk.

Kétségtelen, hogy a magyar jogrendszerben volt olyan összeférhetetlenség, amely olyan jellegű volt, mint amilyet a Demeter Ervin képviselőtársam által is jegyzett törvényjavaslat felvet. Ilyen volt az 1925. évi XXVI. törvénycikk 180. §-a, amely kimondta azt, hogy az a képviselő, aki vét a magyar haza vagy a magyar nemzet iránti hűséggel kapcsolatos kötelezettsége iránt, az nem lehet tovább a Ház tagja, és tulajdonképpen az 1949. évi XX. törvény, az akkori alkotmány is egy ilyen összeférhetetlenséget fogalmazott meg, amikor úgy fogalmazott, hogy mindazon tevékenység, legyen ez társadalmi, gazdasági vagy politikai, amely szemben áll a Magyar Népköztársaság érdekeivel, összeférhetetlen a képviselői megbízatással. Azonban többpárti választott parlamenti rendszerben ilyen politikai jellegű összeférhetetlenség már csak az alkotmányos rend alapelvei miatt is elképzelhetetlen (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), kizárólag a jogi jellegűek maradhatnak benne a konstrukcióban.

Köszönöm a figyelmet.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Nyitray András képviselő úr, a Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről. Parancsoljon!

 

NYITRAY ANDRÁS (Fidesz): Mint ahogy az előbbiekben ígértem, egy kérdés kimaradt, és jött hozzá még egy Wiener képviselő úr felszólalásával kapcsolatban. Ő érvként hozta fel korábban azt, már csak emlékeztetőül mondom, hogy azért nem kell foglalkozni az egykori úgynevezett pártállam legfelső szinten működő funkcionáriusaival, mert azoknak teljesen nyilvánosak voltak az adatai, mindenki tudja, hogy ki kicsoda. Nos, én felolvasnám azt a 60/1994. számú alkotmánybírósági döntést, amelynek egy nagyon fontos mondatát az indoklásban is leírták, kedves uraim. Ez így szól: “A jogállamban közhatalmat gyakorló vagy a politikai közéletben részt vevő személyek - köztük azok, akik a politikai közvéleményt feladatszerűen alakítják - arra vonatkozó adatai, hogy korábban a jogállamisággal ellentétes tevékenységet folytattak - kétszer aláhúzva -, vagy olyan szerv tagjai voltak, mely korábban a jogállamisággal ellentétes tevékenységet folytatott, az alkotmány 51. §-a szerint közérdekű adatok.ö

Mielőtt valami mást tetszene mondani: nincsen ebben az előterjesztésben valami olyan, hogy akik ebben benne vannak, úgy szépen nagy halomban összerakva, azok tevékenysége - a mai jogállami szemünkkel nézve a múltbéli tevékenységük - némi kívánnivalót hagy maga után? Azt nem mondjuk, hogy mindenki nagyon csúnya, rossz ember volt, de azért nem is csinálunk belőlük nemzeti hőst, ugyebár. Ha ezt a kategóriát ilyen értelemben egyként kezeljük, akkor ebből kihagyni a pártállam egykori vezető funkcionáriusait, akik az egész rendszert működtették, abszolút logikátlan (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), most a politikai részéről nem is beszélve.

Majd a következő kétpercesben elmondom a többit.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót kétperces felszólalásra Wiener György úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének.

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nyitray András képviselőtársam némiképp félreérti a 60/1994-es alkotmánybírósági határozatot, amely egyébként nem követelte meg, hogy a Politikai Bizottság tagjait, a KB tagjait s a többit nevesítsék az 1994. évi XXIII. törvényben. De ha e személyek múltjával kapcsolatosan tájékozódni akar, akkor nagyon szívesen elmondom azokat a névsorokat, hogy ki mikor volt politikai bizottsági tag - nincs értelme ezt törvénybe foglalni. Pontosan arról van szó, hogy ha nyilvánosságra hozatalt tartunk fő célnak, akkor nyilvános, köztudomású tényeket, amelyeket mindenki ismer - ez minden eljárásjog alapelve -, nem kell bizonyítani. Tehát nem kell bizonyítani azt, hogy Kádár János első titkár és főtitkár volt, vagy Lázár György miniszterelnök volt, vagy Korom Mihály egyébként a III-as főcsoportfőnökséget is felügyelő KB-titkár volt, semmi értelme annak, hogy ezzel személyek adatait nyilvánosságra hozzuk. Ki kell nyitni a korabeli újságokat, meg kell nézni az MSZMP-KB - ilyen vastag kötet egyébként - határozatainak a gyűjteményét, mindenre azonnal választ lehet találni. Meg kell nézni az ezzel foglalkozó tudományos írásokat, ha nem szankcionálni akarunk, akkor semmi funkciója annak, hogy kiterjesszük ezt a kört ismert személyekre. Ezért nincsenek benne más állami szervek sem, hiszen mint említettem, a titkosság megszüntetése a cél e státusok esetében, tudniillik hogy valakinek volt-e kapcsolata a III-as főcsoportfőnökséggel vagy más állambiztonsági szolgálattal, avagy sem.

Még egy politikai probléma, amely Nyitray képviselőtársamnak még egy régebbi felszólalásában elhangzott: ő a hullámzó közvéleményről s a közvélemény gyenge értékítéletéről beszélt. Azonban a többpárti választások ezen a gyenge hullámzó értékítéleten alapulnak. Ha ezt kétségbe vonjuk, akkor a parlamenti választások értelmét is megkérdőjelezzük. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Köszönöm a figyelmet.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Kovács Zoltán, a Fidesz részéről. Parancsoljon, képviselő úr!

 

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Wiener György pont arról beszélt, amiről én már korábban szóltam, hogy valóban ismert a Központi Bizottság tagjainak a múltja - mondják önök. Mi viszont azt mondjuk, hogy van néhány olyan folt ezen a múlton, ami nem kerül elő. Mi tudtunk volna bármikor arról, ha nem írja meg a történeti újság, hogy Csehák Judit operatív bizottsági tag volt, noha ő addig úgy nyilatkozott, hogy kérem tisztelettel, én nem is olvastam ezeket az iratokat? Ő ma itt ül a közéletben, benn ül a patkó előtt a bársonyszékben, és döntéseket hoz.

Más dolog, amiről még korábban szerettem volna szólni. Wiener képviselő úr szakmai tudását nagyra becsülöm, és alkotó képviselőnek tartom ebben a parlamentben. Csodálkozom azon, hogy a kormány magyar hangjaként kérték fel e törvény átírásában, mint ahogy ön az imént elmondta, habár ez nem idegen ettől a kormányzattól, különösen a kormányfő tekintetében. Úgy gondolom, ami a lényeg: a Történeti Hivatal esetében, amit valóban az a törvény hozott létre, amiről ön beszélt, semmi olyan indok nincs, amely a Történeti Hivatal átformálását, megszüntetését jelentené és helyette egy új szervezet létrehozását. Semmilyen olyan indok nem hangzott el azon kívül, mert mi hoztuk létre, és jogunk van ezek után ezt a hivatalt átalakítani, szélesebbre húzni úgymond azt a spektrumot, amely a kutathatóságot, az iratok hozzáférhetőségét biztosítja. Ez ma is megvan a Történeti Hivatalnál, ezért nincs szükség más hivatalt, hogy úgy mondjam, létrehozni, nem erről szól a történet, hanem arról, amiről az imént beszéltem, hogy valakinek stallumot kell adni az elkövetkezendőkben.

 

 

(15.20)

 

Ami pedig Tóth képviselő úr spanyol iratokkal kapcsolatos aggodalmát illeti, pontosabban arról beszélt, hogy milyen módon vannak veszélyeztetve a jelenlegi állambiztonságok: ez Spanyolországban nem történt meg. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Ez az önök felelőssége, tisztelt uraim, a patkó túloldalán lévők felelőssége, hogy miért tartunk itt - ez az önök felelőssége. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Gulyás Lászlónak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének.

 

GULYÁS LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Valószínű, hogy Kovács képviselő úr, mert nem láttam, az előző napirendi pontok tárgyalásánál nem volt jelen.

Amikor a számvevőszéki vizsgálati jelentést, illetve határozati javaslatot tárgyaltuk, a patkó mindkét oldalán a megnyilatkozók elismerték a Számvevőszék munkáját, a Számvevőszék vezetőinek, dolgozóinak pártatlanságát. Kérdem én most, Nyitray képviselő úr és Kovács képviselő úr részéről is már többször felmerült a Történeti Hivatal létének a féltése, mivel említették, hogy önök hozták létre. Valami gond van a pártatlansággal? (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból: Az MSZP nevezte ki a főigazgatót! - Mivel az SZDSZ javasolta!) - kérdem én.

Tehát ennyi lett volna csak a kérdésem, és köszönöm szépen a lehetőséget.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Demeter Ervinnek, a Fidesz képviselőjének. Parancsoljon, képviselő úr!

DEMETER ERVIN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Wiener Képviselő Úr! Nagyon szépen köszönöm a felajánlását, és élnék azzal, említette, hogy elmondja nekünk, ki mikor volt PB-tag. Ha azzal ki tudná egészíteni, hogy kinek volt közülük feladata az állambiztonsági szolgálatok irányítása, mert ha nem teszi, esetleg azt gondolom, hogy mégse tudja mindenki, így ön sem, vagy pedig nem szavatartó ember. Kérem, tegye meg, én ezt örömmel fogadnám.

Mert abban van a különbség, hogy ön azt mondja, hogy akkor nincs értelme ezt nyilvánosságra hozni, ha nincsen szankció. Persze, de ha van szankció, akkor van értelme, és abban különbözik a kettőnk javaslata, hogy mi következményeket fűzünk hozzá, ezért van értelme a dolognak.

Ami Tóth András képviselő úr felvetését illeti, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatoknál vizsgálatot rendelt el, én ezt helyesnek tartom, és feleslegesnek. Fel sem vetődött a gyanú, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatoktól kikerült valamilyen irat. Tisztelt Képviselő Úr! Én tudatosan mondtam a Belügyminisztériumot, és nem véletlenül, hiszen annak az iratnak, ami úgymond kikerült, vagy a Belügyminisztériumban, vagy a Történeti Hivatalban van jog szerint a helye. Tehát a Belügyminisztériumban kell vizsgálatot csinálni. Én biztos vagyok benne - és úgy gondolom, ezt az elmúlt tizenkét esztendő bizonyította -, hogy nem kerültek ki az elmúlt tizenkét esztendőben a nemzetbiztonsági szolgálatoktól iratok.

Képviselő úr említette, hogy amely nevek nyilvánosságra kerültek, ők főleg csak gazdasági tevékenységgel foglalkoztak - igen, mert ennek a csoportfőnökségnek nem tüntették el az iratait. Ez nem azt jelenti, hogy a másiknál nem voltak, hanem azokat az iratokat eltüntették. Mondok önnek egy példát: az egyiknél, akinek a nevét nyilvánosságra hozták - III/II-es, gazdasági tevékenységgel foglalkozik -, ott szerepel mellette, hogy átadták a III/I-esnek. Mit gondol, mennyi irat van a III/I-esnél erről a konkrét személyről, akiről szerepel, hogy átadták? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Nulla oldal! Ezért csak a gazdasági élet szereplői szerepelnek ezen a listán.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kétperces felszólalásra megadom a szót Tóth Andrásnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének.

 

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Miután megszólíttattam, akkor válaszolok a kérdésre: Demeter úr, azt hiszem, egy vizsgálat, mármint az iratok kezelésének vizsgálata három szolgálatnál, semmifajta gondot nem okozhat, pláne akkor, ha az exminiszter úr azt mondja, hogy minden rendben volt. (Demeter Ervin: Persze.)

Azt hiszem, egy miatt kell vizsgálni: mert a közéletben, a sajtóban, a médiában ezek a kérdések nap mint nap forognak. (Demeter Ervin: BM!) Nem, kérem szépen, Markó György úr legutóbbi nyilatkozata alapján bizonyos iratoknak már az NBH-nál kellett lenniük, mikor hogy - én szeretek tiszta feltételek között dolgozni. Azt hiszem, mind a kettőnknek érdeke egyébként, hogy ebben a tárgykörben ez a vizsgálat lebonyolódjon.

A másik kérdés a Történeti Hivatal átalakítása, illetve megszüntetése, és az állambiztonsági szolgálatok történeti levéltárának létrehozása. Más feladatról van szó, más intézményről van szó, még akkor is, ha a kettő között nyilvánvalóan vannak hasonlóságok, hiszen mind a kettő levéltári intézmény. Ezzel együtt azt hiszem, az egész feladatkör akkor oldható meg tisztán, ha az új intézmény létrehozása, amelynek a kinevezési rendje… - hiszen egy parlament elnöke által, pályázat alapján kinevezett elnökről van szó ebben az esetben, míg a másiknál kormányzati kinevezésről van szó; én azt gondolom, hogy a parlamenthez kötése az intézménynek ebben a vonatkozásban éppen garanciális elemet jelent, az önök által feltételezett valamifajta, a kisebbik koalíciós partner fiókintézeteként beállított intézménnyel szemben.

Én azt hiszem, örülni kellene annak, hogy akkor egy olyan intézmény van, amely a parlamenti ellenőrzés szempontjából közelebb van az Országgyűléshez, és ez adja azt a garanciát, hogy azt a feladatot, amely nehezen oldható meg, sok ellentmondással oldható meg, tisztességesen tudja elvégezni ez az intézet. Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Nyitray András képviselő úr, a Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről.

 

NYITRAY ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm. Szeretnék rögtön a csírájában egy vélekedést vagy egy híresztelést elfojtani: mi nem tartjuk a Történeti Hivatalt az önök kisebbik koalíciós partnere fiókintézményének. (Tóth András széttárja a karját.) Sőt, azt kell mondjam, nem hiszem, hogy ezzel sokat tudok ártani szegény főigazgató úrnak, ha azt mondom, hogy kifogástalanul ellátták a feladatukat az elmúlt időben, és semmiféle részrehajlást a részükről sem a mi oldalunkra, sem az önökére nem tapasztalhattunk. Már csak ezért sem volna szabad ezt a jól működő műhelyt szétdúlni, ismétlem; semmilyen meggyőző érvet nem tudott mondani arra, miért kell ezért egy új intézményt létrehozni.

Wiener képviselő úr felvilágosított arról, hogy ennek az egész cirkusznak, már ne haragudjanak, hogy ezt mondom, amit ott most csinálunk, egyetlen értelme van, hogy a homályos titkosság státusát megszüntessük. Ez kevés indok arra, hogy két ilyen szerencsétlen törvényt hozzunk, mert abban igaza van, hogy nincs értelme ebbe sok mindent belevenni, szerintem az egésznek nincs értelme, de én úgy gondolom, hogy ha egy törvénynek semmiféle értéktartalma nincsen, semmire nem mutat rá, minek csináljuk. Most miért kell a titkosságot feloldani, milyen célunk van vele?

Ha nincs szankció, nincs szankció, de legalább erkölcsileg, valami társadalmi összértékítélettel ki kellene mondani, hogy akik ilyet csináltak, azok nem voltak a magyar nemzet aranylapjaira kívánkozó nemzeti hősök. Akkor viszont azoknak is benne kell lenni, akiknek a bennléte ellen önök tiltakoznak - lásd karhatalmisták, lásd legfelső pártvezetők. Én csak logikai alapon mondom, hangsúlyozom még egyszer: ha ennek logikát akarunk adni, akkor ezek nem maradhatnak ki.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces felszólalásra következik Wiener György, a Magyar Szocialista Párt képviselője.

 

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Vannak más funkciói a két törvényjavaslatnak, én ezt emeltem ki. Ilyen funkció többek között a múlt egy kis szeletének a feltárása, mert ezek az adatok a múltról nem fognak széles képet adni, ezt azért világosan tudnunk kell. Ennek a törvényjavaslatnak az is célja, a T/541. számúnak, tehát a levéltári törvénynek, hogy egyfajta úgynevezett információs kárpótlást adjon. Én erről azért nem beszéltem, mert más képviselőtársaim ezt nagyon nyomatékosan aláhúzták. Tehát több funkció is kötődik ezekhez a javaslatokhoz. Én azt tartom a legfontosabbnak, amelyről eléggé részletesen beszéltem. Ennek következtében nem volt véletlen, hogy ezt állítottam előtérbe, és a logikai gondolatmenetet erre építettem fel.

Nagyon röviden reflektálnék Demeter Ervin képviselőtársam megszólalására is; megszólított engem, mondjam meg, hogy kik voltak olyan KB-titkárok, akik ilyen felügyelő funkciót betöltöttek: Biszku Béla 1961-78 között; Korom Mihály 1978-85 között; Horváth István 1985-87 között. 1988. november 24-én egy KB-határozat ezt a fajta közvetlen felügyeleti tevékenységet, erről igen ritkán esik szó, nemcsak a magyar közéletben és publicisztikában, de a tudományos életben is, megszüntette. 1989. január 1-jétől a párt szervei, a KB titkára, vagy valamely osztály nem gyakorolt semmiféle felügyeletet. Azt az osztályt, amely ilyen tevékenységet végzett, pontosabban annak egy alosztályát, megszüntették, szintén 1989. január 1-jei hatállyal. Ezt követően ez a szervezet egyértelműen már csak a Belügyminisztériumhoz tartozott. Ha kívánja, a belügyminiszterek névsorát is elmondom ’45-től - nagyon komoly, meghatározó magyar (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) személyiségek vannak köztük.

Köszönöm a figyelmet.

 

 

(15.30)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kettőperces felszólalásra megadom a szót Demeter Ervinnek, a Fidesz képviselőjének. Parancsoljon!

DEMETER ERVIN (Fidesz): Köszönöm szépen, képviselő úr, a felsorolását, bár nem volt teljes körű, de köszönettel tartozom, és valóban segítséget nyújtott az elinduláshoz.

Tóth András képviselő úrnak szeretném megerősíteni, nagyon helyes, hogy a polgári nemzetbiztonsági szolgálatoknál elrendeli ezt, de ez nem pótolja a Belügyminisztériumban elvégzendő vizsgálatot. Ennek az iratnak a kormánypárti képviselők jelentéstervezete szerint a Belügyminisztériumból kellett kikerülni. Ha önök valójában a visszaéléseket meg akarják akadályozni, akkor kiderítik azt, hogy hogyan, mi módon kerülhetett ki a Belügyminisztériumból ez az irat. Mert ha ezt nem teszik, ezzel a lehetőséggel nem élnek, és ezt nem teszik, azt fogjuk - talán nem alaptalanul - feltételezni, hogy oka van annak, hogy nem derítik ki, hogy hogyan kerül ki ez az irat, talán ahhoz fűződik az érdekük, hogy ez ne derüljön ki.

Ami a Fidesz-javaslattal szembeni alkotmányos aggályát érintette a képviselő úrnak, nyíltan beleírtuk, hogy kétharmados törvényeket módosítani kell hozzá, amennyiben alkotmánymódosítás, az egy megvitatandó kérdés, akkor mi nyitottak vagyunk. De itt az a probléma, hogy önök ezzel nem értenek egyet, mint ahogy köszönöm szépen, hogy ezt őszintén megmondta, ezért tisztelettel azt kérném, amikor elutasítják a javaslatot, akkor ne az alkotmányossági aggályaikat hangsúlyozzák állandóan, hanem mondják meg őszintén, hogy nem értenek vele egyet, azért utasítják el, talán egyenesebb beszéd lenne.

Ami a felszólalását illeti, hogy itt pártok ’89-ben kaptak támogatást, és majdnem azt erősítette meg, hogy az MSZMP alapította a pártokat is, voltak ilyen elképzelések, legendák keringtek, hogy ki volt adva mindenkinek, hogy melyik pártot alakítsa meg, még arról is szólt a legenda, hogy Grósz Károly nagyon sokáig nem értett egyet az egypártrendszer feladásával, és amikor kénytelen volt feladni ezt az álláspontját, azt mondta: nem baj, elvtársak, akkor megcsináljuk.

Köszönöm a figyelmüket.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra következik Tóth András, a Magyar Szocialista Párt képviselője. Parancsoljon, öné a szó.

 

TÓTH ANDRÁS (MSZP): (Nincs bekapcsolva a mikrofonja.) Elnök Úr! Köszönöm a szót. Demeter képviselőtársam, annyit tudok önnek erre…

 

ELNÖK: Képviselő úr, a mikrofont legyen kedves!

 

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Bocsánat, köszönöm a figyelmeztetést. Demeter képviselőtársam, egyet tudok mondani: nyilvánvalóan a mai ülés jegyzőkönyvét a Belügyminisztériumban olvassák, áttekintik, az ön felvetésére megfelelő módon, gondolom, reflektálni fognak.

Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra megadom a szót Wiener Györgynek, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének.

 

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Demeter Ervin képviselőtársam az általam elmondott alkotmányossági problémáknak csak az egyik mozzanatát vette figyelembe, a másikat nem.

Az egyik mozzanat az volt, hogy szövegszerűen valóban beleütközik meghatározott szakaszokba a Fidesz törvényjavaslata, ezek közül egyet megemlítettem, a 70. § (4) bekezdését, de egyben azt is jeleztem, hogy alapvető alkotmányos elvekbe is beleütközik. Hiszen az összeférhetetlenség egy többpárti parlamenti demokráciában csak jogi, gazdasági összeférhetetlenséget jelenthet, jogi alatt értve a hivatali összeférhetetlenséget elsősorban, tehát olyasvalamit, amit meg tud az érintett személy szüntetni. Ezért szerepel az több törvényben is, hogy a megválasztott személynek döntenie kell arról, hogy harminc napon belül melyik funkciót választja. Ha például megválasztják polgármesterré, akkor harminc napon belül le kell mondania a köztisztviselői állásáról. Ha azonban valaki az elmúlt rendszerben például a Központi Bizottság tagja volt, már nem tud erről lemondani, ennek következtében az egész magyar alkotmányos berendezkedés alapelveivel ellentétes, amit önök javasolnak.

Önök egy egészen más alkotmányos konstrukciót kell hogy felvázoljanak a saját gondolatmenetükhöz, nemcsak néhány bekezdést kell megváltoztatni abban, hanem az alkotmánynak az egész szemléletét át kell alakítani, ez a szemlélet gyökeresen ellentétben áll azzal, amit a háromoldalú Kerekasztal-tárgyalásokon elfogadtak. Ott nem volt arról szó, és ezt nagyon sokan hangoztatják azóta is, hogy egyfajta hatalomelragadás történne az akkori ellenzék részéről, hanem csak arról volt szó, hogy a választók döntsenek. Lehet, hogy a választók olyanok, amilyenek, én Nyitray képviselőtársamnál azért a választókról sokkal jobb véleménnyel vagyok, de ennél jobb megoldást nem tudunk a politikai (Az elnök jelzi az idő leteltét.) támogatottság mérésére alkalmazni.

Köszönöm a figyelmet.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra megadom a szót Nyitray Andrásnak, a Fidesz képviselőjének.

Parancsoljon, öné a szó.

 

NYITRAY ANDRÁS (Fidesz): Itt a jegyzeteimet nézve még mindig nem kaptam választ arra, és Wiener képviselő úr felkészültsége bizonyos dolgokban, főleg ilyen lexikális ügyekben, egyenesen bámulatra méltó, ezt már megbeszéltük egy korábbi alkalommal is, de azt még mindig nem fejtette ki nekem, hogy ön szerint hogy a búbánatba akadályozza meg ez a törvény azt, hogy olyan iratokat, amelyekből ha kettő, ha tíz, ha kétszáz, tökmindegy, lapul valahol, azt a későbbiek során valaki előhúzza, és megmutassa: na, itt van.

Azt nem mondhatják, hogy ha most nincs benne az irattárakban, akkor az nem érvényes, ez butaság; hát hogyne lenne! Azt pedig, hogy mi van kinn a kézben… - és itt most nem arról beszélek, amit, vagy igen, vagy nem, de ’90 után vittek ki, hanem amit előtte vittek ki. Azért a történelem nem ’90-ben kezdődött, és ez az egész ügy, amiről itt most csépeljük lelkesen a szót, éppenséggel mind a rendszerváltás előtti korszakban történt, és abban a korszakban, aminek az ellenőrzésében még a mostani demokratikus pártok egyike sem vett részt, mert nem vehetett részt.

Tehát semmilyen biztosítékot nem látok én arra, hogy az önök által a törvények egyik legfőbb céljának emlegetett misztikuma, hogy ezzel majd megakadályozzuk, hogy később elő lehessen húzgálni mindenféle kompromittáló iratot, ezt ez semmilyen formában nem gátolja meg. Én ezt már kétszer megkérdeztem, de még egyszer se kaptam rá választ, és most már tényleg nagyon kíváncsi vagyok rá, hogy mondjanak már valamit, hogy ne ilyen bután menjek ma haza, hogy még mindig nem tudom, hogy ez hogyan akadályozza meg.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra megadom a szót Mécs Imrének, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőjének.

Parancsoljon, öné a szó.

 

MÉCS IMRE (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Én azt hiszem, hogy a Wiener György által felemlített alkotmányos aggályon kívül van itt egy nagyon fontos szempont, amiért a Fidesznek a lusztrációs javaslata nem volt elfogadható, ez pedig az, hogy tulajdonképpen a választópolgárok jogait csorbítanák meg, az ő jogaikat. A választópolgár az úr egy demokráciában. Az ő választékát, amiből választhat, korlátozni külső erővel, idegen erővel, az ő akaratától függetlenül, ez bűn a demokrácia ellen, ez nem engedhető meg.

És emlékszünk a történelemre, hogy ’45 után mit is csináltak a bolsik? Szépen leszalámizták az embereket, megszüntettek pártokat az akkori Legfelsőbb Bíróság segítségével. Tehát a választópolgárok akaratával szemben csökkentették a választékot. És a választhatóságnak a lecsökkentése is ellenük irányul. Ha úgy dönt egy választópolgár, hogy ő valakit annak ellenére, hogy III/II-es vagy III/III-as tiszt volt, meg fog választani, ez az ő joga, ő is viseli ezért a felelősséget, a választópolgár. De nem korlátozhatjuk, nem mondhatjuk meg neki, hogy milyen rendezőelvek alapján válasszon, és mit tegyen.

És még egy szempontot szeretnék elmondani az itt már történelmi vitává fajuló beszélgetésen, hogy azért 1989. június 16-án a Hősök terén nem véletlenül mondtam azt, hogy sokan beszélnek itt kéznyújtásról, de mi kezet csak a szabadon választott Magyar Országgyűlésben fogunk nyújtani. Miért mondtam el ezt akkor? Mert ’89. június 16-án még egyáltalán nem volt biztos, hogy teljesen szabad (Az elnök jelzi az idő leteltét.) választások lesznek. Tehát ezt is vegyük figyelembe, amikor ezt a kérdést mérlegeljük.

Köszönöm, elnök úr.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra megadom a szót Tóth Andrásnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének.

 

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Nyitray képviselőtársam, átérzem az ön gondját, és nem szeretném, ha ilyen frusztrált állapotban kellene ezt a mai vitát lezárni.

Tehát én azt gondolom, hogy egy törvénytől azt lehet várni, ami a rendeltetése, vagyis a létező, rendelkezésre álló iratok alapján lehetséges azt a bizonyos tényfeltárást elvégezni, és lehetséges azon keretek között biztosítani, hogy kérem, az összegyűjthető, rendelkezésre álló iratokkal ne lehessen visszaélni. Tehát ez a törvény mechanizmusa, valóban ne lehessen valakiről a meglévő irattári anyagok alapján utólag kimutatni, vagy zsarolhatóvá tenni abban a vonatkozásban, hogy neki van valami a múltjában.

 

 

(15.40)

 

 

Azt gondolom, arra sem ön, sem senki más nem tud garanciát vagy megoldást adni, hogy ha valakinél van elfektetve otthon egy darab papíros, azt akár húsz év múlva ne vegye elő. Ez nyilvánvalóan sem ettől a törvénytől, sem a meglévő törvényektől nem várható el, minden esetben azt kell alapul venni - mert gondolom, mindenki abból indul ki -, hogy jogkövető magatartást várunk minden esetben a törvény elfogadásakor majd az állampolgároktól, azoktól, akikre ez a törvény hatni fog. Ha ez nem következik be, az nyilván nem feltétlenül a törvényhozás vagy a törvény hibája. Bizony korlátozott a törvény hatása, ezt tudomásul kell vennünk nekünk mint törvényhozóknak.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Normál felszólalásra megadom a szót Karsai Péter úrnak, a Magyar Demokrata Fórum képviselőjének. Parancsoljon, öné a szó.

 

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés által megvitatásra kerülő két törvényjavaslatot megalkotó kormánykoalíció azt tűzte ki célul, hogy információs kárpótlást szolgáltat; másodszor: kísérletet tesz a demokratikus közélet tisztaságának előmozdítására; harmadszor: megelőzi a személyes és közérdekű adatokkal való politikai célú visszaéléseket; negyedszer: nyilvánosságra hozza a közéleti szerepet betöltő személyek előző rendszerhez kötődő állambiztonsági tevékenységét; végső soron pedig az elmúlt rendszer valódi történelmét ismerteti meg velünk.

Már ez utóbbi célkitűzés is komoly ellentmondást rejt magában, nem is beszélve magukról a jogszabálytervezetekről. A két törvénytervezetről összességében elmondható, hogy a jelenlegi gyakorlathoz és jogszabályi környezethez képest először is bizonytalanságot teremt mind az érintettek, mind a napjainkban működő szolgálatok életében, a meglévő garanciák megnyirbálásával és a szabályozás következetlenségével.

A meglévő alkotmányossági problémákat nem oldja fel, sőt azokat újabbakkal tetézi. A Történeti Hivatal felszámolásával nem épít, hanem rombol, mindenféle ésszerű magyarázat és indok nélkül. Hasznot pedig igazán nem hoz a társadalom számára, következményei viszont beláthatatlanok. Érdekes lenne tudni a tárgyban érintett Belügyminisztérium, Honvédelmi Minisztérium és a nemzetbiztonsági szolgálatok szakmai apparátusának véleményét a tervezetről, különös tekintettel arra is, hogy a miniszterelnök által felkért szakmai bizottság a törvényeket alapjaiban érintő kritikákat fogalmazott meg.

Az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységének feltárásáról és az állambiztonsági szolgálatok történelmi levéltárának létrehozásáról szóló T/541. számú törvényjavaslat az első igen súlyos hibát ott követi el, hogy a törvény hatályát érintő történelmi határvonalat 1990. február 14-ével húzta meg. Ez az elhatárolás a III/III-as csoportfőnökség esetében még érthető, hiszen ezen a napon fejezte be dicstelen tevékenységét és szűnt meg jogutód nélkül. Mivel azonban a törvénytervezet a hírszerzés és a kémelhárítás, valamint a katonai elhárítás tevékenységét is vizsgálja, nem nehéz belegondolni, hogy utóbbiak esetében értelmezhetetlen és rendkívül veszélyes a határvonalat egy időpontban meghúzni. Ezek a szervezetek tevékenységüket folyamatosan végezték, felelőtlenség tehát az 1990. február 14-e előtti iratokat hozzáférhetővé tenni. A hírszerzés, a kémelhárítás, valamint a katonai elhárítás tevékenységének ebből a szempontból semmi köze a III/III-as belső elhárítás megszűnéséhez.

A tervezet értelmező rendelkezései arról árulkodnak, hogy a készítők nem ismerik pontosan a belső elhárítás szervezeti felépítését. Erre jó példa a “hálózati személyö és a “harmadik személyö meghatározása. A hálózati személyek körébe a tervezet alapján nem tartoznak bele azok, akik alkalmi kapcsolatként, társadalmi kapcsolatként vagy hivatalos kapcsolatként segítették a belső elhárítás munkáját. Ezek a személyek nem írtak alá beszervezési nyilatkozatot, általában jelentést sem írásban adtak, tevékenységüket felkérésre vagy önként, illetve alkalmi jelleggel, elsősorban szóbeli tájékoztatással végezték, nevük mégis sokszor felbukkan az úgynevezett ügynöki jelentésekben informátorokként. A törvénytervezet ezeket a személyeket harmadik személynek tekinti, így jogállásuk a tervezetben a hozzáférés, a kutatás és a nyilvánosságra hozatal szempontjából megtévesztő, ami által olyan jogokat kapnak, amelynek biztosítása nyilvánvalóan nem volt cél.

A tervezet szerint a törvény hatálya alá tartozó iratokban található adatok a törvény erejénél fogva veszítik el minősítésüket. A javaslat meghatározza a fő szabály alóli kivételeket is. Nem határozza meg azonban azt, hogy ezeket a részben vizsgálatot, de mindenképpen értékelést igénylő és államtitok körében maradó kivételeket ki fogja megállapítani. A tervezetben foglalt egyik kivétel alapján hogyan derülhet ki a törvény erejénél fogva, hogy olyan személyről van szó, akit a volt állambiztonsági szerveknél végzett tevékenysége miatt külföldön beutazási tilalom, büntetőeljárás vagy a testi épsége ellen irányuló bűncselekmény fenyeget? Ki fog erről dönteni?

Egy további kivétel szerint nem veszíti el a titkos minősítést az az adat, amelyik olyan személyre vonatkozik, aki 1990. február 15-e és 2002. május 26-a között a nemzetbiztonsági szolgálatok állományába tartozott. Mi lesz vajon azokkal a nem hivatásos állományú hálózati személyekkel és informátori kapcsolatokkal, akik ebben az időszakban is aktívak voltak, de nevük szerepel a 1990. február 15-e előtti iratokban? Ők ezek szerint kezdhetnek izgulni? A kivételek körében a tervezet szövege pusztán adatot említ, a felsorolásból viszont kiderül, hogy ezek többnyire személyes adatok. Mi lesz a sorsa annak a sor stratégiai fontosságú titkos információnak, ami ezen iratokon szerepel?

Ugyancsak nyilvánvaló képtelenség az a néhány ellentmondás, ami az államtitokról és a szolgálati titokról szóló törvénnyel fennáll. Olyan helyzet áll elő, hogy az, amit egy hatályos törvény, az államtitokról és a szolgálati titokról szóló törvény rendelkezései alapján államtitoknak kellene minősíteni, egy másik törvény, a jelenlegi tervezet szerint nem lesz az. Vonatkozik ez arra a rendelkezésre is, amely szerint mentesül az államtitoksértés jogkövetkezményei alól az is, aki a tervezetben meghatározottak szerint hoz nyilvánosságra adatot. Eszerint van olyan államtitok, amelyet nyilvánosságra lehet hozni. Az államtitokról és a szolgálati titokról szóló hatályos törvény szerint a jogszerű nyilvánosságra hozatallal az adat minősített jellege megszűnik, ez azonban csak a titokgazda írásbeli engedélyével nyilvánosságra hozott adatokra vonatkozik. A tervezet ezzel szemben nem mondja ki, hogy megszűnik a minősítés, csupán a büntethetőséget zárja ki. Vagyis a minősítés marad. Felmerül a kérdés, mi lesz azzal, aki a nyilvánosságra hozott, de továbbra is államtitoknak minősülő adatról ír vagy beszél. Ő büntethető? Miért?

A tervezet szerint a megfigyelt személy megismerheti és nyilvánosságra hozhatja a vele kapcsolatba hozható, hivatalos állományú alkalmazottról és hálózati személyről az annak azonosításához szükséges adatokat. Itt sajnos semmiféle korlátozás nincs, az adatok akkor is nyilvánosságra hozhatók, ha államtitkot képeznek, mivel a tervezet mentesíti a megfigyelt személyt az államtitoksértés következményei alól, de akkor is nyilvánosságra hozhatók, ha az illető semmilyen tisztséget nem tölt be, semmilyen közfunkciót nem lát el. Ez a szabály nyilvánvalóan ellentétes a tervezetek logikájával és az Alkotmánybíróság e tárgyban hozott döntéseivel is.

A nyilvánosságra hozatal és a kutatás szabályai szintén nem előnyükre változtak. Továbbra is aggályos a kutatók körének meghatározása. Kutató voltaképpen bárki lehet. Ezt a, mondhatni, szellős meghatározást a tervezet sem teszi pontosabbá, nem állapít meg szigorúbb követelményeket.

A személyes adatok kutathatósága sajnálatos és hibás módon a jelenlegi szabályokhoz képest lehetővé teszi a legszűkebb magánéletre vonatkozó adatok kutatását is. A jelenlegi szabályozás szerint az érintett magánéletére vonatkozó személyes adat anonimizálás nélkül akkor kutatható, ha ahhoz az érintett hozzájárult, vagy a halálától számított harminc, ha ez nem ismert, akkor a születésétől számított kilencven, ha ez sem ismert, akkor az irat keletkezésétől számított hatvan év eltelt. Ennek az úgynevezett várakozási időnek az az indoka, hogy annak idején az érintettekről alkotmányellenesen, megfigyeléssel, lehallgatással gyűjtöttek adatokat, és tárták fel a családok legbensőbb titkait is.

 

 

(15.50)

 

 

A tervezet szerint anonimizált formában bárki megismerheti és nyilvánosságra hozhatja az e törvény hatálya alá tartozó iratokat; bárki, tehát külföldiek, akár külföldi titkosszolgálatok is. A tervezet még ehhez képest is további nyitást fogalmaz meg azzal, hogy nem kell anonimizálni azokat az adatokat, amelyekre nézve az adatokat tartalmazó irat keletkezésekor jogszabály lehetővé tette, hogy az adott iratot a kérelmező teljes terjedelmében megismerje, tehát az akkori eljárás részese volt, valamint nem kell anonimizálni azokat az adatokat sem, amelyek a hivatásos állományú alkalmazottak és hálózati személyek azonosításához szükségesek, azaz a listák tartalmát.

Az előbbinél sokkal aggasztóbb az, hogy bárki megismerhet és nyilvánosságra hozhat minden olyan adatot, amelyek a hivatásos állományú alkalmazottak és a hálózati személyek azonosításához szükségesek. Így bármely állam polgára megismerheti és nyilvánosságra hozhatja bármely állam polgárának személyazonosító adatait és minden személyes adatát, ha az illető a magyar titkosszolgálatok hivatásos állományú alkalmazottja vagy hálózati személye volt, tehát együttműködött vele. Nem vagyok benne biztos, hogy az előterjesztők egyáltalán átgondolták, mibe sodorják a magyar titkosszolgálatokat és a vele hajdan együttműködőket. Arról nem is beszélve, hogy mekkora kárt okozhat ez hazánk nemzetközi megítélésében. A hazánkkal szemben a törvény hatálybalépését követően azonnal fellépő bizalmi válság nemzetközi következményei ez esetben beláthatatlanok.

Áttérve a közéleti szerepet betöltő személyek állambiztonsági múltjának nyilvánosságra hozataláról szóló T/542. számú törvényjavaslatra, úgy vélem, nem szűnnek a kételyek azzal kapcsolatban, hogy szükségünk van ezekre a törvényekre. A tervezet szerint a múltbéli tevékenység körében a jövőben nem kell vizsgálni, hogy az érintett személy teljesített-e szolgálatot 1956-57-ben karhatalmi alakulatban, tagja volt-e a nyilaskeresztes pártnak, vagy betöltött-e olyan tisztséget, amelyben az állambiztonsági szervektől döntéseihez jelentést kapott és használt fel. Ehhez képest viszont lerántja a leplet az 1990. február 14-e előtt működő magyar hírszerzői, kémelhárítói és katonai hírszerzői hálózat teljes állományáról. Mindamellett az érintettség megállapításához a tervezet nem kívánja meg az érdemi besúgói tevékenységet, mivel a javaslat szerint elegendő, ha valaki a hálózati nyilvántartásban szerepelt, vagy aláírt hálózati feladat ellátására vonatkozó nyilatkozatot. Ezzel szemben a hálózati nyilvántartás tartalmazza például a meghiúsult és a tervezett beszervezéseket, a célszemélyeket, valamint a hálózati személyek operatív szempontból jelentős belföldi és külföldi kapcsolatait is. A beszervezési nyilatkozat aláírása pedig önmagában csak a beszervezés tényét bizonyítja, az érdemi munkavégzést nem.

A törvényjavaslat személyi hatálya, tehát a vizsgálattal érintett személyi kör indokolatlanul tág meghatározást kapott. A személyi hatály meghatározása a teljességre törekszik, mégis következetlen, mindamellett lehetetlenné teszi, hogy a bizottság betartsa a működésére megállapított határidőt. Mi szükség lehet arra, hogy valamennyi országos köztestület elnökét, elnökhelyettesét és főtitkárát átvilágítsák? - így például a Nemzeti Akkreditáló Testület, vagy a Magyar Szabványügyi Testület vezetőit. Vonatkozik ez a megállapítás a pártok megyei elnökségére és a közalapítványok kuratóriumának elnökeire is.

Hasonlóan reménytelen és felesleges feladatnak tűnik több ezer polgármester múltjának feltárása is. Ha már azonban a teljességre törekszünk, a megyei jogú városok alpolgármestereivel ellentétben miért maradtak ki a személyi körből a fővárosi kerületek alpolgármesterei? Talán a legkirívóbb ellentmondásra és következetlenségre éppen a tárgynál maradva találhatunk, hiszen a létrehozni tervezett állambiztonsági szolgálatok történelmi levéltárának elnöke és elnökhelyettese kimaradt a személyi körből. Ez egyben azt is jelenti, hogy utóbbi két tisztséget akár egy állambiztonsági múlttal rendelkező személy is a legnagyobb nyugalommal töltheti be. Ez már aztán mindennek a teteje!

A tervezetekkel szemben összességében az alábbi aggályokat, ellenérveket fogalmazhatjuk meg. Számtalan rendelkezésük jogszabály- és alkotmányellenes. Hazánk jogalkotásában régen született ehhez hasonló mennyiségű és mértékű jogszabály- és alkotmányellenes rendelkezést felvonultató jogszabálycsomag. Hasonló példa talán a Bokros-csomag lehetne. Nem számolnak azokkal az emberi, erkölcsi, politikai és gyakorlati megfontolásokkal, amelyek a jelenleg hatályos törvény elkészítésekor még érvényesültek. A tervezetek tulajdonképpen félretesznek minden, e tárgyban egyébként rendkívül fontos diszkréciót. Nem kímélnek senkit és semmit, úgy, mintha az előterjesztők a következményeket végig sem gondolták volna. Még ma sem pontosan ismert, hogy az iratoknak hány százaléka vészelte át a korabeli rendszeres megsemmisítést és a rendszerváltást közvetlenül megelőző újabb, már ad hoc jellegű megsemmisítést. A kutatás eredményének hitelességére ez mindig is rányomja a bélyegét, egy ilyen tényfeltáró tevékenység már sohasem folyhat a teljesség igényével.

Kiszolgáltatott helyzetbe hozzák a ma is működő, hírszerzéssel, kém- és terrorelhárítással, a szervezett bűnözés elleni küzdelemmel foglalkozó szolgálatokat és azok teljes állományát, valamint ügynöki hálózataikat. Hazánkkal szemben bizalmi válságot teremtenek mind a titkosszolgálatok külföldi társszervei (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), mind pedig a különböző nemzetközi szervezetek vonatkozásában.

A legvégén: a Történeti Hivatal nyilvánvalóan politikai célzatú szétverése helyett a hivatal szervezeti fejlesztésén kellene elgondolkodni. Úgyhogy összefoglalóan - szeretném az utolsó mondatot az elnök úr engedelmével felolvasni -: határozott véleménye a Magyar Demokrata Fórumnak, hogy ezek a hibák oly mérvűek és olyan tömegűek, hogy a törvényjavaslatot javítani nem, hanem csak visszavonni érdemes. Kérjük, hogy ezt tegye meg a kormányzat.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Tóth András képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt részéről. Parancsoljon, öné a szó.

 

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Karsai képviselőtársam 16 perces hozzászólására nyilván két percben nem lehetséges reagálni. Két dolgot emelek ki válaszként. Az egyik: mi azon a meggyőződésen vagyunk, hogy ez a törvényjavaslat módosítással javítható. Azon alkotmányos felvetéseket, amelyeket a Sólyom-bizottság megfogalmazott, a módosító indítványok kidolgozásakor érvényesíteni fogjuk. Megjegyzem ugyanakkor, hogy az előző kormány időszakában nem emlékszem olyan példára, hogy az akkori kormány vezetője a másik értékrendet képviselő politikusokat, szakértőket felkért volna egy-egy ilyen ügy tárgyalására. Tehát azt gondolom, önmagában az, hogy a miniszterelnök úr olyan szakembereket kért fel, amely szakemberek között nyilvánvalóan az ő értékrendjétől különböző értéket képviselő emberek is vannak, ez egy újdonság. Éppen ez mutatja, azt gondolom, hogy nyitott a kormány minden olyan felvetés iránt, amelyet részben ön is elmondott, és nyitott ezeknek a kérdéseknek a rendezésére.

Ami a dolog tartalmát illeti, bizony annyira ütköző, annyira egymással konkuráló alkotmányos elvekről van szó, aminek a pontos bemérése, a finomszabályozása nem egyszerű feladat. Ez sokszor nem szándék kérdése, sokszor értelmezés kérdése, és nekem az a véleményem, hogy a parlamenti vita pont arra való, hogy ezeket az egymással konkuráló elveket itt állapítsuk meg, itt próbáljuk a finomszabályozást elvégezni, és alakuljon ki a törvény oly módon, hogy ezeknek a követelményeknek megfeleljen.

Sajnálom, hogy az MDF úgy döntött, nem kíván módosító indítványokkal hozzájárulni e törvényjavaslatok módosításához. Én látok rá esélyt, azt gondolom, a kapcsolódó módosító indítványok kidolgozásakor erre a lehetőségük még (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) fennáll.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Normál felszólalásra megadom a szót Lezsák Sándornak, a Magyar Demokrata Fórum képviselőjének. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

 

 

(16.00)

 

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A Magyar Demokrata Fórum egyértelmű véleményét Dávid Ibolya képviselőtársam az általános vita kezdetén, később Herényi Károly és az előbb Karsai Péter fogalmazta meg.

Elöljáróban magam is hangsúlyozom: ez a törvényjavaslat elfogadhatatlan. Mindenekelőtt számomra sem világos a törvénytervezet alapvető célja. Miért vizsgáljuk át a 2. §-ban megnevezett beosztású személyek múltját hosszú és költséges munka árán, ha ennek a munkának az eredményéhez nem kötődik semmiféle következmény? A törvényjavaslat szerint senkinek sem kellene lemondania tisztségéről, ha fény derülne ügynöki múltjára, és a korábbi ügynöki múltat elleplező nyilatkozataihoz sem fűződne semmilyen szankció. Ha viszont nincs semmilyen hátrányos következménye az állambiztonsági múlt feltárásának, akkor ennek a törvényjavaslatnak vagy nincs értelme, vagy az indoklástól eltérően más a célja. Magam is találkoztam olyan felvetéssel, hogy ebben a formában ez a múltfeltáró munka gyakorlatilag a politikai banditizmus számára végzett fejvadászmunka. Azaz ha valakikről kiderül vagy éppen gyanúba keverednek, hogy állambiztonsági szolgálati múltjuk volt, akkor ezek a személyek ki vannak szolgáltatva a politikai alvilág díjbeszedőinek, zsarolóinak.

Tisztelt Ház! Nem tartom korrektnek az állambiztonsági múlt tényét megállapító módszert, ez a módszer ugyanis soha nem lehet független az igazságszolgáltatás alapelveitől. Ilyen igazságszolgáltatási alapelv például az, hogy az igazság ténye független az esetet vizsgáló és elemző személyek véleményétől. A vizsgálódók többsége vagy képes rálelni a helyes útra, vagy nem, de önmagában az igazság független a többségi véleménytől.

Az eddigi vizsgálóbizottságok működési rendje arra figyelmeztet minket, hogy a törvényjavaslat alkotói meg akarják kerülni mind az átvilágító bírák, mind pedig a jogorvoslat lehetőségeit. Az előterjesztésben javasolt egyszerűsített eljárás lényege az, hogy megfigyelteket, áldozatokat többségi szavazás révén ügynökgyanúba hozhatnak, illetve a volt ügynököket szintén többségi szavazás révén tisztára moshatják. Az eddigi két hónapban ezt az igazságszolgáltatást megcsúfoló eljárást tapasztaltuk.

Nyilván ennek a módszernek a folytatása várható ennek a törvényjavaslatnak az elfogadását követően is, hiszen a vizsgálóbizottságok tagjainak a többségét most a kormánypártok jelölik, a kormánypártok pedig az alapos gyanú csapdájában fognak vergődni, hiszen a közvélemény egy része okkal vélheti: az igazság feltárásának leple alatt politikai döntések születnek arról, hogy kiket lehet felelősnek tekinteni a pártállami bűnökért, kiket pedig nem. Még így is bizonytalanság tapasztalható a tervezetben, miszerint a bizottsági többség kellően szolgálja-e az akaratát, ezért eleve kiveszi a felelősök köréből a pártállam irányítóit, a diktatúrát szolgáló parancsok kiadóit és a pártállam rohamosztagosait, a törvények feletti ÁVH és egyéb fegyveres testületek tagjait. Jelenleg úgy néz ki ez a tervezet, hogy például a megvert, megzsarolt papokat át akarja világítani, hátha közülük valakit ügynökké tettek, de a papokat verő karhatalmisták felelősségét eleve kizárja ez az előterjesztés.

Tisztelt Ház! Történelmi tényekhez hevesen ragaszkodó tudós képviselőtársam, tisztelt Wiener György, mit is mondott Rákosi Mátyás? “Mindenért, ami ebben az országban történik, mi, kommunisták vagyunk a felelősek.ö Ezt okkal jelentette ki Rákosi, hiszen köztudottan azé a felelősség, akié a hatalom. Ez a hatalom volt felelős a törvénytelenségekért, a szabadságjogok eltiprásáért és az elnyomógépezet részeként működő titkosszolgálatok tetteiért.

Több mint erkölcstelen a törvényjavaslatnak az a szellemisége, hogy a diktatúra irányítóit, a börtönnel, kitelepítéssel, vagyonelkobzással fenyegetőző zsarolókat és fegyveres segédeiket kihagyja az átvilágítandók köréből. Még addig a morális szintig sem jut el ennek a törvénynek az előterjesztője, ameddig az ötven évvel ezelőtt a felelősséget is elvállaló Rákosi már eljutott.

Ismeretes, hogy az MSZMP pártközpontjában egy-egy osztályvezető akár több miniszternek is adhatott utasítást. A szocialista évtizedek minisztereit ez a törvényjavaslat átvilágítaná, de az őket mozgató, nagyobb hatalmú személyek felelősségét semmiben sem vizsgálná, pedig köztudott és egyértelmű történelmi tény, hogy pártállami döntéshozók határozták meg a titkosszolgálatok feladatait, azaz hogy az állambiztonság egész területén titkos utasításokat adhattak ki, titkos információk alapján titokban intézkedéseket készíthettek elő, ők határozták meg a titkos ügykezelés és a titkos iratok megsemmisítésének a szabályait. A tisztelt Ház is most azoknak az iratoknak az áttekintése alapján működtetné a vizsgálóbizottságot, amely iratokat politikai érdekei alapján nem semmisített meg a már MSZP-s pártapparátus 1989-90-ben. Miután az egész elnyomó rendszert működtető pártállami döntéshozók felelősségére nem tér ki az előterjesztés 1. §-a, ezért ne csodálkozzon a tisztelt MSZP-SZDSZ kormánypárti többség, hogy az utókor történészei ezt az előterjesztést a Rákosi- és a Kádár-kort tisztára mosogató törvénycsomagnak fogja minősíteni!

Tisztelt Ház! Még ebben a jelenlegi, kirostált formában sem világos az átvilágítandók köre. Véleményem szerint legalább olyan fontos tudatformáló, azaz tudatot deformáló, torzító szerepe volt egy titkosszolgálati ügynöknek például iskolaigazgatói fedőállásban, tanszékvezetői minőségben, mint például egy államtitkárnak. De az átvilágítandók körét tovább kellene bővíteni olyan nemzeti intézmények vagy állami tulajdonú, többségű vállalatok vezető állású személyiségeinek az átvilágításával, mint a Magyar Posta, a Magyar Államvasutak vagy éppen a Paksi Atomerőmű, és folytathatnám a sort. A magunk bőrén is tapasztalhattuk, hogy az állami rádió és televízió a tömegeket manipuláló feladatköre miatt annyira kulcsfontosságú hely volt a Kádár-korszakban, hogy már beosztotti szinten is meghatározó volt az ügynökök aránya.

Tisztelt Ház! Mit ér egy törvény büntetőjogi következmények nélkül? Semmit. A büntetőjogi következmények vállalásán például azt is értem, hogy legyen annak büntetőjogi következménye, ha kinevezése előtt valaki hamisan írja alá azt a nyilatkozatot, miszerint nem volt semmiféle kapcsolata a III/III-as ügyosztállyal, és később mégis kiderült az érintettsége. Öt-tíz-húsz, sőt száz év múlva is előkerülhetnek hiteles iratok. Hogyan? Honnan? Csak egy példát mondok: köztudottan elég sok titkos irat külföldre is kerülhetett, például a KGB-hez rendeltetésszerűen eljutottak ilyen anyagok, és ott ma is őrzik a volt szocialista országok titkosszolgálati anyagainak egy tekintélyes hányadát. Ezért a közszereplést vállalók még általuk elrendelt iratmegsemmisítéseket követően sem lehetnek biztosak feddhetetlenségük látszatának a megőrzésében.

Tisztelt Ház! Befejezésül ismét hangsúlyozom képviselőcsoportunk véleményét, miszerint a Történeti Hivatal a rendkívül nehéz körülmények ellenére tisztességgel végzi a dolgát, semmi szükség arra, hogy ezt a hivatalt, ennek jogállását, a több évre kinevezett vezetését, jelenlegi működtetését megváltoztassuk.

Kifogásaimat összegezve tehát: ezt a törvény-előterjesztést általános vitára alkalmatlannak is tekintem, és módosító javaslatok elfogadása esetén sem tudom elképzelni ennek a törvénynek ésszerű működését, ugyanis ez a törvényjavaslat tovább rongálja az ország amúgy is erősen megviselt idegrendszerét. Ha nem vagyunk képesek tabula rasát, tiszta helyzetet teremteni a közéletben, ha nem vagyunk képesek a történelmi bűnözőket néven nevezni, ha nem vagyunk képesek igazságot szolgáltatni, ha nem vagyunk képesek arra, hogy a távlatos nemzetpolitikai törekvésekhez méltó szabályozókkal rendezzük közös dolgainkat, akkor a jövő ellen való vétek minden életveszélyes próbálkozás, parlamenti kísérlet.

 

 

(16.10)

 

 

Nem először mondjuk: az országot a jövőben is védelmezni kell ipari kémektől és terroristáktól egyaránt, a haza védelme kötelességünk, elhárításra, nemzetbiztonsági szolgálatra szükségünk van. Fontoljuk meg, tisztelt képviselőtársaim, Illyés Gyula gondolatát - ez a gondolat most különösen a III/III nélküli nemzetbiztonsági szolgálatokra érvényes -, idézem tehát Illyés Gyula intelmét: “A magyarságnak nincs annyi kincse, hogy vakon, engedelmeskedve minden indulatnak, eldobálja. Nézzük meg jól, mit rejtünk a talp alá. Ha biztosítékunk van arra, hogy ez az érték azután a mi, a szabad magyarság értéke lesz, tartsuk meg okvetlenül magunknak. Ne gyújtsuk fel a malmot, amely holnap nekünk őröl, csak azért, mert hitetek szerint másnak őröl.ö

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Normál felszólalásra megadom a szót Demeter Ervinnek, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

 

DEMETER ERVIN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nézzük az előttünk lévő javaslatot, és szögezzünk le azért egy fix pontot: van törvény, létezik törvény, jelenleg hatályos törvény, ami ezt a két kérdéskört szabályozza, egy törvényben szabályozza az állambiztonsági múlt feltárását, ahogy önök mondják, illetve ellenőrzését, ahogy mi mondjuk, és foglalkozik az információs önrendelkezési jog érvényesítésével is. Tekintettel arra, hogy van hatályos törvény a kérdések szabályozására, így a kormány javaslata nemcsak az ellenzék kritikáján vagy mérlegén mérettetik meg, hanem a jelenlegi hatályos szabályozásén is.

Nézzük az információs önrendelkezési jogra vonatkozó részeket! 1996-ban készült ez a része a törvénynek, Kuncze Gábor akkori belügyminiszter terjesztette a Ház elé. Ez még a Horn-kormány idejében kiegészült egy idetartozó törvényjavaslattal, az államtitokról és a szolgálati titokról szóló törvénnyel, ami azért lényeges és fontos, mert előírta ezen iratok minősítésének, tehát a titkosságuknak a felülvizsgálatát - ahol ez nem történik meg, ott elvész ez a minősítés -, előírta a háromévente szükséges felülvizsgálatot a minősített iratokra, és rendelkezett arról, hogy a Történeti Hivatalnak át kell adni azokat az iratokat, amik a demokratikus nemzetbiztonsági szolgálatok működéséhez, törvényben meghatározott feladataik ellátásához nem szükségesek.

Ennek első lépését még a Horn-kormánynak kellett megtenni az 1980 előtt keletkezett iratok esetében; a második rész feladata ránk várt, és ezt teljesítettük is: az 1980 és ’90 között keletkezett iratokat átadtuk a Történeti Hivatalnak, illetve még felülvizsgáltuk a ’80 előtt keletkezetteket, és számos olyat találtunk, ami nem szükséges a törvényes feladatokhoz, azt is átadtuk a Történeti Hivatalnak 2000. február 28-án. Szóval, van egy ilyen szervezet, működik.

Nézzük, hogy mi történt tulajdonképpen, ami ennek a szervezetnek a működését javította. 2001-ben történt a törvénynek a módosítása, ami pontosította az érintetteknek az iratbetekintési jogát; kiszélesítette az áldozatok iratmegismerési lehetőségeit, és szabályozta az elhunyt érintettek hozzátartozóinak a betekintési jogát; tágította az iratok tudományos kutathatóságát, ugyanakkor az áldozatok magánéletének fokozottabb védelmet biztosított; bővítette az érintettek jogainak érvényesítésével kapcsolatos előírások körét, amelyekben a hivatal adatot szolgáltat más hatóságoknak; szabályozta továbbá a törvény az áldozatoktól elvett személyes iratok sorsát, és elrendelte az irategyesítést - ez egy nagyon fontos lépés -, a saját tulajdonú vagy jogszabály alapján birtokolt iratok kivételével minden természetes és jogi személy köteles átadni az állambiztonsági iratokat - egy hatályos törvényről beszélek - a Történeti Hivatalnak.

A szaklevéltárrá változás - mert ezzel a törvénnyel szaklevéltárrá alakult át a Történeti Hivatal - egyik következménye az, hogy az állambiztonsági iratok is a hivatalhoz kerülnek, azok, amelyek a nemzetbiztonsági szolgálatok számára a törvényben meghatározott feladataik ellátása céljából a hivatal létrehozásakor, azaz 1996-ban esetleg még szükségesek voltak.

Nos, ez a jelenlegi szabályozás megoldja mind az áldozatok megismerési jogát, információs önrendelkezési jogát, mind a kutatásnak megfelelő jogszabályi hátteret biztosítja.

Úgy értékelem, hogy ezt erősíti meg az Országgyűlés határozata is, a 16/2000-es, tudniillik a Történeti Hivatal beszámol az Országgyűlésnek. Amikor 2000-ben az Országgyűlés meghallgatta a Történeti Hivatal 1997. és ’98. évi tevékenységéről szóló beszámolót, azt a határozatot hozta, hogy - idézem -: “Az Országgyűlés megállapítja, hogy a Történeti Hivatal a törvényekben meghatározott feladatainak eleget tesz, elősegítve ezzel közéletünk tisztaságának megőrzését, továbbá történeti közelmúltunk megismerésének lehetővé tételét.ö

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Ezek után meg kell hogy mondjam, hogy érthetetlennek, elfogadhatatlannak, értelmetlennek és indokolatlannak tartom a T/541. számú javaslatot. Amiben egyetértünk a kormányoldalon felszólalókkal szemben, hogy mi váltotta ki a nagy törvényalkotási lázat, az nem más, mint hogy kiderült, hogy Medgyessy Péter az egykori politikai rendőrség tisztje volt. Tessék mondani, ezért kell új levéltárat létrehozni, mert Medgyessy Péter a politikai rendőrség tagja volt? Önök ezt komolyan gondolják?

Tisztelt Képviselőtársaim! Nézzük a törvénynek a másik részét, és vegyük ki azokat a fő csomópontokat az idő rövidsége miatt, amit érdemes górcső alá vennünk.

Az egyik az elítélendő tevékenységek köre, tehát mi az a tevékenység, amit nemkívánatosnak minősít a törvény. Eddig egyetértés volt abban a kérdéskörben - erre ma már többen utaltak -, hogy ez a III/III-as csoportfőnökségre terjed ki. A törvényjavaslat ebben a kérdésben változtat az eddigi, majdnem azt tudom mondani, közmegegyezéses állásponton, kiterjeszti a teljes III-as főcsoportfőnökségre - a magunk részéről egyetértünk. Nyilván ennek is az az oka, hogy bekerült a törvénybe, hogy Medgyessy Péterről kiderült.

De nézzük meg azt is, hogy miben szűkíti a kormány javaslata a jelenlegi törvényt. Érthetetlen, bocsánat, be nem vallott ok miatt - érthető, de be nem vallott ok miatt - kiveszi az elítélendő tevékenységből az ’56-57-ben karhatalmi tevékenységet végzetteket. Az előző felszólalásomban igyekeztem meggyőzni önöket, illetve bemutatni azt, hogy a karhatalmi tevékenység mennyire és hogyan tartozott az állambiztonsági tevékenységhez. Kiveszi érthető, de titkolt szándéka miatt azokat, akik ennek az egész működési rendszernek a haszonélvezői, a termék, a jelentések olvasói voltak, nyilván azért, mert nagyon sok embert érint a Szocialista Párt soraiban. Így természetesen ezeknek a kivétele elfogadhatatlan számunkra.

Nézzük, mit mond a Fidesz javaslata, amit módosító javaslat formájában benyújtottunk. Mi azt mondjuk, hogy állítsuk a feje tetejéről a talpára a piramist, a felelősök piramisát, tehát nézzük meg, hogy működött a rendszer - erről volt alkalmunk néhány szót mondani -, és az átvilágítás terjedjen ki azokra a felelősökre, akik ma fontos közbizalmi és közvéleményt formáló tisztséget töltenek be, felelősségük arányában, tehát az egész rendszer irányítói, közreműködői, fentről haladjunk lefelé. Az ennek megfelelő módosító javaslatot a vita megkezdésekor benyújtottuk a Háznak.

A másik fontos kérdéskör az érintettségnek a megállapítása. Itt két kérdéskör van: maga az átvilágító testület és az eljárási rend, hogy ez hogyan történik. A testület jelenleg független, megítélésem és meggyőződésem szerint hozzáértő bírákból áll, ők végzik a tevékenységet. Ezzel szemben a kormány javaslata, ami írásban itt fekszik, pártfrakcióknak tesz javaslatot - önök egy hasonló helyzetben bizonyára azt mondanák, hogy pártkatonákat küld -, valamint többek között kormánytagok által delegál személyeket.

(16.20)

 

Úgy teszik ezt a javaslatot, hogy érdemben megmondanák, hogy miért szükséges a jelenlegi rendszer változtatása. Az expozékor az igazságügy-miniszter tett egy utalást arra, hogy ezt másképp kívánják szabályozni, de ennek érdemi részével, tartalmával, módosító javaslattal a vita megkezdéséig nem találkoztam. A vita megkezdése előtt néztem végig a beadott módosító javaslatokat, egyetlen kormánypárti sem szerepel közöttük.

Nézzük az érintettség megállapításának a kérdéskörét! A jelenleg hatályos törvények szerint az Alkotmánybíróság iránymutatásai alapján történik az érintettség megállapítása. Erre azért van szükség, mert vannak rossz példák előttünk az egyik kormánypárti nevével elhíresült vizsgálóbizottságnál, hogy embereket bemaszatolnak, és tekintettel arra, hogy a jó hírnévhez való jog egy alkotmányos jog, az Alkotmánybíróság pontosan lefekteti, milyen esetekben lehet megállapítani, hogy valaki együttműködött ezekkel a szolgálatokkal.

A kormány ezt az eljárási rendet meg kívánja változtatni. Hogy hogyan? Úgy, ahogy a Mécs-bizottság dolgozik, ugyanazt a szabályozást próbálja törvényesíteni. Ebből nekünk az a tapasztalatunk, hogy ez a bizottság az irattárban való szereplés, tehát adatszereplés mellett politikai érdekek alapján, a saját politikai érdekei alapján szelektál. Ez teljesen egyértelmű volt számunkra. Ezt az eljárást kívánják önök most ebben az előterjesztésben törvényesíteni. Tisztelettel előre jelezzük, hogy ez nem fog sikerülni önöknek, hiszen ez a javaslat, ez az eljárási rend nem fogja kiállni az Alkotmánybíróság normáját. Nem nehéz kitalálni, hiszen pontos iránymutatás rendelkezik arról, hogy ezt hogyan kell tenni.

Mi a Fidesz javaslata ezzel szemben? Mi egyszerűen azt mondjuk, hogy ha a jelenlegi szabályozási rendnél nem tudnak jobbat, akkor maradjon a jelenlegi. Nem is kell elismerniük, hogy nem tudnak jobbat, maradjon a jelenlegi, mert az legalább törvényes és alkotmányos. (Tóth András közbeszól.) Az eljárási rendről beszélek, képviselő úr. Biztos vagyok benne, hogy alkotmányellenes, de remélem, nem mérettetődik meg az önök javaslata, mert nem fog odáig eljutni.

Nézzük a következmények tekintetében a javaslatokat! A jelenlegi szabályozás szerint arra irányul a jogalkotó szándéka, hogy távozzon, hangsúlyozni kívánom, arra irányul az egykori jogalkotó szándéka, hogy távozzon a közéletből, aki a törvényben meghatározott tevékenységet végezte, azaz együttműködött a politikai rendőrséggel. Hogyan próbálja ezt elérni? Két módon; az egyik próbál biztosítani egy egérutat a delikvensnek. Az mondja, hogy ha lemond - tehát a szándék érvényesül -, akkor eltekint a vizsgálat további folytatásától, és ebből adódóan a nyilvánosságra hozásától. Ha ezt nem teszi, akkor az átvilágító bizottság lemondásra szólítja fel. (Dr. Wiener György: Nem köteles.) Lemondásra szólítja fel, szeretném aláhúzni. Tehát az a szándék, hogy távozzon. Az egy másik kérdés, hogy ha ezt nem teszi meg, akkor ez a lemondás nem kényszeríthető ki.

Ezzel szemben alapvetően más a jelenlegi kormányjavaslat. Az még kísérletet sem tesz erre a szándékra. Ebben alapvetően megváltozott az eddig közmegegyezéses javaslat. Ezzel szemben a Fidesz javaslata következményeket fűz ahhoz, ha valaki együttműködött az állambiztonsági szolgálatokkal, és a demokratikus közélettel összeférhetetlennek mondja ki, ha Wiener képviselő úr terminológiáját akarom használni, vagy az általa igényelt kategóriát, akkor jogi összeférhetetlenséget mond ki. Szeretném önt tájékoztatni arról - bár gondolom, nem mondok vele újdonságot -, hogy ezek a szolgálatok és ezeknek a szolgálatoknak az irányítói számtalan esetben törvényen kívüli eszközökkel éltek, működtek, dolgoztak, magyarul: törvénytelenül dolgoztak.

Említette a képviselő úr - és ezzel okosabb lettem, bár felelősség talán azért nem visel -, hogy jó, jó, de ez a megoldás, amit mi javasolunk, nem fér bele a rendszerváltozáskor kialakított hárompárti megállapodásba; de, képviselő úr, köszönöm önnek ezt az egyenes beszédet, mert akkor itt van a kutya elásva, ezért nem történt meg mindeddig az, hogy a politikai rendőrség egykori embereit a közéletből kiszorítottuk. De engedje meg, hogy egy zárójeles, de felkiáltójelekkel jelzett mondatot tegyek a végére: itt az ideje akkor ennek a megállapodásnak a felülvizsgálatára! (Dr. Géczi József Alajos közbeszól.) Itt az ideje ennek a megállapodásnak a felülvizsgálatára.

Összegezve: a Fidesz az elmarasztalást az elmúlt és elnyomó rendszer működésében vállalt szereppel arányosan javasolja. Az érintettség megállapítását törvényes és alkotmányos keretek között javasolja, és az érintettséghez a mi javaslatunk következményeket fűz, mondjuk ki, hogy összeférhetetlen a demokratikus közélettel, ha valaki részt vett az állambiztonsági elnyomó rendszerben.

Tisztelt Ház! Éppen ezért meg tudom erősíteni, hogy ez a javaslat ebben a formájában alkalmatlan a vitára. Úgy vitatunk most egy, illetve két törvényt, hogy a kormány szándékát sok lényeges kérdésben nem ismerjük. Tisztelettel kérem a jelen lévő államtitkár urat, hogy ismertesse a kormány álláspontját és azokat a kérdéseket, amit a beterjesztett javaslattól eltérően kívánnak megoldani.

Röviden egy végső megjegyzést hadd tegyek! Az igazságügy-miniszter úr elmondta az expozéját, meghallgatta a legnagyobb kormánypárti képviselő felszólalását, majd eltávozott. Én ezt udvariatlanságnak ítélem tőle. Csak azért bátorkodom ezt megjegyezni, mert tudom, hogy olyan családban nevelkedett, ahol volt lehetőség az udvarias magatartás megtanulására. Sajnálom, hogy nem volt itt ebben a vitában.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces felszólalásra megadom a szót Tóth Andrásnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

 

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Elnök úr, a szót köszönve szeretnék egy kérdésre kitérni Demeter képviselőtársam hozzászólásával összefüggésben. Demeter képviselő úr rendszeresen hangoztatja, hogy Medgyessy Péter a politikai rendőrség tagja volt. Ez a közismert tétele több alkalommal elhangzott. Ha ezt más képviselő mondja, én el tudom fogadni, hiszen a többi képviselő nincs annak a szakmai ismeretnek a birtokában, amilyen szakmai ismeret birtokában Demeter úrnak mint volt, a nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító miniszternek lennie kell.

Demeter úr pontosan tudja, nincs egyetlen olyan szakmai forrás, amely a kémelhárítást politikai rendőrségnek minősítené. Ilyen nincsen! Márpedig tudjuk, hogy Medgyessy Péter öt éven keresztül a magyar kémelhárításnak dolgozott. Ebből következően, ha Demeter úr tényleg úgy gondolja, hogy a kémelhárítás a politikai rendőrséghez tartozó kategória, őszintén sajnálom, mert ezek szerint az elemi ismereteket nem tudta elsajátítani miniszterként. Ebből következően, azt hiszem, hogy így utólag bizonyította, hogy erre a feladatra nem volt alkalmas. (Demeter Ervin: Nem diktatúrát működtettünk, András!)

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Demeter Ervinnek, a Fidesz képviselőjének. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

 

DEMETER ERVIN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nem először kerül elő a kérdés, de azért szeretném az államtitkár úrnak többedszer megerősíteni: a diktatúra állambiztonsági szolgálatának a működéséről semmilyen ismerettel nem rendelkezem, bármennyire is próbálja összekeverni a korszakokat a tisztelt államtitkár úr. (Dr. Géczi József Alajos: Csak olvastál valamit róla!) 2000 és 2002 között demokratikus országban polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért viseltem felelősséget. Óriási különbség van a kettő között, tisztelt képviselő urak.

Míg a demokráciában az ország függetlenségének megőrzéséért dolgoznak a szolgálatok, addig az a szolgálat, amelynek Medgyessy Péter tagja volt, az elnyomók, az idegen orosz hatalom fenntartását és ittlétét szolgálta, tehát nem az ország szuverenitásának a fenntartását, hanem annak elvesztését segítette elő, és ez lényeges különbség a kettő között.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Normál felszólalásra megadom a szót Kosztolányi Dénesnek, a Fidesz képviselőjének. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Abban egyetérthetünk, hogy a magyar nyelv igen gazdag nyelv. Gazdagságánál valami biztosan nagyobb, és ez a leleményessége. Árnyalt, finom és igen kifejező anyanyelvünk a magyar nép, a magyar ember lelkének mély ismerője. Nem véletlen, bár szinte mellbevágóan meglepő, hogy a Magyar Értelmező Kéziszótár 1440. oldalának utolsó szócikke az a szó, hogy ügynök.

 

 

(16.30)

 

 

A szótár 1441. oldalán, tehát a másik oldalon felül a második szócikk az, hogy ügyvéd. Közöttük csupán egy szó szorul értelmezésre a szótárban, és ez az ügyosztály. 120 ezer szócikket tartalmaz egyébként ez a szótár. A mai napirendünk szempontjából a dolog elég félelmetes, de ez semmi ahhoz képest, amit az élet produkált e három szó Bermuda-háromszögében közel 45 évig.

Az elmúlt rendszer, a létező szocializmus - ennek szocialista jelzője manapság: “rosszö rendszer -, ennek a rendszernek a tevékenysége ismert előttünk, feltárása folyamatban van. Már látszik a jéghegy csúcsa, telik a könyvtárak szabadpolca politikai munkákkal, történelmi, filozófiai kiadmányokkal, önigazoló és történelemhamisító álregényekkel és igaz szavakkal megírt dokumentumokkal, visszaemlékezésekkel. A képzeletbeli könyvtár tízezer folyóméter hosszú raktárában megtelt az első tíz polc. Kevés, de folyamatosan gyarapszik az anyag, válik nyilvánossá és világossá mindenki előtt, hogy az a rendszer, amit a miniszterelnök bankár elvtárs szolidan és szelíden csak “rossz rendszerö-nek minősített, valójában egy aljas, embertelen, rontó filozófia valóságban megjelenő börtönketrece volt. Mire betelik a könyvtár félig, tudni fogunk minden gonoszságról, árulásról, de tudni fogunk minden emberi méltóságról és nagyságról is. Tanulni fogunk belőle, tanulnunk kell a történelemből, hogy a bűntény, a terror és a megtorlás ne lehessen unokáink újbóli sorsa.

Sajnos a vonatkozó szakirodalom nem arányosan dolgozza fel a történteket, és bár az egyensúly idővel helyre fog állni, mégis van egy téma, amelynek a negligálása már inkább az elhallgatást jelenti: az ügyvédség és az ügyvédi kamarák szerepe a pártállamban. Azt láthatjuk, és már jó tíz éve folyamatosan így van, mintha ez a jelentős társadalmi réteg nem lett volna jelen a kommunizmusban.

Nem voltak, nem dolgoztak, szerepet nem játszottak, levegőt nem vettek. Nagy a hallgatás az ügyvédi kamarák viselt dolgai körül. Zárt szervezetük marginális, kis, jelentéktelen, szegény szakmunkások jóravaló egyletének tűnne föl, de inkább az jön jól a pártállami kamaráknak, ha nem esik szó róluk. Tettük a dolgunkat - állítják -, szükségből, muszájból.

Tisztelt Ház! Nézzük meg a valót, vizsgáljuk meg, mi az igazság! A kommunizmus évtizedeiben nem volt az országban jogállam. Ennek ellenére jog- és igazságszolgáltatás működött. Szereplői a pártállam, a törvényhozás, a bíróságok, az ügyészségek - és na, na, kit nem említettem? Az ügyvédeket és a kamarákat. Róluk nem szól szinte semmi. Őket kihagyják, nem említik tevékenységüket, nem is minősítik azt. Kérem, ne feledkezzünk meg róluk! Ne sértsük meg azt a pár tucat tisztességes ügyvédet, akik a rendszer ellenében, dafke maradtak a pályán, vagy oda, fel nem ismerve a hatalom egyező szándékát, bekerülni igyekeztek, és ez csodák csodájára sikerült is nekik. Köszönjük meg, és tegyük egyértelművé, hogy ügyvédek százai saját egzisztenciájukat súlyosan veszélyeztetve részt vettek a Kádár-rendszer lebontásában, és elévülhetetlen szerepet vittek a nyolcvanas évek végén a rendszerváltásnak nevezhető társadalmi kísérletben! De beszélnünk kell és fel kell tárni, fel kell dolgozni az ügyvédi kamarák alamuszi, kollaboráns szerepét a diktatúrában és a Kádár-rendszerben. Nagy munka áll azok előtt, akik erre vállalkoznak. Talán egyszer az új ügyvédgenerációból valakiben lesz olyan nagy kurázsi, hogy nekifog és megírja a szakma szégyenkorszakának a történetét.

Addig pedig nézzük meg, mit tudhatunk meg az akkori ügyvédségről! A diktatúra elmélete és joggyakorlata annak idején is ismerte az alapjogokat, sőt jogszabályban, alkotmányban, az 1949-es alkotmányban - itt a felszólalásomban kis betűvel írtam természetesen ezt a förmedvényt - deklarálta is ezeket a jogokat. Idézek belőlük: “az élethez és az emberi méltósághoz való jogö. Tisztelt Képviselőtársaim! Az ötvenes éveket írjuk. Nem volt cinikus ez egy kicsit? “Lelkiismereti és vallásszabadságö - azt hiszem, ez is cinikus. “Ártatlanság vélelme, a védelemhez való jogö - itt álljunk meg egy pillanatra!

Ha az alapjogokat a kommunisták csak hirdették, miközben sárba taposták azokat, a védelemhez való jog látszatát fenntartani ügyvéd nélkül, ezt nehéz volt megoldani. Nem lehetetlen, mert a szocializmusban minden lehetséges, a szocializmus minden nehézséget legyőz - de macerás dolog. Ügyvéd szereplővel könnyebben megy a dolog, így döntött a politbüro, és lett is ügyvédség, maradhatott ügyvédség. Az ügyvédség és kamarai vezetői pedig elvállalták azt a nemtelen szerepet, hogy legalizálják a rendszert. Visszaéltek az évszázados hagyományos tisztelettel, amely őket elsősorban a titoktartási kötelezettségük miatt övezte. Gyónási titok, államtitok, hadititok, ügyvédi titok - fontos intézményei a tisztességes társadalmaknak; az emberek bíznak azokban, akik ezek hordozói. A titoktartás miatt kellettek vagy voltak jók a diktatúrának, oda-vissza: nem beszélünk, nem látunk, nem hallunk semmit - mind a mai napig.

Az ügyvédek csak zárt munkaközösségekbe, kamarákba kényszerítve dolgozhattak. Körülbelüli számuk 2500-3000 között mozgott az egész országban. Ennyi elég volt az engedélyezett feladathoz, sőt ennél többet nehezebb lett volna állandóan figyelni és ellenőrizni. Az ügyeket a munkaközösségekben szelektálták, névre szignálták, ügyvédeket kirendeltek, letiltottak, értekeztek, pártgyűléseket tartottak - tehát ment a verkli; az ellenőrzést a kamarák vezetőin, a munkaközösségek vezetőin keresztül gyakorolták.

Fogyott a bizalom évről évre, de ugyanakkor dőlt is a pénz a zsebekbe. Az orvosi paraszolvencia, szociológusok szerint, az a hálapénz kismiska volt ahhoz képest, amit az ügyvédek jattként zsebre tettek az ötvenes-hatvanas években. Pedig szigorú díjszabás volt ám érvényben! Külön ügyvédi törvény is volt! (Dr. Wiener György közbeszólása.) Cirkusz a pénzért? Kérem szépen, jogvégzett emberek hajlandók voltak egy életen át a jogtalanságból megélni, sőt egyes apukák javasolták a fiaiknak is a pályát: milyen szép az ügyvédi pálya, szabad és független, folytasd a praxist, édes fiam, majd én benyomlak a munkaközösségbe, jó lesz! Ha Bárándy képviselő úr itt lenne, az előterjesztő, akkor értené, hogy miről van szó. Munkaközösségbe bekerülni állítólag csak két egybehangzó protekcióval lehetett: mégpedig állami garancia kellett és pártapparátusi. Magas és személyes jótállás. Persze akadtak kóbor lovagok is - mutatóba, csodabogárnak.

Másik állítás, hogy ügyvédet mindenki szabadon választhatott. A Kádár-rendszerben is és a kommunizmusban is. Azokból választhatott, akiket kínáltak. Bárkit választhatott a kedves ügyfél, de inkább őt magát választották, ha volt rá engedély. Ha nem volt, hát nem ért rá az igen tisztelt ügyvéd úr; ütközött a tárgyalás, nem a szakterülete, nem az ő kamarai területe - sajnos tessék máshoz fordulni! A piacon, a jog piacán lehetett almát és almát venni, továbbá almát venni. A zugírászatot pedig szigorúan büntetni kell! Pfuj! Jogi tanácsot adni, csak úgy bele a vakvilágba! Visinszkij elvtárs útmutatása, ismerete nélkül! Szocialista embertípus ilyet nem tesz, még pénzért sem!

A jogsegélyszolgálat felállítása az más. Az társadalmi igény, amelyet a jó szakszervezetek időben felismertek és létrehoztak. Nem ment könnyen, mert a keményvonalasok gyanakodtak, akadékoskodtak; de akkora volt az országban a jogi káosz, hogy lépni kellett. Ingyenes jogsegélyszolgálat - a szocializmus újabb győzelme volt a jogtiprások mellett. Egyes ügyvédek kuncogtak, és szemezgettek az ügyfelekből. Ha fizetős, akkor tessék befáradni a munkaközösségbe! Ha nem, a jogi tanács ingyenes. Olyan is volt legtöbbször. Tisztelet ugyanakkor a jogsegélyszolgálatot vállaló vállalati jogtanácsosok ezreinek, az ő segítségükkel a segítőkészség néha jogi formát ölthetett. De ettől a rendszer még tovább rohadt.

A diktatúra irányította, kézben tartotta, ellenőrizte az ügyvédi kamarákat, valamennyit, rendszeresen, szisztematikusan, nyíltan. Mindenki tudta a munkaközösségekben, hogy ki a tégla. Némely helyeken falat lehetett húzni belőlük. A kamarai vezetők természetesen a minden gyanún felül álló polgárok körét szaporították. Soha nem láttak ügynököt, nem is találkoztak, nem is beszéltek ilyen urakkal, ezeknek nem is adtak jelentést; már bocsánatot kérek, legfeljebb ügyfél lehetett, aki érdeklődött egy-két dolog iránt. Ott pedig működött a titoktartás. A Magyar Ügyvédi Kamara elnöke, dr. Horváth Jenő, aki 1958. évtől kamarai munkatárs, majd elnök - egyébként országgyűlési képviselő is volt ’85-től ’89-ig -, büszkén lobogtatja és hivatkozik a 2001. december 7. napján III/b.e-61/2001/10. számú átvilágítói bírói határozatra, miszerint a törvény 1. §-ában meghatározott tevékenységre utaló adat nincs vele kapcsolatban, a vonatkozó nyilvántartásokban nem szerepel. Hogy oda ne rohanjunk!

 

 

(16.40)

 

Mára már tudjuk, mit ér a nyilvántartás. Irodalma van annak, ki volt az ügynök, és mi végből volt a főnöke nem az. “A hálózati nyilvántartásban szereplés mint olyan, értelmezhetetlen.ö - nyilatkozza a Történeti Hivatal elnöke. “Nem kétséges, hogy a rendszerváltás idején manipulálták az iratokat.ö - írja a Népszabadság. Szintén ne rohanjunk oda!

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem a kormánypártokat, szabaduljanak meg a rossz lelkiismeret okozta görcseiktől, és szánják rá magukat egy megtisztító törvény megalkotására. Segíteni akarunk ebben. Biztos vagyok abban, hogy az előterjesztő igazságügy-miniszter nem a bírák béremelésének elmaradása miatt mond le esetleg, hanem e miatt a két törvény miatt, ha általa tétetik egy újabb erőszak az ország hitén, erkölcsén és becsületén.

Az elhangzottakból, azt hiszem, képviselőtársaim, joggal következtethetnek arra, hogy álláspontom szerint a leendő törvénynek át kell világítania az ügyvédi kamarák vezetőit, azok helyetteseit, tisztségviselőit és az ügyvédi munkaközösségek vezetőit is. Ha ez befejeződik, és az érintettek távoznak az ügyvédek soraiból, nemcsak minden ügyvéd, de minden jogvégzett polgártársunk felemelheti a tekintetét.

Jólesett, hogy figyeltek rám. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Normál felszólalásra megadom a szót Wiener... Bocsánat, kétperces felszólalási igény érkezett; Hankó Faragó Miklós igazságügyi minisztériumi államtitkár úrnak megadom a szót. Parancsoljon!

 

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Eddig nem akartam beleszólni a vitába, most azonban elkövetkezett az a pontja a vitának, amikor úgy gondoltam, hogy nem tehetem meg, hogy ne szólaljak meg. Már csak azért sem tehetem meg, hogy ne szólaljak meg, mert én magam is az ügyvédi hivatást választottam, az államtitkári pozícióm betöltése előtt ügyvédként dolgoztam, és úgy gondolom, azután is, ha ez megszűnik, ezt fogom tenni.

Vártam hosszú időn keresztül, hogy az elnök úr esetleg figyelmezteti a képviselő urat, hogy térjen a tárgyra, mert szinte egyetlen szót sem szólt arról, amely törvényjavaslat előttünk fekszik, illetve a két törvényjavaslatról. Ez még persze rendjénvaló lenne. Azok a kifejezések és azok a gyanúsítgatások, illetve kijelentések, amelyeket a képviselő úr tett, azonban már mindenképpen azt kívánják, hogy a leghatározottabban visszautasítsam a képviselő úr kijelentéseit. Olyan általánosításokat, olyan értékítéletet fogalmazott meg a magyar ügyvédi karral szemben, amely nem kizárt, hogy esetleg egy vagy két, vagy akár több ügyvédre is esetleg igaz lehet, de az az általánosítás mélyen sérti és bántja a magyar ügyvédi kar tekintélyét, és ezért kikérem az ügyvéd kollégák nevében, hogy ilyen módon ítélje meg az ügyvédi kar tevékenységét.

Az még egyébként nem baj, hogy önnek nincs különösebben sok fogalma arról, hogy az ügyvédi hivatás hogy néz ki, de akkor legalább tartózkodnia kellett volna attól, hogy ebbe a témába beleavatkozzon.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces hozzászólásra megadom a szót Szabó Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének. Parancsoljon, öné a szó.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Én magam is némi meghökkenéssel hallgattam Kosztolányi képviselőtársunkat abban a tévhitben, hogy talán mégiscsak az ügyvédségről vagy az ügyvédi hivatásról szóló törvény vitája van az Országgyűlésben, de nem. Azt gondolom, hogy amit Hankó Faragó államtitkár úr elmondott az ügyvédek védelmében, azt mindannyian jó szívvel fogadhatjuk. Kosztolányi képviselő úrnak minden bizonnyal meg fogja köszönni, mondjuk, dr. Torgyán József miniszter úr, akit az ön szavazatával is emeltek a miniszteri székbe, ezeket a szavakat, meg fogja köszönni - hirtelenjében Balsai István és Horváth Balázs képviselőtársaink jutnak eszembe, akik a rendszerváltás előtt ügyvédként dolgoztak, és akik a Fidesz támogatásával lettek országgyűlési képviselők. Bizonyára meg fogják köszönni mindezt, amit ön elmondott. A magam részéről azt az egyet nem értem, hogy az ügyvédek átvilágításán kívül a kőfaragók és a balett-táncosok átvilágítását miért felejtette ki Kosztolányi képviselő úr a felszólalásából.

De azt azért hadd mondjam el, hogy lehetséges, hogy Kosztolányi képviselő úr valamiért haragszik az ügyvédekre. Talán őt nem vették fel annak idején ügyvédnek a pártállam idején, és most ebbéli fájdalmait kívánja rajtuk leverni. De én nem gondolom, hogy ennek az Országgyűlés volna a megfelelő terepe. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Mielőtt megadom a szót Kosztolányi Dénes képviselő úrnak, a Fidesz képviselőjének, felhívom a figyelmét a tisztelt képviselő uraknak, hogy a napirendi pontra koncentráljanak a jövőben, és ne egy-egy felszólalás elemzésével töltsük a későbbiekben az időt, ha ezt kérhetem.

Képviselő úr, parancsoljon, öné a szó.

 

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Köszönöm szépen. Számítottam arra, hogy akinek az inge, az egyből magára is veszi. Nem is csodálkozom az államtitkár úron, hogy egyből rápasszolt az ing - többek között - valószínűleg.

Kérem szépen, azokról az ügyvédekről beszélek, mondjuk, Horváth Jenő úrról, aki jelenleg is magas rangú ügyvédi vezető, aki ’58-ban már a tagja és tisztségviselője volt az Ügyvédi Kamarának, és Mansfeld Pétert még csak később akasztották fel. Nem kellett volna az akkori ügyvédeknek szót emelni? Kollaboráltak? Tíz éven keresztül a vészkorszakban kiszolgálták a Kádár-diktatúrát és az ávót? Ezekről az ügyvédekről van szó! Őket kell átvilágítani, mert ott maradtak a helyükön, vezették a munkaközösségeket, és irányították a kamarákat. Külön törvényt is említettem az ügyvédségről, ami egyszerűen annyira elfogadhatatlan, és a joghoz annyira semmi köze nem volt; annak a zárt pályának volt értelme. Azt hiszem, a hozzászólásomban arról beszéltem, ami a törvényjavaslat, a közéleti szerepet betöltő személyek állambiztonsági múltjának nyilvánosságra hozataláról.

Az ügyvédekben megvan a közbizalom, mert meg is érdemlik. De nem mindegyikük, és azokat szeretnénk, ha kiszűrnék maguk közül, akik a Kádár-rendszert és előtte a kommunista diktatúrát kiszolgálták, és azzal együttműködtek. Elmondtam önöknek, azt hiszem, ezt nem vitathatják, hogy háromszereplős volt az a csodálatos tárgyalás: középen a bíró, a bíróság meg a népi ülnökök, jobbra az ügyész, és balra a szerencsétlen alperes vagy felperes, illetve szemközt elővezetve a vádlott, mellette az ügyvéd, aki néha kevesellte a kiszabott büntetést. Azt hiszem, hogy ez tény. Kérem szépen, meg kell tisztulnia a közéletnek. Az ügyvédség a közélet része, igen fontos, tekintélyes társadalmi réteg. Ők kérik, hogy végre valami (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) új szél fújdogáljon a kamarák táján.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót Tóth András képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt részéről. Parancsoljon, öné a szó.

 

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Kosztolányi képviselőtársam felszólalásával kapcsolatban egyet szeretnék mondani: nem tartom korrektnek azt az eljárást, bárkiről legyen szó, hogy itt, a Magyar Országgyűlésben néven nevezetten olyan személyt vet fel, akinek nincs meg a joga, lehetősége, hogy ezekre a felvetésekre válaszoljon. Azt gondolom, ez a képviselői etika alaptétele, hogy itt, az Országgyűlésben olyan dolgokat vetek fel, amelyekre tud válaszolni az érintett. Ebben az esetben ön ezt a szabályt megsértette. Kérem szépen, legközelebb ettől tartózkodjon!

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra szót kért Kosztolányi Dénes. Mielőtt megadnám a szót, képviselő úr, egy pillanatig szeretném folytatni azt, amit Tóth András képviselő úr felvetett: kérem, a személyeskedő és a teremben nem tartózkodó személyeket illető különféle megjegyzésektől tartózkodjon, és kérem, hogy a napirendi ponthoz tartsa magát.

Köszönöm szépen. Most öné a szó. Parancsoljon!

 

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Ne vegye el a szót tőlem, mert csak egy mondatot mondok. Éppen most tisztáztam dr. Horváth Jenőt, a legmagasabb ügyvédi fórum vezetőjét azzal, hogy közzétettem, hogy nem érintett az átvilágítási ügyekben. Átvilágítási bírósági határozat, dr. Pintér Mária, dr. Cseicsner Éva aláírással - tehát ez a hármas átvilágító bizottság. Tehetek én ennél többet az ügyvédség megtisztítására? A többi az ügyvédekre tartozik.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Normál felszólalásra megadom a szót Wiener György képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt részéről. Parancsoljon, öné a szó.

 

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kizárólag azért jelentkeztem ismét normál felszólalásra, mert Demeter Ervin képviselőtársam komoly alkotmányossági problémákat feszegetett szintén a második felszólalásában. Sajnálom, hogy a képviselő úr, egykori miniszter úr már nem tartózkodik a teremben, mert lényegében ezzel az egyébként rövid normál felszólalással az ő mondandójára kívánnék reagálni.

 

 

(16.50)

 

 

Arról beszél, képviselő úr, hogy szükséges lenne túllépni az 1989-90-es megállapodásokon, és az annak alapján kialakított alkotmányos renden. Amikor én arról beszéltem, hogy a háromoldalú tárgyalásokon megegyezés született arról, hogy a hatalom megosztásáról és nem elragadásáról van szó, akkor nem egyfajta rózsadombi paktumra vagy más hasonlóra gondoltam, hanem a Magyar Köztársaság ma is érvényes alkotmányára, amelyet egyébként 1991 júniusában ismét módosítottak. És amikor módosították, még elvi lehetőség nyílt volna arra, hogy a háromoldalú tárgyalásokon meghatározott kereteket megváltoztassák.

Jelenleg azonban egy megszilárdult alkotmányos berendezkedés működik Magyarországon, s mindaz, amit Demeter Ervin képviselőtársam fejtegetett, ennek az alkotmányos rendnek a gyökeres átalakítását jelentené. Mécs Imre képviselő úr már hivatkozott arra, hogy a választók jogát korlátozná mindaz, amit Demeter Ervin úr, illetőleg a Fidesz módosító indítványként ehhez a két törvényjavaslathoz be kíván nyújtani, illetőleg amit egy korábbi törvényjavaslatban már felvetettek. A korábbi felszólalásomban arra utaltam, hogy a passzív választójogot, a választhatóságot nem lehet korlátozni.

Milyen következményei lennének annak, amit Demeter úr mond? Az lenne az alapvető következménye, hogy a kialakult demokratikus alkotmányos rend egy újabb rendszerváltáson menne keresztül, igaz, ez nem társadalmi rendszerváltás, csak politikai rendszerváltás lenne, a korábban kijelölt keretek helyébe valami más lépne, és ez a más már szemben állna az általában vett demokratikus népszuverenitás elvén alapuló jogállami berendezkedéssel.

Abban az esetben természetesen, ha egy politikai erő eléri az alkotmányozó többséget, akkor ilyen változtatást végre tud hajtani. Abban az esetben, ha Demeter úr és pártja, valamint szövetségesei egy következő választáson abszolút kétharmados többséghez jutnak, és ezáltal lehetőségük nyílik arra, hogy gyökeresen új alkotmányt alkossanak, mert mint jeleztem, nem elegendő néhány paragrafus megváltoztatása, akkor természetesen letérhetnek a mostani alkotmányos berendezkedés talajáról, s meghatározhatnak egy olyan alaptörvényt, amely egészen más elveket követ, például megpróbálja a jogfolytonosság elvét érvényesíteni, a ma hatályos, alkotmányos berendezkedéssel szemben.

Amikor ennek a veszélyére mi felhívjuk a figyelmet, akkor jobboldali politikustársaink azzal vádolnak minket, hogy mi a demokratikus rendszer lerombolásának vádját fogalmazzuk meg a másik oldallal szemben. Tisztelt Képviselőtársaim! Nem mi fogalmazzuk meg ezeket, hanem ezek a megnyilvánulások, amelyeket hallottunk az előbb is, meg hallhattunk korábban is, azok a megnyilvánulások, amelyek a politikai életből adminisztratív eszközökkel kívánnak meghatározott személyeket, netán csoportokat, irányzatokat kirekeszteni.

Ha egy párt, pártszövetség vagy koalíciós politikai erő arra készül, hogy ilyen nagy horderejű változtatást vigyen véghez, mint amire Demeter úr is utalt, akkor ezt a programjában meg kell hirdetnie, egy választásnál erre kell felkészülnie. Abban az esetben, ha nem ezt teszi, még ha meg is van a kétharmados alkotmányozó többsége, akkor sem igazán jogállami az a lépése, hogy ilyen alkotmánymódosítást javasol, netán új alkotmányt akar alkotni, mert nem erre kapott a választóktól felhatalmazást.

Nem tudunk átlépni ezeken a kereteken, de nem is akarunk. Nézzen szét, Demeter úr és más fideszes képviselők is, a térségben, állapítsák meg, hogy mi a helyzet az egyes államokban! Világosan látni fogják, hogy valamennyi térségbeli országban a rendszerváltásnak ez a fajtája ment végbe, még ott is, ahol fegyveres vagy más megmozdulásra került sor, mint például Romániában.

Hiába érvelnek azzal, hogy Németországban a helyzet gyökeresen eltérő; ott volt korábban egy német állam, amely magába olvasztotta a másik német államot, kiterjesztette arra a jogrendjét. De még ebben a német államban sem mondták ki azt, hogy aki az előző rendszerben politikai funkciót töltött be, az ki van zárva a közszereplésből. Hans Modrow, az NDK utolsó előtti miniszterelnöke 1989-90 között, jelenleg az Európai Parlament baloldali és északi zöld frakciójának tagja, és mint közismert, ezt a parlamentet még nemzeti keretek között választják, noha európai parlament.

Senkinek nem jut eszébe, hogy az ő választhatóságát korlátozzák, vagy megfosszák őt a választhatóságtól azért, mert az NDK utolsó előtti miniszterelnöke volt, amúgy az összeomlás szélén, 1989 decembere és 1990 márciusa között.

De ha a cseh példát hozzuk elő, akkor sem feledkezhetünk meg arról, hogy országgyűlési képviselőnek ott is meg lehetett választani olyan személyt, aki korábban a CSKP tagja vagy funkcionáriusa volt. Más közszereplői tevékenységekből kizárták, de onnan is csak öt évre. Az a kizárási elképzelés, ami a Fidesznél most megjelent, végérvényesen taszítana ki személyeket, netán csoportokat a politikai életből, és gyökeresen szakítana ezáltal a népszuverenitás elvével: kizárná azt a politikai kínálatot, azt a szabad kínálatot, amire egyébként Mécs Imre képviselőtársam is hivatkozott.

Az alapvető probléma nem velünk van, tisztelt ellenzéki képviselőtársaim, nem a mi lelkiismeretünkkel vannak gondok, hanem önök képtelenek azt megemészteni, önök képtelenek azt elfogadni, hogy tizenkét évvel a rendszerváltás után a magyar baloldal - de a térség más országaiban is hasonló a helyzet - erős, kormányzóképes, kormányra került; természetesen váltógazdaság van, előfordulhat az, hogy elveszíti a hatalmat, de utána ismét lehetősége nyílik egy meghatározott periódusra történő megszerzésére.

A rendszerváltás erről szólt, és nem véletlenül. Nem Magyarországon dőlt el a rendszerváltás, tisztelt képviselőtársaim; a rendszerváltás nagy nemzetközi folyamatok következménye volt, és azt is világosan látni kell, hogy a rendszerváltás mögött álló, meghatározó nagyhatalmi erők a békés átmenetben, a konszenzusban voltak érdekeltek. Mert mi lett volna akkor, ha a leszámolás irányába mozdulnak el a magyarországi, vagy, mondjuk, a lengyelországi események? Hogyan alakította volna ez Gorbacsov helyzetét? Mi történt volna az utolsó éveit élő Szovjetunióval? Maga az Egyesült Államok vezetése is abban volt érdekelt, hogy minél gördülékenyebben, minél harmonikusabban, és hozzá kell tennem egyébként: minél gyorsabban menjen végbe ez a folyamat, mert ha itt az történt volna, amire igény mutatkozik az önök oldaláról, akkor ez az egész folyamat megállt volna.

Önök egyébként azt is figyelmen kívül hagyják, hogy ebben a rendszerváltásban az MSZMP meghatározó csoportjai, nem mindegyik csoportja természetesen, igen tevékeny szerepet vállalt. Nyilván nem azért vállalt ebben tevékeny szerepet, hogy utána félreállítsák. Önöknek, ha az elképzeléseiket érvényesíteni akarják, akkor politikai eszközök a rendelkezésükre állnak. Nyerjék meg önök a választásokat, vagy érjék el azt az alkotmányozó kétharmadot azzal a programmal, amit az előbb említettem!

Azt azonban nem lehet megtenni, hogy egy legitim Országgyűlés és egy legitim kormány működését kétségbe vonják, megpróbálják a legalitását és a legitimitását megrendíteni. Természetesen arra is lehetőség nyílik, hogy most ne baloldali filozófusokat, szociológusokat, jogászokat említsek, hanem egy konzervatív, liberális alkotmányjogászt, és egy konzervatív jogbölcselőt, Balogh Artúrt és Moór Gyulát, az önök számára ők talán elfogadhatóak tekintélyként - egy baloldali gondolkodóval szemben nyilván erős ellenérzéseik lennének -, ők is azt mondták - ebben nem volt különbség jobboldali és baloldali, szocialista, liberális és konzervatív között -, hogy a semmiből is lehet egy új jogrendet teremteni, a Max Weber-i értelemben vett forradalmi jogbitorlással vagy restaurációs, vagy ellenforradalmi jogbitorlással, kinek melyik megfogalmazás tetszik jobban. De arra nincs lehetőség, hogy egy működő jogrend keretei között megváltoztassuk, különféle megoldási kísérletekkel, trükkökkel például egy parlament összetételét, például egy meghatározott kormánytöbbséget.

Látunk itt egy folyamatot, ami megkezdődött azzal, hogy át kell minősíteni a töredékszavazat fogalmát, újra kell számolni a töredékszavazatokat, újra kell számolni a szavazatokat, mondjon le a kormány, mert az élén egy szt-tiszt áll. Most pedig eljutottunk oda, hogy összeférhetetlenség címén utólag megváltoztassuk a parlament összetételét.

Ez nonszensz, ez lehetetlen! Én kénytelen vagyok ennek a folyamatnak az egyik mozzanataként értékelni azt, amit fideszes képviselőtársaim, így többek között Demeter Ervin is, felvetnek: erre jogállami keretek között, az alkotmányos rend talaján az égvilágon semmilyen lehetőség nem nyílik.

 

 

(17.00)

 

 

A két törvényjavaslatnak pontosan az a célja, hogy megszilárdítsa ezt az alkotmányos rendet, teljesítse azokat a funkciókat, amelyekről más képviselőtársaim is - szocialista és szabad demokrata képviselőtársaim természetesen - és én is beszéltem. Az önök által felvetett elképzelések pedig a semmiből akarnak egy új világot teremteni vagy egy nagyon is régi, 1945 előtti világot visszahozni. (Dr. Kosztolányi Dénes közbeszólása.) Véleményem szerint akkor volt divat szintén az, hogy az összeférhetetlenséget politikai ismérvek alapján is kimondják; nem véletlenül hivatkoztam az 1925. évi XXVI. törvénycikk 180. §-ára, ahol törvényben először jelenik meg Magyarországon a politikai összeférhetetlenség. Amit én jogi összeférhetetlenségnek neveztem, az pontosabban fogalmazva hivatali összeférhetetlenség, hogy aki alkotmánybíró, az nem lehet képviselő, hogy aki bíró, az nem lehet képviselő, hogy aki köztársasági elnök, az nem lehet képviselő, és így tovább.

Nem más, mint Antall József nyilatkozott úgy a Kerekasztal-tárgyalások során, hogy ezt a fajta összeférhetetlenséget tudja csak elismerni, a politikai jellegű összeférhetetlenséget semmiképpen nem. Ebben a kérdésben - ha másban nem is - osztom a néhai miniszterelnök álláspontját.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem, kíván-e még valaki felszólalni ebben a vitában. (Senki sem jelentkezik.) Úgy látom, hogy nem. Akkor megkérdezem Hankó Faragó Miklós államtitkár urat… (Jelzésre:) - ő is jelzi, hogy nem kíván szólni.

Az együttes vitát lezárom. Az előterjesztések részletes vitára bocsátására és a részletes vitára a következő ülésünkön kerül majd sor.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Kékkői Zoltán képviselő úr… (Tóth András jelentkezik.) - bocsánat, Tóth András, ügyrendi.

Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

 

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm, elnök úr. A vitalezárás előtt nyomtam meg a gombot. Egy kérdésben szeretném kérni az elnök úr döntését. A szeptember 17-én elfogadott napirendben az szerepel, hogy a mai napon 20 óráig tervezett a munka. Erre tekintettel a hagyománynak megfelelően azt szeretném kérni, hogy az általános vita lezárásával együtt a módosító indítványok beadásának határidejét 20 órában állapítsa meg, annak érdekében, hogy a hátralévő időszakban azoknak, akik még tervezik, legyen lehetőségük a módosító indítványokat beadni.

Előre is köszönöm intézkedését.

 




Felszólalások:   47-61   61-180   181-182      Ülésnap adatai